בשבע 512: שטח מגזרי

חדשות הציבור הדתי

רבקי גולדפינגר , י"א בתשרי תשע"ג

הרב עמאר לתלמידי 'יגדיל תורה': "אשריכם ואשרי הרבנים שלכם"

בישיבת בני עקיבא נתיב מאיר התקיים השבוע (ב') הכנס השנתי של פרויקט 'יגדיל תורה', אשר במסגרתו לומדים תורה לשמה מאות מתלמידי ישיבות בני עקיבא, מעבר למסגרת הלימוד הרגילה. הרב הראשי לישראל הרב שלמה עמאר השתתף בכנס ובירך בחום את התלמידים. "אני שמח לראות שיש כאן נערים צעירים שבוחרים בזמן הפנוי שלהם ללמוד תורה. אשריכם, אשרי הרבנים שלכם", אמר הרב עמאר.

הרב חיים דרוקמן, יו"ר מרכז ישיבות בני עקיבא, אמר לתלמידים כי עיקר עניינם של הימים הללו הוא להמליך את ה' בעולם. "אתם בלימוד התורה שלכם, בלימוד הגמרא, אתם ממליכים בכל יום את הקב"ה על העולם כולו".

בנימין לנדי, יוזם ומממן הפרויקט, הכריז כי השנה במסגרת 'יגדיל תורה' בלבד, למדו התלמידים 15,650 דפי גמרא. בהמשך קיבלו התלמידים המצטיינים פרסים על השקעתם והתמדתם בלימוד התורה. לתלמידים השקדנים הוענקו סטים של ש"ס, שולחן ערוך, טור, רמב"ם, ירושלמי, ריטב"א, רשב"א, מאירי וספרי הלכה ברורה, כל אחד בהתאם לכמות הדפים שלמד.

 

גורמים ברשות הפלשתינית בקמפיין נגד פרויקט בר מצווה בכותל

בעיתונות הערבית בישראל החלו להתפרסם לאחרונה מאמרי ביקורת נגד העלייה לתורה של נערים יהודים במסגרת בר המצווה ברחבת הכותל המערבי. בעיתון אל אייאם צוטט אחמד קריע, המשמש חבר הוועד הפועל של אש"ף ויו"ר הוועדה מטעמו לענייני ירושלים, כשהוא יוצא נגד פעילות הקרן למורשת הכותל המערבי בעניין זה. לטענתו, "יוזמה זו מבטאת את השלמת הכיבוש הישראלי בירושלים ופגיעה בסמליה הדתיים וההיסטוריים". בנוסף, בידיעה שפורסמה בעיתון זה מטעם מוסד אל אקצה נאמר ש"ישראל ממציאה שיטות חדשות לייהוד הסמלים הקדושים האסלמיים בירושלים, ובמיוחד ריבוי העליות לתורה בכותל המערבי לבני בר מצווה, הנעשית חינם על ידי הקרן למורשת הכותל המערבי, הכפופה למשרד ראש הממשלה".

בקרן למורשת הכותל המערבי דוחים את הטענות ואומרים כי קיים ערך רב בחגיגת בר המצווה דווקא בכותל. שאול בטיש, מרכז פרויקט 'בר מצווה בכותל', מוסר כי מאז החל הפרויקט לפני למעלה משש שנים, נעזרו בשירותיו עשרות אלפי משפחות יהודיות והוא מברך על כך.

רב הכותל המערבי, הרב שמואל רבינוביץ', רואה בביקורת הפלשתינית אינטרס פוליטי לא ראוי. "צר לי על כך שנעשה שימוש בפעילות יפה כל כך, שהיא טבעית לכל יהודי, לצורך פוליטי זול ולפגיעה ברגשות. חגיגת בר המצווה מתקשרת אל הכותל באופן מיוחד. בגיל הזה מקבל על עצמו הנער את עול המצוות ואת האחריות להמשך קיום שרשרת הדורות היהודית. בגיל הזה הוא בשל להפנים את המשמעות של היותו יהודי. אין מקום מתאים מהכותל המערבי לציין בו את הרגע הזה, והפיכת הדבר למשהו פוליטי מבזה את אלו שאומרים זאת, ומעידה מי הם ומה רצונם", מדגיש הרב רבינוביץ.

 

אזכרה לחנן פורת: "גם במותך אתה ממשיך לפעול"

אזכרה במלאות שנה לפטירתו של הרב חנן פורת ז"ל התקיימה בשבוע שעבר (ה') בבית העלמין בכפר עציון בהשתתפות בני משפחה, חברים ותושבי גוש עציון. באזכרה נאמרו דברים לזכרו של חנן פורת על ידי מוקירי זכרו, ונישאה תפילה לעילוי נשמתו. בהמשך נוגנו שירי נשמה בשירה משותפת של כל המצטופפים סביב הקבר הצנוע.

הבת, איילת פורת, ספדה מעל הקבר: "אבא, עברה שנה וכל רגע אני מנסה להיזכר איפה היינו בשנה שעברה ואילו אנשים פגשת, ומה אמרת ואיך אמרת. עכשיו כל הזיכרונות צפים", אמרה הבת. "אבא, אני מרגישה שאני לא לבד ואתה מלווה אותנו יד ביד. בכל שישי לפני שבת אמא שמה את הקלטות של שיעורי פרשת השבוע שלך, וכל מי שנכנס לבית ושומע את קולך אומר 'הנה, אבא חזר'. אבא, האש הולכת, בוערת ומסרבת לדעוך. אבא, זכינו לחיות איתך חיים, זכינו לשנים מתוקות וטובות מלאות בשמחה ואמונה. כמה שהספקת בחייך, והספקת המון. אפילו במותך אתה מספיק עוד".

אחר כך נשא דברים רבה של כפר עציון, הרב אלישיב קנוהל: "אני מדבר איתך חנן כאילו אתה חי בתוכנו. אתה כל כך חסר לנו, אתה חסר לכל משפחתך, לבני כפר עציון ולכל עם ישראל, כל מעגל ומעגל בדרכו. אנחנו עוסקים בדבריך ובמורשת שלך ובכך מוצאים איזו נחמה. שנזכה תמיד לעסוק בתורתך וכך תהיה עמנו לעד".

בתוך כך, לרגל יום השנה הראשון לפטירתו מוציאה תנועת 'אורות' ספר מאמרים חדש שכתב הרב חנן פורת ז"ל על חגי תשרי.

 

בכירי ההתיישבות יצדיעו לפעילת ההתיישבות אינה ויניארסקי

בחול המועד סוכות ייערך אירוע הוקרה לאינה ויניארסקי (77), תושבת היישוב תקוע, אשר הקדישה את זמנה במשך שנים להקמת עשרות יישובים ביהודה ושומרון ולאכלוסם. "לאחר שלושים וחמש שנות עשייה חלוצית, הגיעה הזמן להצדיע לאישה שעלתה לישראל מברית המועצות בשנת 74', ושלוש שנים בלבד לאחר מכן ייסדה את היישוב תקוע יחד עם עוד משפחה אחת ושמונה רווקים", מציינת נדיה מטר. "היא היתה בפעילות בלתי פוסקת למען ההתיישבות ברחבי יהודה, שומרון וחבל עזה, פעילות שנחרזת עד למאבק האחרון יחד עם תנועת 'נשים בירוק' על החזרת הנוכחות היהודית במחנה הצבאי שדמה שבין הר חומה לתקוע. המחנה ננטש על ידי צה"ל לפני שש שנים ולאחר מאבק עיקש שלנו חזר צה"ל למקום". בין לבין מנהלת אינה ויניארסקי את המחלקה הרוסית בבית אורי צבי גרינברג בירושלים.

בימים אלה מתקיימות ההכנות האחרונות לאירוע ההצדעה לכבודה של ויניארסקי. בין המברכים צפויים להיות השר אביגדור ליברמן, השר יולי אדלשטיין, הרב ירון דוראני, ראש מועצת גוש עציון דוידי פרל, גאולה כהן, זאב חבר (זמביש), הרב זאב סולטנוביץ, סופיה רון מוריה, יהודה עציון, אריה חסקין ודתיה יצחקי. שילה גל שלח את ברכתו וכן ח"כ אורי אריאל. את האירוע ילווה מוסא ברלין ויוצגו בו ציוריו של האמן ליאוניד בלקלב. מנחות האירוע הן יהודית קצובר ונדיה מטר, מנהיגות 'נשים בירוק'.

 

אלפי מבקרים יביעו את דרישתם למתן אישור מגורים בבית השלום בחברון

אלפי מבקרים צפויים להגיע בחול המועד סוכות לחברון עיר האבות, לבקר במערת המכפלה וליהנות משמחת החג יחד עם הזמר החסידי מרדכי בן דוד, שיחזור לחברון לראשונה לאחר שש שנים. בנוסף יופיעו הזמרים אודי דוידי, חיים ישראל ויידל ורדיגר. ההופעות יתקיימו ברחבת מערת המכפלה ביום רביעי, ב' דחול המועד. עם שחר, עוד לפני ההופעות, תתקיים תפילת חול המועד בנוסח קרליבך, בליווי כלי נגינה, עם הזמר שלמה כץ, תלמידו של ר' שלמה קרליבך.

לצד ההופעות המתוכננות לקהל הרחב ומבחר פעילויות מגוונות, יעמדו השנה במוקד ההתעניינות 'בית השלום' ו'בית המכפלה', אשר נקנו על ידי יהודים אולם טרם אושרו לאכלוס. כזכור, בערב ראש השנה פסק בית המשפט המחוזי שבית השלום יחזור לידי יהודים בעוד כשבועיים, מיד אחרי סוכות. קהל עשרות האלפים יציין את הבשורה ויקרא לממשלה לקיים את ההחלטה כלשונה.

 

יותר מ-4,000 תלמידים בחמ"ד הצטרפו למיזם 'לומדים בהפסקה'

מיזם חדש של החמ"ד מציע לתלמידים ללמוד בכל יום בזמנם החופשי פרק אחד מספרו של הרמב"ם 'הי"ד החזקה' במשך 20 דקות על חשבון ההפסקה, ובכך לסיים את כל סדרת הספרים של הרמב"ם תוך שלוש שנים. למרבה ההפתעה, תלמידי החינוך הדתי נעתרו להצעה ועד עתה הצטרפו למיזם יותר מ-100 בתי ספר ויותר מ-4,000 תלמידים. עד לערב יום כיפור כבר סיימו הלומדים את סדר זמנים, השלישי מתוך 14 ספרי הי"ד החזקה.

בכדי להעלות את המוטיבציה של התלמידים ללמוד גם בחגים, בחופשים ואפילו במהלך הטיול השנתי, מוציא מינהל החינוך הדתי בכל בוקר שאלת סמס הקשורה לפרק הנלמד באותו יום לכל 4,000 התלמידים המשתתפים בפרויקט. בין התלמידים העונים נכונה מוגרלים פרסים: הצגות, פעילות ספורט אתגרי ועוד.

רועי זולברג, תלמיד בישיבה התיכונית גבעת שמואל ומראשוני התלמידים שהצטרפו לתוכנית, מנסה להסביר כיצד מסכימים התלמידים ללימוד הרמב"ם על חשבון זמנם החופשי: "הלימוד לא רק הוסיף לנו ידע, אלא גם עזר לנו בעיצוב המשמעת העצמית וההתמדה. לא משנה מה קורה, אם אנחנו חולים, עייפים, בשבתות, בחגים ובחופשות, כל יום בשעה קבועה אנחנו יושבים ולומדים". כעת מצפים במינהל החינוך הדתי להצטרפות של עוד אלפי תלמידים נוספים לתוכנית.

 

מבזקים:

תחרות הסרטים 'דוקו יו"ש' של יהודה ושומרון

ועדי המתיישבים בשומרון ובבנימין, בשיתוף עם אתר כיפה, יוצאים לתחרות סרטים דוקומנטריים, במטרה להביא את סיפור יהודה ושומרון ישירות אל הצופים בישראל. מטרת התחרות היא לעודד יצירת סרטים שיראו את הפנים האמיתיות של המתיישבים בשומרון ויגלו סיפורים שעדיין לא סופרו.

 

עליית עשרות תלמידי ישיבות הסדר להר הבית

השבוע (א') עלו להר הבית כמאה וחמישים מתפללים יהודים, ביניהם רבנים ותלמידי ישיבת 'ברכת משה' ממעלה אדומים, לתפילה ולאמירת סליחות במקום המקדש. ישיבות הסדר נוספות עלו להר במהלך עשרת ימי תשובה.

 

סליחות מרכזיות לנשים

מעמד סליחות מרגש בהשתתפות יותר מ-800 נשים התקיים השבוע באולפנת כפר פינס. האירוע נפתח בשיעור של ראש האולפנה הרב יורם צוהר לתלמידות האולפנא, אימהות, בוגרות האולפנא ונשות האזור, ולאחריו החלו באמירת סליחות מרוממת בנוסח משולב של השירים האשכנזיים עם הפיוטים של עדות המזרח, אשר לווה בכלי נגינה.