בשבע 514: בריאים, יחסית

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ב' בחשון תשע"ג

 דו"ח של ה-OECD משבח את קופות החולים בישראל, אך מותח ביקורת על בתי החולים * המסחר האוטומטי הוא דרך מסחר חדשה בשוק המט"ח, שמנטרלת השפעות פסיכולוגיות


מערכת הבריאות הישראלית היא אחת החידות המשמעותיות ביותר במדינת ישראל. מחד מדובר במערכת ציבורית שמצליחה לספק לאזרחים שירותי רפואה בסיסיים ברמה מערבית ובמחיר זול יחסית, אך מנגד היא סובלת משורה ארוכה של מחלות לא פשוטות. לפני כשנה החל ארגון ה-OECD בבחינה של איכות מערכת הבריאות בישראל, כחלק מההשוואות בין מדינות הארגון אשר נערכות באופן שוטף. במסגרת הבחינה שלח הארגון בחודש נובמבר 2011 משלחת בינלאומית של מומחים בנושאי בריאות ומדיניות בריאות. המשלחת כללה גם גורמי מקצוע מחוץ לארגון ה-OECD.

במהלך שהותה של המשלחת בישראל הם נפגשו באופן עצמאי עם ראשי מערכת הבריאות בישראל, סיירו בבתי החולים שיבא, רמב"ם, הדסה, איכילוב וסורוקה, ביקרו במרפאות של קופות החולים בדימונה, בשגב שלום ובזרזיר וביקרו בתחנת טיפת החלב ביישוב בדואי לא מוכר בנגב. בנוסף לכך פגשו חברי המשלחת נציגי ארגוני זכויות חולים מקרב האוכלוסייה הערבית ויוצאי אתיופיה ונציגי ארגוני מעסיקים, כדוגמת הר"י וההסתדרות הרפואית.

בדו"ח הראשוני שפרסמה המשלחת מצוין כי ישראל הקימה את אחת ממערכות הבריאות המוצלחות ביותר בקרב מדינות ה-OECD במהלך 15 השנים מאז נחקק חוק ביטוח בריאות ממלכתי. מחברי הדו"ח קובעים כי ישראל יצרה נסיבות תקציביות הדוקות, אשר אפשרו בניית מערכת בריאות המתאפיינת בשירותי רפואה ראשונית באיכות גבוהה.

בקרב מדינות ה-OECD, מערכת הבריאות בישראל נחשבת טובה במיוחד בזיהוי מוקדם של מחלות כרוניות וכן כטובה במיוחד בתמיכה באנשים שחיים עם מצב בריאותי, שמונע ביקורים מיותרים בבתי חולים. לדוגמה, הטיפול בסוכרת בישראל נחשב מוצלח. מאמצי הממשלה למנוע ולשלוט בסוכרת, תרמו למספר נמוך יחסית של אשפוזים בבתי חולים עקב מקרי סוכרת לא מבוקרים, בהשוואה לשאר מדינות ה-OECD. הירידה בסיבוכים ממחישה את המאמצים המתמשכים לשפר את איכות הטיפול הניתן לחולי סוכרת.

בארגון ציינו בין השאר כי המרפאות בישראל, אשר ביצועיהן מוערכים ידי קופות החולים, מחויבות לתת דין וחשבון באמצעות איסוף נתונים נרחב לגבי המטופלים. שיטת איסוף המידע מהווה נקודת חוזק לשיפור איכות המערכת. עם זאת, יש להרחיב במידה רבה יותר את המידע הנאסף, כדי לנטר שיפורים נוספים באיכות השירות.

נקודת החולשה של המערכת היא איכות הטיפול בבתי החולים. המשלחת ציינה כי בתי החולים בישראל חייבים להגביר מאמצים כדי לשפר את איכות הטיפול, ולהרחיב את המעקב אחר רמת השירות הניתן. כדי להשיג מטרה זו יש להפוך מידע לזמין יותר ובעל ניוד גדול יותר בין סביבות הטיפול השונות. הפיכת מידע לזמין באופן ציבורי מאפשרת מרחב נוסף לתחרות על בסיס איכות בין קופות וספקים. כמו כן, חילופי המידע והתיאום בין הרפואה הראשונית ובתי חולים הם חלשים באופן מפתיע וצריכים להשתפר.

כיתוב תמונה: ה-OECD דורשים יותר שקיפות. בית חולים בדרום הארץ

מחשבים במקום סוחרים

סביבת הריבית הנמוכה, אשר מאפיינת את הכלכלה העולמית והישראלית כבר תקופה ארוכה, בצד הדשדוש המסוים בשוקי ההון בישראל, מובילים משקיעים רבים לחפש אפיקי השקעה בעלי אטרקטיביות ייחודית. לפעמים מדובר בשיטות השקעה חדשות ולעיתים במאפיינים אחרים, אשר בסופו של דבר אמורים לתת למשקיע את התשואה העודפת. אפיק השקעה חדש ושונה, שמתפתח בימים אלו בעולם והגיע גם לישראל, הוא המסחר האוטומטי (המכונה בלועזית 'אלגוטריידינג', כלומר מסחר מבוסס אלגוריתם). זהו אפיק השקעה שמבוסס אמנם על מסחר, אך כזה שאינו דורש מהמשקיע עצמו כל ידע ומיומנות.

אורן אופיר, אנליסט בכיר בבית ההשקעות 'טריידאופשנס' המפעיל שירות של מסחר אוטומטי, מסביר בשיחה עם 'בשבע', כי המוטיב העיקרי המאפיין את המסחר האוטומטי ביחס לשיטות אחרות של ניהול השקעות הוא ניטרול האלמנט הפסיכולוגי ממערכת קבלת ההחלטות. אופיר מציין כי קבלת ההחלטות האנושית היא עניין מורכב המושפע מגורמים שונים, כדוגמת פחד או נטייה ללקיחת סיכונים, ציפיות שונות וכדומה, אשר מקשים על היכולת לקבל החלטות נקיות. בנוסף לכך מושפעת קבלת ההחלטות האנושית גם מדברים פרוזאיים הרבה יותר, כמו למשל עייפות, מחלות וכדומה. כל ההשפעות הללו מנוטרלות לחלוטין בשיטת המסחר האוטומטי.

המסחר האוטומטי שונה מניהול השקעות קלאסי בכמה פרמטרים נוספים, מלבד האוטומציה של קבלת ההחלטות. בין השאר ניתן לציין את העובדה שהמסחר האוטומטי מנוהל כולו רק בשוק המט"ח, ואיננו מתפזר על פני שאר אפיקי ההשקעה כדוגמת מניות ואג"ח. שוני נוסף הוא אופן ניהול ההשקעה. המסחר האוטומטי, כפי שמעיד שמו, הוא שיטת מסחר המקבילה במידה רבה לדרך שבה פועלים 'סוחרי יום'. העסקאות במסחר אוטומטי נפתחות ונסגרות על בסיס יומי. פער הזמן בין פתיחת עסקה לסגירתה יכול לנוע בין שעה אחת ליומיים. זאת בניגוד לניהול השקעות קלאסי, שבו מקובל להחזיק במוצרי ההשקעה השונים לטווחי זמן ארוכים יותר. האופי המיידי של העסקאות נובע בין השאר מאופיו התנודתי של שוק המט"ח, המאפשר ניצול הזדמנויות קצרות טווח.

כפי שכבר הבנתם, את המסחר מבצעת תוכנת מחשב, הפועלת על פי נוסחאות מתמטיות נתונות מראש, אך אופיר מדגיש כי על התוכנה קיים באופן רציף פיקוח אנושי. "הרעיון דומה לטייס אוטומטי. גם כאן המחשב מנהל את הטיסה, אך אין בכך כדי לייתר את נוכחות הטייס. חשוב לציין שכמו בכל השקעה שמטרתה להניב תשואה, גם במסחר אוטומטי קיים אלמנט של סיכון. למרות זאת, מדובר במוצר מצליח שאנו מאמינים בו, ולראייה אנחנו איננו גובים מהלקוחות דמי ניהול, שהם בדרך כלל סכום קבוע שאיננו נגזר מהביצועים, אלא 'דמי הצלחה', אשר נגזרים מרמת הרווח שייצרנו ללקוח. דמי ההצלחה הללו נעים בין 25 ל-30 אחוזים מהרווח ומחושבים באופן רבעוני. במידה ולא היה רווח, הלקוח איננו משלם דבר".

 

 כלכלת בית

 כשההכנסה לא סדירה

 רחל קסנר

מוטיב חוזר בנושא ניהול כלכלת הבית הוא השליטה בתקציב המשפחתי. תקציב, כידוע, מורכב מהוצאות והכנסות שהסכום שלהם צריך להיות מאוזן. לשם כך דיברנו רבות על שליטה בהוצאות, כך שלא יעלו על סך ההכנסות.

אך מה קורה כאשר ההכנסות אינן קבועות? עצמאים או שכירים המשתכרים לפי שכר בסיס נמוך ובונוסים משמעותיים, לא יכולים להתבסס על הכנסה חודשית קבועה. הקושי מתעצם כאשר בתקופות מסוימות (בדרך כלל חודשי החורף הרגוע מחופשות וחגים) ההכנסה מכובדת וההוצאות סבירות, אולם בחודשים אחרים (כמו תקופת הקיץ, החופשות והחגים) ההוצאות גדלות וההכנסות קטנות.

לשם כך אנחנו מתייחסים להכנסות ולהוצאות כמכלול שנתי. אנו מחשבים את ההכנסה נטו השנתית ומחלקים את הסכום ל-12. התוצאה שהתקבלה היא ההכנסה החודשית לכלכלת הבית.

לעצמאים מומלץ לפתוח חשבון בנק נפרד לעסק. אל חשבון זה מגיעות כל הכנסות העסק, וממנו יוצאות הוצאותיו. פעם בחודש הסכום החודשי לכלכלת הבית עובר לחשבון הבית כהכנסה קבועה. בחודש שבו ההכנסה גבוהה יותר סוגרים את היתרה בתוכנית נזילה, ובחודש שבו ההכנסה נמוכה יותר נעזרים בסכום שהצטבר. כך ניתן לשלוט בהכנסות גם בחודשים הקשים יותר.

שכירים שמקבלים את הכנסתם פעם אחת בחודש לא יפתחו חשבון בנק נפרד, אולם גם הם ישאירו לטובת כלכלת המשפחה את הסכום שנקבע. את השאר יסגרו בתוכנית חיסכון נזילה לטובת החודשים החלשים יותר.

חשוב לזכור שישנם תהליכים שונים במשק, והכנסות השנה שעברה יכולות לעלות או לרדת. לכן חשוב לא להיכנס לחובות על חשבון כספים שייכנסו בעתיד, אלא לסמוך רק על היתרה הנוכחית בחשבון. מצד שני, ישנו פיתוי גדול להעביר סכומים גבוהים יותר כאשר חשבון הבית במינוס. מאוד מומלץ לא לעשות זאת, כדי לשמור סכום מחיה לטובת החודשים החלשים יותר ולמנוע מצוקה בחודשים אלו.

הכותבת היא יועצת לכלכלת משפחה 

kessner@gmail.com