בשבע 512: מצנח זהב לכל בכיר

לא רק מנהלים בכירים, גם פוליטיקאים מקושרים מתמנים עם פרישתם לתפקידים מתגמלים במיוחד

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"א בתשרי תשע"ג

לא אחת נשמעת ביקורת ציבורית על 'מצנח הזהב' לו זוכים בכירים במערכת העסקית, שעוזבים את תפקידם ומקבלים מענק פרישה שמן, המגיע לעיתים לכמה מיליוני שקלים. אולם מתברר שגם לפוליטיקאים לשעבר, לפחות לבכירים והמקושרים שביניהם, נתפר לא פעם 'מצנח' כזה, שמרכך במידה רבה את עזיבת הכוח וההשפעה שבמערכת הפוליטית. הדוגמה הטרייה ביותר לתופעה היא שני הפורשים האחרונים מממשלת ישראל: השרים מתן וילנאי ויוסי פלד. כל אחד מהם זכה לתפקיד מכובד ונאה מיד עם פרישתם מהממשלה. פלד התמנה ליו"ר חברת קצא"א (קו צינור אילת-אשקלון), חברת אנרגיה חשובה ומעט סודית בה שותפה גם ממשלת ישראל, ואשר בראשה עמדו בעבר כמה בכירים בעלי רקע בטחוני. וילנאי לעומתו, התמנה לתפקיד סודי פחות אך אולי אסטרטגי יותר: שגרירי ישראל בסין. השניים, שמאסו בעשייה הפוליטית היומיומית, יהנו כעת מתפקיד חשוב ומתגמל, שיספק להם תעסוקה לשנים שאחרי הממשלה.

אולם כאמור, וילנאי ופלד לא לבד. אחד המקומות אשר מנקזים אליהם לא מעט פוליטיקאים לשעבר הוא המוסדות הלאומיים. בימי טרום המדינה הקימה התנועה הציונית רשת של גופים שמטרתה היתה לגייס את העם היהודי לטובת בניין הארץ והאומה. לצורך כך הוקמו מוסדות שונים כדוגמת ההסתדרות הציונית, הסוכנות היהודית, הקרן הקיימת לישראל, קרן היסוד ועוד כמה גופים מסונפים. כולם נטלו חלק חשוב בבניית האומה, בהקמת מדינת ישראל ובביסוסה. אולם, ברבות השנים גופים אלו לא פורקו אלא המשיכו לתפקד, תוך שהם משנים מעת לעת את מטרותיהם ומאמצים אג'נדות שונו, ולעיתים משונות. ראשות הגופים הללו היא אחד היעדים הנכספים ביותר בעיני קבוצה שלמה של עסקנים בתנועות ה'עולמיות' של סיעות הכנסת, שחלק לא מבוטל מהם הם פוליטיקאים לשעבר. קחו למשל את אלי אפללו, שר וסגן שר לשעבר, שמאס בתפקיד הח"כ מטעם קדימה, וכשהבין כי לא יזכה בכנסת הנוכחית לתפקיד של שר או סגן שר הפך ליו"ר עמית של קק"ל. גורלו של השר שלום שמחון שפר עליו פחות, והוא הפסיד בערכאות משפטיות את תפקיד יו"ר קק"ל לאפי שטנצלר. שמחון אולי שמח היום שנשאר במערכת הפוליטית, לאחר ששודרג משר החקלאות לשר התמ"ת, אולם קשה לדעת מה יעלה בגורלו הפוליטי לאחר תום הקדנציה.

חלק אחר של בכירי הפוליטיקה מוצא את עצמו בעסקים, במיוחד כאלו שבהם לקשרים יש תפקיד מכריע. אחד מאלו הוא אהוד אולמרט, ראש הממשלה לשעבר, אשר מונה זמן קצר לאחר פרישתו לתפקיד יו"ר קבוצת לבנת, שבבעלות איש העסקים אברהם לבנת ובניו. גם חיים רמון, מי שהיה פוליטיקאי פעיל עד להפסדה של 'קדימה' בבחירות, מצא לעצמו כמה תפקידים עסקיים כמו למשל יו"ר חברת הציוד הרפואי 'ליפוויב'. כמוהו גם הפוליטיקאי לשעבר (ואולי לעתיד) צחי הנגבי, המשמש כיועץ לתע"ש, והשר והח"כ לשעבר אופיר פינס המכהן כיו"ר חברת השילוח 'אוריין'.

לא ישאר מובטל. השר יוסי פלד מוסר את מכתב הפרישה שלו ליו"ר הכנסת ריבלין צילום: פלאש90'

 חברות הפורקס על הכוונת

שוק ההון הישראלי הוא ברובו הגדול מפוקח, ונהנה משקיפות יחסית בזכות פעילות רגולציה הדוקה. אבל אחת הפינות האפלות של השוק היא 'זירות המסחר המקוון במט"ח', המכונות גם 'חברות הפורקס'. אם יצא לכם לראות מודעות ובאנרים המציעים להרוויח אלפים רבים ממסחר במטבע חוץ, כנראה שראיתם פרסום של אחת החברות הללו. הרעיון הוא פשוט: שוק המטבעות תנודתי מאוד ומחליף מגמות לעיתים מדי יום. מסחר בסכומי כסף גדולים, תוך שימוש בהימורים מושכלים, עשוי להניב לסוחרים רווחים לא מבוטלים. אולם, למרבית הציבור אין יכולת לסחור בסכומים גדולים משום שאלו פשוט אינם תחת ידם. כאן נכנסות לעניין חברות הפורקס המציעות לגולשים באינטרנט: השקיעו סכום קטן יחסית (מאות עד אלפים בודדים של דולרים) ואנו 'נמנף' אותו. כך לדוגמה, סוחר שהפקיד בזירת המסחר אלף דולר, רשאי לסחור כביכול במאה אלף דולר. במקרה כזה, אם הוא יהמר נכון על תנודות המטבע ו'ירוויח' אחוז אחד בלבד, הוא יכפיל למעשה את השקעתו ויוכל לקבל מהאתר את הרווח בסך אלף דולר בתוספת לקרן שהשקיע. אולם, זירות המסחר אינן מאפשרות ללקוח להפסיד מעבר לסכום שאותו הפקיד. ברגע שההפסד עובר את סכום ההפקדה הראשונית, העסקה כולה מתבטלת והסוחר נותר ללא כלום. במקרה שהבאנו, מספיק הפסד של אחוז אחד, על מנת שהסוחר יפסיד את כל כספו, גם אם למחרת אותה השקעה בדיוק עלתה בשלושה אחוזים. חלק מהזירות הללו מציעות ללקוחות גם 'קורסים', חלקם מקוונים וחלקם ממשיים, למסחר במט"ח, אולם בכמעט כל המקרים התוצאה היא אחת - הפסד של כל הכסף.

כעת מבקשת הרשות לניירות ערך לפקח על הזירות הללו, ולצורך כך פנתה לוועדת הכספים, על מנת שזו תאשר טיוטת תקנות בנושא. בדיון התברר כי קיימת מחלוקת בין חברי הוועדה בנוגע ליחס הנכון לזירות המסחר. חברת הכנסת עינת וילף הציגה עמדה נחרצת, לפיה מדובר למעשה בזירות הימורים. לדבריה, "כל יום שאין די רגולציה בתחום הזה אנשים מן השורה מאבדים את כספם. מדובר בזירה שאיננה רחוקה מזירת הימורים. דווקא אנשים חלשים מתפתים להשקיע בזירה הזאת, כיוון שחושבים שניתן לעשות כסף קל".

עמדה שונה הציג יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, אשר מתח ביקורת על הרשות לניירות ערך, שלא השקיעה די בניסיון להידבר עם החברות המפעילות את זירות המסחר במט"ח. גפני קרא לצדדים: רשות ניירות ערך  ונציגי החברות, להיפגש על-מנת להגיע להסכמות לגבי נוסח התקנות. לדבריו, אם חוסר ההסכמה ימשך, ועדת הכספים היא זו שתכריע. הקו המנחה יהיה, "הדרך להגן על החוסך והמשקיע הקטן מבלי למנוע את המשך פעילותן של החברות". גפני הבהיר כי בדרך כלל הוא איננו בעד עודף רגולציה, "אם כי במקרה הנוכחי ובייחוד לנוכח אירועים שקרו בזירת המסחר בארץ ובחו"ל, יש לפעול על-מנת להפחית את הסיכון של הציבור בחשיפה להשקעות לא בטוחות".

 

 כלכלת בית

 חוגגים וחוסכים

 דידי רוזנברג

חג סוכות נקרא בתורה גם 'חג האסיף', כביטוי לסיום השנה החקלאית ואיסוף התבואה במסגרת ההכנות לקראת השנה החדשה. נקראת בפנינו כביכול שנת הזדמנות נפלאה כדי לאסוף את עצמנו ואת הניירות השוכבים כאבן שאין לה הופכין, ולעשות סדר בניהול משק הבית.

מומלץ לאסוף ולרכז במסודר את כל המסמכים הקשורים לכלכלת הבית ולהתחיל לחשב. השלב הראשון וההכרחי בתהליך הבראת משק הבית הינו האיסוף (שיקוף המצב). ברגע שנדע בדיוק לאן כל שקל יוצא, יהיה לנו נוח הרבה יותר לחשב את סך הוצאותינו בחודש ובשנה. נוסיף לכלל אלו את ההוצאות המתוכננות בשנה הבאה עלינו לטובה, כדוגמת אירועים משפחתיים, קניות משמעותיות מתוכננות וכד', על מנת להשאיר כמה שפחות מקום להוצאות בלתי מתוכננות. עכשיו יקל עלינו בבואנו לתקצב ולחשב את צעדינו בשנה הקרובה.

חג סוכות מאופיין בחופש של הילדים (וגם חלק מההורים) מהמסגרות. אך מכיוון שאין להם קייטנות מסודרות או לו"ז מתכונן, יש למצב זה קשר ישיר לכיס שלנו. המלצת ארגון 'פעמונים' היא לצאת כמה שיותר לפעילויות חינמיות הפזורות בכל רחבי הארץ. כדאי להיזהר ממכשול: הקניון אמנם אינו גובה דמי כניסה אבל שיטוט תחת מזגניו ללא מטרה ברורה, עלול להסתכם בהוצאה גדולה, מיותרת ושרירותית. ניתן לצאת לפארקים הלאומיים בעודנו מצטיידים כראוי בבית. אפשר לבלות בחינם בכל אתרי רשות הטבע והגנים ובאתר האינטרנט של קק"ל ניתן למצוא שלל אירועים מעניינים וללא תשלום, כמו טיולים וסיורים מודרכים ברחבי הארץ. כמובן שבכל עיר יהיו גם פסטיבלים, מופעי רחוב ותערוכות מיוחדות, שכל אחד יכול למצוא באזורו בעזרת שיטוט מהיר ברשת.

שיהיה לכולנו חג אסיף שמח ושנה מאוזנת.

הותב הוא דובר 'פעמונים'