בשבע 513: נהיה ההפתעה של הבחירות הבאות

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ה בתשרי תשע"ג

 יעקב כ"ץ (כצל'ה) מאמין שאיחוד בין הבית היהודי לאיחוד הלאומי יוביל למפלגה גדולה שתהיה עמוד תווך בממשלה הבאה, תוקף את זבולון אורלב, שמנע לדבריו את מהלך האיחוד, לא מתרגש מהשאלה מי יעמוד בראש הרשימה ומבטיח: אנחנו לא בכיס של נתניהו

 

ראש הממשלה הגדיר את הקדמת הבחירות כטובת המדינה. אתה מסכים?

"לטעמי עדיף היה שהבחירות יתקיימו בזמנן, כי מערכת בחירות זו הוצאה גדולה עבור המדינה. עם זאת, עבורנו, הציבור הדתי-לאומי והמסורתי, העובדה שנפלה החלטה בשתי המפלגות ללכת יחד תוביל לאישוש ההערכות שלנו, שמתבססות על סקרי עומק שביצענו, ולפיהן הליכה משותפת תוביל לעשרה עד חמישה עשר מנדטים. הכל תלוי בשאלה מתי ואיך נתחיל לעבוד".

שאלת העיתוי נוגעת לסוגיית הפריימריס שעדיין לא הושלמו בבית היהודי. כל עוד זה לא קורה לא תוכלו לצאת לדרך, בעוד שעון החול עד הבחירות אוזל.

"אכן, לצערי במפד"ל עדיין יש פריימריס, ורק בעוד כחודש ושבוע נוכל לשנס מותניים ולהתחיל ולעבוד יחד. מצידנו, האיחוד הלאומי, נעשה את כל המאמצים לקדם את העניין קדימה. ברור לנו שהרשימה שלנו תהיה ההפתעה של הבחירות הבאות, גם בכמות וגם באיכות".
"נראה לי שבן ארי יהיה אצלנו במקום הרביעי כפי שהיה בבחירות הקודמות. לגבי אלדד הדברים לא ברורים. במקומות הבאים יהיו שמות כמו הרב אלי בן דהן, אורי בוסקילה, הרב שמעון כהן, אמיתי כהן, תא"ל במיל' אמציה חן ואורית סטרוק"

ובכל זאת, מהרגע שתהיה בבית היהודי רשימה עם יו"ר ועד הבחירות יישארו כחודשיים, וכל דקה חשובה.

"ליבנו על זבולון אורלב שבמשך שלוש שנים מנע ולא אפשר את ביצוע האיחוד".

כשאתה אומר "ליבנו עליו", כוונתך שהכעס שלכם מופנה אליו.

"תפרש את הדברים כרצונך. הוא מנע את המהלך וגם כשח"כ אורבך חתם על שותפות איתנו, הוא עשה זאת בניגוד לעמדת אורלב. השר הרשקוביץ היה מוכן לחתימה, כך גם נפתלי בנט שכידוע חתם על מסמך משותף. ההליכה יחד היא הדרישה הראשונה והכמעט יחידה של הציבור הלאומי-ציוני, דתי וחילוני כאחד. ולמרות זאת, הדבר לא קרה רק בגלל שאורלב מנע במשך שלוש וחצי שנים את הדבר, ובכתף קרה מנע מהשלישייה שלו ללכת ביחד. זה אסון גדול. אם היינו מאוחדים כבר לפני שלוש שנים, כיום היינו באמצעה של תנופה גדולה שאליה היה מצטרף ציבור גדול. מדובר במי שהצביע לליכוד ולישראל ביתנו וכעת מתפכח לאחר ההקפאה, הפלת חוק ההסדרה, מגרון, שכונת האולפנה ועוד. הליכה משותפת היא הכרח ש-95 אחוזים מהציבור שלנו רוצה בו".

אתה מדבר באופן חריף כל כך נגד אורלב. ואם הוא ינצח?

"אם הוא ינצח אני יכול לשער כמעט בביטחון מלא שהכרזותיו על הליכה משותפת יתבררו כהכרזות ריקם. הוא מנע את ההליכה המשותפת שלנו כשתי מפלגות יחד למשא ומתן קואליציוני עם הליכוד אחרי הבחירות הקודמות. לנוכח הניסיון הזה אני מעריך, לצערי הרב, שאם אורלב ייבחר הדבר יגרום לכך שהמפלגות לא ילכו יחד. אורלב הוא היחיד שבתירוצי סרק לא רצה לחתום על מהלך משותף, ולהערכתי הוא יגרום לכך שגם בבחירות הבאות נתמודד בנפרד, וההליכה בנפרד היא שאיפתו של כל מי שרוצה לראות בחורבנה של ארץ ישראל ופירוק יישוביה. שוחחנו איתו עשרות שיחות, אבל במשך שלוש וחצי שנים הוא מנע כל הליכה יחד. התוצאה הישירה היא שכעת, שלושה חודשים לפני בחירות, המפד"ל עדיין לא יודעים איך תיראה הרשימה שלהם. התוצאה הנגזרת היא שציבור איכותי שיכול היה לקבל 15-10 מנדטים, ימצא את עצמו מרוסק עם שתי רשימות שכל אחת מהן מקבלת שניים או שלושה מנדטים. מול אדם בעל עוצמה כנתניהו, מספר כזה של מנדטים הוא כמעט חסר ערך".

  

הזכרת בדבריך את אירוע חתימתו של נפתלי בנט איתך על איחוד. המהלך לא נעשה מוקדם מדי? זו לא התערבות בהתנהלותה של מפלגה שכנה?

"גדלנו במציאות של הציבור הדתי-לאומי, האיכותי במדינה, המוביל בצבא, בחינוך ובהתיישבות, אבל ציבור שנכשל בפוליטיקה כי לא ידענו ללכת כאיש אחד. הדבר הוא מעשה שטן שנמצא בעוכרינו. בנט היה היחיד שלקח את נייר העמדה שהוכן ברצינות רבה, נייר שאומר שכדי ללכת יחד צריך לפעול מוקדם ככל שניתן, אמירה שזכתה לתמיכה של כל המוסדות ושל גדולי המנהיגים שלנו. השר הרשקוביץ החזיר לנו את המסמך עם הערות ותיקונים. אורלב לא רצה לחתום ואמר שרק אחרי הפריימריס ייכנס לדיונים מרתוניים. בנט היה היחיד שהבין את החשיבות ואת רצונו של העם כולו שהציבור האיכותי שלנו יתמודד יחד, ועל כך מגיע לו הקרדיט. הוא הבין שיצירת רשימת ריצ'רץ' של אחד משלנו ואחד משלהם, רשימה של שני גופים דומים אך שונים תביא להישג משמעותי. הציבור צריך לדעת מי הבין זאת ומגיע לו קרדיט על כך, ומי מנע זאת והוריד את הציבור שלנו מ-12 מנדטים וצריך להיענש על כך".

אתה לא רואה בעיה במהלך פוליטי שניהלת עם מי שעדיין לא נבחר?

"אני מקווה שנפתלי בנט, יחד איתנו ועם הרוח הצעירה שהוא מביא, יביא לשינוי בתפישה. שאנשים יבינו שבכוחנו להיות עמוד התווך של הממשלה הבאה, ועמוד תווך כזה יכול להיות רק עם עשרה עד חמישה עשר מנדטים. יש ציבור גדול של מאוכזבי ליברמן ונתניהו שמבינים שאי אפשר לסמוך עליהם ורוצים להצביע לרשימה משותפת, רשימה שאותה מנע אורלב".

אני שב לשאלתי. גם אם אנחנו מבינים את ערך האחדות, למה לחתום עם מי שעדיין לא נבחר ולהתערב בבחירות של מפלגה אחרת?

"הדבר החשוב ביותר עבור הציבור שלנו הוא שמירה על החינוך, על התורה, על ארץ ישראל. היחידים שמבינים זאת הם הציבור שלנו, שבכל סקר מבקש לדעת אם הולכים יחד או לא, ומי שמנע זאת אסור לו להוביל את המחנה שלנו. מי שמנע זאת בעבר ימנע זאת גם בעתיד. בנט הבין שצריך ללכת יחד ללא תנאי בהתאם להנחיית הרבנים, בהם הרב שמואל אליהו, הרב דרורי ואחרים. כדי לשמור על ארץ ישראל צריך להיות גדולים ויש מי שהתרגל להיות קטן, להסתפק בשלושה מנדטים, לחוקק חוקים ולחשוב שהוא מציל את העולם. מי שמנע אותנו מלהיות גדולים אסור שיהיה המנהיג שלנו".

ולגבי מבנה הרשימה המשותפת, דובר על 'ריצ'רץ'' בין המפלגות כשהעומד בראש מוותר על התיק הבכיר. זה יהיה אתה?

"זה יכול להיות אני, אם תהיה דרישה כזו, אם ירצו מישהו מבוגר יותר. נפתלי בנט הוא איש מצוין והציבור צריך למצוא את הדרך להחליט מי בראש".

איך מחליטים?

"זו הסוגיה הקלה. את הסוגיה הקשה של ההחלטה ללכת יחד קיבלנו, וזה הדבר החשוב ביותר. לצערנו נראה שבבית היהודי לא ייבחרו אנשים מיוצאי המזרח, ולכן החלטנו שברשימת האיחוד הלאומי יהיו לפחות שלושה או ארבעה מבני עדות המזרח בשישייה הראשונה".

דיברנו ארוכות על מה שקורה ביניכם לבין הבית היהודי, אבל מה קורה אצלכם בתוך המפלגה? בן-ארי ואלדד שותפים לכל העניין?

"ברשימה שלנו הצענו מרשם להליכה משותפת, אבל לצערנו בן-ארי ואלדד לא נענו ולא השיבו לבקשה שלנו. אנחנו לא מחויבים אליהם מבחינה כלשהי כמי שנושאים בשם האיחוד הלאומי. נראה לי שבן-ארי, שמייצג גוף גדול מאוד, יהיה אצלנו במקום הרביעי כפי שהיה בבחירות הקודמות. לגבי אלדד הדברים לא ברורים ועדיין לא מסוכמים מול הבית היהודי".

מקומות 5 ו-6 אצלכם סגורים? יש שם שמות אטרקטיביים?

"בוודאי. יש שמות מועמדים כמו הרב אלי בן דהן, אורי בוסקילה, הרב שמעון כהן, אמיתי כהן, תא"ל במיל' אמציה חן, אורית סטרוק ושמות נוספים, שיובאו בפני המועצה שתעביר את המלצתה לפורום רבני המפלגה שיכריע בסוגיית השמות והמיקומים".

מה באשר למפלגתו של הרב אמסלם?

"הדברים עדיין לא ברורים. הרב אמסלם מייצג קו מסוים ואנחנו צריכים לבדוק שהוא לא יוצר אנטגוניזם עם הרב עובדיה יוסף. אנחנו צריכים לוודא את נושא הנאמנות ושלא יעזוב גם אותנו אחרי הבחירות".

עניין נוסף, שובו של דרעי לראשות ש"ס, במידה ואכן יתרחש, יפגום בשיתוף הפעולה שרקמת מול המפלגות החרדיות בקדנציה האחרונה?

"אני לא רוצה לדבר כעת על ש"ס ועל אריה דרעי, שהביא עלינו הרבה אסונות לאומיים גדולים. אני מקווה שלא הוא יהיה האיש שמייצג ציבור ספרדי שמאוד אוהב את ארץ ישראל ואת עם ישראל. אני מקווה שתהיה סייעתא דשמייא והרב עובדיה יוסף ימצא מנהיגים מתאימים והגונים יותר לעתידה של מדינת ישראל".

כמפלגת ימין אתם די בכיס של נתניהו. אין לכם אופציה ללכת עם מישהו אחר ויכולת התמרון שלכם מולו קטנה.

"אנחנו אכן מפלגת ימין, אבל אנחנו לא בכיס של אף אחד. נפגענו מאוד מהתייחסותו של נתניהו, ואם נהיה חלשים הוא יפגע בנו פעם נוספת. אם נהיה חזקים נוכל לוודא שיש חוזה איתו עוד קודם שנלך לנשיא להמליץ עליו. נוכל לוודא שמה שאירע אחרי הבחירות הקודמות לא יחזור על עצמו ולא נמצא את עצמנו בחוץ אחרי שנמליץ עליו, בעוד הוא הולך עם אנשים מקולקלים כמו ברק שהוביל לכל הדברים הקשים שראינו בשנים האחרונות, כשהיד הגודעת היא ידו של ברק והראש המכוון הוא של נתניהו. את זה נמנע רק אם נהיה מפלגה גדולה".

 

מקורביו של אורלב מגיבים לדבריו של יו"ר האיחוד הלאומי ואומרים כי "ברור לחלוטין שח"כ כ"ץ החליט להתערב בבחירות הפנימיות, בפריימריס, של המפד"ל למען אחד המעומדים, וזאת מן הסיבה שהוא מעדיף שאת הסכם האיחוד של הסיעה המאוחדת יעשו עם אדם חסר ניסיון ויכולת פוליטית. המקורבים מדגישים כי "הסיכוי האמיתי היחיד להקמת סיעה מאוחדת הוא שאנשים כמו ח"כ כ"ץ לא יתערבו ולא יחבלו במהלך כפי שעשו בתחילת הקדנציה הנוכחית, אז פירקו התחייבות למפלגה ציונית-דתית מאוחדת 48 שעות לפני הגשת הרשימה".