בשבע 509: חברון, ראש השנה

ראש השנה כבר בפתח ויהודים רבים מחפשים את מקום התפילה הראוי להם ביותר ביום הדין.

שמואל אדלמן , י"ט באלול תשע"ב

 אחד המקומות שהביקוש אליהם הולך וגובר בשנים האחרונות הוא היישוב היהודי בחברון. בהתחשב בכך שהשופר של ראש השנה נועד, בין השאר, להזכיר את זכות עקדת יצחק, הבחירה בחברון נראית טבעית למדי, כשרבים מעדיפים כמובן להתפלל במערת המכפלה. כדי לאפשר לכמה שיותר יהודים להתפלל במערה מתקיימות במקום במקביל כמה תפילות שמצליחות לחבר יחד דמויות מגוונות. כך למשל תופתעו לגלות שבאותו מניין בו ברוך מרזל משמש כגבאי, מכהן זמביש כבעל תוקע כשלצידו מקריא את התקיעות הרב משה לוינגר. "תקיעות השופר באולם יצחק מהדהדות עד לפתח המערה ובלבבות כל המתפללים", אומר נועם ארנון, דובר היישוב היהודי בחברון.  

ארנון עצמו מארח מדי שנה לא מעט נשים עם ילדים שמגיעות לחברון לאחר שבעליהן העדיפו לטוס לאומן. "לשמחתנו, מספר המתפללים גדל בכל שנה, אך בשל הגבלות המדינה מספר המבנים של היישוב היהודי לא יכול לגדול", הוא אומר.

מאז רצח גולדשטיין במערת המכפלה בשנת תשנ"ד מוגבלת הכניסה ליהודים לאולם יצחק המרווח לעשרה ימים בשנה בלבד. מכיוון שישנם כמה ימים בשנה בהם מגיעים המונים לחברון כמו בימי חול המועד, יום כיפור, שבת חיי שרה, ערב ראש חודש אלול ועשרת ימי תשובה, ישנן שנים בהן נאלצים בחברון להגביל את התפילה באולם יצחק בראש השנה ליום אחד בלבד. השנה זכו המתפללים היהודים גם ביום השני של ראש השנה בשל יום שישי נוסף שבו המוסלמים קיבלו את כל המערה לתפילת הרמדאן.

ארנון סבור שהגיע הזמן להרחיב את הנוכחות היהודית במערת המכפלה בכלל ובאולם יצחק בפרט, וכמו כן לאפשר שיפור תשתיות לרווחת המתפללים. "מספר המבקרים באתר מערת המכפלה גדל מדי שנה ועומד על 700 אלף כניסות. מדובר בהחלט במספר מרשים. לצערנו, אסור לנו להוסיף שום דבר של קבע במקום.  למתפללים היהודים בחצר המערה צפויות בהמשך השנה בעיות של קור וגשם. במקום יש יריעת ברזנט שמדי חורף לא מצליחה להגן על המתפללים מפני הגשמים. כנראה שגם השנה יבטיחו לנו לטפל בבעיה". ארנון מאמין כי לכל מי שיגיע בראש השנה יימצא מקום. ומי שלא יגיע לראש השנה מוזמן למעמד הסליחות המרכזי בז' בתשרי.