בשבע 511: השגרירות כל הכוונת

הסרט שביזה את מוחמד גורם למשבר ביחסי מצרים וארה"ב

חגי הוברמן , ד' בתשרי תשע"ג

התסיסה בעולם הערבי והמוסלמי בעקבות הסרטון "תמימות האיסלאם" הלועג לנביא מוחמד נמשכת, הגם שעוצמת ההתפרעויות דעכה לקראת אמצע השבוע. בתחילת השבוע הקיפה המחאה לא רק את מדינות ערב אלא גם ערים במערב. אתמול שרר שקט מתוח מחוץ לשגרירויות ארה"ב במדינות ערב.

מאות אלפי מוסלמים השתתפו בשבוע שעבר ובתחילת השבוע בהפגנות האלימות במדינות ערב ובמדינות מוסלמיות מול שגרירויות ארה"ב ושגרירויות מערביות נוספות. נרשמו אבידות בנפש ונזק כבד נגרם לרכוש בחלק מהשגרירויות שאליהן כן הצליחו המפגינים לפרוץ. לפחות שבעה בני אדם נהרגו ביום שישי שעבר במהומות שפרצו בקרבת שגרירויות ארה"ב במדינות השונות, וביניהן תוניסיה, מצרים וסודאן. הפגנות נערכו מול הנציגויות האמריקניות גם בפריז, בלונדון ובסידני. כמו כן נערכו הפגנות גם בלבנון ובירדן. בעיר הלבנונית טריפולי קיצונים אסלאמיים פרצו למסעדת המזון המהיר האמריקנית "KFC" והעלו אותה באש.

הפרות הסדר לא פסחו גם על מזרח ירושלים. בסיום תפילת יום השישי שעבר יצאו כמה מאות מתפללים לשער שכם ויידו אבנים לעבר השוטרים. הצועדים ניסו לצעוד לכיוון הבניין הישן של הקונסוליה האמריקנית, אולם כוח המשטרה מנע זאת מהם. במקום התפתחו הפרות סדר, שבמהלכן שבו המפגינים ויידו אבנים לעבר השוטרים. כמה שוטרים נפצעו קל וארבעה מתפרעים נעצרו. הפרות סדר היו גם באזור מחנה הפליטים שועפט.

גם בעכו העתיקה נערכה ביום שישי הפגנה, כשמאות מתפללים מוסלמים קראו קריאות נגד ארה"ב. הפורום המשפטי למען ארץ ישראל פנה למפכ"ל המשטרה ולפרקליטות המדינה בתביעה לפתוח בחקירה של משתתפי הפגנה בעכו, שקראו קריאות תמיכה באוסאמה בן-לאדן.

אחד ממוקדי הסערה היה מצרים. ההפגנות האנטי-אמריקניות מחוץ לשגרירות ארה"ב בקהיר החלו ביום שלישי ונמשכו עד שבת. רבים מהמפגינים קראו "לזרוק" מהמדינה את שגריר ארה"ב. מפגינים טיפסו על קירות השגרירות האמריקנית בעיר, וחלקם הצליחו להסיר ממנה את דגל ארה"ב ולקרוע אותו. נשיא ארה"ב ברק אובמה רתח בעקבות התנהלותו של מורסי, ואף הגדיר את מצרים "לא בת ברית אבל לא אויב".

המהומות גלשו גם לסיני. בתחילת השבוע פרצו עשרות אסלאמיסטים סלפים לבסיס הכוח הרב-לאומי בעיירה אל-ג'ורה שממזרח לאל-עריש בסיני. בבסיס הממוקם כעשרה קילומטרים משטח ישראל, משרתים דרך קבע 1,500 אנשי כוח האו"ם, ובהם אמריקנים וקנדים המופקדים על יישום הסכם השלום בין ישראל למצרים.

השגרירות על הכוונת שריפת דגל ארה"ב בפקיסטן

המפגינים הצליחו להתגבר בקלות על האבטחה של חיילי הכוח הרב-לאומי, לקפוץ מעבר לגדר התיל, להיכנס לשטח הבסיס, לזרוע בו הרס ולהשתלט על מכשירי קשר ועל מחסני תחמושת. במקום התנהלו חילופי אש בין החמושים לבין הלוחמים מהכוחות הרב-לאומיים. הפורצים גרמו נזקים גדולים בבסיס, הורידו את דגלי האו"ם מעמדות השמירה והניפו במקומם ועל גגות הבסיס את הדגלים השחורים של הארגונים האסלאמיסטים בסיני, תוך כדי שהם קוראים "אללה אכבר, היכן כל המוסלמים שינקמו את השפלתו של נביאנו הקדוש". ארבעה קצינים נפצעו בתקרית. עשרות טנקים ונגמ"שים של צבא מצרים המוצבים בצפון סיני הוזעקו לבסיס והצליחו לפזר את המפגינים הבדואים.

הסערות לא דעכו גם אחרי שיוצר הסרט, נאקולה באסליי נאקולה, נוצרי קופטי בן 55 ממוצא מצרי, נעצר בארה"ב ונלקח לחקירה במשטרה בלוס אנג'לס שבקליפורניה בחשד שהפר את תנאי הערבות שלו. בארה"ב בודקים אם בכך שהעלה ליו-טיוב את הסרט מעורר המחלוקת, הוא הפר את אחד מתנאי הערבות שניתנו לו בשנת 2011, אז הוא שוחרר לאחר שריצה מאסר על עבירת הונאה, ולפיו היה אסור לו לגלוש באינטרנט ללא אישור של הרשויות.

קודם לכן אדם שהזדהה בתור סאם באסילה והגדיר עצמו יהודי ישראלי טען כי הוא עומד מאחורי הפרויקט. אלא שהעקבות של אותו באסילה הובילו לנאקולה. אם יוכח שהוא אכן השתמש ביו-טיוב ללא אישור, הוא עלול להישלח חזרה למאסר. בארה"ב הדגישו כי הרשויות כלל לא חוקרות את הסרט עצמו, מכיוון שגם אם הוא כולל דברי הסתה שהובילו לאלימות, הרי עצם הפקתו לא יכולה להיחשב כעבירה על החוק לנוכח החוקים החד-משמעיים בארה"ב המגינים על חופש הביטוי.

התובע הכללי של מצרים הוציא ביום שלישי צווי מעצר לשבעה נוצרים קופטים מצרים ולכומר האמריקני האנטי-אסלאמי טרי ג'ונס, החשודים כי השתתפו בהפקת הסרט המעליב את הנביא מוחמד. כך הודיעה התביעה הכללית בקהיר. שמו של יוצר הסרט נאקולה בסילי נאקולה אינו נזכר בהודעה. שבעת הגברים והאישה, הנמצאים ככל הנראה מחוץ למצרים, עלולים להיות מואשמים בעבירות של פגיעה באחדות הלאומית, העלבת האסלאם והפצת מידע שגוי. אם ייתפסו, הם עלולים לעמוד בפני עונש מוות.

העיתון וושינגטון פוסט פרסם שלשום כי בעקבות המהומות בקהיר הקפיא הממשל האמריקני את הדיונים על העברת הסיוע הכלכלי למצרים. השיחות שהופסקו עסקו במתן סיוע של מיליארד דולר למצרים, סכום שאמור לסייע לחוב של הממשל בקהיר ולשיקום המדינה. אלא שכעת נראה כי המגעים בסוגיה הרגישה, ועימם אישור של כל סיוע כלכלי למצרים, יתחדשו רק אחרי הבחירות לנשיאות בארה"ב. "אנשים ימתינו ויראו כיצד הדברים יתפתחו גם בהקשר של ההפגנות וגם בקשר למה שקורה פה בוושינגטון", אמר לעיתון מקור בקונגרס.

דיווח זה מצטרף לביטול דיון שהיה אמור להיערך השבוע בוועדת החוץ של הקונגרס בנושא יחסי ארה"ב-מצרים. זאת לאחר שמזכירות המדינה האמריקנית סירבה לספק מומחים מטעמה לדיון. לדברי דוברת מזכירות המדינה ויקטוריה נולנד, תפנה בקרוב מזכירת המדינה הילארי קלינטון בעצמה לקונגרס כדי לדון בנושאי הסיוע למצרים ובסוגיות אחרות הנוגעות למהומות בעולם הערבי.

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה התייחס לסרט באחת ההופעות הפומביות הנדירות שלו מאז תום מלחמת לבנון השנייה. בנאומו מול עשרות אלפים מתומכי חיזבאללה אמר: "ארה"ב צריכה להבין ששידורו המלא של הסרט יניב השלכות מאוד מסוכנות. את הזעם אנחנו צריכים להפנות כלפי אמריקה ובעלת בריתה ישראל. שידור הסרט מעליב יותר מהניסיון לשרוף את מסגד אל-אקצא".

 

 

מבזקים

שני אלמונים השליכו אתמול (רביעי) שני רימוני יד לעבר סופרמרקט יהודי בעיר סרסלס סמוך לפריז, בירת צרפת. על פי הדיווח רק אחד מהרימונים התפוצץ, וכתוצאה מכך אדם אחד נפצע באורח קל. זריקת הרימון קשורה ככל הנראה לקריקטורה שפורסמה בעיתון הסאטירי 'שארלי הבאדו'.

שמו האמצעי של נשיא ארצות הברית, ברק חוסיין אובמה, גורם לישראלים – יהודים וערבים – לתפוס את הנשיא האמריקני כפחות פרו-ישראלי, כך עולה ממחקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה ובאוניברסיטת טקסס. המחקר השווה בין התרשמויותיהם של צופים בסרטון שבו הוצג נשיא ארה"ב כברק אובמה ובין אלה של צופים בסרטון שבו הוצג כברק חוסיין אובמה.

ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) פרסם אתמול (רביעי) בדף הפייסבוק שלו סטטוס שבו הוא תוקף את התעלמות הממשלה מסכנת סגירת העיתון מעריב. "לשלוח אלפיים עובדים הביתה אפילו מבלי לדאוג לזכויות אלמנטריות שלהם זה דבר שרק ממשלה אטומת לב יכולה לעשות. הממשלה חייבת להתערב, צריך לשמור על מקום העבודה של אלפי בתי אב וגם על שמורת טבע עיתונאית הוגנת וראויה".

מתפלל יהודי שהגיע לאומן לימים הנוראים נדקר במוצאי ראש השנה על ידי צעיר מקומי. הדקירה אירעה ברחוב פושקינא בעיר. מתנדבי 'איחוד הצלה' הוזעקו לזירת האירוע ופינו את היהודי למרפאת 'מרכז ברסלב העולמי', שם העניקו לנדקר טיפול ראשוני. לאחר מכן הוא פונה לבית החולים בקייב כשמצבו הוגדר קל וכשהוא בהכרה מלאה.

אתמול (רביעי) לפנות בוקר החל בהוראת ראש המטה הכללי, רב-אלוף בני גנץ, תרגיל פתע מטכ"לי לבחינת הכשירות והכוננות של כמה יחידות בצה"ל. מדובר צה"ל נמסר כי במרכזו של התרגיל עומדת בחינת כשירותן של מספר יחידות ממערך האש. בתרגיל משתתפים כוחות מפיקוד הצפון, פיקוד המרכז, חיל-האוויר ויחידות נוספות.

מטיילים ישראלים שטיילו ביום שלישי, לפני צאת החג, בשמורת נחל קנה בשומרון זיהו דמות חשודה המסתתרת סמוך לגדר היישוב גינות שומרון. סוכנות 'תצפית' דיווחה כי המטיילים הזעיקו את כוחות צה"ל, ואלה איתרו את החשוד כשהוא חמוש ברוגטקה ובסכין. כוחות הביטחון בשטח העריכו כי מדובר במחבל שתכנן לחדור ליישוב גינות שומרון.