בשבע 513: לשפץ בלי להתאמץ

חושבים לשפץ את הדירה? על מה צריך להקפיד בבחירת הקבלן ובעלי המקצוע השונים

פינחס ורבקה קופר , כ"ה בתשרי תשע"ג

* התקשרו עם בעלי מקצוע על פי המלצות. קחו בחשבון שבעלי מקצוע שונים עובדים ביחד על פרויקטים שונים, ומפנים לקוחות זה לזה. כדאי לקבל המלצות נפרדות על כל בעל מקצוע, לראות עבודות שביצע, לשוחח עם הממליצים על עמידתו בלוחות זמנים, על מילוי התחייבויותיו ועמידה במחיר המוסכם מראש.

* התכנון צריך להיעשות תוך התחשבות במצב הדירה: מיקום היסודות, צנרת החשמל והאינסטלציה, ומגבלות הנובעות מהוראות חוק התכנון והבנייה ביחס לשטח הבנייה. חשוב שלמתכנן יהיה ידע מקצועי בהנדסת בניין או שייוועץ במהנדס. עליו לוודא שהעבודות אינן דורשות היתר בנייה ולקבל לכך הבהרה בכתב.

* בחירת קבלן לא מוצלחת עלולה להוביל להוצאות כספיות מיותרות. מפני שרק חלקם של קבלני השיפוצים מתמחה, או לפחות טוען כך, בכל תחומי העבודות: הריסה, בנייה, חשמל, אינסטלציה, אלומיניום, ריצוף וצבע, חשוב לברר עם הקבלן מראש עם אילו בעלי מקצוע הוא עובד, לפרט את שמותיהם והכשרתם המקצועית ולהשתדל לקבל עליהם המלצות קודמות.

* ביצוע עבודות בנייה מחייב על פי חוק מינוי מנהל עבודה. אי מינוי מנהל עלול להטיל עלינו חבות אישית לאירועים שיכולים לקרות במסגרת ביצוע העבודות. חובה להטיל אחריות זו על הקבלן.

* ודאו שהקבלן מעסיק עובדים בעלי היתר עבודה בישראל, וששכרם משולם בצורה סדירה, דבר שימנע מהם להפסיק להגיע לעבודה ולגרום עיכובים.

* קבעו כי ללא התחייבות שלכם בכתב לא יחול שינוי בתמורה. ודאו שיישאר לכם מספיק כסף כדי להשלים את העבודות במידה וייגרם סכסוך עם המבצע. לוח התשלומים יחולק על פי שלבי ביצוע העבודות והתשלום יבוצע לאחר סיום כל שלב ובאישור המפקח. הותירו חלק מהתשלום לתקופה מסוימת לאחר השלמת ביצוע העבודות לשם בדיקת איכות על ידי הקבלן. ציינו בחוזה את האחריות לטיב העבודות ולתיקון ליקויים בזמן סביר.

* ודאו שהקבלן וכל אחד מבעלי המקצוע ערך ביטוח מתאים שבו נכללות העבודות שלכם. הביטוח צריך להיות למבנה, לעבודות, לעובדים ולצד שלישי.

* סעיף בחוזה לפתרון מחלוקות, תוך ציון גורם מכריע לבוררות או גישור, יכול לצמצמן ולאפשר את השלמת העבודות בדרכי שלום.

 

באדיבות אברהם אלטלף, עו"ד מומחה בתחום המקרקעין ומגשר

 

שווה לדעת

* היזמיות יעל יצחקי ואיילת בר מחדשות עם 'שרמז' (chermez) – סטודיו-בוטיק אופנה (שדרות ירושלים 96, רמת גן), המיועד לילדות ולנערות. מדובר בקונספט ראשון מסוגו, המציע תפירת שמלות מושקעות בהתאמה אישית וברכישת פריטים בלעדיים, במטרה לענות על צורך בקרב ילדות ונערות (מותאם גם למגזר הדתי), המחפשות בגד ייחודי לכל אירוע, בליווי אישי עם המון תשומת לב. במקום תמצאו גם אקססוריז כמו נעליים, תיקים, תכשיטים, כובעים ואביזרי שיער, לצד חבילת פינוק הכוללת איפור, שיער ולק. לפרטים: 054-6892446 או 054-2222029.

* 'אנג'ינו ישראל' מציגה סדרת משחקי הרכבה ייחודיים ואיכותיים בדגמים רבים הנבדלים בכמות המודלים (3-100) שניתן להרכיב בכל מארז ובמורכבותם המעודדים יצירתיות, דמיון ודיוק, ומפתחים מוטוריקה עדינה ויכולות טכניות. חלקי המשחק עשויים פלסטיק איכותי במגוון גדלים וצבעים, המאפשרים הרכבה בכיוונים וזוויות שונות. בכל הערכות חוברת הוראות שלב אחרי שלב, כשבחלק מהערכות אביזרים נלווים כמו מנוע חשמלי, פאנל סולרי ושלט רחוק. המשחקים מיועדים לגילאי 5 ומעלה, ומחירם החל מ-49 ש"ח. לפרטים והתרשמות: 09-7402289, www.engino.co.il.

* חדש מבית היוצר של 'נתת קבלת!' מאת מיכל לאופר: 'לתת ולקבל!' – משחק זיכרון לגילאי 2-6, המעודד התנהגות חיובית, מפתח אינטליגנציה רגשית ועוד, תחת הסיסמא "להיות טובים זה משחק ילדים". באמצעות המשחק נחשפים הילדים לאיורים המבטאים ערכים כמו לעזור, לחכות בסבלנות, לשתף ולוותר. הילדים אוספים זוגות כרטיסים והמשחק מעודד דיון בערכים. המחיר: 59.90 ש"ח. לפרטים והתרשמות: 054-4584223, www.michallaufer.co.il.

* סדרת 'אינבזי מינרל' מבית 'גרנייה' מתרחבת עם שלושה סטיקים בשלושה ניחוחות, במרקם קרמי חדש ונעים הנספג בקלות, בנוסחה שאינה משאירה סימנים וכתמים לבנים על העור והבגדים ויעילה עד 48 שעות. התוצאה: העור נושם, התחושה יבשה והבגדים נקיים. המחיר: 27 ש"ח.

* 'סגל' משיקה סדרת מוצצים חדשה במותג 'סובינקס' – מוצצי 'פיוז'ן' הנחשבים למוצצים הקטנים והמתקדמים ביותר בעולם, מתאימים לגילאי מינוס 2 חודשים (פגים) ועד גיל שנתיים, עם פטמות סיליקון, וצורה המתאימה במיוחד לתינוקות שזה עתה נולדו, מכיוון שהיא אוורירית במיוחד ואינה אוטמת את אזור הלסת המרכזי. המחיר למוצץ בודד: 24.90 ש"ח ולמארז זוג מוצצים: 36.90 ש"ח.

* 'מחלבות רמת הגולן' מחדשת עם 'חלב הרים טהור' – חלב עמיד טרי ומעוקר, ללא מגע יד, בטעם טבעי, תוך שמירת ערכיו התזונתיים. לחלב, שנחלב מפרות ברפתות רמת הגולן חיי מדף ארוכים (למעלה מ-135 ימים), והוא מופיע בגרסת 1% ו-3% ובאריזות של 500 מ"ל וליטר.

* 'תבואות' מחדשת עם תערובות אורגניות להכנת תבשילים, הכוללת 'מג'דרה קינואה אורגנית', קינואה לבנה ובורגול ו'קדרה אפריקאית אורגנית' עם אורז בשמתי מלא ועדשים שחורים. המחיר: 15.90 ש"ח.

* 'עלית' מציגה את 'בפלות יומולדת' – וופלות שוקולד בציפוי שוקולד וסוכריות צבעוניות, באריזה חגיגית (250 גרם, 20 וופלות, 10.50 ש"ח).

* 'קראפט פודס ישראל' נכנסת לקטגוריית הקפה השחור ומשיקה את Jacobs Black – קפה שחור קלוי וטחון תחת מותג הפרימיום שלה Jacobs, אשר הותאם לטעמו של הצרכן הישראלי. המחיר לאריזת 100 גרם: 13-10 ש"ח.