בשבע 514: תרים את הארץ

שמואל אדלמן , ב' בחשון תשע"ג

 אם טיילתם לאחרונה בתל אביב או בסמטאות ירושלים, ודאי הבחנתם בתיירים רבים חמושים במצלמות וכובעים צבעוניים. מנתונים שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי מתחילת שנת 2012 הגיעו לישראל 2.6 מיליון תיירים. זהו שיא של כל הזמנים ועלייה של 7 אחוזים מהתקופה המקבילה בשנה שעברה.

במשרד התיירות אומרים לנו כי העלייה בתיירות הנכנסת לישראל אינה מובנת מאליה, לאור המשבר הכלכלי באירופה ובארה"ב, והירידה בכמות התיירים היוצאת ממדינות אלה לשאר העולם. את העלייה בנתונים מייחס המשרד לפעולות שיווק אפקטיביות בשוקי היעד השונים ומיתוג נכון של ישראל. גם השקט היחסי באזור והסרת חסמים, דוגמת ביטול הוויזות מאוקראינה, מסייעים לתיירות. בנוסף לכך, בשנה האחרונה העמיק המשרד את הפעילות בשווקים חדשים ומתפתחים דוגמת ברזיל וקוריאה.

מעבר להיבט הכלכלי של הנתונים, מתברר כי לתיירות תפקיד חשוב בהעמקת הזהות היהודית, כיוון שכרבע מתוך כלל התיירים הם יהודים. משרד התיירות מקיים שיתופי פעולה וקשרים הדוקים עם הקהילות היהודיות בעולם ועם בתי כנסת וארגונים יהודיים שונים. גבריאל פורטן, מדריך תיירים ומורה דרך, אומר ל'בשבע' כי האתר המרכזי והחשוב ביותר עבור תיירים יהודים הוא ללא ספק הכותל המערבי. "כל עוד הם לא הגיעו אל הכותל, מבחינתם הם עוד לא הגיעו אל ארץ ישראל, וזאת בלי קשר לרמת ההקפדה שלהם בקיום מצוות. התיירים  מתפעלים מהעובדה שהמדינה היא מדינה יהודית. הם מהלכים בארץ לא כחלק ממיעוט אלא בתוך רוב יהודי, שומעים עברית בכל פינה ומרגישים את השינוי באווירה עם כניסת השבת. אחד המשפטים החוזרים על עצמם שאפשר לשמוע מצעירים יהודים בסוף מסע בארץ הוא  I am proud to be a Jew- אני גאה להיות יהודי".

בשבוע הבא יוצא משרד התיירות בקמפיין לאומי חדש, בשם "כל אחד מביא אחד". המשתתפים בקמפיין ישלחו הזמנות לביקור בישראל באמצעות אתר ייעודי שהקים משרד התיירות ושכולל סרטונים וגלויות שעוצבו במיוחד לקמפיין, תוך ציון מידע מסקרן על ישראל. כל גלויה תזכה את שולחה בהשתתפות בהגרלה של חבילות נופש בישראל. "אנחנו מצפים להשתתפות רחבת היקף", אומרים במשרד התיירות, "אנו מאמינים כי כל אדם יכול לנצל את כוח השפעתו על סביבתו, כדי לעזור להביא לארץ עוד תיירים. התיירות הנכנסת תורמת למשק כ-18 מיליארד שקלים בשנה, יוצרת אלפי מקומות עבודה חדשים, בעיקר בפריפריה, ומהווה מנוף הסברתי-תדמיתי שאין שני לו".