בשבע 514: הקרב על הדו"ח

בימין קוראים לנתניהו: אמץ את דו"ח לוי באופן מלא

שלמה פיוטרקובסקי , ב' בחשון תשע"ג

ראש הממשלה נתניהו מתכוון ככל הנראה להביא לממשלה ביום ראשון הקרוב הצעת החלטה, אשר תאמץ חלקים ניכרים מדו"ח ועדת המאחזים שבראשה עמד השופט אדמונד לוי. ההצעה, אשר גובשה בימים האחרונים בסביבתו של נתניהו, תהווה אימוץ של החלקים המעשיים בדו"ח, תוך ניסיון שלא להידרש לקביעות העקרוניות המובעות בו, במטרה להפחית את הלחץ הבינלאומי בעניין. המטרה היא לאמץ את קביעותיו של השופט לוי בסוגיות המשפיעות על חיי היומיום של התושבים ביו"ש ועל האפשרות להכשיר יישובים ושכונות הבנויים על אדמות נפקדים. רמז ראשון לכוונות אלו ניתן היה למצוא בדבריו של השר גדעון סער בטקס חנוכת בית כנסת ביישוב טלמון ביום שלישי השבוע. "על הממשלה לקבל החלטה בדבר אימוץ עקרונות דו"ח הוועדה והסדרים מעשיים שכלולים בה", אמר סער והדגיש את צידו המעשי של הדו"ח, "יש לפעול להסרת חסמים בירוקרטים מיותרים, פישוט הליכים והסדרים הוגנים כלפי המתיישבים אזרחי ישראל. יש לתת מענים המתאימים למציאות בשטח בשנת 2012".

הידיעה על ההחלטה המסתמנת זכתה לברכות מסויגות בקרב גורמים בימין המעורים בנושאים אלו. לדבריהם, מדובר בדו"ח מקצועי שחיברו שלושה אנשי מקצוע מן המעלה הראשונה בתחום המשפטי, כך שהציפייה היא שהדו"ח יאושר במלואו, על כל הקביעות המופיעות בו, בהתאם להבטחותיו של נתניהו. שר החוץ ליברמן הדגיש גם הוא כי אימוץ הדו"ח צריך להיות מלא. לדבריו, מדובר בדו"ח של משפטנים בכירים, בראשות שופט לשעבר בבית המשפט העליון, ואימוצו המלא על ידי הממשלה יפתור בעיות רבות הן במישור הלאומי והן במישור הבינלאומי. ליברמן אף הדגיש את החשיבות דווקא בקביעות העקרוניות שבדו"ח, "הקביעות של הוועדה שיהודה ושומרון אינם שטחים הנמצאים תחת כיבוש צבאי, גם לפי החוק הבינלאומי, וכי ההתיישבות שם אף היא אינה נוגדת את החוק הבינלאומי הן קביעות נכונות וחשובות שאימוצן על ידי הממשלה, כפי שסברנו והודענו שיש לעשות מיד עם פרסום הדו"ח, יתרום תרומה משמעותית לחיזוקה של מדינת ישראל".

עמדה ברוח זו הציגה גם שדולת ארץ ישראל בכנסת, בראשות חברי הכנסת זאב אלקין (ליכוד) ואריה אלדד (האיחוד הלאומי), "השדולה פעלה רבות הן להקמת הוועדה והן לאימוץ הדו"ח, ותעמוד על כך שהדו"ח יאומץ במלואו על מנת לשים קץ לפגיעה המתמשכת בזכויות האדם של המתיישבים".

במפלגות השמאל תקפו את המהלך המסתמן וקראו לנתניהו לחזור בו מכוונתו. יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחמוביץ', אשר מקפידה לשמור על הקו הלא תוקפני כלפי המתיישבים ביו"ש, טענה כי מדובר בהחלטה מיותרת שלא תועיל למתיישבים ביו"ש. שר הביטחון ברק, המנסה בימים אלו למצב את עצמו בעמדה נפרדת לקראת המרוץ לכנסת ברשימת 'העצמאות', היה נחרץ יותר וטען כי מדובר בהחלטה אשר תפגע אנושות במעמדה של ישראל בזירה הבינלאומית. למרות הפרסומים, חשוב להדגיש כי עד סגירת הגיליון טרם התבררה עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה, אשר עשוי לנסות ולסכל את העלאת הנושא להצבעה. ביום שלישי שיגר וינשטיין לשרי הממשלה מכתב ובו הדגיש כי מעמדה של הממשלה בימים אלו הוא כשל ממשלה יוצאת, אשר חייבת בריסון ואיפוק בכל הנוגע להפעלת סמכויותיה.

 

השופט אדמונד לוי. צילום: פלאש 90

צה"ל ישלח זימונים למיון ובדיקות לכ-15 אלף צעירים חרדים בהוראת שר הביטחון

אברהם בנימין

ערב הבחירות הממשמשות ובאות, בצעד המוגדר על ידי רבים במערכת הפוליטית כעוד ניסיון החייאה שמנסה לערוך שר הביטחון למפלגת העצמאות המדשדשת בסקרים, ישלח צה"ל בשבועות הקרובים צווי התייצבות לראיונות בלשכת הגיוס לכ-15 אלף צעירים חרדים, בגילאי 17 עד 19.

התוכנית מתייחסת לשנתון של הצעירים הנמצאים לקראת גיוס (בני 17 ומעלה) ובני השנתון שדחיית גיוסם לא נכנסה לתוקף עקב פקיעת חוק טל (בני 18). זימונם של הצעירים במסגרת 'צו ראשון' יחל תהליך שיתפרס על פני כשנה, במהלכה ייערך צה"ל לכניסתם של אלפי חרדים לשורות הצבא. על פי הצהרת משרד הביטחון, צוות ובו גברים בלבד יערוך את הבדיקות הרפואיות והאבחונים הפסיכוטכניים.

על פי התכנון יוקמו גדודי חי"ר נוספים במתכונתו של גדוד הנח"ל החרדי, נצח יהודה, בהם ייקלטו חיילים חרדים שישרתו כלוחמים. רק עם תום הקמת גדודי החי"ר והרחבת המסגרות הקיימות בתפקידים טכנולוגיים ולוגיסטיים יחל, על פי המתווה, שירותם של הצעירים החרדים בצה"ל.

בין השאר מתוכננת הקמתו של גדוד חרדי בפיקוד העורף, גדוד הגנה אווירית (נ"מ) ויחידות נוספות לתפקידים טכנולוגיים ולוגיסטיים במסגרת מסלול השח"ר (שירות חרדים). ככל הנראה, חלקם יופנו לשירות במשטרה, במשמר הגבול ובמסגרת המשרד לביטחון פנים.

בדיון שערך השבוע שר הביטחון אהוד ברק עם בכירים במערכת הביטחון, הוחלט כי ייעשה שימוש במתווה זה, בשל העובדה כי לאחר פקיעת חוק טל לפני כחודשיים וחצי טרם חוקק חוק גיוס חלופי. הנחת העבודה היא שעם כינונה של ממשלה חדשה ייחקק חוק גיוס חדש.

אולם נראה כי למעט שחרור הצהרות רועמות, אף גורם במערכת הפוליטית לא מעוניין לעלות על בריקדות בשלב זה. בדיון שהתקיים השבוע בוועדת חוץ וביטחון, ניסה ח"כ רוני בראון מסיעת קדימה להרגיע את חברי הכנסת החרדים, ואמר כי מימוש הגיוס יידחה בכשמונה חודשים עד תום כינונה של הממשלה הבאה. חברו לסיעה, יוחנן פלסנר, שעמד בראש הוועדה לקידום השוויון בנטל, ציין כי שר החינוך גדעון סער הורה לשנות את קריטריוני התקצוב לבחורי הישיבות לכאלו שאינם קשורים לנושא הגיוס.

יו"ר ועדת הכספים, חבר הכנסת משה גפני, הזמין את הנוכחים לבקר בישיבת פוניבז' ולראות כי לומדים שם תורה לכל אורך שעות היממה. "אתם חיים בפלנטה אחרת או עושים את זה בגלל הבחירות, תשלחו לשם שוטרים אם זה יוסיף מנדטים לקדימה ולעצמאות", ירה גפני. "הצבא נוהג בצורה מבישה. פנה אלי בחור ישיבה, וקיבלתי הרבה פניות בסגנון הזה, שחיילות מראיינות אותם בניגוד לאמונתם", הוסיף.

 

 

בית המשפט עיכב את העברת בית השלום לידיים יהודיות

שלמה פיוטרקובסקי

בית המשפט המחוזי בירושלים הוציא אתמול (רביעי) צו לעיכוב ביצוע פסק הדין, המורה על העברת "בית השלום" בחברון לידי רוכשיו היהודים. הצו לעיכוב ביצוע פסק הדין ניתן לבקשת מוכר הבית, פאיז רג'בי, אשר ערער לבית המשפט העליון על פסק הדין נגדו, ויעמוד בתוקפו עד להחלטת בית המשפט העליון בעניין. נזכיר כי עד להכרעה בנושא המדינה היא זו שמחזיקה בבית, על פי ההסכמה שהתקבלה בעתירה לבג"ץ שקדמה לפינוי האלים של הבית בשנת תשס"ח.

ביישוב היהודי בחברון נערכו בימים האחרונים לקבלת החזקה בבית, לאחר שגורמי צה"ל והמינהל האזרחי כיבדו את פסק הדין של בית המשפט המחוזי, ונערכו להעברת הבית לידיהם. בהוראת שר הביטחון אף העניק המינהל האזרחי "היתר עסקה", המאשר את רכישת הבית על ידי חברת טל בניה והשקעות קרני שומרון. על פי הנוהל ביהודה שומרון, אותו ביקשה ועדת השופט אדמונד לוי לבטל, לא ניתן להשלים עסקה במקרקעין ללא קבלת "היתר עסקה" מהמינהל האזרחי. הליך קבלת ההיתר הוא מורכב, וכולל בחינה משפטית בידי פקידים במינהל והחלטות נוספות המתקבלות ברמת הדרג המדיני.

 

 

מבזקים

באזור החיפושים בכרמל אחר שרידים נוספים מגופתו של החייל מג'די חלבי, נמצאו אתמול (רביעי) עצמות אדם ונעל. הממצאים יישלחו למעבדות המכון לרפואה משפטית על מנת לקבוע אם אכן מדובר בשרידיו של החייל. מהמשטרה נמסר שחקירת נסיבות מותו נועדה לקבוע אם הוא מצא את מותו עקב אירוע פלילי או מסיבה אחרת.

תרגיל צבאי משותף לצה"ל ולצבא ארה"ב יתקיים בימים הקרובים בישראל. מדובר בתרגיל הגנה אווירית רחב היקף שבמסגרתו יתרגלו כוחות אמריקניים וישראליים שיגור ויירוט טילים שונים במערכות שונות. בתרגיל ישתתפו כ-1,000 חיילים אמריקנים אשר מגיעים לישראל, כ-2,000 חיילים אמריקנים אשר יתפעלו את המכשור מאירופה ומארה"ב ומספר דומה של חיילים ישראלים.

ועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח"כ אמנון כהן, אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק הממשלתית המאריכה את שעון הקיץ כל שנה עד תחילת אוקטובר. כעת שעון הקיץ יארך 193 ימים בממוצע לעומת 182 ימים בעבר. ח"כ ניצן הורוביץ (מר"צ) טען בדיון כי יש להאריך את שעון הקיץ לתקופה נוספת, בהתאם לממוצע האירופי של 218 יום.

ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, עבר בבלארוס ניתוח להשתלת כבד. כך חשף נשיא בלארוס, אלכסנדר לוקאשנקו, במהלך מסיבת עיתונאים. דגן שוהה בבידוד בשל חשש לזיהום, ובני משפחתו מקווים שהכבד ייקלט בגופו. לדברי הנשיא הבלארוסי, ההשתלה בוצעה לפני עשרה ימים והסתיימה בהצלחה. הנשיא ציין כי בלארוס הסכימה כי הניתוח ייערך בתחומה לאחר שארה"ב, גרמניה ושבדיה סירבו.

בשל הבחירות, הוחלט בכנסת להאריך את כהונת הרבנים הראשיים, הרב שלמה משה עמאר והרב יונה מצגר, בשלושה חודשים. בתזכיר החוק מוסבר כי אין זה מן הראוי שלא להמתין לממשלה החדשה שתבחר את נציגיה לגוף הבוחר. דחיית הבחירות עשויה לתת הזדמנות נוספת לחקיקת "חוק הרב עמאר", אשר יאפשר לראשון לציון להתמודד לכהונה נוספת.

אלמונים השחיתו את קברו של שר הביטחון לשעבר משה דיין בבית העלמין בנהלל. על הקבר רוססה כתובת נאצה בגנות דיין. משטרת מגדל העמק חוקרת את נסיבות המקרה. יעל דיין, בתו, אמרה: "צר לי מאוד שאחרי כל כך הרבה שנים זה כך, תמיד באוקטובר שזה יום השנה למלחמת יום הכיפורים ובאותו זמן זה תאריך מותו של אבא, זה מעורר את הדברים היותר מכוערים".