בשבע 514: זמירות חדשות

האחים ולדמן מתמודדים היטב עם אתגר לא פשוט: יצירת אלבום מקורי המבוסס על שירי שבת

אמציה האיתן , ב' בחשון תשע"ג

חשבתי שכבר שמעתי הכל. מה עוד אפשר לעשות עם שירי שבת. כמה עוד אפשר להלחין את אותן מילים עתיקות? משום כך, כשיוסף ארנפלד העביר לי את אלבום שירי השבת של האחים לבית ולדמן הייתי די סקפטי. אולם המציאות טפחה על פניי, וכבר בשלב העטיפה די התפעלתי. בצילומים פשוטים לכאורה ועבודת פוטושופ לא מסובכת הם הצליחו להעביר אווירה שבמילים קשה מאוד להגדיר אותה. אך מסתבר שזו היתה רק ההקדמה. כשהכנסתי את הדיסק 'שלום עליכם' למקום המתאים לו, בקעו מהרמקולים צלילים רכים ונעימים של שירי שבת המלכה.

את הולדמנים אפשר להגדיר ללא ספק כמשפחה מוזיקלית. הם אוהבים לשיר ביחד, ומה שיותר חשוב - הם יודעים לשיר ביחד. ואם זה הולך כל כך טוב, אז למה לא לשתף את כולם. וכך חברו בני המשפחה אל המוזיקאי יהודה כץ, למדו את התפקידים, התקבצו באולפן וחגגו. התוצאה היא באמת חגיגה לאוזן וללב.

משה ולדמן, שהלחין רבים מהשירים באלבום, מחדש אמנם בלחניו, אך מצליח לשמר את הרוח הנעימה של שולחן השבת (כמובן, אחרי שהקטנים כבר נרדמו ורוחות המלחמה שככו). ההרמוניות בקולות של האחים ממש מפעימות והליווי מקצועי מאוד. את מקום הכלי-שאף-אחד-מהמאזינים-לא-יודע-איך-הוא-נראה (נו טוב, חוץ מכם) תופס הפעם הסאז, תחת ידיו של ניצן פרי.

השירים באלבום לקוחים מתוך קבלת שבת ('לכה דודי' ו'מים רבים') ומתוך הזמירות, בעיקר אלה המושרות בליל השבת. בשיר 'בני היכלא' מבצעים בני משפחת ולדמן את הלחן של הרב דודי ליבוביץ, ונותנים בו טעם חדש ומיוחד.

עם כל הכבוד ללחנים החדשים, הרשו לי לחלוק כבוד מיוחד לרצועה מספר 4 עם השיר 'פרוק ית ענך', בלחנו של האדמו"ר ממודז'יץ. זהו אחד השירים השקטים האהובים עליי ביותר, והביצוע הנוכחי עושה לו רק טוב.

כמו תמיד יש שיר אחד יותר מדי ארוך. היה אפשר לקצר את 'ריבון כל העולמים' מבלי להסתכן בתביעת נזיקין. גם בשולחן השבת שלנו, כשיש הרבה אורחים, אני משתדל להזדרז עם הפיוט הזה, שלא כולם זכו להכירו. בקיצור, אם תרצו להרחיב את אווירת השבת לשאר ימי השבוע, הנה לכם כלי נהדר לעשות זאת.

'שלום עליכם', האחים ולדמן

 

seret@etrog.tv