בשבע 508: בן 13 ללחץ

בר מצווה יכולה להיות אירוע לא קל. תלמידי 'אוהלי שילה' עשו מזה סרט עם מסר חינוכי ומרגיע

אמציה האיתן , י"ב באלול תשע"ב

את חגיגת בר המצווה שלי כבר הספקתי לשכוח, ויכול להיות שזה סימן טוב. לא, זה לא אומר שאני כזה זקן שכבר הספיק לשכוח את עברו, אלא שהאירוע הזה בהיסטוריה האישית שלי כנראה לא השאיר בליבי צלקת. נשמע לכם מופרך? הסתכלו סביבכם ותוכלו להבחין בילדים, נערים ואולי אפילו מבוגרים שעברו את התקופה הכל כך משמעותית של גיל בר המצווה באופן טראומתי ובלתי שמח בעליל. הסיבות יכולות להיות רבות ומגוונות – הלחץ של ההורים, המהומה של הסבים והסבתות, לעג החברים, הפחד מפני קהל או האכזבה מהמתנות שלא סיפקו את הסחורה המצופה. כל אלה יכולים לגרום לנער להעדיף לדלג על התקופה הזו במקום לנצל אותה כמנוף לחיים בריאים יותר, שמחים יותר וכמובן גם אחראיים יותר.

מי שזיהה את הדילמה והחליט לקחת אחריות הוא מי שהיה לפני כשנתיים המחנך של מחזור ט"ו בבית ספר 'אוהל שילה' שביישוב שילה, אילן בן ציון. הוא עבד עם הילדים על נושא בר המצווה, הזמין את חברת 'קולנוע יהודי' של אביעד לוי, ויחד הם הפיקו סרט עלילתי, כשילדי הכיתה הם גיבורי הסרט. למען הגילוי הנאות, אספר שבשנה האחרונה עשיתי עם ילדי 'אוהל שילה' פרויקט דומה של סרט עלילתי בכיכובם, ומכלי ראשון אני יכול לדווח שהמטרה העיקרית - ואולי אפילו היחידה - שעומדת מול עיניו של בן ציון, היא החינוך של הילדים. התהליך שהם עוברים בעבודה על התסריט, הלמידה החווייתית, עבודת הצוות בהכנות ובצילומים וגם הנחת מהתוצאה, כל אלה מהווים כלי חינוכי מדהים.

אבל כשמדובר בסרט, לא מספיק רק ללמד ולחנך. חייבים שהתוצאה תהיה ברמה שתוכל לעניין גם ילדים אחרים, וכך להשפיע מעבר לגבולות הכיתה. וכאן נכנסת עבודתו המקצועית של אביעד לוי, שליווה את הילדים בתקופת ההכנות לצילומים והוציא תחת ידיו סרט ברמה גבוהה, משעשע וכמובן מחנך - 'מבצע בר מצווה'.

יוני, בן לאבא אשכנזי ואמא מרוקאית, עומד לחגוג בר מצווה בדיוק ביום שבו אמור להתקיים משחק הגמר של קבוצת הכדורסל שלו. מכיוון שהוא הקפטן של הקבוצה, נראה שהוא הרבה יותר מתעניין במשחק מאשר בדודים שיגיעו לאירוע. הלחץ המשפחתי והתסבוכת שנוצרת מהווים בבואה מוקצנת לילדים רבים שמתמודדים עם האירוע המשמעותי. הפתרון מגיע בסופו של הסרט, כשהמסר העיקרי יכול לעזור לנערים הרכים לעבור את התקופה בשלום. מסר לא פחות חשוב הוא זה שעובר אל הורי הילדים, ואני ממליץ בחום לצפות בסרט כחלק מההכנה לאירועי בר המצווה.

אני חייב לציין את המשחק הנהדר של ארבעת הגיבורים הראשיים – גלעד רוטשטיין, המגלם את הילד, אילן בן ציון שלקח על עצמו את תפקיד האבא, רחלי אביר בתפקיד האם, ונעם מעטוף שעושה את תפקיד חייו בחן ובהומור שלא מביישים שחקני קולנוע ותיקים.

ברכת מזל טוב לכל הילדים שהגיעו למצוות, והעיקר – שתעברו את התקופה בשמחה, מתוך חוויה נעימה ובאווירה טובה.

'מבצע בר מצווה', אביעד לוי

seret@etrog.tv