בשבע 508: בג"ץ: להרוס

שופטי בג"ץ: היישוב מגרון יפונה עד יום שלישי

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ב באלול תשע"ב

שופטי בג"ץ דחו את עתירת 17 המשפחות מהיישוב מגרון, אשר ביקשו לאפשר להן להמשיך להתגורר בחלקות אותן רכשו לאחרונה מידי בעליהן הערבים. השופטים קבעו כי מלבד המבנים בחלקה 10, אחת משלוש החלקות, אשר יוכלו להישאר לעת עתה במקומם כשהם לא מיושבים - יש לפנות את כל יתר המבנים ביישוב. השופטים קיבלו באופן חלקי את בקשת תושבי מגרון לעיכוב פינוים עקב אי השלמת העבודות ב'גבעת היקב', אך קבעו כי כל תושבי היישוב יפונו עד יום שלישי בשבוע הבא. השופטים הוסיפו וציינו כי רשמו לפניהם את הודעת התושבים, לפיה אין בכוונתם "לעורר מהומות ולנקוט באלימות כלשהי במסגרת הפינויים לאתר החלופי". את כל המבנים, למעט המבנים שעל חלקה 10, הורו השופטים לפנות עד לשבוע לאחר מועד פינוי המשפחות.

ביישוב מגרון זעמו על החלטת שופטי בג"ץ וכינו את יום ההחלטה "יום שחור למדינת ישראל, יום בו נרמסות זכויות האזרח הבסיסיות של אנשי הימין". איתי חמו, דובר היישוב, מסר כי "בג"ץ נתן היום הכשר לפעולת תג המחיר של פקידי הפרקליטות באנשי ההתיישבות כולם. ממשלת ישראל לא תוכל לנקות ידיה מהאונס הברוטלי אשר נעשה תחת עיניה הפקוחות בהסכמה שבשתיקה". ביישוב מדגישים כי הטענות אינן מופנות רק לשופטים, אלא בעיקר לראש הממשלה: "ביום זה מצטרף ראש הממשלה מר בנימין נתניהו, לדיראון עולם, לראשי ממשלות קודמים אשר בחרו להרים יד על מפעל ההתיישבות. אנו בטוחים כי אזרחי המדינה הציונים ידעו לבוא עימו חשבון על כך. תושבי מגרון מרימים ראש ביום קשה זה ומאמינים כי ההתיישבות תגדל, תפרח ותשגשג, ובקרוב ממש סיפורה של מגרון ייגמר בשני יישובים לפחות".

נציין, כי הטענות שהשמיעו בבג"ץ תושבי מגרון על המצב בגבעת היקב הכעיסו את אנשי החטיבה להתיישבות, האחראית על הקמת האתר. "נפגעתי, ובעיקר האנשים שלי נפגעו", אמר יו"ר החטיבה, דני קריצ'מן, בריאיון לערוץ 7. "מתוקף תפקידי, אני צריך לשמור על הזכויות והכבוד של העובדים שלי, על המאמץ העצום שהם עשו - יום ולילה - בלי תוספת שכר. הם השקיעו כאן במשך 80 יום ולא יכולתי לעבור לסדר היום". בעקבות המצב שנוצר, שיגרו תושבי מגרון מכתב התנצלות לחטיבה ולעובדים.

בתוך כך, החלו השבוע העבודות להעתקת מבני שכונת האולפנה בבית אל למקומם החלופי. עבודות העפר באתר החלופי מתבצעות כבר מזה שבוע וחצי ואילו עבודות ההכנה לניסור הבתים שעל הגבעה החלו בראשית השבוע הזה.

 

שנת הלימודים נפתחה כסדרה – רפורמת חינוך חינם מגיל שלוש יצאה לדרך

שלמה פיוטרקובסקי

למעלה משני מיליון תלמידים פתחו ביום שני השבוע את שנת הלימודים החדשה - בגנים, בבתי הספר היסודיים, בחטיבות הביניים ובתיכונים - כחמישה ימים לפני המועד שהיה מקובל, האחד בספטמבר. כמו בשלוש השנים האחרונות, גם הפעם נפתחה השנה עם מספר תקלות קטן מאוד, דבר שהסב גאווה רבה לשר החינוך ולראשי המשרד. מלבד הפתיחה המוקדמת, היה החידוש המרכזי השנה כניסתם של מאות אלפי ילדי גני שלוש וארבע למסגרת חוק חינוך חינם, בעקבות הרפורמה עליה הכריזה הממשלה. בניגוד להערכות הפסימיות שרווחו, מרביתן הגדול של הרשויות הצליחו להיערך למהלך בזמן הקצר מאוד שהוקצב להן.

כמדי שנה, כך גם השנה, הפכה פתיחת שנת הלימודים להזדמנות עבור פוליטיקאים שונים לבקר, להביע הזדהות או סתם להצטלם עם התלמידים הפותחים את השנה בבתי הספר ברחבי הארץ. ראש הממשלה נתניהו, אשר פתח את הבוקר בבית הספר שבו למד בילדותו, הנרייטה סולד בירושלים, המשיך את היום דווקא באפרת שבגוש עציון. במהלך ביקורו הצהיר נתניהו כי "אפרת וגוש עציון זה חלק אינטגרלי, חלק יסודי ומובנה מירושלים הגדולה, זה השער הדרומי של ירושלים, זה תמיד יהיה חלק ממדינת ישראל".

במהלך הביקור נפגש נתניהו גם עם ראש מועצת גוש עציון, דוידי פרל, ודן עימו בעניין בניית גדר ההפרדה והאצת תהליך בנייה ביישוב 'גבעות'. במהלך הפגישה טען פרל כי בניית הגדר, תוך בזבוז תקציבי עתק, תקטע את הרצף ההתיישבותי בגוש עציון ותפריד בין היישובים שבחלק המערבי של גוש עציון ליישובים שבחלק המזרחי, תוך פגיעה במרקם החיים הנוכחי שקיים בגוש. נתניהו הופתע מתוואי הגדר הפוגע במרקם החיים, ואף נדהם לשמוע מיו"ר הקואליציה כי הגדר תיבנה ללא בחינה מחדש, אף שתוכננה לפני קרוב לעשור. בסוף הפגישה פנה נתניהו לפרל והביע את רצונו לבחון את הסוגיה מחדש.

 

כחלון פתח שנה באיתמר: לאמץ את דו"ח לוי

 

שר התקשורת, משה כחלון, וראש מועצה אזורית שומרון, גרשון מסיקה, פתחו את שנת הלימודים ביישוב איתמר. השניים סיירו בבית הספר היסודי, בישיבה התיכונית 'חיצים' שביישוב ובמרכז היום לבני נוער שנשרו ממסגרות לימודיות.

לאחר הסיור נפגשו השר וראש המועצה עם אנשי המקצוע כדי לדון בנושאים הקשורים למשרד התקשורת ומשרד הרווחה. במהלך הדיון נשאל השר כחלון מהי עמדתו לגבי דו"ח השופט בדימוס לוי. השר השיב כי דו"ח ההתיישבות של שופט בית המשפט העליון הוא דו"ח עדכני חשוב שנכתב לאחר עבודה יסודית. "יש לפי דעתי לאמץ את הדו"ח החדשני ולקבל את מסקנותיו לגבי ההתיישבות ביהודה ושומרון. אימוץ של המסקנות יחזק את ההתיישבות".

 

ביהמ"ש: ההסכם להפעלת הגן הלאומי עיר דוד על ידי עמותת אלע"ד יבוטל

עפרה לקס

ביום שלישי השבוע ביטלה השופטת נאווה בן אור מבית המשפט המחוזי בירושלים את ההסכם הקיים בין עמותת אלע"ד ורשות הטבע והגנים להפעלת 'עיר דוד'. השופטת הורתה ליועצת המשפטית של הרשות לבחון מחדש את ההסכם, לתקן את הדרוש, ולהביא אותו לאישור הגורמים המוסמכים.

מי שעומד מאחורי העתירה הנוכחית היא עמותת השמאל 'עיר עמים' ליציבות שוויון ועתיד מדיני מוסכם בירושלים, אשר עמדה גם מאחורי עתירות קודמות נגד פעילותה של עמותת אלע"ד בגן הלאומי עיר דוד.

עמותת אלע"ד מפעילה את אתר עיר דוד כבר שנים ארוכות, כאשר האתר שייך בחלקו לרשות הטבע והגנים ובחלקים אחרים שלו לעמותה. 'עיר עמים' טענה במשך שנים כי הפעלת החלק השייך לרשות הטבע והגנים בידי אלע"ד מהווה הפרטה של נכס ציבורי, כי האתר נמסר לניהול העמותה באופן בלתי חוקי וכי הדבר מפריע לתושבים הערבים. לפני כשנתיים עתרה העמותה לבג"ץ כדי להביא לביטול ההסכם בין הגופים בטענה שהוא אינו חוקי. בית המשפט העליון דחה את העתירה, לאחר שבהסכם בוצעו שינויים אשר הוגדרו על ידי בית המשפט העליון "מהותיים". לפני כחצי שנה, כאשר חודש החוזה השגרתי בין הגופים עתרה שוב העמותה, הפעם לבית המשפט המחוזי בירושלים, נגד החידוש, בטענה שאחרי השינויים לא ניתן לחדש אוטומטית את החוזה. השופטת קיבלה את העתירה, אך לא הורתה לחדול מההתקשרות אלא לבחון את השינויים שחלו בו ולהעבירם הליך של מכרז או פטור ממכרז. השופטת אף העניקה ארכה של כחודשיים לצורך הטיפול בעניין, במהלכם תמשיך אלע"ד להפעיל את האתר.

'עיר עמים' הודיעה לאמצעי התקשורת השונים שמדובר במכה ל"עמותת ימין קיצונית" ששולטת באתר היסטורי תוך פגיעה בחיי התושבים, מה שמסכל "אפשרות לפתרון מדיני בירושלים". בעמותת אלע"ד, מנגד, לא מתרגשים מהפסיקה. "כל הטענות הועלו כבר בבג"ץ", אומר אודי רגונס, דובר העמותה,  "שם הראינו שיש מקומות נוספים שבהם גוף אחר מנהל אתר עבור רשות הטבע והגנים. כך מתנהלים הדברים בראש הנקרה, בקיסריה ובקיבוצים. בג"ץ דחה את הטענות של 'עיר עמים', אז הם ניסו ללכת על טענה אחרת".

באלע"ד מדגישים כי המקום לא הופרט, ומזכירים כי העמותה היא הבעלים של חלק גדול מהקרקע: "יש כאן משאב פרטי והשקעה רבה של תקציבים לטובת הציבור". כשבעמותה אומרים "משאבים רבים" הם מתכוונים לכך שעמותת אלע"ד היא זו שמכסה על הפערים בין ההוצאות להכנסות. בשנת 2011-2010, למשל, עמד הפער על 12 מליון שקלים.

 

 

מבזקים

ח"כ אורי אריאל, יו"ר השדולה למען מגורשי גוש קטיף, כינס השבוע את ראשי השדולה לדיון חירום מיוחד בניסיון לפתור באופן סופי את בעיית המפונים שעדיין לא נמצא עבורם פתרון דיור קבוע. בדיון בהשתתפות ראשי מנהלת תנופה סוכם כי ייפתחו מסלולים פרטניים שיסייעו לכל משפחה במציאת פתרון המותאם לה.

 

עיתונאי ידיעות אחרונות, נחום ברנע, אמר השבוע כי לאחר שסייר לאחרונה במגרון וביישובי שדרת ההר, הוא מבין כי המצב שנוצר ביהודה ושומרון הוא בלתי הפיך. בריאיון לערוץ 10 אמר ברנע כי "פתרון שתי המדינות, עליו הצהיר נתניהו, כבר איננו ישים".

 

חברי הגרעינים התורניים יתכנסו היום (ה') בקרית גת, לדון במעמדם של אנשי הגרעינים ותושבי הפריפריה בהנהגת הציונית הדתית. מטרת הכינוס היא יצירת כוח מאוחד של כלל חברי הגרעינים על מנת להבטיח את העלאת המודעות לנושאים החברתיים בהם עוסקים חברי הקהילות.

 

ועדת המיפקד של 'הבית היהודי' בראשות הרב ד"ר דני טרופר תיגברה את מערך קליטת טופסי ההתפקדות בחברת אמ"ן וכן את תשתית קליטת הטפסים באינטרנט. זאת בעקבות התגברות משמעותית של הגשת טופסי התפקדות בימים האחרונים.

 

 

הרבנות הצבאית פתחה השבוע את 'מסע התעוררות' המסורתי, המתקיים מדי שנה בחודש אלול. השנה ירוענן המסע בקליפ מרגש וחדשני של הפיוט 'ונתנה תוקף', המסמל אחדות וחיבור בין דתיים וחילונים, אשכנזים וספרדים בימים הנוראים, בביצועו של החזן הראשי לצה"ל.