בשבע 511: הרב אריאל הורשה לחזור להר הבית

לאחר ארבעה חודשים של מניעה: הרב אריאל הורשה לחזור ולעלות להר הבית

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ד' בתשרי תשע"ג

בראשית השבוע, ערב ראש השנה, הותר לראשונה מזה מספר חודשים לרב ישראל אריאל ולרב יוסף אלבוים לעלות להר הבית. הרב ישראל אריאל, ראש מכון המקדש, גורש מהר הבית לפני למעלה מארבעה חודשים, לאחר שבמהלך עלייה להר ביום ירושלים האחרון השתטח והשתחווה מלוא קומתו במקום כדרכו מזה ארבעים שנה. כתב טלוויזיה שנכח במקום והסריט את האירועים הביא לשידורם במהדורה המרכזית. בעקבות כך החליטה המשטרה למנוע את כניסת הרב אריאל למתחם ההר, ויחד איתו החליטה למנוע גם את כניסתם של שלושה מתפללים נוספים.

אולם ביום שישי האחרון, ללא כל נימוק, ביצעה המשטרה תפנית בפרשה, והזמינה את הרב אריאל לפגישה עם מפקד הר הבית נצ"מ אבי ביטון. במהלך הפגישה הודיע ביטון לרב אריאל כי המשטרה החליטה לאפשר לו שוב להיכנס להר. ביטון אף הבהיר לרב אריאל שהמשטרה מתירה תפילת יחיד בהר הבית, ואוסרת רק תפילת ציבור. הרב יוסף אלבוים, איש התנועה לכינון המקדש, שהיה מסורב עלייה להר כבר כמעט שנתיים, זומן אף הוא לפגישה עם נצ"מ אבי ביטון. בפגישה התבשר גם הוא כי המשטרה חוזרת בה מההחלטה למנוע ממנו את הכניסה להר הבית. כניסתו של הרב אלבוים להר נאסרה לאחר שקרא בחנוכה אשתקד להקים "כולל" לימודים בהר הבית, כתגובה לקבוצות ההתנפלות המוסלמיות שהתארגנו ברחבי ההר תחת מעטה של לימודי קוראן.

בערב ראש השנה, מיד עם פתיחת ההר שהיה סגור ליהודים ביומיים האחרונים, הגיעו הרבנים ועלו להתפלל יחדיו בהר, כשאיתם קבוצה גדולה של עולים קבועים. מסורב עלייה שלישי שהותר לו להיכנס להר לאחר למעלה משנה של סירוב הוא אליעזר ברויאר.

במטה ארגוני המקדש מברכים על התפנית בעמדתה של המשטרה, ומציינים כי הם מעודדים מהעובדה שהמשטרה החלה "לחזור בתשובה" כהגדרתם. למרות זאת מציינים במטה כי "מלבד השלושה ששערי ההר נפתחו בפניהם, ישנם עוד למעלה מעשרה יהודים שהמשטרה גירשה מההר ובינתיים ממשיכה למנוע את כניסתם למקום באופן בלתי חוקי, על לא עוול בכפם וללא שום עילה חוקית. אך ורק בגלל תפילתם במקום. ביניהם הרבנים צבי ואהרן עידן, הרב יהודה גליק, יהודה עציון ועוד יותר מעשרה פעילי מקדש ידועים".

במטה טוענים כי על המשטרה להתנער כליל ממדיניות הפחד מאיומי הוואקף המוסלמי, ולהתפכח מהתחזיות האפוקליפטיות המוגזמות אשר מתבדות לנגד עיניה, כאשר השקט נשמר למרות שתפילות יהודים הנערכות במקום מצולמות ומשודרות ברחבי העולם. "חובה על המשטרה לממש את ההבטחה-בכתב של ראש הממשלה לאפשר תפילת יהודים בהר הבית, ואת הצעות הביניים לחלוקת ההר בין יהודים למוסלמים בדומה להסדר הקיים במערת המכפלה", מוסיפים במטה.

המשטרה מרשה להתפלל ביחידות יהודים בהר הבית, השבוע

 נערים ערבים נתפסו כשהם שורפים ספרי תהילים בהר הזיתים

שלושה נערים ערבים כבני 16, תושבי שכונת ראס אל-עמוד שבמזרח ירושלים, נתפסו במוצאי השבת האחרונה "על חם" על ידי מאבטחי מתחם הר הזיתים ושוטרי תחנת שלם כשהם מציתים ספרי תהילים. השלושה נעצרו ונלקחו  לחקירה, שם הודו שניים מהם בביצוע המעשה ואילו השלישי סירב לעשות זאת אך קשר את עצמו לאירוע. הנערים המציתים נעצרו למשך הלילה, ומדובר מחוז ירושלים של המשטרה נמסר כי בכוונתה של המשטרה להגיש נגדם כתב אישום בהליך מזורז.

למרות האירוע הקשה, העובדה שהנערים הערבים נתפסו בשעת ביצוע המעשה מעידה כי אכן חל שיפור ברמת האבטחה בהר הזיתים. לאחר שנים של הזנחה מצד הרשויות הוגברה בשנה האחרונה במידה רבה האבטחה במתחם הר הזיתים, אשר מורכבת ממאבטחים אזרחיים שהציב במקום משרד השיכון ומנקודת משטרה שקמה במקום תחת אחריותה של תחנת משטרת "שלם", ובה מוצבים דרך קבע 24 שוטרים. בנוסף לכך השקיע משרד השיכון בהקמת מערך מצלמות אבטחה במקום, הכולל למעלה מ-130 מצלמות.