בשבע 513: שטח מגזרי

מכללת תלפיות חגגה 75 שנים להיווסדה

רבקי גולדפינגר , כ"ה בתשרי תשע"ג

לרגל 75 שנים להיווסדה של המכללה האקדמית לחינוך תלפיות, התקיים השבוע (ג') כנס בוגרות המכללה לדורותיהן. את הלימודים במכללה סיימו לאורך השנים אלפי סטודנטיות המכהנות כיום בתפקידים בכירים במערכת החינוך, בפיקוח, בניהול ובהוראה בחינוך הממלכתי-דתי והממלכתי. את הבוגרות בירכו נשיא המכללה פרופ' נחום רקובר, ראש המכללה בנימין בהגון והרב נח גרינפלד, מנהל האגף להכשרת הוראה במשרד החינוך.

שר החינוך גדעון סער אמר באירוע כי הוא מכיר במרכזיותו של הציבור הדתי-ציוני בעשייה הציונית של מדינת ישראל לכל אורך שנות קיומה, וגם בעתיד הוא רואה את המשך הברית עם הציבור הדתי-ציוני. בדבריו הדגיש שר החינוך כי תלפיות ראויה להערכה על הישגיה הרבים, על דרכה החינוכית בהקניית ערכים יהודיים וציוניים לבוגרות, ועל פעילות קהילתית חינוכית של הסטודנטיות בערים חולון ובת-ים.

ראשיתה של המכללה בתל אביב בשנת תרצ"ז (1937), כאשר הרב ד"ר יעקב אלישקובסקי ז"ל הקים מכללה בשם 'סמינר תלפיות למורות ולגננות'. במהלך השנים השתלבו בתוך המכללה מוסדות חינוך נוספים. יצוין כי מתוך הכרת הצורך בשילובם של מורים גברים בחינוך ובהוראה, פתחה לאחרונה המכללה מסלול הכשרה מיוחד לתואר ראשון בחינוך ותעודת הוראה לבני ישיבות ההסדר ממודיעין, חולון ויפו. כיום שוכנת המכללה בעיר חולון, בקמפוס גדול ורחב ידיים, ולומדות בה למעלה מ-1,500 סטודנטיות.

 

 

נחנך בית ספר על"ה בירושלים: "לימודים כמו לילדים רגילים"

אירוע מרגש לחנוכת בית ספר לחינוך מיוחד במרכז על"ה (עזרה לילד הנכה) בירושלים נערך השבוע (ג') במעמד ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, מפקד חיל האוויר האלוף אמיר אשל, רא"ל (במיל') גבי אשכנזי, ידידים ותומכים רבים.

באירוע התבשרו הנוכחים כי החל משנת הלימודים הזו יזכו ילדי על"ה, בעלי מוגבלויות פיזיות וקוגניטיביות קשות בגילאי 21-3, לקומת בית ספר חדשה ומשודרגת. בית הספר החדשני יאפשר להם ליהנות מתוכנית שיקומית וחינוכית מוגברת, המותאמת במיוחד לצרכיהם האישיים. בבית הספר ילמדו 73 ילדים והוא יכלול גם אגף פרא-רפואי, מגוון חדרי טיפול הסמוכים לכיתות הלימוד, חדר משפחה, מתחם לפעילות חוץ כיתתית במסדרונות וחדרי סגל.

אנשי הצוות מסבירים כי בית הספר המחודש נותן מענה לסוגיה בעלת משמעות לתלמידים. עד כה בית הספר היה ממוקם בתוך אותו מבנה שבו נמצאים חדרי המגורים של הילדים. הקמת מתחם בית הספר בקומה נפרדת, במרוחק מאזור המעונות, תחזק את יישום העיקרון של תפישת בית הספר והבית כשתי ישויות נפרדות. משמעות הדבר עבור ילדי על"ה היא ללמוד בבית ספר שמהווה מסגרת נפרדת מבית מגוריהם, ולצאת בבוקר מהבית לבית הספר, בדיוק כמו כל ילד אחר. היישום של עקרון הנורמליזציה, המציב את בית הספר והבית כמסגרות נפרדות, טוענים אנשי המקצוע, ישפר משמעותית את איכות חייהם של ילדי על"ה.

הרב יהודה מרמורשטיין, מנכ"ל העמותה, מברך: "זהו עוד שלב חשוב בהוצאה לפועל של האני מאמין של עמותת על"ה, האומר כי לכל אדם, מוגבל ככל שיהיה, יש זכות טבעית לחיות באיכות חיים ובכבוד ולממש את יכולותיו בקהילה אוהדת ותומכת".

 

 

שמחת תורה בדרום תל אביב: "התושבים הסתכלו עם דמעות בעיניים"

מאות צעירים וצעירות דתיים הגיעו לחגוג את שמחת תורה בשכונות דרום תל אביב, בפעילות שנערכה ביוזמת ההנהגה הצעירה של האיחוד הלאומי והגרעין התורני שקמים. הצעירים עברו בין בתי הכנסת בשכונות וחיזקו את המניינים. מאות משפחות פתחו את חלונות הבתים והסתכלו בהתפעלות בצועדים שעברו ברחובות עם ספרי התורה בשירה ובריקודים, חלקם אף הצטרפו לרוקדים ואחרים מחאו כפיים בהתרגשות. עשרות תושבים ביקשו להודות לחבורה על הרמת הרוח בחג ועל האווירה המרוממת.

הצעירים נבוכו מעט לשמוע צפירות הזדהות מנהגי מכוניות שחלפו בכבישים. המתפללים אמרו שכבר שנים רבות לא נצפתה שמחה כה גדולה בשכונה, וסיפרו באריכות על המצוקה הקשה בדרום העיר, אשר מתרוקנת מתושביה הוותיקים ומוצפת במסתננים רבים. התושבים תיארו פחד גובר והולך להסתובב ברחובות בלילה ועלייה ניכרת ברמת הפשיעה. מנגד, השיבו הצעירים לתושבים בהערכה כי במגוריהם בשכונה הם מקיימים שליחות אמיתית, והגדירו את התושבים שבוחרים להישאר למרות הקשיים הרבים כגיבורים של ממש. במוצאי החג הצטרפו בהתלהבות תושבים רבים להקפות השניות בהובלת צעירי האיחוד הלאומי.

אסף דנוך, יו"ר ההנהגה הצעירה, אומר: "יש בדרום תל אביב גיבורים רבים ששומרים על זהותה היהודית של העיר העברית הראשונה. אנו מצדיעים לגיבורים אלו ולגרעינים התורניים שמחזקים יום יום את הנוכחות היהודית בעיר". דנוך הבהיר כי מדובר באירוע ראשון מסוגו בסדרת אירועים שההנהגה הצעירה עוד תקיים במהלך השנה הקרובה לחיזוק הנוכחות היהודית בדרום תל אביב.

איתי גרנק, מנכ"ל גרעין שקמים, מציין כי מרגש במיוחד היה לראות את הדמעות בעיניים של התושבים. "אנחנו מקווים שהשמחה הזו תמשיך להאיר את דרום תל אביב כל השנה".

 

 

רבבות מטיילים בחג הסוכות ברחבי יו"ש

כ-50 אלף איש ביקרו במהלך החג בחברון ובמערת המכפלה. בין האתרים המיוחדים שנפתחו לקהל הרחב היו מערת עתניאל בן קנז וסמטאות העיר העתיקה על אתריהן היהודיים העתיקים. מערת המכפלה נפתחה כולה ליהודים והמתפללים צבאו על הפתחים ומילאו את כל האולמות בכל שעות היממה. בהמשך נאספו אלפים ברחבת המערה לצפות בהופעת הזמרים אודי דוידי, חיים ישראל, אבי גסנר ועמי כהן. חתמה את האירוע הופעתם של הזמר החסידי מרדכי בן דוד ובנו יידל ורדיגר. גורמי הביטחון, צה"ל ומשטרת ישראל, סייעו באבטחת האירוע. שני בתים משכו השנה תשומת לב מיוחדת של המבקרים: בית השלום ובית המכפלה, אשר נרכשו על ידי יהודים אולם עדיין עומדים ריקים ומצפים לאישור הממשלה לשוב ולגור בהם.

גם במועצה האזורית הר חברון מסכמים את פעילות סוכות בסיפוק רב. כ-5,000 מבקרים הגיעו בימי חול המועד לעיר העברית הקדומה סוסיא, שלכבודם חזרה 1,500 שנה אחורנית כאשר שחקני רחוב מעירים את העיר לחיים. בנוסף לכך התקיים השנה באתר מופע שקיעה ייחודי ומרגש של הזמר עמיר בניון. חוות הסוסים שביישוב בית יתיר פתחה את שעריה בחול המועד והמבקרים יצאו לסיורי רכיבה אל יער יתיר הסמוך. למעלה מ-1,000 איש השתתפו בטיול לנחל גוברין עילי הנמצא בסמוך ליישובים תלם ואדורה. הטיול כלל טבילה במעיינות וסיור לאורכו של הנחל. גם ממרכז המבקרים של מפעל 'עשבי קדם' שביישוב כרמל דווח כי מאות רבות של מבקרים הגיעו למקום והתרשמו מהייצור הייחודי של מוצרי הקוסמטיקה הטבעיים המיוצרים מצמחיית האזור. מאות מבקרים נוספים הגיעו לסוסיא במסגרת סיורי 'משקפת'.

למעלה מ-50 אלף מבקרים טיילו בשומרון בשלושת ימי חול המועד. שלושת המקומות הפופולריים ביותר השנה היו הר גריזים, שנפתח מחדש לפני חודשים ספורים, שמורת הטבע הר כביר באלון מורה, ובירת מלכות ישראל בשומרון העתיקה סבסטיה. גם היישוב איתמר משך אלפי מטיילים, שביקרו במבנה בית המדרש החדש של הישיבה, 'משכן אהוד', ובחוות גבעות עולם. גם ביקבי הבוטיק בשומרון דיווחו על מבקרים רבים, שהגיעו לטעום יין שומרוני עשיר בטעם וריח.

מקומם של אתרי הטבע בצפון השומרון לא נפקד אף הוא. בשמורת הטבע יער ריחן ובתצפית לנוף התנ"כי שבחוות עמק דותן ביקרו מטיילים רבים נוספים. התצפיות המפורסמות ומרפסות הנוף של השומרון זכו אף הן למטיילים שעמדו נפעמים מול הנוף.

גם בגוש עציון התחברו אלפי אנשים לטבע באמצעות סיור במטעי גפנים, היכרות עם מעבדת יין ותחרות טעימות. מכל רחבי הארץ הגיעו לחגיגה החקלאית שבגוש. צעירים ומבוגרים בצרו ענבים עם מזמרות וסלסילות קש, דרכו על ענבים בגת, בדקו את מתיקות הענבים במעבדה, חיפשו את המטמון בין הכרמים, טעמו ממטעמי השף מענבים, השתתפו במופע של מוזיקת עולם, הצביעו עבור תמונת הכרמים היפה, ענו על חידון בנושא גוש עציון, השתתפו בתחרות טעימות יין וכמובן קיבלו פרסים.

 

 

מבזקים:

הילולת שמעון הצדיק

בשבוע הבא (ב') תתקיים בשכונת שמעון הצדיק בירושלים הילולת התנא שמעון הצדיק. ביום ההילולה ייערכו סיורים להכרת השורשים היהודיים בשכונה.

 

זן חדש של חיטה על שם כנרת מנדל הי"ד

לפני שבע שנים נרצחה כנרת מנדל הי"ד בפיגוע בטרמפיאדה בגוש עציון. כעת זכתה כנרת להנצחה ייחודית - זן חדש של חיטה שפותח בארץ נקרא על שמה. אביה, איתמר מנדל, הוא מנהל גידולי השדה של המועצה האזורית הר חברון.

 

קריאה לתלמידי הישיבה לערוך חתונות צנועות

ישיבת ההסדר 'מורשת יעקב' ברחובות יצאה לאחרונה ביוזמה ופרסמה לתלמידיה מסמך עקרונות מפורט לשמירת אווירה צנועה יותר סביב ההוצאות הכלכליות בחתונותיהם.