בשבע 509: בלי מחיצות

ספרו של ג'וש הסטון מלמד שידידים חדשים אפשר לרכוש גם הרחק מהבית, ויעל רוטנברג מוציאה ספרים שמעצימים ילדים

עפרה לקס , י"ט באלול תשע"ב

איתמר חי ביישוב קטן שבו הוא מסייע להוריו בחליבת העיזים ובגזיזת צמר הכבשים, ועושה עוד כמה דברים נחמדים. אבל יותר מכל הוא אוהב לשחק כדורגל.

יום אחד הוא נוסע לבקר את בני הדודים בעיר, ומבלה איתם בבילויים עירוניים למדי. רגע לפני שהוא עולה על האוטובוס בחזרה, הוא נזכר כי שכח את הכדורגל האהוב בגן הציבורי ורץ להביא אותו.

אך אז הוא נתקל בחבורה של שלושה ילדים שמסרבת לתת לו את הכדור ואף מודיעה לו שעליו להסתלק, כי הוא לא שייך למקום. איתמר לא מוותר, הוא מזנק על הכדור אבל מועד ונפצע. דווקא הפציעה הזאת מעוררת בליבם של הילדים את רגש הרחמים, והסוף הטוב מלמד את כולם שהשונות במקום המגורים היא שולית, ושיש לסייע גם לילדים לא מוכרים, וזה עשוי להביא אפילו לחברויות חדשות.

בשפה שמזכירה מעט תרגום סימולטני מאנגלית לעברית, מתאר הסטן סיטואציה שהילדים יכולים להכיר ולהזדהות איתה. לעירוניים הוא מביא את היישוב, לילדי היישוב את העיר, ולשניהם את הניכור שכל אחד חש כשהוא פוגש ילד לא מוכר. הסוף הטוב והחיבור בין הילדים בהחלט מעבירים את המסר שהמחיצות הן חיצוניות וכדאי תמיד להיות ידיד, או "סיפור על אחווה יהודית" כפי שקורא לזה המחבר. ספר נחמד שהאיורים של ש' קים גלסמן מוסיפים לו הרבה חן.

איתמר רוכש ידידים חדשים/ ג'וש הסטן, הוצאת גפן, כריכה קשה, 28 עמ'

'

יצירות מניירות', 'חכם פי 7' 'חשבון בכיף'/ יעל רוטנברג, דני ספרים, כריכה קשה, 48 עמ'

נכון, החופשה הגדולה תמה, וכך גם החיפוש האינטנסיבי אחרי תעסוקה לילדים. ובכל זאת, נדמה שתקופת טרום חגי תשרי מתאימה ביותר כדי להציג את ספרה החדש של יעל רוטנברג 'יצירות מניירות'. רוטנברג, תופעה בפני עצמה, מאמינה, כך נראה, שילדים בהחלט יכולים. גם בתחום היצירה ('קל לצייר', כיד הדמיון') , ועכשיו זה: מדובר בספר שהילדים פשוט יכולים לקחת ולעשות. בהקשר של הימים האלה, הם יציצו ויכינו לכל הקרובים והחברים כרטיסי ברכה יצירתיים לשנה החדשה ושרשראות מיוחדות לסוכה. רוטנברג נוקטת בשפה ברורה ובציורים המתאימים לבני שבע ומעלה. היצירות הלא קשות מעניקות סיפוק והנאה, וכמובן מפתחות את היצירתיות.

לרוטנברג יש עוד "פס ייצור" והוא מיועד גם לילדים שמספריים הם לאו דווקא האביזר הטבעי עבורם. היא פונה אל הילדים האוטודידקטים (כמו שעשתה ב'חרוזיאינגליש', 'עיבראינגליש' ועוד) ומוציאה עוד שני ספרים. האחד, 'חכם פי 7', עוסק בשבע האינטליגנציות של האדם, מה שמאפשר לילדים ולהורים חשיפה אליהן, הבנה (נדרשת ביותר!) שלא רק מי שחזק במספרים או בידע היסטורי ומביא ציונים טובים הביתה נחשב אינטליגנט, ואימון במגוון האינטליגנציות עם תוספת של ידע, תשאול עצמי ותרגילים מגוונים. פרט לכך היא הוציאה את 'חשבון בכיף', שמטרתו להכיר לילדים את שפת החשבון ואת ההיגיון שמאחורי התורה הזאת. שיהיה בהנאה.

ofralax@gmail.com