בשבע 508: הנגיד המושלם

סטנלי פישר דורג במגזין כלכלי חשוב כאחד הנגידים הטובים בעולם, אך הבחירה לא הפכה אותו לחסין מפני ביקורת * בממשלה מתלבטים אם ישראל יכולה להרשות לעצמה לייצא את הגז הטבעי שהתגלה בחופיה

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ב באלול תשע"ב

המגזין הכלכלי הבינלאומי 'גלובל פייננס' דירג את נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, בין ששת הנגידים הטובים בעולם, זו השנה הרביעית ברציפות. חמשת חבריו של פישר אשר זכו גם הם לציון המושלם A על תפקודם הם נגיד הבנק המרכזי של אוסטרליה, גלן סטיבנס, נגיד הבנק של קנדה, מארק קארני, וכן הנגידים של מלזיה, הפיליפינים וטייוואן. דווקא נגידיהם של שני הבנקים המרכזיים הגדולים בעולם לא זכו להתברג לתוך הרשימה המכובדת. יו"ר ה'פדרל ריזרב' האמריקני, בן ברננקי, זכה לשיפור בציון שקיבל השנה - B, לעומת ה-C שבו הסתפק בשנתיים האחרונות. לעומתו, נגיד הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי, זכה לציון של B מינוס - זהה לציון שקיבל ז'אן קלוד טרישה, שכיהן כנגיד האירופי בשנה שעברה.

ואולם, שנת 2012 לא היתה שנה קלה בכהונתו של פישר. דווקא על רקע ההערכה הנמשכת כלפי פישר בקהילה הכלכלית הבינלאומית, גוברת לאחרונה הביקורת הפנימית על הנגיד. גורמים שונים מאשימים את פישר במדיניות שסיבכה את מצבו של שוק הנדל"ן. הקבלנים מאשימים אותו בפגיעה בזוגות הצעירים, על ידי הגבלת מינוף המשכנתאות, כאשר מנגד, סביבת הריבית הנמוכה גורמת למשקיעים להגביר את פעילותם בענף ולפגוע עוד יותר בזוגות הצעירים. גם דרישתו הפומבית של פישר מהממשלה לפעול להקטנת הגירעון, שנענתה לבסוף לפחות בחלקה, גררה ביקורת על הנגיד מצד גורמים שונים במערכת הפוליטית.

דווקא אחד הצעדים שגררו את הביקורת החריפה ביותר על סטנלי פישר בשנים הקודמות, מתגלה בימים אלו כמופרך הרבה פחות ממה שנראה אך לפני חודשים מספר. ההגדלה המשמעותית כל כך של יתרות המט"ח של ישראל, אשר נחשבה אצל גורמים שונים לצעד מגלומני, מעניקה היום לפישר מרחב תמרון גדול הרבה יותר בהתמודדות מול שינוי שערי מטבע. התחזקות הדולר, אשר מזניקה את ערכן השקלי של היתרות, מוחקת גם את ההפסדים שספג בנק ישראל 'על הנייר' כתוצאה מהגדלת היתרות. גם במקרה של מתקפה ישראלית באיראן, כזו אשר עלולה לגרור את ישראל למלחמה עולמית, עשויות יתרות המט"ח הגדולות להוות 'כרית ביטחון' למשק הישראלי ולהבטיח את המשך אספקת השירותים החיוניים בסטנדרט מקובל. בהקשר הזה נציין כי פישר כבר הבהיר כי בבנק ישראל בהחלט נערכים לאפשרות של מלחמה בתקופה הקרובה.

פישר נחשב לכלכלן ניאו-ליברלי, לטוב ולרע, המאמין בהקטנת המעורבות הממשלתית בשוק וביכולתו של השוק ליצור רווחה גדולה יותר מכל אלטרנטיבה אחרת. למרות זאת, הנגיד ואנשיו מדגישים כבר שנים רבות את הסכנה שבהתרחבות הפערים, מתנגדים להורדות מיסים ואף תומכים בהעלאתם. המבחן הגדול של פישר יהיה בהתמודדות עם המשבר האירופי המגיע אל חופי ישראל בחודשים האחרונים. על פי דרך ההתמודדות ייקבע ציונו של פישר בשנה הבאה.

הגדלת יתרות המט"ח התבררה כצעד נבון. סטנלי פישר צילום: פלאש90'

 נותנים גז

בראשית שנת 2009 התעוררה ישראל בוקר אחד לגלות שהיא בעצם מעצמת אנרגיה. מאגרי גז טבעי גדולים מאוד - תמר, דלית ומאוחר יותר גם לווייתן - התגלו מול חופי המדינה וגרמו לישראלים להבין כי בצוֹרת האנרגיה המתמשכת בישראל עומדת להגיע לסיומה, או לפחות עומדת בפני הקלה משמעותית. מחודש לחודש הלך והתברר שעתודות הגז במים הכלכליים של המדינה הן משמעותיות מאוד, וכי הן עשויות להספיק על מנת לספק את צורכי המשק הישראלי במשך שנים רבות. אבל, אליה וקוץ בה: מאגרי הגז הישראליים התגלו בעומק המים הכלכליים של ישראל, והפקת הגז מהם כלל אינה זולה. על מנת לפתח את המאגרים ולהפוך אותם לכדאיים כלכלית, ביקשו חברות הקידוח השונות אישור מהמדינה לייצא חלק משמעותי מהגז המופק למדינות אחרות, שם תאפשר התחרות לקבל מחיר טוב יותר עבור הגז מזה שתשלמנה חברות ישראליות. בנוסף, אפשרות לייצא גז כבר בשנים הקרובות תגרום לכך שכדאי יהיה לפתח מאגרי גז נוספים חוץ מתמר ולווייתן כבר בשנים הקרובות, כיוון שהביקוש שיודע לייצר המשק הישראלי לבדו איננו מספיק לשם כך.

על מנת לבחון את סוגיית ייצוא הגז, ולוודא את האיזון שבין שמירת האינטרס הישראלי ובין מתן אפשרות לחברות להרוויח יותר, הוקמה ועדה בראשות מנכ"ל משרד האנרגיה והמים, שאול צמח. המנדט המקורי של הוועדה אמנם היה רחב יותר והתייחס באופן כללי להסדרת משק הגז בישראל, אולם החלק המעניין ביותר וגם המשמעותי ביותר במסקנות הוועדה הוא סוגיית הייצוא.

הוועדה אמנם טרם הצביעה על הדו"ח הסופי, אולם טיוטת הדו"ח כבר התפרסמה. דו"ח הביניים שפירסמה הוועדה לא נקב בכמות גז מותרת לייצוא, אלא רק המליץ לשריין 420 מיליארד מ"ק (BCM) לטובת המשק. אולם, ההנחה שעמדה בבסיס הכמות שהומלצה בדו"ח הביניים היתה כי עתודות הגז המוכחות של ישראל עומדות על כ-800 BCM. מדובר בנתון הלוקח בחשבון את תגליות הגז המוכחות ואת אלה שנמצאו אך עדיין לא הוכרזו מסחריות (למשל לווייתן). בכך, למעשה, נותרה מכסת ייצוא של כ-380 BCM. הדו"ח הסופי, לעומת זאת, הגדיל את שריוּן הגז לצרכים מקומיים ל-450 BCM, אך גם נקב במכסה של 500 BCM שתותר לייצוא, לאחר שציין כי יש סבירות של כ-90% לפחות לתגליות בנפח 150 BCM נוספים במימי הים של ישראל, כלומר שסך ההיצע של הגז הוא בעצם 950 BCM.

מי שמתנגד להמלצות באופן חריף הוא השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, אשר פנה לראש הממשלה נתניהו וביקש לא לקבל כל החלטה בעניין ייצוא הגז הטבעי עד לקיומו של דיון דחוף בממשלה. לטענתו, ההשלכות הביטחוניות, הכלכליות והסביבתיות של ייצוא הגז, אינן באות לידי ביטוי בטיוטת הוועדה. במשרד להגנת הסביבה טוענים כי הדו"ח נועד בעיקר לסייע לשותפויות הקידוח, אך הוא מבוסס על ספקולציות מחד וניתוח ביקושים שגוי מאידך.

 

 

 

כלכלת בית

 בניין כלכלי שלם

כרמי אור

מזל טוב! התחתנתם הקיץ. בשעה טובה.

כמי שמקימים את ביתם מבראשית בתקופה הקרובה, כדאי שתדעו שנוצר עבורכם חלון הזדמנויות נדיר בחודשים הקרובים. מניסיון רב שנים, אני יכולה להעיד שזוגות שלקחו ברצינות את ההצלחה הפיננסית שלהם כבר מההתחלה, יצרו עבורם ועבור ילדיהם מציאות יוצאת מן הכלל. הכלל הרווח הוא 'להתגלגל' ועל פי רוב גם לחיות במינוס. כדי שזה לא יקרה לכם, חשוב לי לתת כמה טיפים שיכוונו אתכם לדרך המלך, ויעזרו לכם לנצח את הסטטיסטיקה של האוברדרפט:

1.      תנהלו, אל תתנהלו! דעו כל חודש כמה כסף נכנס לחשבון הבנק ואז חלקו אותו במודע, על ידי רישום התכנון לפני שמתחילות ההוצאות (אם ההוצאות לא מתיישרות עם ההכנסות, קיימות שתי אפשרויות שיכולות להתבצע במקביל – הגדלת הכנסות או התייעלות בהקטנת הוצאות). במהלך החודש, שְבוּ פעם בשבוע לבקר את התוכנית ולערוך תיקונים במקרה שפספסתם משהו. בכל מקרה, חייב להתקיים איזון בין הוצאות להכנסות במהלך החודש.

2.      היו עצמאיים. בחרתם להקים בית בישראל ויש עליכם אחריות. השתדלו להמעיט בקבלת עזרה מההורים באופן שוטף, כי לעולם אינכם יודעים על מה הם מוותרים כדי לעזור לכם. ובכלל, עצמאות מובילה לחוסן ובנייה נכונה של הזוגיות שלכם.

3.      למדו – ידע זה כוח. למדו על ניהול כלכלי, למדו זה את זה, למדו על עצמכם. אם תדעו מאיפה באתם (התרבות הכלכלית בה גדלתם), איפה אתם היום ולאן אתם רוצים להגיע (יחד), תוכלו לשרטט את הדרך ולהציב בה ציונים להגשמה.

4.      זכרו – אתם שונים. למדו לתקשר את השוני בנחת ומתוך אמפתיה לצורך של הצד השני.

5.      היו יצירתיים. לכל צורך יש אינספור פתרונות. בדקו כל הזמן אילו אלמנטים בחייכם משרתים אתכם ואילו לא, ופתחו את הראש והעיניים לדברים חדשים.

ניהול אקטיבי של ההוצאות וההכנסות, למידה מתמדת, יצירתיות ותקשורת הם הבסיס לניהול נכון של כלכלת המשפחה שאתם בונים. אל תפספסו את ההזדמנות לבנות באהבה תוכנית ארוכת טווח, וודאו שאתם נהנים מכל רגע...

 

הכותבת היא יועצת ומאמנת לכלכלת המשפחה  CARMI@OZAR.CO.IL