בשבע 508: לא היה עשר

האם ערוץ 10 הצדיק את קיומו? האם תרומתו לחיינו מצדיקה את הצלתו? האם הטלוויזיה בישראל איכותית יותר בזכותו?

אבי סגל , י"ב באלול תשע"ב

שלום לך. שמנו לב שלא השתתפת במחאה נגד סגירתו של ערוץ 10. האם זה אומר שאתה רוצה לסגור את הערוץ?

שלום גם לכם. זה לא שאני רוצה כמו שלא אכפת לי. במהלך עשר שנות שידוריו של הערוץ לא ראיתי סיבה אחת טובה המצדיקה את קיומו. טוב, יש לי ידידים המתפרנסים ממנו בכבוד, ואני מקווה שימצאו את מקומם הראוי במקומות טובים ומכניסים יותר, אבל אם נוריד לרגע את הפן האישי – ערוץ 10 נכשל כמעט לאורך כל הדרך, הן מבחינת איכות התכנים והן בצד המסחרי. סגירתו, אם וכאשר, לא תגרום לי להזיל דמעה.

למה, מה יש לך נגד ערוץ 10?

הו, לא הייתי רוצה לגזול מזמנכם יותר מהדרוש, ולכן אנסה לענות בראשי פרקים: תוכניות אוכל, תוכניות ריאליטי, פרסומות, קדימונים בלתי נגמרים, קטעי וידיאו מהרשת, הישרדות וי-איי-פי-אולטראס-איי-קמרינס, היפה והחנון, הדור הבא 24/7, נשות הטייסים, 61 ימים של אהבה, פיק אפ, החוליה החלשה, דיל או לא דיל, זמן מיסטיקה, הדוגמניות, מעושרות, המראה, הרווק, העוקץ, הכתבות של אור הלר, כל לילה עם אסף הראל. אה? מה פתאום, זאת רשימה חלקית בלבד.

אין אפילו תוכנית אחת שאתה אוהב בערוץ? הכל רע? מה עם לונדון וקירנשבאום?

אה, תודה שהזכרתם לי! – גם תוכניות אקטואליה בשליטת מגישי השמאל ומהדורות חדשות בצלמם ובדמותם. אמנם עושה רושם שחברת החדשות של ערוץ 10 היא החלק היותר מקצועי ומרענן בו, אבל אישית אני לא מסוגל לצפות בתוכניות אקטואליה הנשלטות על ידי אדוני התקשורת, אלה שכל מרואיין דתי ו/או ימני מרגיש אצלם כמסתנן לא רצוי במדינה זרה. אז לא – למרות החן האישי וההומור העצמי הקליל, אני לא ממעריצי רוזנקרנץ וגילדנשטרן שהזכרת.

אז אנו מבינים שאתה בעד סגירת ערוץ 10.

אה, ובכן, סליחה על התשובה הפוליטיקאית, לא זו השאלה. אמנם בקמפיין הנרחב של תומכי הערוץ רוצים שנחשוב כך, אבל השאלה אינה אם לסגור את הערוץ או לא, אלא אם להציל אותו או לא. במילים אחרות: האם המדינה, כלומר אתם ואני, צריכה לפרוס את חובות הערוץ כלפיה או לוותר עליהם כדי שהוא יוכל להמשיך ולהתקיים ואפילו לקבל רישיון. מבחינתי, אם הערוץ היה תורם לחיינו איזו תרבות איכותית צרופה, או לפחות מעניק לנו אלטרנטיבה שפויה להידרדרות ולרדידות של ערוץ 2, הייתי מצפה מהמדינה שתמחק מיידית את כל החובות ועוד תוסיף לו כסף על חשבון כולנו. לצערי, זה לא המצב.

אבל רגע, אתה לא יכול לטעון שלא היו גם תחקירים חשובים ותוכניות טובות בערוץ 10.

ראו, אם סבתי המנוחה היתה מנהלת ערוץ טלוויזיה, שופכת הררי כספים בלי חשבון וקונה כל פורמט וכל טאלנט שזז ולא חשוב הגירעון, אני מניח שגם בערוץ שלה היו יוצאים פה ושם קטעים סבירים. לכן צריך לקחת בחשבון את המכלול ולשאול: האם ערוץ 10 הצדיק את קיומו? האם תרומתו לחיינו מצדיקה את הצלתו? האם הטלוויזיה בישראל איכותית יותר בזכותו? האם התחרות בין הערוצים המסחריים סייעה ליצור טלוויזיה טובה יותר? בעיניי התשובה ברורה, ואפילו שידורי מכבי בכדורסל לא יכולים למסמס אותה.

למרות החן וההומור, הם לא מחזיקים את הערוץ לונדון וקירשנבאום

ומה, ערוץ 2 יותר טוב?

אתה מתכוון לערוץ הקדימונים של 'כוכב נולד 700'? לא, הוא לא יותר טוב. כלומר, הוא בוודאי מקצועי יותר, אבל גם נזקו לתרבות גדול יותר, וגם על סגירתו לא הייתי מוחה דמעה.

אז הנה לך: סגירת ערוץ 10 תפגע בתחרות, תיצור מונופול של ערוץ מסחרי אחד והיצע טלוויזיוני דל שידרדר את הטלוויזיה בישראל. מה, למה אתה צוחק?

סליחה, אבל איזו תחרות היתה בין ערוץ 2 לחיקוי של ערוץ 2? תחרות מי ידרדר את התרבות שלנו מהר יותר? זה כמו לטעון שלמען הדמוקרטיה חייבים להציל את מפלגת עצמאות, כדי שתהיה אלטרנטיבה למפלגת העבודה. ובכלל, ההנחה כאילו יש במדינה הזאת שני ערוצי צריכה טלוויזיוניים היא מופרכת. עזבו את ערוץ 1: רוב מוחלט של צופי הטלוויזיה מחוברים לכבלים או ללוויין, ויש להם ערוץ שכולו ריאליטי (והפעם אני לא מתכוון לערוץ 2 שגם הוא ערוץ ריאליטי שלם), ערוץ שכולו אוכל, ערוץ שכולו החיים הטובים, ערוץ שכולו תעודה, ערוץ שכולו תואמי גיא פינס, ואינספור מהדורות חדשות בכל השפות, שאיש אינו לומד מהן כלום כי ממילא האינטרנט מעודכן יותר. אז מה ישתנה כאן עם סגירת החיקוי הגרוע ודל הרייטינג והכסף של ערוץ 2? מה בדיוק ייפגע בדמוקרטיה הישראלית? שום כלום.

אתה יודע כמה אנשים יאבדו את מקום עבודתם אם ערוץ 10 ייסגר?

אה, שוב חזרנו לעניין הזה. ליבי עם כל עובד שיפוטר, ובוודאי עם חבריי וכאלה שהייתי רוצה שיהיו חבריי. אבל גם מתן פרנסה לעובדים אינו חזות הכל. אחרת, למה שלא נפתח עוד עשרות ערוצים גרועים ונממן את חובותיהם מקופת המדינה וכך תהיה פרנסה ליותר אנשים? לערוץ 10 אין שום יתרון על פני כל ערוץ אחר, אפילו זה שלא הוקם מעולם. אין לו גם יתרון על פני כל מפעל אחר שנסגר, ואנחנו לא צריכים לעודד מפעלים כושלים כאשר אפשר להקים במקומם מפעלים דומים שינוהלו טוב יותר.

אז עקרונית אתה חושב שאפשר להצליח עם ערוץ מסחרי שני?

אולי כן, אם הוא יהווה אלטרנטיבה לערוץ המסחרי הראשון. הוא לא חייב להיות סניף של האיחוד הלאומי, מספיק שיהיה יותר מאוזן – פוליטית ותרבותית, שידבר אל העם בגובה שמעל החגורה ולא יהפוך את כולנו למקרים טיפוליים – ויותר יצרני ומקורי. ולא, גרסה ישראלית ללהיטים אמריקניים זה לא נקרא מקורי. הבעיה היא שקשה לראות איש טלוויזיה בכיר עם חזון חיובי, מישהו שיעבוד מתוך אהבה לצופים שלו יותר מאשר מתוך חיבה לכיסיהם של המפרסמים. כל עוד הערוץ המסחרי יתגאה בתוכנית כמו 'הישרדות' ולא יבין את ההבדל בין טוב לרע, לא תהיה לו זכות קיום.

למה שלא תודה באמת: אתה נגד ערוץ 10 כי אתה דוס ימני, וכמו כל השבט שלך אתה מתנגד אוטומטית לכל דבר שמריח תקשורת?

מודה באשמה. אני דוס ימני, ואני לא רואה סיבה לתמוך בכלי תקשורת שלא מדברים אלי, לא שמים עלי, לא משדרים בשבילי, ומתייחסים אלי ואל שכמותי כאויבים. העובדה המצערת היא, שלמרות שעות הצפייה המרובות שלי במסך הקטן, אני מדלג כמעט לחלוטין על שני הערוצים המסחריים. אם ערוץ 10 מעליב אותי כצופה, מדוע אני אמור לתמוך בו? אני גם לא זוכר שעובדיו המסורים יצאו להפגנות סוערות נגד סגירת הערוצים 'שלי'. ערוץ התכלת נפטר בגיל ינקות, ההתחרדות של רדיו קול-חי עברה בדממה, ואילו את ערוץ 7 השבט החילוני-שמאלני תבע דווקא לסגור, מבלי להתחשב בצורכי הציבור הציוני-דתי. רק כשהם פוצחים במחאה חברתית, או נלחמים על ערוץ חיוור ומקרטע, פתאום הם דורשים גם את הקול שלי. אז סליחה, יש לי התחייבויות קודמות.

טוב, שמענו. אז בקצרה, איך לדעתך זה ייגמר?

קשה לנבא בביטחון, אבל בהחלט אופתע אם ערוץ 10 ייסגר. פוליטיקאים לא ששים להסתבך עם עיתונאים בכירים או להצטייר כמי שסגרו כלי תקשורת מרכזי ופגעו-כביכול בציבור הרחב. במקרים כאלה, בדרך כלל, מוצאים בסוף את הפתרון שיאפשר לערוץ להמשיך לשדר ולרפד את כיסי כוכביו. אחרי הכל, לא מדובר בשכונה ביו"ש.