בשבע 510: השנים הטובות

מסתבר שגם בעידן האלקטרוני והדיגיטלי יש ביקוש לכרטיסי שנה טובה בארץ ובחו"ל, ובפלפוט חושבים על רעיונות נוספים,

שמואל אדלמן , כ"ו באלול תשע"ב

בימים שלפני ראש השנה, אי שם בימי ילדותנו, היו מתמלאים רחובות העיר בדוכנים שהציעו למכירה גלויות וכרטיסי שנה טובה. עליהם היו מונצחים חיילים יפי בלורית צועדים במצעדי צה"ל, אוניות גדושות עולים או ילדים משחקים על רקע משטחים מוריקים.

חלק נכבד מהצילומים והגלויות יש לזקוף לזכותה של חברת 'פלפוט' שהוקמה בשנת 1934 על ידי טובה ויהודה דורפצאון, עולים מגרמניה שחלמו להקים עסק במולדת היהודית כשהם משתדלים שכל אירוע משמעותי או בניין חשוב במדינה שבדרך יתועד ויצולם. "מכירות החברה זינקו לאחר מלחמת ששת הימים", אומר ממשיך הדרך, הבן מיכה. בעקבות נהירת תיירים לישראל מרחבי העולם, רבים השתמשו בגלויות כדי להראות לקרוביהם בגולה את מה שמתרחש בארץ, וכמובן לפני ראש השנה נהגו לשלוח ברכת שנה טובה. כילד הוא זוכר שכל תלמיד בכיתה נהג לשלוח כרטיסי שנה טובה לחבריו.

מסתבר שגם בעידן האלקטרוני והדיגיטלי יש ביקוש לכרטיסי שנה טובה בארץ ובחו"ל, ובפלפוט חושבים על רעיונות נוספים המתאימים לרוח התקופה, כמו למשל ברכות שנה טובה על חבילות שוקולד.

אבל יש גם מי שמחפש להתרפק על הנוסטלגיה. כך למשל, באתר האינטרנט 'נוסטלגיה אונליין – שימור המורשת הישראלית' תמצאו מיזם רחב היקף, המהווה ארכיון אינטרנטי של ההיסטוריה, התרבות והמורשת הנוסטלגית הישראלית. דייוויד סלע, היזם והעורך הראשי של האתר, רואה בו צורך לאומי-ציוני, שמטרתו לשמר את הזיכרון הקולקטיבי של עם ישראל בארצו. האתר מופעל על ידי צוות של כתריסר פעילים ועוזרי מחקר, רובם מתנדבים, ואינו פועל למטרות רווח.

באתר עשרות אלפי ערכים, תמונות, מצגות, קטעי שמע, קטעי וידיאו ועוד. בין שלל המוצגים ישנם גם כ-60 כרטיסי שנה טובה נוסטלגיים. ניתן  לבחור מבין התמונות,  לצרף מסר אישי ולשלוח למי שתרצו באמצעות הדואר האלקטרוני. השירות ניתן חינם, אך כיאה לנוסטלגיה, מתקבלת הגלויה האלקטרונית עם ציור של בול ישן.

נראה כי התגובות של מקבלי הכרטיסים נלהבות מאוד. כך למשל, משה ולאה ממלבורן שבאוסטרליה כותבים: "קיבלנו שתי שנות טובות, הגעגועים מציפים אותנו כל כך". גולשים אחרים אומרים כי כמעט ניתן לחוש את הריח של השנות-טובות ולמשש את עיטורי הזהב שעל הכרטיס. נקווה כי כל ברכות השנה טובה תתגשמנה על הצד הטוב ביותר לכל עם ישראל.