בשבע 514: על סדר היום

כולנו שילמנו את מחיר הגיבוי שקיבל היס

שמעון כהן , ב' בחשון תשע"ג

ד"ר רונן ברגמן

עיתונאי, 'ידיעות אחרונות'

סגן שר הבריאות, ח"כ ליצמן, הודיע על תום כהונתו של פרופ' היס כמנהל המכון לרפואה משפטית. אתה היית הראשון שפרסם תחקירים על מה שמתרחש במכון, על מכירת האיברים, על שימור האיברים, על דו"חות הנתיחה השקריים ועוד. מה להערכתך הוביל להחלטה של ליצמן?

"הגענו לקו אדום מסוים אחרי 12 שנה. ישנה נקודה שממנה והלאה משרד הבריאות מחליט שדי, אין שום סיבה לחטוף עוד בומבה ועוד בומבה למען האיש, והגיע הזמן להפסיק לתת לו גיבוי והוא צריך ללכת הביתה. ואם נשים לב, גם הצעד הזה נעטף באיזו כרית רכה. מדגישים לנו שלא מדובר בהדחה אלא במכרז וביציאה מוקדמת לגמלאות. הכל כדי שייראה מאוד רך. לא אומרים במפורש במה מדובר, אבל אין ספק שזו הדחה".

כשחשפת לראשונה בשנת 2000 את מעשיו של פרופ' היס במכון הפתולוגי, שיערת שיחלפו לא פחות מ-12 שנים עד שהוא ימצא את עצמו בחוץ?

"לא. אני חייב להודות שהפרשה הזו צריכה ללמד את כולנו, העיתונאים, כמה לקחים על צניעות. 'ידיעות אחרונות' הוא כלי התקשורת החזק במדינת ישראל שלא חסך במשאבים, במאמצים ובמקום כדי לחשוף את מעשיו הנואלים של היס, ולמרות זאת דברים לא התרחשו. מאז דצמבר 2000 הוקדש לנושא הזה מקום בלתי רגיל, ועובדה היא שמתברר שכאשר הפרקליטות, המשטרה ומשרד הבריאות עושים יד אחת למען מישהו שיקר להם, הם מגינים עליו וממש לא משנה להם מה כותבים עליו, ויהיו הדברים הללו הקשים והנוראים ביותר. לא האמנתי שזה ייקח כל כך הרבה זמן. הייתי משוכנע שגם אם לא אחרי הכתבה הראשונה, הדברים יקרו. כזכור, אחרי עוד כמה כתבות מונתה ועדה בראשות השופט סגלסון. הוועדה הזו בדקה את העניין וגילתה שלא רק שכל מה שנכתב נכון, אלא שהמצב חמור הרבה יותר, והמליצה להדיח את היס. אחר כך היתה חקירת משטרה שהגיעה למסקנות הללו ולמרות הכל לא נעשה דבר".

ועולה השאלה הפשוטה: למה?

"בכך אולי טמונה השערורייה האמיתית בפרשה. השערורייה היא לא מעשיו של היס, אלא העובדה שהפרקליטות, המשטרה ומשרד הבריאות ידעו בכל אותן שנים שזה האדם ואלו מעשיו, ידעו שהוא מסר עדויות שקר בבתי משפט על נתיחות שלא ביצע, בשעה שמדובר במשפטים הפליליים החמורים ביותר, ולמרות זאת השאירו אותו בתפקידו".

ואיך אתה מבין את זה? למה ההגנה הזו?

"כי במשרד הבריאות פחדו שהוא ייקח איתו בדרך למטה בכירים במשרד. ומנגד, בצד של הפרקליטות חששו שאם יעמידו אותו לדין על עדויות שקר, זה יוביל למבול של בקשות למשפטים חוזרים".

ומבול כזה לא צפוי כיום, אחרי ההדחה?

"לא. מה שצפוי זה יותר משפטים אזרחיים של תביעות נזיקין נגד המכון, בגלל שהנושא הפלילי מעולם לא התבהר כמו שצריך בבית משפט. היתה אמנם המלצת משטרה להעמיד את היס לדין, אבל פרקליטת המדינה דאז, השופטת עדנה ארבל, ביטלה זאת. וכך נוצרה סיטואציה בעייתית שבה בסופו של דבר הנושא לא הגיע לבירור".

אז כל ההאשמות נגדו נתונות בספק?

"לא. אין שום ספק בכל מה שנאמר ונכתב. יש הוכחה ברורה לכל דבר. הדברים פורסמו וועדת סגלסון הוכיחה אותם, אבל הדברים לא הגיעו לבירור הסופי של העמדה לדין. אמנם היו כבר כאלה שטענו שהם יושבים בכלא בעקבות דו"חות של היס, ודרשו משפטים חוזרים, אבל כל עוד אין פסק דין של בית משפט בהליך פלילי שקובע שהיס שיקר הדבר פחות חד. ולכן גל של דרישות למשפטים חוזרים לא צפוי. בכל מקרה, הפרקליטות ומשרד הבריאות לא היו צריכים לתת לו גיבוי, כי את מחיר הגיבוי הזה כולנו משלמים. דוגמה אחת לתשלום כזה היא העובדה שב-12 השנים האחרונות התנהלו ועוד יתנהלו הליכים אזרחיים נגד משרד הבריאות, ובמסגרתם בהסכמי פשרה כאלה ואחרים המשרד שילם עשרות מיליוני שקלים למשפחות שנפגעו מהמכון. כך שאני ואתה ושאר אזרחי ישראל שילמנו מכיסנו על העוולות של היס".

יש לך הסבר לכך שדווקא ליצמן היה אמיץ במקום שבו כל קודמיו הסתתרו? למה דווקא הוא נקט בצעד המתבקש הזה?

"אני לא יודע, אבל ייתכן שליצמן היה פחות מושפע מכל האנשים שאמרו לו שאין תחליף להיס, ובלעדיו לא יהיה מי שיוכל לנהל את המכון - אמירה שבוודאי אינה נכונה. הוא לא קיבל את הטיעון הזה ואמר שהוא לא מוכן לקחת חלק בשערוריות האלה וסגר את העניין. אבל זו רק הערכה, צריך לשאול אותו".

הזכרת בדבריך שוועדת סגלסון גילתה דברים חמורים אפילו יותר מאלו שחשפתם בתחקירים שלכם. במה מדובר?

"היו דברים מסוימים שלא יכולנו לכתוב מסיבות שונות, ואחר כך בעקבות העזרה שנתתי לוועדה ניתן היה לגלות אותם. דוגמה אחת לכך היא שיום אחד הגיעו למכון נציגי הוועדה לחיפוש חלקי איברים. שלחתי אותם למקפיא מאוד גדול. בתוך המקפיא מוצאים השליחים הללו מזון של עובדי המכון, פיתות, בורקסים כמו בכל מקום עבודה, אבל לידם במעורבב היו גם חלקי גופות. פשוט דברים נוראים. לא היה מדובר בחלקים מקרוסקופיים אלא בחלקים משמעותיים וברורים, שאיש לא יודע של מי הם. הוועדה הביאה לקבורה את מה שאנחנו כבר סיפרנו עליו, ואלו אותם מוצגים שהשתמרו בארון ביזארי שהיה במכון, שבו שמרו עובדי המכון חלקים שהם 'אהבו'. היו שם חלקי גופות מיוחדים כמו שיר שקועקע על גבו של מלח רוסי שהובא מת לנתיחה במכון".

ההדחה של היס מהווה פתרון או שהבעיה נטועה עמוק במכון ומדובר בקוסמטיקה בלבד?

"ההדחה היא חלק גדול מהפתרון. יש שם בעיה של תקציב, מכשור והכשרה של אנשים טובים. בגלל היס עזבו לאורך השנים את המכון שבעה או שמונה רופאים משפטיים מוכשרים מאוד, ולכן הפתרון מתחיל בפיטוריו של היס וזה כבר נעשה. עכשיו צריך להחזיר את האנשים הללו פנימה, ולשם כך משרד הבריאות צריך להשקיע משאבים כי מדובר באנשים שלא מעוניינים לחזור. יש צורך להשקיע בתקציבים, במכשור, אבל הפיטורין הם ההתחלה החשובה מאוד לקראת ההמשך".