בשבע 509: שטח מגזרי

חדשות הציבור הדתי

רבקי גולדפינגר , י"ט באלול תשע"ב

תלמידי המכינה בלוד גאלו בית כנסת שנשרף לפני עשרים שנה

לאחר שעמד בשיממונו במשך שני עשורים כשהוא שרוף וחרב, התגייסו השבוע תלמידי המכינה הקדם צבאית 'מעוז' בלוד למשימת גאולת בית הכנסת 'דוסה' בשכונת נווה ירק, ויצאו למבצע לניקוי המקום ולשיפוצו. את המהלך המרגש הובילו ראש המכינה הרב עוזיאל חובב ומנכ"ל המכינה אהרון אטיאס, יליד העיר לוד אשר מכיר היטב את קורות המקום. "את בית הכנסת דוסה הקים בן למשפחת ג'אנח, שעבר אסונות רבים בחייו", מספר אטיאס. "כדי לחולל שינוי במצבו הוא הקים בחנות שהיתה בבעלותו בית כנסת על שם אביו דוסה, והמקום פעל במשך שנים ארוכות". אטיאס מתאר בית כנסת בעל עבר מפואר. "פעלו בו הרבה מניינים, נערכו בו שמחות ובריתות. באותה תקופה הוא היה פעיל ושוקק מאוד".

הכל פסק לפני שני עשורים, כאשר פורעים ערבים שרפו את המקום עד היסוד. "בעקבות השריפה שמם המקום ועמד מוזנח בביזיון גדול. המציאות הזו קוממה מאוד את הרב חובב ואותי, והחלטנו יחד עם תלמידי המכינה ובתו של בעל בית הכנסת לקום ולעשות מעשה. הרגשנו שאנחנו חייבים לשפץ את המקום ולהחזיר אותו לתפארתו", אומר אטיאס.

ביום שישי האחרון הגיעו תלמידי המכינה הקדם צבאית אל המבנה הנטוש והחלו מנקים אותו במרץ. על הרצפה היו מוטלות טליתות שרופות, שרידים של פרוכות וחפצי קודש נוספים. אחד הרגעים המרגשים בתהליך הניקוי היה מציאתו של לוח קיר שעליו חקוק הפסוק "שיוויתי ה' לנגדי תמיד". "הלוח היה שבור ומפויח אבל התלמידים אספו את כל שברי השיש והרכבנו אותו מחדש". לדברי אטיאס, על פי התוכניות, לאחר שהמקום ישופץ מהיסוד הוא יוחזר לתפקידו המקורי וזאת כסמל לשיבת הציבור היהודי לשכונת נווה ירק בעיר לוד, כפי שהיה בעבר. בהקשר לכך מציין הרב חובב כי פעולת שיקום בית הכנסת, כמו גם פעילות המכינה בשכונה המעורבת רמת אשכול, מהווים מעשי ציונות אמיתיים.

 

גידול במספר תלמידי המכינות הקדם צבאיות

קרוב לשלושת אלפים חניכים החלו בימים אלו את לימודיהם ב-42 מכינות קדם צבאיות, מתוכן 23 חילוניות ו-19 מכינות דתיות הפרושות לאורכה ולרוחבה של הארץ, מקשת שברמת הגולן ועד חצבה בערבה.

בשנת הלימודים הנוכחית נרשם גידול של כעשרה אחוזים לעומת השנה שעברה במספר התלמידים בכלל המכינות. מכינה חדשה הפותחת שעריה כבר השנה היא מכינת בית מאיר, השוכנת במושב בית מאיר שבהרי ירושלים. המכינה מיועדת לבוגרי תיכונים דתיים מן הפריפריה. התוכנית הלימודית עשירה ומגוונת ומכשירה את הבחורים לשירות צבאי איכותי ומשמעותי. כ-30 בחורים החלו את לימודיהם שם בשנה זו.

 

נשות השומרון הציגו את יצירותיהן ביריד 'חוצות היוצרת'                                            

השבוע (ג') התקיים במנהלת גב ההר יריד 'חוצות היוצרת' - פסטיבל נשים יוצרות במגוון תחומים. האירוע איפשר לנשים בתחומי האמנות והיצירה השונים להציג את כישוריהן בפני נשות השומרון ואורחות מבחוץ ובכך לעודד ולפתח יצירה נשית.  

בדוכנים השונים הציגו עשרות נשים מיצירתן המגוונת: ציור, קרמיקה, ביגוד, רפואה הוליסטית, קוסמטיקה, תכשיטנות, אוכל ועוד. האירוע התקיים זו השנה החמישית על ידי מתנ"ס שומרון והשנה הצטרפה לחגיגה גם עמותת מט"י (מרכז טיפוח יזמות עסקית), ששמה לעצמה למטרה לעודד ולייעץ לנשים היוצרות בנוגע לאפשרות לפתיחת עסקים קטנים.    

באירוע הוצגו דוכני מכירה מגוונים של היוצרות. בבמה המרכזית הופיעו נשים שונות ובשיאו של הערב עלו על הבמה היוצרות והזמרות אודהליה ברלין ודין דין אביב.

בשיחה עם 'בשבע' מביעה רחלי ליבמן, אחראית תרבות במתנ"ס שומרון ומיוזמות היריד, שביעות רצון רבה ומסכמת את האירוע בסיפוק. "זה היה ערב על טהרת הכוח הנשי. איזה כישרונות. איזו עוצמה. אני גאה לומר שנשות השומרון הן יוצרות מובילות בתחומן".  

 

עיריית ירושלים סגרה את בית הספר 'דרכי נועם' בעיר

מנכלי''ת משרד החינוך, דלית שטאובר, דחתה השבוע (ב') את הבקשה לרישיון הפעלה שהגישו מפעילי בית הספר 'דרכי נעם' של רשת החינוך העצמאי בשכונת קטמון בירושלים, והורתה על סגירתו. צו הסגירה ייכנס לתוקפו בעוד חודש ימים.

על פי ההחלטה, מספר התלמידים בבית הספר 'דרכי נועם' הלך והתמעט באופן חד בשנים האחרונות, ולמרות זאת הגורם המפעיל את בית הספר סירב לפנות את המבנה לטובת בית הספר הממלכתי-דתי גוננים הצומח בשכונה. כמו כן, מרבית תלמידי בית הספר כלל אינם תושבי השכונה אלא מובאים מדי יום בהסעות למקום. בנוסף לכך, לטענת העירייה, התברר ערב פתיחת שנת הלימודים הנוכחית כי מנהל 'דרכי נועם' מאפשר לכאורה לבתי ספר אחרים לפעול במתחם, וזאת ללא אישור מעיריית ירושלים ומשרד החינוך. אי לכך פעלה העירייה באופן מיידי להוצאת צו מניעה שיאסור על הפעלת בתי הספר הבלתי מורשים בתוככי המתחם. כתוצאה מכך הלימודים בכל בתי הספר במתחם, למעט בית הספר הממלכתי-דתי גוננים, אסורים ובלתי חוקיים.

 

הרב פינטו: התשובה לאיום האיראני - אהבת חינם

רכבת אווירית ובה למעלה מאלף מתפללים יצאה השבוע (ג') לבולגריה, לציון יום השנה לפטירת ה'פלא יועץ'. את האירוע הוביל הרב יאשיהו פינטו, נשיא קהילת 'שובה ישראל', שצירף למסע הרוחני עשרות מקובלים. יצוין כי המסע השנתי, המתקיים זו השנה ה-11, הוא האירוע הציבורי הראשון שנערך על אדמת בולגריה מאז הפיגוע בבורגס.

בימים האחרונים הצטרפו כאמור למסע קבוצת מקובלים ותלמידי חכמים, על מנת לקיים תפילות על ציונו של ה'פלא יועץ' לביטול הגזרה האיראנית. במקביל לרכבת האווירית שיצאה מישראל יצאו טיסות נוספות מארצות הברית ואירופה. הטרמינל בעיר ורנה נסגר במיוחד לכבודם של הבאים, ומשלחת מיוחדת בראשות ראש העיר יוליאין נינדנובה והשגריר הישראלי שאול כמיסה קיבלה את פני הבאים.

ליד ציון קברו של ה'פלא יועץ' אמר הרב פינטו: "כל דור יונק את כוחו מספר אחר בתנ"ך ואילו הדור שלנו יונק את שורשו ממגילת אסתר, שהיא המגילה האחרונה והספר של הדור האחרון". עוד הוסיף כי בדומה לסיפור המגילה, שעלילתה מתרחשת בפרס, הלא היא איראן, העם היהודי התאחד וניצח וכך יש לעשות גם כעת. "עם ישראל צריך לחיות באהבה ואחווה, ודבקות חברים גדול ביותר", אמר הרב. "הרבה אנשים דואגים ומפחדים מה יהיה עִם עַם ישראל, מה יהיה עם הסכנות האורבות לנו. זהו דור אחרון, ולכן הכוח שלנו הוא באהבת חינם גדולה ביותר. הדבר היחיד שאנחנו יכולים לעשות נגד האיום האיראני זה אחדות וללמד על כולם זכות. על כולנו למצוא את הטוב בכל אחד ולא את הרע".

 

ישיבת ההסדר בירוחם חגגה עשרים להקמתה

מאות השתתפו בשבוע שעבר באירוע חגיגות ה-20 של ישיבת ההסדר בירוחם וחנוכת בית המדרש החדש בישיבה. באירוע נטלו חלק תלמידים, בוגרים, תורמים, הורים ותושבים רבים.

במהלך האירוע ניתנו שיעורים על ידי ראש ישיבת הר עציון הרב אהרון ליכטנשטיין וראש הישיבה בירוחם הרב אליהו בלומנצווייג. לאחר מכן ערכו הרב אלי סדן והרב דוד סתיו שיח בנושא 'אתגריו הציבוריים של עולמנו התורני בעת הזאת'. במהלך הערב נחנכו כיתות לימוד ובית המדרש על ידי המשפחות התורמות. מבין בוגרי הישיבה עשרות אברכים ויותר מארבעים משפחות התחברו למקום וקבעו בו את ביתם.

מיכאל ביטון, ראש המועצה המקומית בירוחם, בירך בחום את תלמידי הישיבה: "כשאני מתבונן ורואה את בניה של הישיבה, הם האישור שנעשה פה דבר עצום. ישיבת ההסדר בירוחם היא סמל למצוינות וחיי רוח ונמצאת עם הפנים קדימה לאתגרים בחברה הישראלית של צמצום פערים, קירוב לבבות ושמירה על זהות יהודית".  

 

 

מבזקים

'משקפת' בסיורי סליחות לקראת הימים הנוראים

על פי נתוני עמותת 'משקפת', עד לערב יום הכיפורים הקרב ובא יסיירו במסגרת מיזם הסליחות רבבות מטיילים, שישלבו את הכרת יהודה ושומרון עם הכרת התרבות היהודית. בשיאם של סיורי הסליחות ייערכו תפילות מרגשות במערת המכפלה בחברון.

 

תפילת חנה במקום המשכן בשילה

לקראת ראש השנה עומד להתקיים בשילה הקדומה, במקום שבו התפללה חנה, מעמד 'תפילת חנה'. באירוע תתקיים שיחה של הרבנית ימימה מזרחי ותיערך תפילה משותפת של אלפי הנשים יחד. לאחר מכן תתקיים התוועדות חסידית עם אהרן ואפרת רזאל.

 

הכנסת ספר תורה לזכר רועי פרג'ון הי"ד

טקס הכנסת ספר תורה התקיים השבוע (ב') במכינה הקדם צבאית בבית אל. הספר נתרם לזכרו של סמ"ר רועי פרג'ון הי"ד, שלמד במכינה. לאחר לימודיו במכינה התגייס פרג'ון לצה"ל ובשנת תשס"ו נהרג מירי מחבלים. האחות מור אומרת כי "רועי התחזק רוחנית במכינה והכנסת ספר התורה מהווה סגירת מעגל".