בשבע 509: על קו הגמר

מיפקד הבית היהודי מסתיים ביום ראשון – ההתמודדות עולה מדרגה

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ט באלול תשע"ב

ההתחלה לא היתה קלה, הספקנות היתה רבה וגם האפיזודה של כמעט הקדמת הבחירות כמעט שגדעה את היוזמה באיבה, אולם בימים אלו מגיע המיפקד של 'הבית היהודי-מפד"ל' לישורת האחרונה. ביום ראשון הקרוב בשעת צהריים יהיה המועד האחרון להגשת הטפסים, והחל מאותו הרגע תיכנס ההתמודדות במפלגה להילוך גבוה במקביל לגיבוש ספר הבוחרים. המועד האחרון להגשת המועמדות לתפקיד יו"ר המפלגה, לחברי הרשימה לכנסת וליתר המוסדות יהיה רק בעוד כחודש, אולם כבר כעת תמונת ההתמודדות ברורה למדי. על ראשות המפלגה מתמודדים שלושה, השר פרופ' דניאל הרשקוביץ, ח"כ זבולון אורלב ונפתלי בנט. השלושה עוסקים כבר חודשים בצירוף תומכיהם למפלגה, בניסיון להגביר את סיכוייהם לזכות בתפקיד הנחשק. בשלב זה מתרוצצות שמועות רבות בנוגע למספרי המתפקדים שגייס כל אחד מהמועמדים. התמונה תתבהר יותר רק במהלך השבוע הקרוב, לאחר שכל הטפסים הידניים יוגשו לידי ועדת המיפקד.

מי שכבר הצהיר על כוחו המשוער בקרב המתפקדים, למרות שנחשב עד עתה דווקא לפוקד החלש יותר, הוא השר הרשקוביץ. במטה הרשקוביץ ציינו השבוע כי עד כה נקלטו ברשימות המטה קרוב ל-15,000 מתפקדים, שנתוניהם נמסרו על ידי אנשי השטח שפועלים לבחירתו של השר הרשקוביץ וכן כאלו שהתפקדו באמצעות המוקד הטלפוני של המטה ובאמצעות האינטרנט. למרות זאת, במטה ביקשו להדגיש כי כל המתפקדים למפלגה עצמאיים וכי איש איננו מונח בכיסו של המועמד אשר לכאורה פקד אותו. "מדובר במיפקד פתוח ולכן גם למנגנונים אין שליטה על כל מתפקד ומתפקד. השיטה שונתה לאחר מאבק ארוך, והיום לא מספיק לשלוט ב-400 חברי מרכז כדי להיבחר. ייתכן שבעיר מסוימת יש מועמד מקומי חזק שפקד אנשים רבים – אבל אלו מתפקדים חופשיים שיצביעו למי שראוי בעיניהם, ולא למי שיגידו להם".

ח"כ זבולון אורלב, אשר נחשב לשועל הפוליטי המוביל מבין השלושה, מפעיל לצורך המפקד פעילי שטח מרכזיים מטעמו. הפעילים, אשר מתמודדים במקביל על עמדות הכוח המפלגתיות ברמה המקומית, במועצות הסניפים ובנציגות בוועידה, נחשבים למוקד הכוח הטבעי של אורלב, אשר פעיל במפלגה כבר למעלה משלושה עשורים. בימים אלו הוא עוסק בניסיון להתגבר על המומנטום של נפתלי בנט, אליו הוא רומז כשהוא תוקף את הניסיון להפוך את המפד"ל לליכוד ב'. "השתתפות הצעירים ורצונם להשתלב בעשייה היא מבורכת ורצויה עד מאוד", אמר השבוע אורלב בסיור במכינות קדם צבאיות, "יש לשמור על הבית היהודי כמפלגה המייצגת את הציונות הדתית ולמנוע תהליכים המערערים את יסודות הבית כדי שלא נהפוך את המפד"ל לליכוד ב'".

המועמד השלישי, נפתלי בנט, הוא למעשה היחיד מבין השלושה אשר משחק במקביל באופן גלוי גם במגרש של המועמדים לרשימה לכנסת. בנט מחזיק בגלריה ארוכה ומכובדת של מועמדים התומכים בו, המרכזי ביניהם הוא ח"כ אורי אורבך, אשר בראשית הדרך אף שקל להתמודד בעצמו על ראשות המפלגה. בנט הפעיל בחודשים האחרונים מערכת מיפקד משומנת, אשר פנתה באופן כמעט בלעדי לקהלים חדשים שלא נחשבו בעבר למזוהים עם פעילות מפלגתית במפד"ל. מקורביו מאמינים כי בניגוד למתרחש אצל מועמדים אחרים, המתפקדים שגייס יהיו נאמנים לו ולחבריו באחוזים גבוהים באופן יחסי. בתקופה האחרונה הוא נאלץ להדוף את הטענות לפיהן יהפוך את המפד"ל לליכוד ב' וידון את המפלגה לישיבה באופוזיציה.

ח"כ אורי אורבך, אשר תומך כאמור בבנט, מציין בשיחה עם 'בשבע' כי לטעמו המיפקד עונה על כל הציפיות, הן בשאלת מספר המתפקדים, אשר כבר עתה ברור שיהיה משמעותי, והן בהתלהבות ובעשייה שהוא גורם סביבו. אורבך מציין כי איש מהמועמדים לא יוכל להניח שהניצחון בכיסו גם כשתמונת מספרי המתפקדים במטות השונים תתבהר. "אנשים חושבים באופן עצמאי", מזכיר אורבך. הוא אף מציין כי בתוך תהליך המיפקד והבחירות יתחדשו כל מוסדות המפלגה, ולא רק הרשימה לכנסת, ומעריך כי גם העימותים המוקצנים עתה עקב הפריימריז יתמתנו לאחר סיום התהליך ולקראת הריצה לכנסת, עם התקדמותו של מהלך האיחוד.

בעוד המאבק על ראשות הרשימה כבר מצוי בעיצומו, בהתמודדות על הרשימה עוד נרשמות הפתעות. ההפתעה האחרונה היא הצטרפותו של הרב הלל הורוביץ, מהדמויות הבולטות ביישוב היהודי בחברון, להתמודדות לרשימה. הרב הורביץ, חבר מזכירות 'תקומה' לשעבר, מצהיר כי מטרתו היא מתן קול וביטוי לאגף התורני וההתיישבותי בתוך רשימת הבית היהודי. "מאז שדובר על המיפקד חשבתי שכל הכוחות הפוליטיים של הציונות הדתית צריכים להשתלב במיפקד, כי זו הזדמנות ליצור אווירה מחדשת ומלהיבה". הרב הורביץ מדגיש כי לא ייתכן שבמפלגה מרכזית כל כך בציונות הדתית לא יינתן משקל מתאים לחלקו התורני-התיישבותי של הציבור, בצידו של הציבור המתון יותר: "הציונות הדתית שורשה, כל מפעלותיה, זה הכל מכוח של תורה, ולא יכול להיות שברשימה חשובה של הציונות הדתית הקול התורני לא יבוא לידי ביטוי בצורה מובהקת ומובלטת". הרב הורביץ מדגיש כי קיבל את ברכתם של חותנו, הרב זלמן מלמד, של הרב דב ליאור ושל הרב חיים שטיינר למהלך, וכי יפעל בהמשך בכל כוחו על מנת להוציא לפועל את האיחוד בין הבית היהודי לאיחוד הלאומי.

מועמד נוסף אשר העמיד את האיחוד בראש סדר יומו הוא ג'רמי גימפל, מי שגייס ציבורים משמעותיים מקרב הקהילה האנגלו-סקסית הדתית-לאומית. גימפל הבהיר השבוע כי לא יתמוך במועמד שלא יביע מחויבות מוחלטת לרעיון האיחוד: "האתגר המשמעותי ביותר הניצב בפני הציבור שלנו היום הוא האחדות, ואנו נעשה כל שביכולתנו להבטיח זאת - גם אם בעקבות כך לא אשב בכנסת הבאה".

 

 

משרד החוץ לפליטים היהודים מארצות ערב: ספרו את סיפורכם

ניצן קידר

משרד החוץ השיק השבוע קמפיין בינלאומי חדש בשלוש שפות - עברית, ערבית ואנגלית - תחת הכותרת "אני פליט". מטרת הקמפיין היא קידום ההכרה הבינלאומית ביהודים יוצאי ארצות ערב כפליטים.

במשרד טוענים כי יהודים רבים גורשו ממדינות ערב וחלקם נאלצו לברוח מבתיהם, זאת בשל פרעות או אירועים קשים אחרים על רקע אנטישמי, שהתרחשו ברובם אחרי הכרזת המדינה ועד לשנת 1952. על פי הנתונים שבידי המשרד נספרו בתקופה זו כ-856 אלף פליטים יהודים שהגיעו ממדינות ערביות.

הקמפיין הייחודי שיזם סגן שר החוץ דני אילון מתרכז דווקא במרחב המקוון וברשת החברתית פייסבוק. בדף הבית שלו רשומים סיפורים אישיים של ישראלים יוצאי ארצות ערב, שתועדו על ידי צוות מיוחד של המשרד. הם מספרים כיצד גורשו מארצותיהם, תוך נישולם מכל הזכויות שהגיעו להם על פי חוק על ידי מנהיגי מדינות ערב.

אילון הסביר כי הקמפיין יכול לתרום רבות להעלאת הסוגיה למודעותם של אזרחים בכל רחבי העולם. "הגיע הזמן לתיקון העוול ההיסטורי המתמשך כלפי חצי מאוכלוסיית ישראל. התחלנו 64 שנה מאוחר, אך לא מאוחר מדי. למען פיוס אמיתי עם שכנינו הפלשתינים, חייבים לפתור את סוגיית הפליטים היהודים".

לפליטים ולבני משפחותיהם קרא אילון לקחת חלק בקמפיין, ולהעלות לדף הפייסבוק שלו את סיפורם האישי. בעוד שבועות ספורים, בשולי העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק, יתקיים כינוס ובו יוצגו הסיפורים האישיים שיועלו על ידי הגולשים בפני דיפלומטים מרחבי העולם. הקמפיין זוכה לתהודה רבה, שלילית כמובן, בעיתונות הערבית, אשר כעת מוצאת את עצמה מתמודדת עם אותן טענות שהיא מפנה כלפי ישראל.

 

מבזקים

אנשי משרד הביטחון החלו אתמול (רביעי) בפינוי המבנים ביישוב מגרון, שכזכור התרוקנו מתושביהם בראשית השבוע. בתחילה צפויים להתפנות מהמקום המבנים היבילים, ובשלב מאוחר יותר מבני הקבע. נציין כי התושבים פנו לרשויות וביקשו שלא להרוס לפחות את בית הכנסת.

פרקליטות המדינה ביקשה בשלב הטיעונים לעונש במשפט אולמרט, להטיל על ראש הממשלה לשעבר עונש של שישה חודשי מאסר בעבודות שירות בגין הרשעתו במרמה והפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות. הפרקליטות ויתרה על הדרישה להטלת קלון לאחר שאולמרט ויתר על זכויותיו כראש ממשלה לשעבר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע אתמול (רביעי) בבוקר על פיזור ישיבת ההמשך של ועדת השרים לענייני ביטחון. זאת בעקבות הדלפה מהדיון שהתקיים ביום שלישי. לדבריו, "ביטחון המדינה ואזרחיה תלוי ביכולת לקיים דיונים חסויים ומעמיקים בקבינט המדיני-ביטחוני".

גורמים משפטיים הציגו בימים האחרונים דרישה ליו"ר מנהלת תנופה, הרב ד"ר אופיר כהן, לפיה עליו לגבות תשלום שכר דירה עבור מגורים בקראווילה מ-450 משפחות שגורשו מגוש קטיף ומצויות בשלבי בנייה שונים של בית הקבע שלהן. בשלב זה מסרב יו"ר המנהלת להעביר את הדרישה לתושבים.

בחודש אוגוסט 2012 חלה ירידה במספר אירועי הטרור, לעומת החודש הקודם: 51 אירוע טרור, לעומת 64 ביולי – כך עולה מדו"ח שירות הביטחון הכללי. באיו"ש נרשמו 19 אירועי טרור, לעומת 30 בחודש יולי. בעזה נרשמו 21 אירועי טרור באוגוסט, לעומת 28 ביולי.