בשבע 511: מלכוד 22

12 שנים לקח לידן כהן מנצרים להוציא לאור את '22 שניות'. היה שווה לחכות

אמציה האיתן , ד' בתשרי תשע"ג

כותרת: משנה:קרדיט:אינפ: '22 שניות', ידן כהן

כיתוב תמונה: כל שיר הוא סיפור. '22 שניות'

הימים האלה שבין כסה לעשור מוקדשים לחשבון נפש, לחשיבה עמוקה ולתיקון. נראה שאין יותר מתאים לכך מאשר האלבום '22 שניות'. אל דאגה, יש בו הרבה יותר מעשרים ושתיים שניות, אבל זהו שיר הנושא, ובהמשך גם אסביר על מה ולמה.

כפי ששם האלבום מקורי ויצירתי כך גם היוצר, וכך גם שמו  – יָדֵן כהן. אם כהן נשמע לכם מוכר, אין זה מפתיע. אבל על השם ידן ודאי עוד לא שמעתם. ההסבר טמון בשמו של הדוד דניס שנפטר, ועל שמו קראו לרך הנולד ידן – יד לדניס. על האלבום עבד ידן במשך 12 שנה, והוא עבר גלגולים רבים: הקלטות ראשוניות, ביצועים בלהקה ועוד ניסיונות שונים, עד שפגש בערן קליין, המעבד המוזיקלי המצליח, שהוביל אותו ביד בטוחה להוצאת האלבום.

ידן שייך לקהילת נצרים המתגוררת באריאל, והחיבור נעשה עוד כשלמד בישיבת נצרים שבגוש קטיף (מחזור ראשון, כבוד). כבר שם התחילה כתיבת השיר 'שורש', עוד לפני המאבק שבסופו הגירוש. ארבעת הבתים הראשונים נותרו מיותמים עד תקופה ארוכה לאחר הגירוש, ואז השלים ידן את השיר, כשבסופו שאלה ותקווה גדולה: "ולפעמים שם בפינות החיים, אני נזכר במראות, נזכר בצלילים, וזה מקפיא אותי, זה מרוקן אותי, האם השורש הזה עוד יצמח?"

החיבור למוזיקה היה אצלו בפנים כמעט מאז שנולד. אבל בשיחה איתו לא קשה להבחין שהעיקר מבחינתו הן המילים. הוא כותב על כל מה שמעסיק אותו. על התקופה הקשה של הפיגועים ב'שקט ברחובות', על תקופה אישית לא פשוטה – 'אח יקר', על העלייה לירושלים של אחיו, שהיה רכז המחוז בבני עקיבא – 'ונלך ביחד', וגם על שכנה צעירה שאביה נפטר בטרם זכתה להינשא ב'רעות', שתפס אותי במיוחד. זהו שיר מאוד מרגש ועדין שמצליח להעביר את התחושה של אותה כלה הנזכרת באביה לפני הליכתה לחופה. מסתבר שלא רק אותי הוא תפס. אחותה של הכלה שעליה הוא נכתב, ביקשה ללכת לחופתה שלה כשהשיר מתנגן ברקע.

ידן החליט להשקיע באלבום הזה את כל הנשמה ולא לעשות שום קיצורי דרך. כל שיר הוא סיפור וכל לחן הוא תהליך. הלחן של 'מה אשיב' נכתב על ידי הסבא רבה של ידן – ר' יענק'ל משה סילברסטון, התגלה בנס אצל אחד מתלמידיו שהיה שר אותו בליל הסדר, והוקלט מחדש על ידי הנין, שזכה להגשים את החלום המשפחתי.

השיר 'עשרים ושתים שניות' תוכנן מראש להופיע בסוף הדיסק לאחר 22 שניות של שקט. וכך, רק מי שתהיה לו סבלנות להמתין יזכה לשמוע את השיר. נושא השיר הוא בדיוק הצורך לעצור את שטף החיים ולחשוב קצת בשקט. במחשבה שנייה, חשש ידן שרק בודדים יחזיקו מעמד בשקט הגדול וחבל שהשיר לא יגיע אל הקהל הרחב. וכך, למזלנו, הכניס אותו ככל השירים ואפילו קרא על שמו את האלבום.

קולו הנעים של ידן מוליך אותנו בחוויות המוזיקליות והרוחניות שעבר, ואתם מוזמנים להרבה יותר מ-22 שניות של שקט. גמר חתימה טובה!

seret@etrog.tv