בשבע 511: שטח מגזרי

רבקי גולדפינגר , ד' בתשרי תשע"ג

בחברון מתכוננים למעמד סליחות מרכזי במערת המכפלה ולאירוח יום הכיפורים

בשבוע הבא יתקיים מעמד הסליחות המרכזי במערת המכפלה, אותו הגה והוביל הרב מרדכי אליהו זצ"ל, וצפויים להשתתף בו אלפי מתפללים. האירוע יכלול תפילות, שיעורי תורה והרצאות עד השעות הקטנות של הלילה. בתוכנית שיחות עם הרבנית צביה אליהו, הרב שמואל אליהו, הצגה של תיאטרון תאיר, התוועדות עם הרב דודי פוטש, סיורים מיוחדים בעיר חברון ועוד. האירוע בתיאום מלא עם כוחות הביטחון ובהפרדה מלאה. פעילות הגברים תתקיים בשכונות היישוב היהודי בחברון ופעילות הנשים תתקיים בסמוך למערת המכפלה.

בתוך כך, בימים אלו מתקיימות בחברון ההכנות אחרונות לקראת אירוח אלפי מתפללים ביום הכיפורים. מערת המכפלה, כולל אולם "אוהל יצחק", ייפתחו למתפללים היהודים גם בשעות הלילה. במהלך יום הכיפורים יתקיימו מניינים ותפילות בנוסחים שונים, אשר ייתנו מענה למגוון הקהילות והעדות החל מנץ החמה.

בשל הצפי לאלפי המתפללים שיגיעו מהארץ ומחו"ל, הוחלט לארח את הקהל הרחב באוהלים שיוקמו במיוחד לשם כך. המבצע הוא ביוזמת מנהלת מערת המכפלה, קרן מורשת מערת המכפלה, הכנסת אורחים חברון, מחדשי היישוב היהודי והמועצה הדתית קריית ארבע-חברון.

מהמועצה הדתית בקריית ארבע-חברון נמסר כי בשל קדושת היום, האירוח מיועד לגברים בלבד ובתיאום והרשמה מראש. הנרשמים יזכו למקום לינה מסודר וסעודת מצווה בערב יום הכיפורים ובסיומו. מלאכי לוינגר, ראש מועצת קריית ארבע-חברון: "לשמחתנו גם השנה קיימת תשתית מתאימה עבור ציבור המתפללים שמעוניין להתפלל ביום הכיפורים בקברי האבות. אנו מזמינים את המוני בית ישראל לבוא ולהתחבר למסורת יחד איתנו ביום הכיפורים".

 

מאות מניינים משותפים לדתיים וחילונים ביום הכיפורים

ארגון רבני צוהר בשיתוף ארגון ביח"ד, החברה למתנ"סים ומשרד ההסברה, יארגנו ביום כיפור הקרוב למעלה מ-240 מניינים משותפים לדתיים וחילונים, בהם ייטלו חלק למעלה מ-50,000 מתפללים.

יום הכיפורים הוא יום מלא משמעות לכל גווני האוכלוסייה היהודית בישראל, מסבירים המארגנים, אולם למרבית הישראלים אין קהילה או בית כנסת להתפלל בו ולכן הם נשארים בביתם ולא מצטרפים לתפילה בציבור. לטובתם, מדי שנה יוזם ארגון רבני צוהר יותר מ-240 מנייני תפילה ליום כיפור בהם משתתפים מעל אלפי מתפללים.

רוב המניינים מתכנסים רק פעם אחת בשנה, לכבוד היום הקדוש. מנהלי המניינים עברו הכשרה מיוחדת של ארגון צוהר, על מנת לוודא כי יפעלו לכך שאדם שאיננו מורגל בתפילה ירגיש חיבור לקדושת היום ולתפילות. המקומות בהם מתקיימים המניינים הם רבים ומגוונים, למשל בקיבוצים כגון עין גדי, עינת, יד חנה, קיבוץ אורטל שברמת הגולן ועוד. כמו כן, ייערכו מניינים גם בערים המרכזיות בארץ: ראשון לציון, פתח תקווה, תל אביב, ירושלים, ערד ועוד.

גם מניינים מיוחדים לעולים ממדינות חבר העמים ומאתיופיה יתקיימו על פי הנוסח הייחודי להם. מארגון צוהר נמסר כי כ-700 מתנדבים דתיים משתתפים במיזם מתוך רצון לסייע בארגון המניינים בכל הארץ. בכל מקום מקבל מארגן המניין ערכה הכוללת מחזורים בנוסחים שונים, כיפות, דפי הסבר על התפילה ומחיצת בד למקרה הצורך.

 

1,200 רבנים מארצות הברית לאובמה: "רחם על פולארד"

ביום שישי האחרון קיים נשיא ארצות הברית ברק אובמה שיחת ועידה עם 1,200 רבנים ומנהיגים יהודיים לקראת ראש השנה. בפתיחת השיחה הביעו נציגי הרבנים את בקשתם המשותפת לשחרורו של יהונתן פולארד המסיים את שנתו ה-27 בכלא.

גורמים אשר השתתפו בשיחה דיווחו לאחר מכן כי הנשיא אובמה מצדו לא דחה על הסף את בקשתם והבטיח לשוב ולדון בנושא. "בימים אלה בהם כולנו מתפללים ומקווים לחמלה ולרחמים, אנו תקווה שהנשיא אובמה ימצא לנכון לסיים את הטרגדיה הזו, המעיבה על שמחת החג של אנשים רבים כל כך", אמרו אותם גורמים. כזכור, עקב עדכונים בנוגע להחמרה במצבו הבריאותי של פולארד, יצאו בחודשים האחרונים גם הרבנים הראשיים בקריאה לנשיא האמריקני לשחררו באופן מיידי. עוד ביקשו הרבנים הראשיים להרבות בתפילה לשלומו ולשחרורו בהקדם.

אשר מבצרי, פעיל לשחרור פולארד, מדגיש בשיחה עם 'בשבע' כי בימים אלו מציינים 9,800 ימים שפולארד שרוי בכלא האמריקני. "כולם מסכימים שהתקופה הממושכת הזו כבר עברה כל פרופורציה. די. יונתן נמצא בסכנת חיים והגיע הזמן לקצוב את עונשו ולשחררו". מבצרי מודאג ממצבו הבריאותי הירוד של פולארד. "אף אחד לא יודע כמה זמן הוא יהיה מסוגל עוד לשרוד בכלא. בערב ראש השנה המצב הגיע לכך שהוא ביקש מאשתו לא להגיע לביקור, כיוון שהוא לא היה מסוגל להגיע מהתא שלו עד לחדר הביקורים. על כל אחד מאיתנו מוטלת האחריות להשמיע קול זעקה למען שחרורו המיידי".

 

טקס סיום מחזור א' של פרוייקט 'מאמינים במשטרה': "תוך עשור יתרחש שינוי משמעותי במשטרה"

ביום ראשון הקרוב יעמדו נרגשים 18 שוטרים בוגרי מחזור א' של פרויקט 'מאמינים במשטרה', בטקס סיום מסלול הכשרתם כשוטרים. את הפרויקט החלו הצוערים בני ה-24 ומעלה, מרביתם נשואים, בחודש אלול תשע"א. במקביל להכשרתם כשוטרים, שילבו הצוערים לימודים בבית המדרש המלווה אותם מן הפן ההלכתי והרוחני.

בשיחה עם 'בשבע' מסביר עו"ד אבינעם גואלמן, מנכ"ל המכינה הקדם צבאית 'אלישע' ומנהל הפרויקט, כי מדובר בציון דרך משמעותי ביותר עבור מדינת ישראל. "אנחנו מציינים בהתרגשות גדולה את סיומם של שנה וחודש של הכשרה אינטנסיבית של בני המחזור הראשון וההשתלבות שלהם בתחנות המשטרה השונות. זוהי תחילתו של תהליך מבורך שעובר על המשטרה", מדגיש גואלמן ומוסיף: "זו שליחות ומשימה לאומית מן המעלה הראשונה. לא אגזים אם אומר שמדובר באחד המהלכים היותר חשובים שהציבור הדתי-לאומי יעבור בשנים הקרובות".

תחילתו של הפרויקט נבעה דווקא מתחושת שבר עמוק וניכור שהלך והתעצם בין הציונות הדתית לבין משטרת ישראל, במיוחד לאחר הפינוי האלים בעמונה. האירוע הטראומטי הוביל לפרויקט "מאמינים במשטרה". התוכנית נבנתה מתוך מטרה להכשיר שוטרים דתיים לתפקידי קצונה, בשילוב לימודים בבית מדרש מיוחד אשר הוקם בכדי לתת מענה מיוחד לפרויקט זה. לצורך כך חברו יחד גורמים במשטרה לצד אישים בציונות הדתית, ביניהם ראש מכינת 'אלישע' הרב יצחק ניסים ויוזם הפרויקט נחי אייל. על פי התוכנית, בני הציונות הדתית המשתלבים במשטרה אמורים לעבור תהליך ארוך טווח אשר בסופו יוכשרו כקציני משטרה בעלי תואר ראשון.

"אלו מנהיגי העתיד במשטרה. אי אפשר יותר להשלים עם מציאות שבגוף מרכזי ודומיננטי כמו המשטרה לא יהיו שוטרים דתיים בתפקידי מפתח. לאחר כשנתיים של עבודה סדירה בתחנות המשטרה, מי שיימצא מתאים לתפקידי קצונה, יישלח לקורס קצינים וישתלב כקצין בשלל התפקידים שמציעה משטרת ישראל", מסביר גואלמן. "אנחנו מכוונים גבוה. אני מאמין שתוך עשור יתרחש שינוי ניכר ומשמעותי במשטרה". בימים אלו יוצא המחזור השני לדרך. "אנחנו בשלבי מיון וגיוס מתקדמים ובודקים את הפניות להצטרפות. אני כבר יכול לבשר שהמחזור הזה עומד להיות גדול יותר מקודמו".

שר התפוצות הגיאורגי בשומרון: "אנחנו שותפים"

שר התפוצות של גיאורגיה, פפונא דודיטאיה, התארח בשבוע החולף בשומרון. הביקור נערך בתיווכו של שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין. במהלך הביקור סייר השר כשהוא מלווה באנשי שגרירות גיאורגיה ומנכ"ל משרד ההסברה והתפוצות רונן פלוט, בכביש חוצה שומרון, שם נחשפו המסיירים ל"מותניים הצרות" של מדינת ישראל. בהמשך ביקרו באזור התעשייה ברקן, באריאל, באיתמר ובחוות גבעות עולם, שם התכבדו בארוחה אורגנית מלאה מתוצרת המקום. את הסיור הדריך בועז העצני. בשיאו של הסיור ביקר השר הגיאורגי ביקב 'טורא' שברחלים, טעם מהיינות ונועד לשיחה מקיפה עם ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה.

בסיום הביקור התבטא השר בחום רב כלפי ההתיישבות ביהודה ושומרון: "אין לי בעיה להיות בשומרון, אני כאן בין חברים. אנו שותפים אסטרטגיים, גיליתי שיש בינינו הרבה מן המשותף".

 

מבזקים:

כנס התשובה המסורתי של מכון מאיר

כמדי שנה ייערך כנס התשובה המרכזי 'תשובה מאהבה' של מכון מאיר בשיתוף עם עיריית ירושלים. הכנס יתקיים זו השנה ה-13, ביום שני הקרוב בבנייני האומה בירושלים.

 

דוידי וקליינשטיין על בימה אחת

הזמרים רמי קליינשטיין ואודי דוידי ייפגשו הערב (ה') במופע משותף תחת הכותרת "ביחד ולחוד". המופע ייערך באמפי החדש ביישוב צופים, במסגרת אירועי פתיחת שנת תשע"ג.