בשבע 512: דרוש זמן לבסדרת גבעת אסף

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"א בתשרי תשע"ג

 

אולמרט יצא בזול: מאסר על תנאי וקנס כספי

שלמה פיוטרקובסקי

שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים גזרו על ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, מאסר על תנאי של שנה למשך שלוש שנים וקנס בסך 75 אלף שקלים. משמעות גזר הדין היא כי אולמרט יכול, לפחות באופן תיאורטי, להתמודד בבחירות לכנסת הבאה, אולם בעקבות תיק הולילנד שעדיין מתנהל נגדו לא יוכל להתמנות לשר עד להכרעת הדין במשפט זה. על עוזרתו הבכירה של אולמרט שולה זקן, אשר הורשעה גם היא באופן חלקי במשפט, נגזרו תשעה חודשי מאסר על תנאי וקנס כספי בסך ארבעים אלף שקלים.

בגזר הדין פרשו השופטים את הקשר העמוק בין אולמרט ובין עו"ד אורי מסר, אשר הביא להרשעתו של אולמרט בפרשת מרכז ההשקעות. השופטת מוסייה ארד, ראש הרכב השופטים, ציינה כי מסר החזיק מאות אלפי דולרים עבור אולמרט, נתן לו ייעוץ משפטי לאורך השנים ובין השניים שררה חברות מיוחדת, כאשר באותו זמן ייצג מסר לקוחות בפני מרכז ההשקעות ואולמרט טיפל בבקשותיהם. התנהגות זו של ניגוד עניינים בו היה נתון אולמרט הייתה לדעת השופטים בגדר "שחיתות". למרות זאת, השופטים הזכירו כי אולמרט נאלץ לעזוב את תפקידו כראש ממשלה למעלה משנה לפני הגשת כתב האישום, ובעקבות שתי פרשיות אחרות שבהן זוכה לבסוף. "ענישה ציבורית" זו היא שהכריעה לבסוף את הכף לטובתו של אולמרט והביאה לגזר הדין הקל במיוחד.

בתוך 45 יום תצטרך הפרקליטות להכריע האם להגיש ערעור על זיכויו של ראש הממשלה לשעבר אולמרט בפרשיות טלנסקי וראשונטורס, וכן האם לערער על גזר הדין המקל בפרשת מרכז ההשקעות. במערכת המשפטית מעריכים, כי גזר הדין הקל שהוטל על ראש הממשלה לשעבר אולמרט לא יותיר לפרקליטות אפשרות שלא לערער, לפחות על הכרעת הדין שזיכתה את אולמרט בפרשת טלנסקי ובפרשת ראשונטורס. פרקליט מחוז ירושלים לשעבר, אלי אברבנל, אשר ייצג את המדינה בתיק אולמרט, אמר בצאתו מהאולם כי "הפרשה הזו לא הסתיימה. עתה על הפרקליטות להכריע האם להגיש ערעור על הכרעת הדין לבית המשפט העליון. הצוות שעוסק בכך עומד לסיים את מלאכתו, וכשתגיע העת נודיע על ההחלטה למי שצריך".

מתקפה מימין על 'תכנית ההתנתקות השנייה' של ברק

שר הביטחון אהוד ברק חשף בראיון לעיתון "ישראל היום" את תוכניתו להתנתקות חדשה בשטחי יהודה ושומרון. לפי התוכנית שהציג ברק, בגושי ההתיישבות בגוש עציון, במעלה אדומים ובאריאל יישארו רוב המתיישבים המהווים כ-90 אחוזים מהציבור היהודי שמתגורר היום ביו"ש. בנוסף תשמור ישראל בידיה אזורים שולטים וחיוניים לצבא, כמו למשל גבעות בשומרון ששולטות על נתב"ג, ותובטח נוכחות צבאית בבקעה. ביתר שטחי יהודה ושומרון תהיה מדינה פלשתינית. עשרות יישובים קטנים יפונו.

תוכנית הפינוי של ברק מציעה פינוי-פיצוי בכמה מסלולים: פיצוי כספי ליחידים ולמשפחות או פינוי קהילתי ליישוב או לקבוצות שלמות, כאשר הפינוי הקבוצתי ייעשה מיישוב קיים אל תוך יישוב קיים. היישובים יוכלו להיות מועתקים או לגושי ההתיישבות או לתוך תחומי הקו הירוק. אפשרות שלישית מתייחסת למי שיעדיף שלא להתפנות. להם יוצע להישאר תחת שלטון הרשות הפלשתינית ל"תקופת ניסיון" של חמש שנים.

ביו"ש ובמערכת הפוליטית זכתה תוכניתו של ברק לגינוי רחב. יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה) טען כי האשם בפרסום תכנית ברק הוא ראש הממשלה נתניהו עצמו, אשר החליט עם הקמת הממשלה להכניס את אהוד ברק ומפלגתו לממשלה ולא לחתום על ההסכם הקואליציוני שכבר היה מוכן בין הליכוד והאיחוד הלאומי, "מנהיג הליכוד החליט להעדיף את משנתו הפוליטית והרעיונית של ברק על פני קואליציה שאמורה הייתה להיות קואליציית ארץ ישראל".

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, אמר כי "דבריו המופקרים", כלשונו, של שר הביטחון על נסיגה חד צדדית מיו"ש מחייבים התנערות ברורה וחד משמעית מצידם של שרי הממשלה והעומד בראשה. "במקרה זה מילים לא יספיקו" הדגיש דיין, "אין דרך טובה יותר לעשות זאת מאשר אימוץ דו"ח השופט אדמונד לוי על כל חלקיו. מול הצעות הוויתור התבוסתניות של ברק נדרש מצד הממשלה חיזוק יסודות אחיזתנו ביהודה ושומרון".

ראשי שדולת א"י בכנסת, חברי הכנסת זאב אלקין (הליכוד) ואריה אלדד (האיחוד הלאומי), הזכירו כי לא מדובר בהברקה של ברק, אלא ברעיון של אהוד אולמרט. "עצוב לראות שאהוד ברק, גרוטאה פוליטית שבקושי מתקרב לאחוז החסימה, גונב רעיונות הזויים מגרוטאה פוליטית אחרת -  קדימה, שגם היא בקושי עוברת את אחוז החסימה".

 

המדינה לבג"ץ: דרוש זמן להסדרת גבעת אסף

שלמה פיוטרקובסקי

בדיון שנערך בבג"ץ ביום ראשון השבוע, חשף נציג המדינה עו"ד אורי קידר באופן רשמי כי חלק מקרקעות גבעת אסף נרכשו בתקופה האחרונה, וכי זו הסיבה שבגינה ביקשה המדינה ארכה נוספת לצורך הטיפול בהסדרת המקום. קידר הסביר בדיון כי "החלקות באזור גבעת אסף הן חלקות במושע (שותפות בה לא מוגדר מהו חלקו של כל אחד מהשותפים - ש.פ), ולכן כל הסדרה שם מחייבת בשלב הקנייני להשלים את העסקה ולהוציא היתרי עסקה, אחרי זה צריך לפצל את המושע, ורק אז ניתן להתחיל בהסדרה תכנונית".

לדברי עו"ד קידר, "ברור לנו שמדובר בתהליך לא קצר, ומצד שני הדרג המדיני רואה חשיבות בניסיון לפתור את הדברים בדרכי שלום, ולכן מתבקשת התקופה הנוספת כדי לנסות לקבל תמונה יותר ברורה לגבי הנתונים ולקדם את זה לפתרון בדרכי שלום". קידר הסביר עוד, כי למרות שמדובר לכאורה בקרקע פרטית מוסדרת, העותרים אינם בעלי הקרקע, והבעלים עצמם מעולם לא התלוננו נגד גבעת אסף, ולכן נכון לתת למדינה זמן להשלים את ההליכים. קידר פירט בדיון גם את המצב בנוגע לרמת גלעד, שם בוצע שלב ראשון של הסיכום בין התושבים למדינה וכעת מתבצע השלב השני של ההסדרה.

בסיכום הדיון הוחלט כי המדינה תפעל לצירופם של תושבי היישובים השונים הנוגעים לעתירה כמשיבים, וכי במקביל תוגש הודעה מעודכנת מפורטת בנוגע למצב העניינים בכל אחד מהמקומות אליהם התייחסה העתירה. בנוגע לגבעת אסף דרשו השופטים לדעת בין השאר איזה חלק מהקרקעות במקום נרכש על ידי יהודים. הדיון הבא בבג"ץ יתקיים במהלך חודש דצמבר.

 

פעילי שמאל שהפגינו בחוות מעון טוענים שהותקפו בידי מתיישב

חגית רוטנברג

בית משפט השלום בירושלים דחה ביום א' את בקשת המשטרה להאריך בשישה ימים את מעצרו של מתיישב, שנעצר בטענה שתקף אנשי שמאל שהגיעו לחוות מעון. מעצרו הוארך ביומיים בלבד.

השופטת דורית פינשטיין קבעה בהחלטתה כי יש ראיות שהצעיר הסתובב במקום רעול פנים עם אלה, וכי יש חשד סביר לביצוע עבירות התקיפה, אך קבעה כי בהתאם לפעולות החקירה המבוקשות, יש להיעתר רק חלקית לבקשה.

במהלך יום השבת הגיעה קבוצה של אנשי שמאל קיצוני לחוות מעון. לטענת אנשי השמאל, הם הותקפו על ידי מתיישבים רעולי פנים. כוח משטרתי שהגיע למקום עצר את הצעיר. עו"ד איתמר בן גביר, המייצג את הצעיר מטעם 'חננו', טען בבית המשפט כי אין חשד סביר כנגד הצעיר וכי אין איסור להלך רעול פנים, גם לא בחוות מעון. בן גביר אף הוסיף כי אם היה אותו בחור תוקף את אנשי השמאל, חזקה שהיו צילומים המתעדים תקיפה כלשהי - גם בידי רעולי פנים - דבר שאנשי השמאל לא יכלו להמציא לבית המשפט.

השופטת דורית פיינשטיין האריכה כאמור את המעצר, וקבעה כי העובדה שאין צילומים של החשוד מבצע את העבירות אין בה כדי לבטל את קיומן של יתר הראיות, שהן תלונות של שני המתלוננים אנשי השמאל ודו"ח פעולה של השוטר על האופן שבו נתפס החשוד.

בתגובה לדברים אמר עו"ד בן גביר, כי "חמור בעיניי שאנשי השמאל הקיצוני מגיעים לחוות מעון לעשות פרובוקציות, והמשטרה מוצאת לנכון להביא לבית המשפט רק אנשי ימין. לא יכול להיות שכאשר אנשי ימין מבקשים להלך באום אל פחם הם צריכים אישור, אולם אנשי השמאל נכנסים לתוך גבעות, מעוררים מדנים, ולא נותנים את הדין על כך".