בשבע 508: לא פרווה

עם ג'ינס וכיפה לבנה, אורי מלמד עושה סטנדאפ כשר שעוקץ את התל-אביבים וגם קצת את המגזר

איתמר מרילוס , י"ב באלול תשע"ב

"כשהודעתי להורים שלי שאני חוזר בתשובה, השאלה איך להכשיר את הכלים בבית היתה פשוטה למדי. בדרך כלל, אצל רוב המשפחות, זו בעיה רצינית להכשיר את כל הכלים. אבל אצל ההורים זה היה פשוט למדי: פשוט הוחלף המגנט של הפיצה שעל המקרר מפיצה לא כשרה לפיצה כשרה". זו אחת הבדיחות המייצגות נאמנה את האופן בו אורי מלמד מבקש להציג את עצמו לקהל במופע הסטנדאפ החדש שלו, 'כיפה לבנה'.

הבחירה למקם את הפרמיירה של מופע הסטנדאפ בתל אביב הולמת את תחנות חייו של מלמד. אשכנזי, מגולח למשעי, תל אביבי, חוזר בתשובה (בהתחלה כחרדי), אב למשפחה מרובת ילדים לבוש בג'ינס ובטריקו, ובעל טור ב'מקור ראשון'. ספק אם מלמד יכול היה להרגיש איפשהו בבית יותר מאשר במרכז ברודט בתל אביב. כמי שעבר את כל התחנות הללו בחייו, עיקר חיציו המושחזים מופנים למקומות הללו. "הסתובבתי עם המשפחה ברחוב אבן גבירול, ונתקלנו בזוג תל-אביבי בערך בני ארבעים מטיילים עם הכלב. האישה פנתה אלי: 'נראה לי שאתם בשלים לכלב'. התאפקתי שלא לומר לה: 'נראה לי שאתם כמעט נרקבים לילד'". אבל מלמד גם לא נרתע מלהקניט את הדתיים על 'קודש הקודשים', הילדים. "כולנו אומרים כהורים לילדים שהם 'גאון' אחרי שהם מצליחים למחוא כפיים, אז איך נראה ילד לא גאון?" הוא מפריח את השאלה לקהל. או למשל, "למה הורים שרים במסיבת יום הולדת לילדיהם 'שתזכה לשנה הבאה'? תוחלת החיים הממוצעת היא מעל גיל 80. זה קשור אולי לחרדת דור שלישי?".

רובו ככולו של הקהל באולם השתייך למגזר הדתי, למרות שפה ושם צצו גם ראשים מגולים. ניכר כי מלמד תפר את המופע בעיקר עבור הציבור הדתי, והתוצאה מוצלחת למדי. הרגעים המשעשעים במיוחד היו כשמלמד בחר לשקף לקהל את המלאכותיות שבמופע הסטנדאפ. ה"שבוע שעבר, סיפור אמיתי" שלו הצחיקו אותי שוב ושוב, כאשר מלמד הגחיך את האותנטיות-לכאורה של מי שמתפרנסים מן המקצוע. פה ושם הוא החליק לקלישאות ("אני מתלבט מאיזה צד לעלות לבמה כדי לחסוך באנרגיה, זה קורה לי כל הזמן"), אבל בסך הכל זה היה כיף אמיתי. לא אכחיש שגם המחשבה על החום התל-אביבי המחכה מחוץ לדלתות האולם, גרמה לי לרצות שהמופע יימשך עוד ועוד.

נדמה לי שמלמד עלה על נישה שלא זכתה לטיפול קומי עד כה, שלא לומר היתה שרויה בקומה עמוקה. הצגת הדמות של היאפי החוזר בתשובה ("המופע הזה מיועד בעיקר לאשכנזים"). הייתי שמח למגוון רחב יותר של בדיחות על הזהות המיוחדת והמעניינת הזו. בכל מקרה, אם אתם מחפשים דרך להיערך לימים הנוראים הקרבים עם קצת הומור בריא, לכו לראות. או בתלאביבית: פשוט תזרמו לשם.

'כיפה לבנה', אורי מלמד