בשבע 510: אורות וצללים

עולמם של מי שמתקשות להרות ושל בני זוגן נחשף בספר אישי וגלוי לב עם סוף אופטימי

עפרה לקס , כ"ו באלול תשע"ב

רבקה בראון-לוי היתה צריכה אומץ, הרבה אומץ, כדי לכתוב את סיפור חייה ואת הקורות אותה ואת בעלה עד שהביאו לעולם את בנם אורי-איתן.

כל כך הרבה תינוקות נולדים מדי יום. רובם באופן טבעי, לפעמים אפילו בלי תכנון מראש. מנגד, ילדים אחרים מגיחים לעולמנו ביגיעה רבה. אחרי שהוריהם עברו שבעה מדורי גיהינום ועוד כמה, עד שגם הם זוכים להחזיק את החבילה הקטנה, העטופה והבוכייה, שעתידה להביא להם אור, שמחה וגם בלגן.

הבטן של האישה ההריונית מציצה החוצה בכל הזדמנות, זוכה לבגדים מיוחדים, להדרת כבוד ולחיוך של אהדה, וככל שזו יוצאת החוצה, האישה שאין לה, שעדיין לא זכתה, הולכת ומתכווצת, ואיש איננו יודע מה עובר עליה. לפעמים אפילו מעזים לשפוט בחומרה, במקרים אחרים מתלחששים, וגם אם כל זה לא קורה, עדיין קשה מאוד להיות במקום של ציפייה והליכה בדרך כואבת, שסופה לא ברור.

בראון-לוי כותבת ספר שהחל ביומן תיעודי, ובו מתוארים השלבים שעברו עליה ועל בעלה בשנות נישואיהם. בגילוי לב נדיר היא כותבת על הקושי הנפשי והפיזי. על הטיפולים המפרכים, כשכל כמה ניסיונות הטיפול מכזיב ויש לעלות מדרגה לטיפול פולשני וכואב יותר. היא כותבת על הקשיים הנפשיים המתלווים לכך, על הייאוש החודשי ועל חוסר האונים מול הבעל ועם הבעל.

בראון-לוי כותבת על ההתמודדות עם התחושה ש"הגוף שלי לא שווה" ו"מה הבעיה איתי", על ההתמודדות עם הקנאה בבנות המשפחה ובחברות, על ייאוש גדול, אבל גם על אמונה ותפילה וקשר בלתי אמצעי עם הקב"ה. כבר בעיצומם של הטיפולים היא החליטה לקרוא לבנה שיגיע אורי, כי ידעה שהאור עוד יזרח והגאולה בוא תבוא.

כמי שנמנית על הציבור הדתי הפורה, בראון-לוי מספרת על בטנים וילדים בכל מקום שבו היתה וגם על שאלות חודרניות ופוצעות, שמגיעות ממקום של אדנות ושתלטנות וציפייה ו"נו, איך עוד אין לכם ילדים?".

גילוי הלב שלה נדיר ותיאורי החשש מהבדיקות ומהכאב, הבטן הפצועה מרוב דקירות, והעצב התהומי אמיתיים, ולכן גם חודרים עמוק ללב הקורא.

מנגד, יש בספר בעיות עריכה רבות. החל בחוסר חלוקה לפרקים, בהקדמה שכוללת את הילדות, שאינה מסוגננת כראוי ולא ברור מה תפקידה בסיפור שיבוא אחר כך, קיצור במקום שבו יש להאריך ולעיתים להפך, וגם מפעם לפעם כתיבה לא כרונולוגית שמצליחה לבלבל את הקורא. לא תמיד קל לצלוח את עמודי הספר. ובכל זאת נראה שיש לו חשיבות רבה.

נראה כי בספר ימצאו עניין בני זוג שה' הטיל עליהם את הניסיון לעבור את התהליך וגם בני משפחה: הורים אחרים וגיסים ובעצם כל אדם. בכל קהילה יש מאותגרי פוריות וראוי שמי שגורלו שפר עלי, יידע מה עוברים אחרים בדרך הארוכה לילדים הנכספים.

בסוף הספר הוסיפה המחברת רשימת טיפים למי שנמצאים בתהליך ומילון מושגים רפואיים לכל דיכפין.

ofralax@gmail.com