בשבע 510: חתימה טובה

כצל'ה ובנט חתמו על הסכם לריצה משותפת

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ו באלול תשע"ב

למרות פניית הרב עמאר - בית הכנסת במגרון נהרס


המינהל האזרחי הרס אתמול (רביעי) את בית הכנסת ואת מקווה הטהרה ביישוב מגרון שפונה בשבוע שעבר. ההרס בוצע למרות פנייתו של הראשון לציון הרב שלמה עמאר לראש הממשלה בנימין נתניהו שלא להרוס מבני דת במסגרת פינוי היישוב מגרון. גורמים בהתיישבות תיעדו טרקטור של המינהל האזרחי הורס את המקווה של היישוב בניגוד להבנות שהושגו. נציין כי הרב עמאר ביקש במכתבו "להורות בהוראה ברורה שבעת הפינוי לא ישלחו יד בבית הכנסת שבמקום וכן בבניין מקווה הטהרה", אך כאמור בקשתו לא הועילה.

מתנועת 'רגבים' נמסר בתגובה: "מפתיע כל פעם מחדש איך המינהל האזרחי מקיים סטנדרט אכיפה כפול - אל מול מבני הדת המוסלמיים, כפי שהיה במסגד בכפר בורין, המינהל החליט כי הוא לא יבצע הרס בשל הרגישות הדתית, אך כלפי מבני הדת היהודיים הרגישות אינה קיימת ואין למינהל שום בעיה להרוס".

תושבי מגרון אמרו בעקבות ההרס: "ערב ראש השנה תשע"ג נפל דבר בישראל. נעשתה נבלה אשר לא תיעשה לאף מסגד או כנסייה לא בארץ ולא בעולם. ראש ממשלת ישראל ביבי נתניהו ותנועת הליכוד הרסו בית כנסת ומקווה טהרה ביישוב מגרון. מבני קודש אשר נבנו בזיעת אפם של יהודים השבים לארצם".

 

 

הבית היהודי: כ-46 אלף מתפקדים, כ-21 אלף מתוכם דרך האינטרנט

שלמה פיוטרקובסקי

בחצות הלילה שבין יום ראשון ליום שני הסתיים המיפקד של מפלגת הבית היהודי-מפד"ל ובמפלגה הביעו שביעות רצון רבה מכמות המתפקדים. על פי נתונים ראשוניים שפרסמה ועדת המיפקד בראשותו של הרב ד"ר דני טרופר, למפלגה הצטרפו כ-46 אלף מתפקדים כאשר למעלה מ-21 אלף מתוכם התפקדו דרך האינטרנט. מטות המועמדים השונים, לראשות המפלגה ולמועמדים לרשימה, פרסמו מיד עם סיום המיפקד את נתוניהם, אולם מי שינסה לצרף את כל המספרים שפורסמו יגלה כי הם אינם תואמים את נתוני ועדת המיפקד. צירוף הנתונים שפרסמו מטותיהם ומקורביהם של שלושת המועמדים המובילים מביא את מספר המתפקדים לכאורה לכשישים אלף, וזאת בלי למנות כלל את המתפקדים המזוהים דווקא עם מועמדים עצמאיים לרשימה לכנסת ואת המתפקדים העצמאיים.

ספר הבוחרים הראשון של המפלגה יפורסם בד' בתשרי ולאחר תקופת ערעורים יפורסם ספר הבוחרים הסופי והמלא בכ"ח בתשרי. יום לאחר מכן, בכ"ט בתשרי בשעה 12:00 בצהריים יהיה המועד האחרון להגשת מועמדות ליו"ר המפלגה, לרשימת המפלגה לכנסת, למועצות הסניפים ולצירי הוועידה. הבחירות המקדימות לתפקיד יו"ר המפלגה יתקיימו בכ"א בחשוון. שבוע לאחר מכן, בכ"ח בחשוון, יתקיימו הבחירות לרשימה לכנסת, לוועידה, לסניפים ולמועצות ובמקרה הצורך סיבוב שני בבחירות ליו"ר.

יו"ר ועדת המיפקד, הרב טרופר, בירך על ההתפקדות הרבה: "העובדה שקרוב ל-50 אלף מתפקדים ומתפקדות התפקדו ושילמו עבור הזכות להרכיב את הנבחרת של הציונות הדתית לכנסת, מלמדת על הצלחת הפריימריס ועל האמון המחודש שהציבור מעניק לבית היהודי-מפד"ל". בדיקה של 85 אחוזים מהטפסים מלמדת, כי למעלה ממחצית המתפקדים הם בני למטה מ-45.

 

 

כצל'ה ובנט חתמו על הסכם לריצה משותפת

שלמה פיוטרקובסקי

יו"ר האיחוד הלאומי, ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה), והמועמד לראשות הבית היהודי נפתלי בנט חתמו בלילה שבין שני לשלישי על הסכם איחוד מפורט אשר אמור לצאת לפועל במקרה שבנט ינצח בפריימריס בבית היהודי. בהסכם, אשר נחתם בנמל התעופה בן גוריון, נאמר כי אם ייבחר בנט יפעלו שני הצדדים לרשימה משותפת, לאומית, דתית ומסורתית רחבה. מצע הרשימה יכלול דגש על החינוך, הזהות היהודית, הרווחה החברתית, מפעל ההתיישבות והמאבק המדיני על ארץ ישראל. על פי ההסכם, הרשימה תורכב על פי שיטת "ריץ' רץ'". כמו כן נקבע כי יו"ר הרשימה בכנסת יהיה השר השני בבחירת התיקים.

לאחר החתימה אמר כצל'ה כי "הסכם זה יביא לכך שהתנועה הציונית הדתית הלאומית, חילונים ודתיים, יהוו את עמוד השדרה בממשלה הבאה". בנט אמר לאחר החתימה כי "עם חתימת האיחוד מבפנים הגיע הזמן לפנות החוצה לציבור היהודי-ציוני בישראל. המחנה הלאומי על המפה".

שני המתמודדים האחרים לראשות הבית היהודי, ח"כ זבולון אורלב והשר דניאל הרשקוביץ, לא אהבו את המהלך של בנט וכצל'ה. מקורבי אורלב "הזכירו" לאנשי האיחוד הלאומי כי אצלם מתקיימים פריימריס, והגדירו את החתימה על ההסכם בשלב זה "מהלך הזוי". המקורבים הוסיפו והדגישו כי אורלב התחייב, גם באופן פומבי וגם בתכתובת דואר אלקטרוני עם ח"כ אריאל, ללכת מיד לאחר זכייתו למהלך של איחוד. במטה השר הרשקוביץ ציינו כי הוא הודיע לאנשי האיחוד הלאומי כי מיד בתום הבחירות ינהל משא ומתן לאיחוד הכוחות הפוליטיים בציונות הדתית, כפי שפעל רבות גם בעבר, וכי "כעת יש להתמקד בהובלת ההליך הדמוקרטי בבית היהודי - ולא לפעול מאחורי גבם של המתפקדים ושל המתמודדים". גם חברי הכנסת אריה אלדד ומיכאל בן ארי מהאיחוד הלאומי הביעו את התנגדותם לחתימה. לטענתם, מדובר ב"מצג שווא" של אחדות לאחר שבנט לא נבחר ואילו כצל'ה מייצג רק מחצית מסיעת האיחוד הלאומי.

 

מנכ"ל אורט על מסקנות "ועדת דל": חושבים שהציבור מטומטם

עפרה לקס

צבי פלג, מנכ"ל רשת 'אורט' ואיש הציונות הדתית, תוקף את מסקנות ועדת דל לבחינת שכר הלימוד במוסדות החינוך הציוניים דתיים ואומר: "קראתי את הדו"ח ובכיתי. הם חושבים שהציבור מטומטם". לדברי פלג, היתה זו טעות לשבת לשולחן הדיונים עם ראשי הרשתות המבקשים לשמר את המצב. לטענתו הרפורמות החדשות של משרד החינוך 'אופק חדש' ו'עוז לתמורה' מספקות שעות לימודים בחינם עד השעה ארבע אחרי הצהריים. "אז מה הפרש השעות שנשאר לישיבות האלה לממן? בין 16 ל-18? לפחות למראית עין הם היו צריכים לומר לציבור: קיבלנו רפורמה, מממנים לנו שעות, אנחנו מורדים את שכר הלימוד".

בראיון שיתפרסם בגיליון הבא של 'בשבע' דוחה פלג אחת לאחת את טענות הרשתות הממ"דיות ומציג נתונים לפיהם באולפנות ובישיבות שתחת הרשת שלו, ההורים לא משלמים יותר מ-2,500 שקלים, בלי הזנה והסעות. "רשת", הוא אומר, "זאת היכולת שלי להביא מלגות ולסייע לתלמידים, ולא יכולת שלי לעשוק את ההורים. אני לא יודע מאיפה באה לנו השחיתות הציבורית הזאת".

פלג טוען שמשרות כמו ראש ישיבה יכולות להתיישב על תקנים אחרים כמו מנהל תיכון או מנהל פדגוגי. לדבריו, הכסף הרב שההורים משלמים מתועל לתשלום משכורות, באשר גם מספר לוקחי המשכורות רב מדי וגם העלות שלהן מרקיעה שחקים. פלג התייחס לעובדה שוועדת דל התנתה את הורדת שכר הלימוד במתן תיקצוב נוסף מטעם משרד החינוך, והבטיח שאם כך יהיה הוא ילך לבג"ץ: "לכל הזרמים מגיע. למה הציבור הדתי צריך לקבל יותר?".

יו"ר הוועדה, בנצי דל, אמר ל'בשבע' בתגובה כי "רק מי שלא קרא את דו"ח הוועדה יכול לקבוע כי הוועדה 'חטאה והחטיאה' ואם כן קרא חטאו גדול וכבד מנשוא. אם יש למאן דהוא 'חשבון' עם ראשי הרשתות אל ייסחף למחוזות אחרים ויקבע דברים בניגוד מוחלט להחלטות של הוועדה. זהו חטא בפני עצמו, חלק ניכר ביותר של המוסדות נאלצים עתה להתמודד עם ההפחתה המשמעותית של שכר הלימוד על פי קביעת הוועדה. הדברים נאמרו במסקנות הוועדה באופן חד וברור". תגובתו המלאה של דל לדברים תתפרסם בכתבה המלאה בשבוע הבא.

 

 

מבזקים

האיחוד האירופי שוקל להחרים מוצרים המיובאים לתחומו משטחי יהודה ושומרון, כך טען נציג דיפלומטי בכיר ממשרד החוץ היווני, במהלך מפגש עם עיתונאים ישראליים ופלשתיניים. גורמים מדיניים בישראל אומרים כי גם בעבר היו יוזמות אנטי ישראליות, וכי על פי אינדיקציות שבידיהם מרבית הסיכויים שהאיחוד לא יקבל החלטה ברוח זו.

שלוש שנות מאסר בפועל ו-18 חודשי מאסר על תנאי נגזרו על שייח' נאזם אבו סלים, אימאם במסגד שיהאב א-דין בנצרת, אשר הורשע בעבירות של הסתה לאלימות וטרור ותמיכה בארגון טרור. פעילותו הבעייתית של השייח' נחשפה לאחר שבחקירת רצח נהג המונית יפים וישנטיין עלה כי הרוצחים פעלו בהשראתו ובעידודו.

חמישה תושבי מזרח ירושלים ושלושה פלשתינים נעצרו בחשד להחזקת אמצעי לחימה, בהם כלי נשק ומטעני צינור. כך הותר שלשום (שלישי) לפרסום. במחסן הבניין, המשמש כחנות ירקות של החשודים, נמצאו שני מטעני חבלה, תת מקלע סקורפיו, רימון יד, אקדחים מסוגים שונים, משתיקי קול, מחסניות כדורי אקדח ורובה כדוריות ברזל וחפצים חשודים נוספים.

הרב רחמים נסימי, יו"ר ומייסד הגרעינים התורניים 'שעלי תורה', הכריז על מועמדותו לרשימת הבית היהודי לכנסת. לדבריו, "הבית היהודי צריכה לייצר סדר יום. היא תילחם על העניינים החברתיים לא פחות מהנושאים המדיניים".

העוזרת בביתה של שרה נתניהו, ליליאן פרץ, ושרה נתניהו עצמה, הגישו לבית המשפט במשותף בקשה לאישור הסכם פשרה ומתן תוקף של פסק דין להסכם, כך דווח בערוץ 2. על פי ההסכם, פרץ משכה את התביעה שהגישה נגד שרה נתניהו ומנגד נתניהו משכה את התביעה הנגדית שהגישה נגד פרץ בגין הוצאת דיבתה.