בשבע 514: כן, לחסֵן

אל תאמינו לתיאוריות הקונספירציה שמסתובבות ברשת: החיסונים לילדים נבדקים היטב, הוכחו קלינית ומצילים חיים

חנה קטן , ב' בחשון תשע"ג

 היא רגילה למבטים וללחישות אשר מלווים אותה בכל מקום ציבורי. מבט חטוף לכיוונה והראש מוסט הצידה, וחוזר חלילה. לחישות ועוד לחישות סביבה. החברים לא מזמינים אותה לטיולים, למרות שהיא חובבת טבע וחברה טובה, "כי זה מדי מורכב". להעמיס את כיסא הגלגלים ולדחוף את העגלה בשביל לא מרוצף זו כנראה בקשה מוגזמת מצידה. היא למדה לימודים גבוהים, קיבלה את התואר, ואחר כך התראיינה לאינספור משרות, ותמיד אותה תשובה: לצערנו כרגע זה לא אקטואלי... כך גם אחרי ריאיונות עם שדכניות - באלגנטיות הן כנראה פוסחות על שמה ברשימת המועמדות. עובדה שאין לה אפילו הצעה אחת. היא מחכה לפגישת ההידרותרפיה השבועית, עם המטפלת החייכנית והעדינה. שם, בבריכה, תמצא מרגוע לכל מכאוביה: היא תרחיק מעצמה את כיסא הגלגלים, ותוּרד למי הבריכה במנוף מיוחד שממתין לה ולאחרות כמותה, ובתוך המים החמימים היא תרגיש איך גופה המעוות שט לו בנחת, שוכח מנכותו. היא עוד אחת מאלו שחלו במחלת הפוליו, לפני עידן החיסונים.

 

 המקרה האנגלי

החיסונים נחשבים לפריצת דרך ברפואה המונעת. החיסון מגן על בריאות ילדינו מפני הידבקות במחלות ויראליות קשות. כל חיסוני גיל הילדות ניתנים על ידי המדינה בחינם במסגרת טיפות החלב, והם באים למנוע את המחלות הקשות קרמת (דיפטריה), צפדת (טטנוס), שעלת, שיתוק ילדים (פוליו), חזרת, חצבת, אדמת, אבעבועות רוח, 'ורוט וירוס' ודלקת כבד נגיפית (צהבת). נוסף לווירוסים הללו קיימים גם שני חיידקים שפותחו חיסונים נגדם: הפנוימוקוקוס (יש לו 13 זנים), שגורם לדלקת ריאות קשה ולאלח דם, והמופולוס אינפלואנזה שגורם לדלקת קרום המוח.
ראש הישיבה הכריע שיש למשפחות שאינן רוצות לחסן את ילדיהן כעין דין רודף, שכן התפרצות מחלה פעילה אצל ילד עלולה לסכן את חברו גם אם הוא מחוסן

החובה לחסן את הילדים היא נושא חשוב שעולה מדי פעם, ואף זכה לדיון הלכתי-ציבורי. לפני שנים רבות, בימי צעירותנו, עת התגוררנו כאברכים בקריית חינוך ישיבתית, עלתה השאלה לדיון. מספר הורים החליטו שלא לחסן את ילדיהם מסיבות אידיאולוגיות ועקב חששות (שאינם מבוססים מדעית!) שהחיסונים גורמים לנזקים לטווח ארוך ושהתועלת שלהם מפוקפקת, ושהם לא הוכנסו כנורמה מחייבת אלא בעקבות שיתוף פעולה זדוני בין חברות התרופות ופקידים מושחתים במשרד הבריאות.

ראש הישיבה בזמנו הכריע שיש למשפחות שאינן רוצות לחסן את ילדיהם כעין דין רודף, כי הן מסכנות את כלל ילדי הקריה בהתפרצות של מחלות מידבקות שונות. שכן התפרצות מחלה פעילה אצל ילד עלולה לסכן את חברו גם אם הוא מחוסן, ולכן משפחה שעומדת על כך שלא יחוסנו ילדיה תיאלץ לעזוב את קריית החינוך, קבע ראש הישיבה.

לא מדובר בחשש דמיוני. לפני כעשור, בעקבות דילמה דומה, הוחלט באנגליה לחדול מנוהל החיסון נגד נגיף השעלת לאוכלוסייה כולה. תוך זמן קצר פרצה בקרב ילדים מגפה נוראה של מחלת השעלת וגבתה קורבנות רבים, ביניהם היו גם כאלה שחוסנו בעבר, אך החיסון לא עמד מול הדבקה מילד שנושא מחלה פעילה.

 ראשית כל, אל תזיק

כנגד הטענה שהמחקרים הרפואיים ככלל אינם אמינים, ראוי לדעת שהידע שנצבר בנושאים הרפואיים מבוסס על עבודה סיזיפית של שנים רבות, בהן ההתקדמות נעשית טיפין טיפין. אחרי המחקר התיאורטי מתחילים לנסות את התרופות על חיות, ואחר כך, אם הכל מתנהל כשורה, מבצעים מחקר מבוקר על בני אדם עם חלוקה לקבוצות, כולל קבוצות בקרה. בשלב השלישי מתחילים מחקר קליני, ורק אז נעשים הצעדים בטוחים יותר ומתקדמים לקראת מסקנות, והכל בענווה ובזהירות מירבית. הצעדים בהם מתקדמת הרפואה הם אמנם גדולים מאוד, אך התהליך הוא איטי ומבוקר היטב, בהתבסס על העיקרון החשוב שטפטפו לנו כסטודנטים כבר מהיום הראשון בו פקדנו את ספסלי בית הספר לרפואה: ראשית כל, אל תזיק - PRIMUM NON NOCERE!.

ואכן, בנושאים של בריאות הציבור נעשים מחקרים מבוקרים רבים לפני שמתקבלות הנחיות קליניות, כמו בדוגמה שלפנינו. אך למרות הידע הרפואי המוצק התומך בצורך הקריטי בחיסונים המקובלים, אנו מוצאים שלפתע מופיע מדיום שפוגע בהעברת מידע רפואי זה - הרשת. היום השימוש במדיה בנושאי בריאות הוא עצום, והרשת מלאה במאמרים שקוראים תיגר על הרפואה הממסדית ומתנגדים לחיסונים. אז מסתבר פתאום שדווקא המערכת החיסונית של מערכות הבריאות ברשת החברתית היא החלשה, והיא שעומדת חשופה בצריח, ללא נכסים דיגיטליים מספקים על מנת לאפשר תגובה בזמן אמת. זאת בניגוד לכלים העומדים לרשותה המאפשרים טיפול מהיר, יעיל ומיידי במקרים שבהם יש, למשל, צפצוף חשוד בניטור העוברי.

ועם כל זה, גם תחלואה בפוליו, למשל, יכולה להיראות אחרת. יש לי קרוב משפחה שלקה בפוליו בגיל שמונה. בזכות הוריו הנבונים, שקיבלו החלטה נחושה שלא לוותר לו על פיתוח עצמאות ועמדו על כך שהוא יתאמץ כדי להגיע להישגים כמו כל שאר הילדים בני גילו, היום הוא בעל משפחה ברוכת ילדים לתפארת, איש תורה ומדע, ולמרות נכותו הקשה הוא מנהל חיים רגילים כאדם בריא. התרגשתי מאוד לפני מספר שנים, כששהיתי בביתו וחזיתי במחזה מרהיב שבו הוא רודף בעגלת הנכים שלו אחר בן שובב שהגיעה לו 'מנה', והילד 'משקשק'. ברור היה בבית הזה מי הוא בעל הסמכות...