בשבע 509: אותיות מהנשמה

עדינות ומקוריות מאפיינות את אלבום הסולו של יוני גנוט, שמארח גם את אריק סיני, אהוד בנאי וארז לב ארי

אמציה האיתן , י"ט באלול תשע"ב

"אני עולם מלא, מלא וגדוש, אני אות אחת של התורה... הולך ומתרבה לאין שיעור". הטקסט הזה לקוח מתוך השיר הראשון באלבום 'אות לאות', ונדמה לי שהוא מעיד יותר מכל על היוצר שלו, יוני גנוט. הבן אדם באמת עשיר וגדוש. לאחר שנים של עיסוק בחינוך, לימוד מוזיקה מקצועי ועשייה תרבותית במסגרת להקת 'בין השמשות', הוא החליט לצאת מבין השמשות ולעמוד בכוחות עצמו. זה לא שהיה לו רע שם, בלהקה הדתית-רוקיסטית, הוא אפילו די הצליח. אבל כשאדם רוצה לבטא את עצמיותו ואת הנשמה הפנימית שלו, אין כמו אלבום עצמאי, בלתי תלוי ונוטף מקוריות.

גנוט הוא בחור מוכשר (כמעט ארבעים עדיין נחשב לבחור?) ורגיש, עם אומץ ופרץ יצירתי בלתי נדלה. מי מכם היה חושב למשל לחבור בשיר "אל אדון" לאריק סיני המבוגר, וליצור איתו יחד עולם חדש של תרבות יהודית מקורית. התוצאה כמעט מהפנטת. קולו העדין של יוני, יחד עם קול הבס המרגיע של אריק סיני, משתלבים במין תפילה שעולה מעלה ובטוח משפיעה שם במשהו.

ישנם עוד שילובים מעניינים באלבום הסולו של גנוט. אהוד בנאי נותן נופך מיוחד לשיר "ברון יחד", ודווקא המנגינה המוכרת לכולנו, שעברה עיבוד דרך הנשמה של גנוט, הופכת את חוויית השמיעה למעין קומזיץ של תפילה שמזמין אותך פשוט לשבת ולהצטרף לשירה. יוני משך אליו לשירה גם את דניאל סלומון, ארז לב ארי ושי גבסו, כל אחד מהם במקום המתאים לו.

האלבום מתנגן בביתי כבר מספר שבועות והתקבל בברכה על ידי כל המאזינים, בעיקר המאזינות. על השירים של יוני אפשר לומר: "דברים שיוצאים מן הלב נכנסים אל הלב". העדינות שלו, המוזיקה האיכותית של אסף איילון, והשילוב בין טקסטים מקוריים לבין כאלה מהמקורות, מהווים הרכב מנצח.

יוני משתף אותנו גם בחוויותיו האישיות, והשיר שנכתב לא מזמן לאשתו, "בצאתי לקראתך", הופך לנחלת הכלל.

אחד הפיוטים שבשנים האחרונות זכה לעדנה ויצא מהמסגרת המקורית שלו אל הציבור הרחב נכתב לפני מאות רבות של שנים בחאלב על ידי ר' יהודה בן שמואל עבאס. "העוקד, נעקד והמזבח", על מילותיו המצמררות והאינטרפרטציה האישית שכל אחד מחבר אליו, מגיע גם אל הציבור האשכנזי בידי מבצעים שונים, ואף ישנם בתי כנסת שהתחילו לשורר אותו בראש השנה לפני התקיעות (בקדומים, למשל). יוני גנוט יחד עם ארז לב ארי מבצעים באלבום את השיר הזה בצורה עוצמתית, אבל עם הרבה קצב ותופים, לטעמי קצת יותר מדי.

לסיכום, לקראת הימים הנוראים הבאים עלינו לטובה, 'אות לאות' מהווה אתנחתא מתאימה, נוגעת ומאוד מוזיקלית.

seret@etrog.tv