בשבע 512: נתנאל ייהלומי הי"ד

טובה יהלומי: נתנאל היה ילד שלא הרבה במילים רק במעשים

רבקי גולדפינגר וחגי הוברמן , י"א בתשרי תשע"ג

שמואל וטובה יהלומי, הוריו של רב"ט נתנאל הי"ד שנפל בשבוע שעבר (ו') בקרב עם מחבלים בגבול ישראל-מצרים, התקשו השבוע לעכל את המציאות המרה של נפילת בנם. בשיחה עם 'בשבע' תיארו ההורים בן אוהב תורה ובעל מידות אשר היווה דוגמה לכל סביבתו.

יהלומי בן ה-20 הועלה לאחר מותו לדרגת רב-טוראי. הוא התחנך בישיבה התיכונית מצפה יריחו והיה תלמיד ישיבת ההסדר במעלות. הוא התגייס לחיל התותחנים ו"השתדל לתת את המקסימום ולתרום כמה שיותר לעם ישראל", מספרת בבכי האם טובה. "זו אבידה קשה מאוד לנו ולעם ישראל", היא אומרת. "נתנאל השאיר חותם גדול על כל המשפחה והחברים. בזכות נתנאל סוכל פיגוע גדול. הוא הציל חיים של חיילים אחרים. המוות שלו היה בגבורה גדולה ומתוך מסירות מלאה לעם ישראל".

במוצאי שבת, עוד לפני תחילת מסע ההלוויה, הגיעו לבית המשפחה ביישוב נוף אילון קצין תותחנים ראשי ומפקד חטיבת שגיא ומסרו להורים את פרטי האירוע. מחקירת צה"ל עולה שתגובת הכוחות בשטח, אשר הייתה מהירה ונחרצת, מנעה פיגוע משולב וגדול הרבה יותר. מספר שעות מאוחר יותר אף אותר בסמוך למקום האירוע רכב בו השתמשו המחבלים ועליו חגורות נפץ ואמצעי לחימה רבים. "נתנאל היה בסיור עם עוד שני חיילים כשהם נתקלו במארב מתוכנן של מחבלים שהסתתרו בנקיק סלע", מספר האב שמואל. "המחבלים הפתיעו אותם, אבל נתנאל מיד התעשת והסתער. הוא התחיל לירות עליהם בכל הכוח, הספיק להרוג מחבל אחד ולרתק את השניים האחרים, וכך מנע מוות של חיילים אחרים באזור. זה לא הפתיע אותי שהוא הגיב בכזאת עוצמה. עוד לפני ששם את הקסדה לעצמו על הראש, הוא כבר הספיק לירות 23 כדורים כדי שהחיילים האחרים לא ייהרגו. הוא חטף כדור בראש, צעק 'נפגעתי', ונהרג".

ההורים מספרים כי לבנם היה חשוב ביותר לשרת כחייל קרבי, והוא גויס לחייל התותחנים. מחודש אדר הוא בצבא, ולהוריו לא סיפר היכן בדיוק הוא משרת. "הבנו באופן כללי שהוא נמצא ליד גבול מצרים, אבל לא ממש ידענו מה הוא עושה שם. ידענו שהוא בתעסוקה מבצעית אבל לא חששנו. הוא לא סיפר הרבה. נתנאל היה ילד שלא הרבה במילים, רק במעשים", היא נאנחת.

בזמן החופשות מהצבא, מספרת האם, למרות העייפות הרבה השתדל נתנאל לסייע למשפחתו ולעם ישראל. "היה לו מבט רגיש על הזולת. כל הזמן הוא בדק מה אפשר לעזור למשפחה ולכלל. הוא היה עם לב ענק. תמיד בדק איפה הוא יכול לעזור. הוא שאל 'אמא, מה אפשר לעזור לך?'.  על לימוד תורה הוא לא ויתר גם כשחזר עייף מהצבא. הוא היה יושב ולומד בהתמדה".

נתנאל הי"ד התנדב בסניף בני עקיבא לעולים מאתיופיה בגדרה. "הוא ממש התמסר לילדים בסניף. בשבתות כשחזר מהישיבה ואפילו בשבתות שבא מהצבא הוא היה נוסע ישר לגדרה. היה מוכן לוותר על שבת בבית עם המשפחה לטובתם. הוא הכין את הילדים לבר מצווה, כיוון אותם לישיבות תיכוניות מתאימות, היה מלמד אותם, מדבר איתם במשך שעות. הוא אהב אותם, דאג להם. בלוויה ראיתי את הילדים הקטנים מהסניף עומדים כל כך עצובים ליד הקבר של נתנאל והלב שלי נקרע", אומרת האם ופורצת בבכי.

" לא הספקתי להיפרד מנתנאל "

בפעם האחרונה היה נתנאל בבית בשבת לפני שבועיים. "נפרדנו ממנו מבלי להעלות על הדעת שזו תהיה הפעם האחרונה שנראה אותו", אומר האב וקולו נשנק. בערב ראש השנה התקשר לאחל שנה טובה למשפחתו. "הוא אמר לי 'אבא, אני מבקש סליחה ומחילה'. אני זוכר שחשבתי לעצמי: 'הוא מבקש ממני סליחה? על מה?'. קשה לי המחשבה שלא הספקתי להיפרד ממנו כמו שצריך".

ביום חמישי האחרון הגיעה לנתנאל לבסיס חבילה מלאה ממתקים ובגדים חמים מהוריו. הוא התקשר שמח לומר תודה. זו הייתה שיחת הטלפון האחרונה עמו. "הוא סיפר לי בהתלהבות שהחבילה הגיע. הסביר שהוא נמצא בציר מאוד קשה ושיש הרבה מה לעשות. אבל הוא דיבר בביטחון כזה שלא נתן לי לדאוג. אם הייתי יודעת בראש השנה שהוא נמצא בציר פילדלפי הנורא על גבול מצרים, אולי הייתי מצליחה לקרוע את גזר הדין...", אומרת האם ומשתתקת. "אני בסך הכול אמא שרוצה את הבן שלה, אבל מבינה בלב שלם שהכול מהקב"ה. לא חלמתי בחלומות הכי גרועים שלי שאהפוך להיות חלק ממשפחת השכול. הוא היה בחור מדהים ששאף תמיד בכל מה שעשה לשלמות. הוא היה ילד מלא אנרגיות ושמחת חיים. עם ישראל הפסיד יהודי ירא שמים שאהב את הזולת ובן יקר", אומרת האם ומזילה דמעה.

נשיא המדינה שמעון פרס קיים ביום שני ביקור תנחומים בבית משפחת יהלומי. הנשיא פנה להוריו של נתנאל ואמר "אני יודע עד כמה הכאב קשה וחשוב לי שתדעו כי גידלתם ילדים למופת ואנו מאוד גאים בכם. ילדים כאלה לא נולדים וגדלים ללא הורים כאלה. בנכם גיבור אמיתי, זו גאווה גדולה שיש לכם בנים כמו נתנאל ואנו מודים לכם על שגידלתם אותו".

התחקיר הראשוני: נתנאל הספיק להרוג את אחד המחבלים

במערכת הביטחון מעריכים, כי פעילותם של חיילי צה"ל מכוח התותחנים ביום שישי שעבר מנעה פיגוע גדול בשטח ישראל.

דובר צה"ל, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי, אמר כי "סוכל פיגוע גדול מאוד שתוכנן להתבצע בשטח ישראל. המחבלים באו למסע הרג נרחב מאוד". מפקד חטיבת שגיא, אלוף משנה גיא ביטון, הוסיף כי "אם הכוח לא היה נמצא שם, ברור לכולם איזה פיגוע גדול יכול היה להתרחש בעורף".

ביום שישי, לאחר השעה 12:00 בצהריים, התקרבו שלושה מחבלים לגבול ישראל-מצרים בגזרת הר חריף, באזור שבו טרם הושלמה בניית הגדר בגבול. המחבלים, שנשאו על גופם אמצעי לחימה רבים, צעדו בנתיב שבו משתמשים מסתננים. בהגיעם לקו הגבול פתחו באש מטווח של כ-100 מטרים לעבר החיילים שאיבטחו את עבודות הגדר.

נתנאל יהלומי נהרג כבר בתחילת הקרב. כוח מגדוד 'קרקל' שהיה באזור, שבו משרתים לוחמים ולוחמות כאחד, הסתער על המחבלים. אחת מלוחמות 'קרקל', קלעית בתפקידה, פגעה באחד המחבלים שנשא חגורת נפץ על גופו. החגורה התפוצצה והמחבל נהרג. גם נתנאל יהלומי הספיק לירות לפני שנפגע מספר לא מבוטל של כדורים לעבר שלושת המחבלים, וככל הנראה הרג אחד מהם. המחבל השלישי נהרג על-ידי כוח של חיל האוויר. בזירת האירוע נמצאו אמצעי לחימה רבים. במהלך הקרב התעורר חשש שאחת הלוחמות נחטפה או נפצעה. הכוחות חיפשו יותר משעה לוחמת של גדוד "קרקל" שדיווחה על ירי המחבלים, אך לאחר מכן לא השתתפה בלחימה, אלא מצאה מסתור והתכסתה בשיחים להסוואה.

לאחר התקרית ביצעו כוחות צה"ל סיור משותף עם המצרים בעברו השני של הגבול. צה"ל העביר לידי המצרים את גופות המחבלים. אירגון הטרור הסלפי הג'יהאדיסטי "אנסאר בית אל-מקדס", הפועל בחצי האי סיני, קיבל אחריות על הפיגוע. בהודעה שפורסמה באתרי אינטרנט המזוהים עם הארגון נמסר, כי הפיגוע נעשה "כנקמה על מעורבותם הישירה של יהודים בהפקת הסרט הנפשע והמביש, שיצרו החזירים הקופטים כדי לפגוע בכבודו של הנביא מוחמד".

 

מבזקים

שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור, עזב בהפגנתיות את אולם העצרת הכללית של האו"ם בשעה שנשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, עלה לנאום בנושא 'שלטון החוק'.פרושאור אמר כי "מנהיג של מדינה פורעת חוק ומפרה סדרתית של עקרונות יסוד של שלטון החוק, אין לו מקום באולם זה".

יו"ר הרשות הפלשתינית, אבו מאזן, הודיע בכינוס של ההנהגה הפלשתינית ביום ראשון כי הוא מעוניין שהארגונים הפלשתיניים יבחרו אדם אחר במקומו לתפקיד יו"ר הרשות הפלשתינית, כך דיווח העיתון הסעודי 'אל וואטן'. עפ"י הדיווח, אבו מאזן קצב לנוכחים בכינוס עשרה ימים לבחירת מחליף.

גדוד החי"ר החרדי של חטיבת כפיר, 'נצח יהודה', זכה בפרס הגדוד המצטיין של אוגדת יהודה ושומרון. כך דווח באתר צה"ל. בין השאר הגדוד אחראי על 60% מתפיסת כספי הטרור בכלל אזור יו"ש בשנה האחרונה, ובשמירה על אחוזי טרור נמוכים במיוחד בגזרתו, מרחב מנשה.

כתב אישום הוגש לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד שני ישראלים, תושבי נתניה וכפר יונה, על פיו שיתפו השניים פעולה עם מחבלי חמאס בחטיפה וסחיטה של נתינים זרים מאריתריאה. החטיפה בוצעה על ידי בדווים בסיני, והנסחטים היו קרובי משפחה של החטוף שכבר הגיעו בעבר לישראל.

ספרי תורה ששרדו את השואה הובאו ביום ראשון השבוע לקבורה בבית העלמין במושב משואות יצחק. מדובר בספרי תורה שעברו את השואה וחלקם בני כ-150 שנה ותיקונם ושימורם בלתי אפשרי, ולכן הם הובאו לקבורה עפ"י ההלכה. בטקס השתתפו כ-200 מתלמידי הישיבה הגבוהה אור עציון.