בשבע 513: כציפורים עפות

שמואל אדלמן , כ"ה בתשרי תשע"ג

באחת מנבואות התוכחה של ירמיהו, משתמש הנביא בתיאור תופעת הטבע של נדידת הציפורים כניגוד להתנהגותו הפסולה של העם: "גם חסידה בשמיים ידעה מועדיה, ותור סוס וסיס ועגור שמרו את עת בֹאנה, ועמי לא ידעו את משפט ה'". בימים אלו עושות את דרכן מיליוני ציפורים מארצות הקור לארצות החום דרך שמיה של ארץ ישראל. דן אלון, מנהל מרכז הצפּרות של החברה להגנת הטבע אשר מלווה את נדידת הציפורים כבר שלושים שנה, מתרגש בכל פעם מחדש. "אנחנו יושבים בנקודה מאוד חשובה", אומר לנו אלון. "ארץ ישראל מחברת בין שלוש יבשות. עם בוא הקור עוזבות הציפורים את מקורות המזון הנמצאים בצפון ונודדות לדרום החם".

רוב הציפורים אשר נודדות מאירופה ומאסיה דרומה לאפריקה מעדיפות לעבור בדרך הבטוחה מעל לארצנו, במסדרון יבשתי צר שרוחבו פחות ממאה קילומטרים, מאחר שממערב לישראל שוכן ים וממזרחה חסרים להן מקורות מים להרוות את צימאונן במעופן הממושך.

בכל סתיו חולפים דרך ישראל חצי מיליון עופות דורסים מ-35 מינים שונים. כך למשל כ-100 אלף עיטי חורש, שהם כמעט כל האוכלוסייה העולמית של המין הזה, חולפים בעונה זו בשמי ישראל. הלהקות הגדולות של החסידות ולהקות השקנאים כוללות כ-600 אלף חסידות וכ-70 אלף שקנאים. בנוסף לכך עוברים כאן גם מגוון רב של ציפורים שאינן ציפורים דואות, שקשה יותר להבחין בהן. רובן קטנות מאוד וחלק גדול מהן נודד בשעות הלילה. אלון אומר כי המחקרים מעריכים את סך כל הציפורים הנודדות בכחצי מיליארד, ואילו לדעתו המספר האמיתי הוא כמעט כפול.

תצפיתני מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע הפזורים ברחבי הארץ עוקבים אחר הנדידה למטרות מחקר ולמטרות ביטחון. לתצפיות תפקיד חשוב בפרויקט משותף של חיל האוויר והחברה להגנת הטבע למניעת היתקלויות בין מטוסים וציפורים.

לכמות העצומה של ציפורים שחולפת בישראל יש גם מחיר של פגיעה בחקלאות: בריכות דגים ושדות מעובדים הופכים יעד לציפורים. אלון סבור כי עם רצון טוב והשקעה של הרשויות ניתן לפתור את רוב הבעיות ולצמצם את הפגיעה למינימום. כך, למשל, בסביבת אגמון החולה נוהגים להאכיל את העגורים בתירס זול בשטחים שיועדו לכך, וזאת במקביל לסילוקם משטחי החקלאות באמצעי הרתעה. פתרון זה מאפשר מצב שבו עשרות אלפי עגורים מבלים את החורף בעמק החולה ומהווים אטרקציה למאות אלפי מבקרים בשנה.

בתוך כך מזכיר אלון כי ציפורים אוכלות מזיקים וחרקים, ובלעדיהן ניאלץ להשתמש בחקלאות בחומרי הדברה שפוגעות בבריאות הציבור. "הדור שלנו זוכה לראות את התופעות שגם ירמיהו מתאר. אם לא נפעל, לא בטוח שגם הדורות הבאים יזכו לכך.


צילום: החברה להגנת הטבע-יואב פרלמן