בשבע 512: להאזין, בפקודה!

החזן הצבאי הראשי מציג יכולות מוזיקליות מרשימות באלבום שכולל לא רק חזנות

אמציה האיתן , י"א בתשרי תשע"ג

הימים הנוראים עברו חלפו, ואיתם התפילות הארוכות. החזנים מכניסים את בגדי הלבן לניקוי יבש ומאפסנים את הכובעים הגבוהים עד לקונצרט הבא. הסוכות המקושטות מזמינות אותנו לשעות של קורת רוח ולחוויות משפחתיות משותפות. וכאן עולה השאלה הקצת מסובכת: איזו מוזיקה שומעים בסוכה? רק חסידי? אולי קצת ישראלי? ומה עם קלאסי?

הרשו לי להציע לכם תשובה מעט מפתיעה, אבל משובחת – חזנות. אוקיי, כאן איבדתי כבר חלק מקהל הקוראים, אבל אני מוכן לשלם את המחיר. לא רק בגלל שאני מאוד אוהב חזנות, אלא בעיקר בגלל האלבום החדש שאני מחזיק בידיי, 'פתח לנו שער', מאת החזן הצבאי הראשי סא"ל שי אברמסון. אברמסון הגיע לתפקיד הנוכחי בצורה מאוד לא סטנדרטית. הרמטכ"ל, ששמע אותו באחד הטקסים הצבאיים, החליט שהוא המתאים לרשת את מקומו של חיים ויינר, החזן הצבאי הקודם. מתפקידו באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה הוצנח אברמסון היישר אל הבמה הצבאית וגם הבינלאומית.

העולם המוזיקלי לא זר לו. אביו היה בתחום בבית כנסת הגדול בירושלים וגם בתזמורת הקאמרית הישראלית, וכנער גדל אברמסון על הצלילים האלה, ואף השקיע בתחום הלימודי. כשהתגייס דרך העתודה האקדמית לכלכלה ולוגיסטיקה, האופק של עולם החזנות היה נראה קצת רחוק – אולי אחרי הצבא. אבל המציאות לעיתים עולה על כל דמיון, והקצין המוכשר הפך להיות המייצג הרשמי של צבא ההגנה לישראל בטקסים, באזכרות וגם בהופעות.

לא אגזים אם אומר שאני מחשיב את עצמי לאחד המעריצים הוותיקים של אברמסון. כשנכנס לתפקידו הרגשתי שיש כאן רעננות ומקצועיות שכמותן זכרתי מתקופתו של אריה בראון ז"ל, החזן הצבאי האגדי. אברמסון התברך בקול נעים, בעוצמה גבוהה וביכולת מוזיקלית מרשימה.

האלבום 'פתח לנו שער' מביא מגוון מרתק של תפילות, פסוקים ואף שירים ישראליים. הקלאסיקה המתבקשת כוללת את 'ונתנה תוקף' של יאיר רוזנבלום, תפילה לשלום המדינה של סול זים ואת 'המבדיל' של ר' בן ציון שנקר. בחלק האידי, אברמסון שר את 'מיין שטעטעלע בעלז' שגם אותו אפשר לשייך לחלק של הקלאסיקה. יצירות שכלל אינן ברורות מאליהן, אבל בהחלט מוסיפות המון, הן 'לא תדע מלחמה' של תלמה אליגון, ו'אחיי גיבורי התהילה' של דודו ברק בלחנו הדרמטי של שייקה פייקוב.

העיבוד והניצוח של ד"ר מרדכי סובול, יחד עם הליווי של תזמורת פילהרמונית ומקהלה מכובדת, כל אלה הופכים את ההאזנה לחוויה מוזיקלית מרגשת ומאוד מרשימה. חג שמח!

seret@etrog.tv