בשבע 512: והרי התחזית

איך ייראה העולם בסוף המאה ה-21? הפיזיקאי מיצ'יו קאקו מנסה להשיב והתוצאה מרתקת, מלהיבה ומפחידה כאחד

טלי וישנה , י"א בתשרי תשע"ג

קרדיט: אינפ': הפיזיקה של העתיד / מיצ'יו קאקו
מאנגלית: אורי שגיא, הוצאת אריה ניר

"הזה העולם שיצרנו?" (Is this the world we created?) הוא שמו של שיר ישן משנות השבעים. מיצ'יו קאקו, בספרו המצוין 'הפיזיקה של העתיד' מתאר את העולם הזה שיצרנו, ויותר מכך - את זה שאנו עתידים ליצור. הוא מתאר את העולם העתידי הזה לטוב ולרע, וכפיזיקאי תיאורטי (ממנסחי תורת המיתרים, התיאוריה המובילה בפיזיקה כיום), הוא נמנע ברוב המקרים מנקיטת עמדה שיפוטית. מבחינתו הקוראים מסוגלים להתמודד עם הסוגיות המוסריות בעצמם.

למרות שמו של הספר, הסוגיות שעימן מתמודד הכותב אינן מוגבלות לפיזיקה תיאורטית. למעשה, אנו מקבלים כאן התייחסות למה שצפוי לקרות בעולם המחשוב, הרובוטיקה, האנרגיה, המסע בחלל, הכלכלה, ומה שעניין אותי במיוחד - עתיד הרפואה. כל אלה מוגשים לקורא בשפה פשוטה וקריאה מאוד, ועם זאת ללא חשש משימוש בתרשימים ואפילו בנוסחאות. מדויק ולא מאיים.

כל נושא מחולק לשלושה עידנים: העתיד הקרוב - עד 2030; אמצע המאה - עד 2070; ולבסוף סוף המאה - עד 2100, העולם שאנחנו נוריש קרוב לוודאי לבאים אחרינו. או בעצם, אחרי קריאת הספר - לא בטוח. מצד אחד, לא בטוח שלא נהיה שם גם אנחנו - שאלות בנוגע לשימור חיים ולאפשרות של חיי נצח מעסיקות את חוקרי הרפואה והביולוגיה של ימינו, ופריצות דרך מרשימות חלו בתחום זה. פתרונות ברמה הגנטית ושיפור הרפואה בכלל עשויים לשפר עוד ועוד את תוחלת החיים.

אבל מצד שני, בדיוק מאותה הסיבה - עולם שבו תוחלת החיים ארוכה מאוד הוא עולם שיכול לקרוס כלכלית, כפי שמסביר מיצ'יו קאקו. הרי בסופו של דבר המשאבים מוגבלים. יותר מזה, בפרקים אחרים הוא מתאר את תום עידן הנפט, את ההתחממות הגלובלית ואת השלכותיה מרחיקות הלכת (הצפה של ערים גדולות היא רק ההתחלה). תיאור אימה אחד מני רבים הוא הצפתה של בנגלדש - מדינה שטוחה כמעט בגובה פני הים, שכבר סבלה רבות מאסונות טבע, בריחתם של מיליוני אנשים לגבולות המדינות השכנות הודו, פקיסטן וסין והתמוטטות מקומית או כללית של המשטרים במדינות אלה. האימה הגדולה היא כמובן מנהיג אחד שילחץ על המתג של פצצת האטום, שלרוע המזל נמצאת בהישג יד של שלוש המדינות המרכזיות באזור.

קאקו נותן לקורא הזדמנות נפלאה להתבונן בנושאים הנחקרים ביותר היום במעבדות המובילות בעולם בתחומים החמים ביותר. הוא גם עורך ניחושים מושכלים לגבי מה יקרה הלאה. האם הוא צודק? ימים יגידו. ככל שהקפיצות המדעיות גדולות יותר, כך היכולות לחזות את הנולד קטנה. שינויים קלים עלולים להוביל להבדלים עצומים - מחורבן מוחלט ועד שגשוג ופריחה.

לקורא היהודי-דתי קיימת נקודת מבט נוספת: רבות מהטכנולוגיות המתוארות מובילות לשאלות של מוסר, דת והלכה. מכון צומת עומל כבר היום על מציאת פתרונות הלכתיים לחידושים מדעיים, אך החידושים בסדר הגודל המתואר בספר יצריכו עיון ובירור מעמיקים בסוגיות של בחירה חופשית, חיים ומוות. ההלכה היהודית מצאה תמיד דרכים להתמודד עם השינויים שחלו בעולם, ונראה כי במאה הקרובה היא תידרש למצוא להם פתרונות שוב ושוב.

הפיזיקה של העתיד / מיצ'יו קאקו