בשבע 510: שטח מגזרי

חדשות הציבור הדתי

רבקי גולדפינגר , כ"ו באלול תשע"ב

מושבים בדרום הר חברון הצטרפו כעמיתים לתנועת הקיבוץ הדתי

המושבים השיתופיים בית יתיר, כרמל ומעון שבדרום הר חברון הצטרפו לאחרונה כעמיתים לתנועת הקיבוץ הדתי. היישובים ישתלבו בפעילות הכלכלית, המשקית, הארגונית והקהילתית של התנועה, וייעזרו בייצוג של התנועה בקידום ענייניהם מול מוסדות המדינה והמערכות הפוליטיות.

לרגל הצטרפות היישובים ערכה המזכירות המורחבת של הקיבוץ הדתי ביקור בדרום הר חברון. חברי המזכירות נפגשו עם צביקי בר-חי, ראש המועצה האזורית הר חברון, ובעלי תפקידים ביישובים. חברי המזכירות שמעו סקירות על הצמיחה וההתרחבות והתרשמו מאורח החיים של המתיישבים.

מזכ"ל תנועת הקיבוץ הדתי, נחמיה רפל, מברך על הצטרפות שלושת היישובים לתנועה. "היישובים מזכירים ברוח החלוציות את סיפורי המייסדים והקמת ההתיישבות בעמק בית שאן ואזורים אחרים, והם מחזקים אותנו באותה מידה שאנחנו מחזקים אותם". עוד אמר רפל: "ההתפתחות של היישובים מעוררת השראה. אדמות שהיו שוממות הפכו בעבודת כפיים לשטחים ירוקים עם גידולי שלחין ומטעים".

בשיחה עם 'בשבע' מדגיש דודי אלדר, מרכז-משק המושב מעון, כי מדובר בהצטרפות חלקית בלבד לתנועת הקיבוץ הדתי. "ההצטרפות שלנו כעמיתים לתנועת הקיבוץ הדתי תסייע לנו בתחום החקלאי ובמגעים מול רשויות המדינה, בייעוץ וליווי. אנחנו הצטרפנו כעמיתים ולא כחברים ואין לנו כל זכות לבחור או להיבחר בתנועה". מנגד, מצביע אלדר על יתרונות רבים בהצטרפותם: "נוכל להיעזר בפלטפורמה שהם מסוגלים לתת לנו כמושבים שיתופיים".

 

 

הסתדרות הפועל המזרחי חוגגת 90 שנה להיווסדה

הסתדרות הפועל המזרחי חגגה 90 שנה להיווסדה בטקס חגיגי בהשתתפות צמרת ראשי הסתדרות, חברי כנסת, ראשי ועדים ונציגי העובדים. בטקס חשף מזכ"ל ההסתדרות, אבי סולימן, את הלוגו החדש שהפיקה הגרפיקאית לאה ירחי מכפר הרוא"ה. ירחי זכתה במקום הראשון, מתוך עשרות הצעות שהשתתפו בתחרות שנערכה לקראת האירוע. את הפרס העניק לירחי יו"ר העיתון 'בשבע', דוד סעדה.

שיר חדש שנכתב, הולחן והופק במיוחד לרגל האירוע הוצג בפני הקהל על ידי חנן אביטל, מנצח להקת הילדים 'פרחי ירושלים'. אבי סולימן, מזכ"ל ההסתדרות, בירך את ראשי ההסתדרות וציין כי "דור מייסדי הפועל המזרחי ראה בעבודת האדמה את הביטוי של התחייה היהודית, והאמין כי רק בדרך הזו אפשר לעבוד את הבורא בדרך הטובה ביותר".

ח"כ זבולון אורלב ציין כי "הסתדרות הפועל המזרחי היא דוגמה ומופת לאיך ניתן לשלב תורה ועבודה, כיצד ניתן לתרום תרומה מכרעת למדינה שלנו ומצד שני לעבוד ולפרנס בכבוד. דווקא בימים אלה של יוקר מחיה ומחאות חברתיות, עובדי הפועל המזרחי מהווים אות ומופת להתנהלות נכונה הראויה לשבחים". בין המשתתפים הרבים היו חברי הכנסת לשעבר ניסן סלומינסקי ושאול יהלום, שייקה בשן, חברי המזכירות עו"ד בנצי ארביב, איציק דעי ויו"ר ועד עובדי בנק המזרחי, שרה ליזרוביץ.

 

 

בעלי המפעלים מתריעים: שופרות פסולים מחו"ל ממלאים את השוק

בעוד פחות משבוע יחול ראש השנה, וענף השופרות כמרקחה. בעלי מפעלים מתריעים כי כמות ניכרת של שופרות פסולים שיובאו מסין ומרוקו, הציפו השנה את השוק בישראל בשופרות שאינם כשרים.

לטענת ותיקים בענף, בתהליך ייצור השופרות נסדקים באופן טבעי בסביבות ארבעים אחוזים מהם. משמעות הדבר היא שאותם שופרות פסולים לשימוש על פי ההלכה, כיוון שעל השופר להיות חתיכה אחת שלמה, ולא מודבק ומתוקן. אולם במפעלים מסוימים מעבר לים מדביקים את השופרות פעמים רבות מחדש, ואחר כך נמכרים אותם שופרות פסולים בארץ ככשרים.

שמעון קינן, יצרן שופרות ותיק והבעלים של מפעל השופרות 'קול שופר', מזהיר בשיחה עם 'בשבע' את הרוכשים מקניית שופרות מיובאים מחו"ל: "צריך להתייחס לשופרות ממרוקו ומסין כפסולים מעיקרם. השופרות במרוקו ובסין מיוצרים ברובם על ידי גויים וללא פיקוח כשרות ראוי". קינן מבהיר כי לאדם מן השורה אין את היכולת לזהות שופר פסול. "הסינים מדביקים וסותמים סדקים שנגרמו תוך כדי ייצור. שופר מתוקן הוא פסול וצריך להיזרק לפח האשפה. עין של אדם רגיל לא יכולה בכלל לשים לב לתיקון שנעשה. רק בעל מלאכה מסוגל לזהות, וגם הוא לא בכל המקרים". לכן, מציין קינן, הגבאים והתוקעים חייבים לקנות שופרות רק במקום שניתן לסמוך באופן מוחלט על המוכר. "וחלילה, לא להכשיל את ציבור המתפללים".

 

 

יו"ר החטיבה להתיישבות: "תלמידי ישיבות ההסדר הם הממשיכים האמיתיים של דור החלוצים"

ביקור יוצא דופן נערך השבוע (ב') באיתמר. דני קריצ'מן, יו"ר החטיבה להתיישבות, הגיע לביקור בישיבה באיתמר. את פניו קיבלו ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה, ראש הישיבה באיתמר הרב אביחי רונצקי וחיים פוגל, אביו של אודי פוגל הי"ד וסמנכ"ל 'אמנה'.

קריצ'מן, מפא"יניק ותיק, התרגש כאשר ראה את תלמידי הישיבה עובדים את האדמה ומסייעים לחקלאים ביישוב. קריצ'מן הלין על המציאות בסביבתו הקרובה: "אני מביט על הסביבה שבה אני חי, אין אידיאלים, אין המשכיות לציונות המקורית. אתם המתנחלים, תלמידי הישיבה באיתמר, תלמידי ישיבות ההסדר, אתם הממשיכים האמיתיים של הציונות, של דור החלוצים בארץ". עוד הוסיף קריצ'מן: "לצערי רק עשרים אחוזים מעם ישראל מושכים את המדינה קדימה". את הדברים אמר בהתייחסו לאחוזי הגיוס הנמוכים ולהשתמטות של גוונים שונים באוכלוסייה משירות בצה"ל.  

ביקור זה מהווה נדבך נוסף בפעילות הענפה שנעשית בשומרון בכלל ובישיבה באיתמר בפרט להבאת ציבור חילוני ועירוני להיכרות עם האזור. הישיבה באיתמר בחרה לחרות על דגלה את קבלת האחר, כחלק ממורשתו של אודי פוגל, שהיה ר"מ בישיבה וחינך את תלמידיו לאהבת כל עם ישראל. במסגרת זו מארחת הישיבה באופן קבוע אישים וקבוצות מכל קצות הקשת הישראלית, ופורשת בפניהם את היתרונות והיופי הגלום בהתנחלויות בכלל ובישיבה באיתמר בפרט.

 

 

התלמידים הוציאו דיסק לזכרו של "הרב המזמר" אוריאל מלכה ז"ל

תלמידיו של הרב אוריאל מלכה, אשר נספה באסון הכרמל, השיקו דיסק חדש עם ביצוע מרגש למילות השיר "אל תסתר פניך ממני" מתוך מזמור "לדוד ה' אורי וישעי", שנאמר במהלך חודש אלול והימים הנוראים. השבוע (ב') נערך בבית הספר ברקאי בקרני שומרון טקס השקת הדיסק אשר הוציאה מקהלת הילדים 'פרחי השומרון', תחת ניצוחו של המוזיקאי והמעבד מיכאל גייר.

"השירה והפיוט היוו נדבך מאוד מרכזי באישיותו של הרב אוריאל ז"ל", אומר מנהל בית הספר, הרב שמואל קנר. "החיבור שלו עם הילדים הרכים על ידי שירה וניגון הותיר רושם גדול. מבחינת בית הספר היה זה אך ברור שנקדיש לזכרו של הרב אוריאל ז"ל משהו שיהיה קשור לשירה".

אורטל מלכה, אלמנתו, מלמדת אף היא בתלמוד תורה ברקאי. בדברים שכתבה לכבוד האירוע היא תיארה את אהבתו של בעלה ז"ל לשירה, ואיך על ידי הניגון רומם הרב אוריאל אף את האסירים בבית הכלא במסגרת קורס צוערי שירות בתי הסוהר. "אוריאל ז"ל היה מחובר לדברי תורה ושירה ברמ"ח אבריו. במקום שלא נשמע דבר תורה, היה מתחיל לשיר. כך דבק בו הכינוי 'הרב המזמר'. השירה היא הרוח המחיה של הנשמה, היא מקרינה שמחה ונותנת תקווה. שירת האמונה של חייו חייבת להתנגן בתוכנו תמיד", אמרה אורטל.

את הערב כיבדו בנוכחותם רב היישוב יצחק הלוי, ראש המועצה המקומית הרצל בן ארי וכן יאיר ושדי, מנהל מחלקת חינוך בקרני שומרון.

 

 

מבזקים:

עלייה להר הבית לזכרם של הרב יצחק וטליה אימס הי"ד

עלייה מיוחדת להר הבית התקיימה השבוע (א') במלאות שנתיים לרצח הרב יצחק וטליה אימס הי"ד. בני הזוג נרצחו בפיגוע ירי בדרום הר חברון והותירו אחריהם שישה יתומים. בפיגוע נרצחו גם כוכבה אבן-חיים ואבישי שינדלר הי"ד.

 

רכבת אווירית לאומן

כעשרים אלף נוסעים יטוסו לקראת ראש השנה התשע"ג לקברו של רבי נחמן מברסלב באומן שבאוקראינה. מספר שיא של 130 טיסות יטיסו את הרבבות בתוך מספר ימים.

 

מנקים את הכותל

השבוע הוחל בפינוי הפתקים שבין נדבכי הכותל המערבי לקראת ראש השנה, בסימן "תכלה שנה וקללותיה ותחל שנה וברכותיה". הפתקים מפונים פעמיים בשנה, בערב ראש השנה ובערב פסח, ונטמנים באדמה.