בשבע 508: ענין אישי

"אם יהיה צורך, אולי נריץ גם רב ספרדי לרבנות ירושלים"

עופרה לקס , י"ב באלול תשע"ב

דוד הדרי

סגן ראש עיריית ירושלים (מפד"ל)

 

תקופה ארוכה אתם פועלים לקידום מועמדותו של הרב אריה שטרן לרב ראשי בירושלים. כבר כמעט סגרתם דיל עם ש"ס על הצבעה משותפת לרב יצחק יוסף ולרב שטרן ולפתע הרב עובדיה יוסף מזמין את השר מרגי ומורה לו להקפיא את מהלכי התיאום אתכם. אתה מבין מה קרה?

"קטונתי מלהבין את מהלכיו של הרב עובדיה יוסף או להתעמת איתם".

השר מרגי עצמו סיפר השבוע שהרב עובדיה אמר להקפיא את המהלכים כדי לוודא שלא תיווצר תקלה בעקבותיהם. אתה יכול לשער במה מדובר?

"אני לא יודע למה התכוון הרב ומה זו תקלה. אני רק מקווה ומאמין שבחירת רב ציוני לא נחשבת בעיניו כתקלה".

ייתכן שיש קשר בין ההנחיה הזו למפגש שהתקיים כמה ימים קודם לכן בין הרב שטיינמן והשר אלי ישי? דווח שהרב שטיינמן הביע חשש מתוצאות הדיל בין ש"ס לציונות הדתית.

"אני לא יודע. כאמור, קטונתי מלפרש את מהלכיהם. אבל אם מלכתחילה אמרנו שנריץ מועמד רק לרב הראשי האשכנזי, אם יהיה צורך אולי נריץ גם רב ספרדי, ואולי גם נזכה..."

לאיזו רמת סיכומים כמעט-הגעתם עד כה מול אנשי ש"ס?

"היו הרבה דיבורים בדרגים גבוהים מאחורי הקלעים ולפני הקלעים על כך שהולכים יחד מתוך תיאום אינטרסים. הם הרי רוצים רב ספרדי ואנחנו מריצים רב אשכנזי, אז כדי שאני כמצביע אתמוך ברב שלהם, הם צריכים לשלם בתמיכה ברב שלנו, ועד כה היה נראה שניתן להתקדם, ואני עדיין מאמין שבסופו של דבר הדברים יתקדמו בכיוון הזה. יש שמועות וספקולציות לגבי מועמד מטעם הליטאים, אולי הרב אפרתי, אולי הרב גרוסמן, אולי הרב לאו מנתניה או רב אחר. מה שקרה כעת הוא שאם אנשי ש"ס יצביעו למועמד הליטאי ולמועמד שלהם, אנשי הציונות הדתית, שמהווים לפחות מחצית מהגוף הבוחר, לא יצביעו לרב יצחק יוסף. אם פוליטיקה, אז פוליטיקה עד הסוף".

אם יש לציונות הדתית בלוק חוסם של מחצית מהגוף הבוחר, לכאורה אתם אמורים להיות רגועים ולראות בבחירת הרב שטרן עובדה מוגמרת.

"אמנם נראה בהחלט שיש לנו בלוק חוסם, אבל בפוליטיקה אין ביטחון. בתחילת הדרך אמרו לי שאין סיכוי שיהיה רב ציוני לירושלים, והיום כבר אפשר להגיד שיש בהחלט סיכוי, ואפילו סיכוי טוב. אבל בכל זאת שום דבר לא בטוח. הוועדה שישבה והחליטה על חלוקת בתי הכנסת הבוחרים צריכה להוציא את הפרוטוקול של הישיבה, ובעקבותיו לקבוע מועד לבחירות ולהגשת מועמדים. כעת יש חשש שבעקבות הנחיית הרב עובדיה, פתאום הפקידה במשרד הדתות 'תשכח' את הפרוטוקול, או שלא תהיה חתימה ובכל אופן פרסום הפרוטוקול הזה יתמהמה".

אין מועד שחייבים להגיש בו את הפרוטוקול ולקטוע את הסאגה הזו?

"אין תאריך כזה. חיכו 12 שנים בלי רב ראשי לעיר, אז מבחינתם מה זה למשוך עוד כמה שבועות?"

ואם זה יקרה?

"נשקול את הדברים, ולא נפסול גם עתירה לבג"ץ".

אני לא יודע אם גם אתה שומע את הקולות האלה, אבל יש כבר מי שאומר שאולי לא צריך רב לירושלים. הנה, העיר מסתדרת 12 שנים בלי רב ולא קרה כלום. מה הפסיד הציבור בירושלים בתקופה הזו?

"מנהיגות רוחנית שיכולה לדבר בענייני ציבור בירושלים. הפסדנו אמירה בכל מה שנוגע לפסיקה. קח לדוגמה את סערת חניון קרתא המפורסמת: המשטרה טענה שחייבים לפתוח את החניון מחשש לפיקוח נפש. אנשים עלולים להיהרג במקרה של פיגוע טרור וצריך לפתוח את החניון. את החרדים זה לא עניין. נוכחותו של רב ראשי, סמכות רוחנית, שישמע את הטענות של הצדדים ויוכל להסביר את זה הלכתית, יכולה היתה להרגיע את הרוחות".

רב ציוני יוכל להרגיע את סערת הרוחות החרדית?

"רב ראשי, איש הלכה, שאומר שישב עם המשטרה ומציג טיעונים הלכתיים, דבריו יישמעו. הרי אין רב או רב צבאי שהתיר חילולי שבת. בנוסף, יש את מה שקורה בעניין הכשרות. הכשרות בירושלים היא כבר לא כמו פעם. פעם היה ברור שכשרות ירושלים היא הכי מהודרת שיש. היום זה כבר לא כך. דוגמה נוספת היא פרשת העירוב. היו מריבות בין חרדים לחילונים שהחליטו לנקום והרסו את העירוב העירוני שקיים חמישים שנה. פשוט הגיעו עם טרקטור וקרעו קילומטרים של עירוב, לא משהו שאפשר לתקן בתוך יומיים עד שבת. רב ראשי היה מסביר ומפשר. מעבר לכך, אין מועצה דתית נבחרת לירושלים אלא ועדה קרואה של שלושה אנשים, שאמנם עושה עבודה טובה אבל לא כמו מועצה דתית. ירושלים היא העיר היחידה בארץ שענייני הדת שלה מנוהלים על ידי ועדה קרואה".

אתה יכול להפנות אצבע מאשימה ישירה כלפי מישהו אחד ולומר שהוא האשם במציאות הזו?

"באופן רשמי ובאופן מעשי, הסמכות להקמת גוף בוחר נתונה בידי שר הדתות. הוא זה שצריך להקים את הגוף הבוחר ולקבוע את מנגנון הבחירה. טענות כאלה צריך להפנות לשר הדתות".

בדבריך רמזת שאם ההסכמות עם ש"ס קורסות, תשקלו הצגת מועמד גם לכהונת הרב הספרדי. בהקשר הזה עלה באחרונה שמו של הרב שמואל זעפרני. יש שמות נוספים?

"אני לא מתייחס לשמות של רבנים, גדולים וחשובים ככל שיהיו. להרצת הרב שטרן יצאנו בשליחות שלושת הרבנים - הרב דרוקמן, הרב ליכטנשטיין והרב אריאל, שעמדו בראש שישים רבנים. אם הם יגידו שנריץ רב נוסף נעשה זאת. אנחנו, נבחרי הציבור של הציונות הדתית, נעשה ככל שיורו לנו רבותינו".

בהכירך את דמותו של הרב שטרן, הוא יוכל לכהן מול ובמקביל למרפקנות החרדית?

"הרב שטרן הוא איש הלכה ברמ"ח אבריו. הוא ראש מכון הלכה ברורה. הוא יודע לפסוק הלכה ובמקביל גם לדבר בגובה העיניים. הוא בהחלט יכול לעמוד בראש הרבנות בירושלים. אגב, רבים מרבני ומורי ההוראה בקהילות בירושלים הם מתלמידיו ונועצים בו כבר כעת. הוא בהחלט יכול לתפקיד, ובבחירתו כולנו נתברך".