בשבע 508: הרוסים באים

אחת הפינות היפות במרכז ירושלים היא 'חצר סרגיי' ברחוב הלני המלכה, סמוך למגרש הרוסים ובמרחק פסיעות ספורות מרחוב יפו

שמואל אדלמן , י"ב באלול תשע"ב

. הבניין נבנה בשנת 1890 לרווחתם של צליינים ואורחים אחרים מהאימפריה הרוסית, ונקרא על שם הנסיך סרגיי, אחיו של הצאר אלכסנדר השלישי. לפני כארבע שנים החליטה ממשלת אולמרט על מסירת החצר לרוסיה. הרוסים טענו כי הראשון שהסכים למהלך היה ראש הממשלה שרון בשיחה אישית בארבע עיניים עם הנשיא הרוסי פוטין. בשל מצבו של שרון, איש בצד הישראלי אינו יכול לאשר או להכחיש זאת, כמובן.

הפורום המשפטי למען ארץ ישראל עתר בזמנו לבג"ץ, בטענה כי אין לממשלת ישראל כל חובה מוסרית או חוקית למסור את החזקה וכי מדובר בכניעה חסרת פשר לאיומים של הרוסים. עו"ד יצחק בם מהפורום ציין כי אילו הרוסים היו סבורים שמגיעה להם זכות חוקית מוקנית בנכס, הם היו יכולים לפנות לערכאות. הם לא עשו זאת, כי היה ברור להם שלא יזכו לכל סעד מבית המשפט.

בעקבות העתירה עלה הנושא לדיון בממשלה. שופטי בג"ץ, שבפניהם הוצג חומר חסוי על ידי המדינה, ביקשו מנציגי הפורום למשוך את העתירה. מלבד כמה שמועות, איש אינו יודע אם ומה קיבלה ממשלת ישראל בתמורה לכניעה לדרישות של פוטין.

החברה להגנת הטבע בירושלים, שפעלה בחצר סרגיי במשך 39 שנה, קיימה השבוע טקס פרידה מהמקום בנוכחות מנכ"ל החברה, קושה פקמן, פעילי סביבה ומוזמנים נוספים.

פזית שביד, מנהלת הקהילות והסניפים העירוניים של החברה להגנת הטבע, אומרת כי "החברה פעלה בחצר סרגיי במשך עשרות שנים, במטרה להופכו מוקד לפעילות סביבתית מעשירה וכדי להגן על אחד המתחמים המרשימים בעיר, שהיה פתוח לציבור הרחב. כולי תקווה שגם בעתיד יוכלו תושבים ותיירים ליהנות מפינה ירושלמית קסומה זו".

 

בפורום המשפטי למען ארץ ישראל מביעים צער על מסירת החצר. "יש לנו שותפה חדשה לקרקעות בבירה", אומר נחי אייל, מנכ"ל הפורום. "צריך לזכור שמדובר בממשלה שמעבירה טילים לסוריה ולחיזבאללה, ולכן מתן דריסת רגל לרוסים בירושלים חמורה כל כך". בפורום חוששים כי אחרי חצר סרגיי יגיעו טענות נוספות של הרוסים לנכסים בירושלים - הראשונה שבהן, הטענה לבעלות על בניין REM, שבו שוכן כיום בית משפט השלום בבירה. בינתיים הם קוראים לציבור לתבוע משר החוץ, מראש הממשלה ומחברי הכנסת להתיר את הכניסה לחצר למטיילים, כפי שדרשה ישראל טרם מסירת הנכס.