בשבע 514: בדרך המלך

'בגן של דודו' הנצחית כובשת עוד טריטוריה חשובה: הבטיחות בדרכים, אבל משקיעה קצת יותר מדי באפקטים על חשבון המסר

דודו כהן , ב' בחשון תשע"ג

מי שחשב שהנושאים לסדרת 'בגן של דודו' עומדים להיגמר - טעה. מסתבר שנושאים לא יכולים אף פעם להיגמר באמת. אחרי שסיימו כבר עם כל החגים הגדולים, עברו לנושאים כלליים אך עדיין יהודיים כמו ירושלים, תפילה ושירת החיות, עוברת הסדרה לשלב הבא: זהירות בדרכים. כמובן שהגישה היהודית עדיין נוכחת, כך שמסרי "ונשמרתם לנפשותיכם" ותפילת הדרך מוצאים את מקומם. אבל זו הפעם הראשונה שבה הרעיון החינוכי נוכח יותר מההוויה היהודית.

כבעל ספריית די.וי.די מכובדת מאוד לילדים, אין ספק ש'בגן של דודו' (ביחד עם 'מלכהלי' וכותרים מעטים נוספים) נמצא בליגה גבוהה. הסרטים הראשונים היו אמנם די פשוטים ולא מרהיבים, אבל בהמשך ההפקה השתפרה פלאים, והיום היא נחשבת לאחת המקצועיות והמתוקתקות בתחום. זה מוסיף כמובן לא מעט נקודות למכלול כולו, כמו גם לרמת העניין של הילדים.

בדי.וי.די החדש בסדרה נחשפים הילדים ללא מעט סיטואציות ומושגים מעולם הזהירות בדרכים: מחזירי אור, תמרורים, רכיבה נכונה על אופניים וכן הלאה. אין ספק שהנושא ראוי בכל קנה מידה, אם כי לדעתי הוא מובא בצורה קלילה מדי. יש אמנם 22 שירים מוצלחים ברובם, והכל עליז וצבעוני, אבל נראה שההפקה העשירה דווקא ניפחה את החזות והקטינה את המסרים שניתן היה להעביר. כך למשל, סצנה שבה ילד כמעט נדרס בגלל נהג ששוחח בטלפון פחות מתאימה לילדים, כל עוד לא מחלקים כאן רישיונות נהיגה בגיל חמש. בנוסף לכך, במקום כמות גדולה של שירים היה עדיף אם היו יותר המחשות והדגמות למצבים בעייתיים. כמובן שיש כאלה, אבל נראה שהיה אפשר להכניס הרבה יותר.

זו, אגב, בעיה כללית של הדור הנוכחי: לפעמים החוויה מאפילה על המסר והמהות, ולפעמים הצבע משתלט על השלד הבסיסי של הרעיון. אין ספק שילדיכם ייהנו מהשירים, מההפקה, מהמשחק המקצועי ומהאווירה הנעימה. בתור קצה חוט הדי.וי.די הזה יוכל לתת להם משמעות כללית על כללי הזהירות בדרכים, אבל לתוצאות מלאות ומשכנעות באמת רצוי לבצע השלמות רציניות גם בבית.

'בגן של דודו 17: זהירות בדרכים', דודו פישר