בשבע 514: בשבע

אילו החלטות חשובות צריכה ממשלת נתניהו לקבל בתקופה שנותרה לכהונתה?

ירעם נתניהו , ב' בחשון תשע"ג

יישום דו"ח לוי ואישור האוניברסיטה באריאל

דני דיין

יו"ר מועצת יש"ע

בלא שום ספק, ההחלטה החשובה ביותר שממשלת נתניהו חייבת לקבל לפני תום כהונתה היא אימוץ מלא של דו"ח ועדת לוי, על כל חלקיו. כידוע, הדו"ח מבסס משפטית את הקביעה שלמדינת ישראל יש זכות מלאה ליישב את יהודה ושומרון, וקובע שיש לאשר את היישובים הצעירים (ה"מאחזים"), כיוון שהוקמו בידיעתה, בהסכמתה ואף בעידודה של הממשלה. הדו"ח גם מפרט סדרה ארוכה של כללים, נהלים ותקנות שיש ליישם או לשנות, כדי לעשות צדק עם היישוב היהודי ביהודה ושומרון.

בפרפרזה על המאמר הידוע על מצוות יישוב ארץ ישראל, ניתן לומר שההחלטה לאמץ את דו"ח לוי שקולה כנגד כל ההחלטות כולן. אך לא רק זאת: אי אימוצו של הדו"ח לאחר שמונתה ועדה מכובדת כל כך והמלצותיה הונחו על שולחנו של ראש הממשלה – עלול להתפרש כדחייה מודעת של הקביעות וההמלצות שבו, כאילו אין לנו, כביכול, זכות ליישב את הארץ. כאילו אין לאשר את היישובים הצעירים. כאילו התקנות הדרקוניות המגבילות את ההתיישבות צודקות.

כל יום שממשלת נתניהו אינה מאשרת את דו"ח לוי - כאילו אישרה מחדש את דו"ח טליה ששון שנועד להצר את צעדי ההתיישבות. על ממשלת נתניהו להחליט כבר עתה: לוי או ששון. זו תהיה גולת הכותרת של פעילותה.

עוד צעד חשוב שעל הממשלה לבצע לאלתר הוא לסיים את תהליך הפיכתו של המרכז האוניברסיטאי אריאל לאוניברסיטת המחקר השמינית של ישראל. כל שנותר לעשות לשם כך הוא להורות – סופית ובמפורש – לגורם המוסמך לחתום על האישור הרשמי לכך. ההתמהמהות במתן ההוראה חייבת להסתיים.

וכמובן, טוב תעשה הממשלה אם בטרם תסיים את כהונתה תאשר את בנייתם של עוד כמה אלפי יחידות דיור ביישובים העירוניים ברחבי יהודה ושומרון, ותסיים את הליכי אישור תב"ע ליישובים ולשכונות המשוועים וזכאים לכך. ואחרון אחרון חביב: להחזיר את בית המכפלה לבעליו היהודים.

 

 

חינוך יהודי וחיזוק ההתיישבות

אורי בוסקילה

מ"מ ראש עיריית בת-ים

הממשלה חייבת להחזיר את הצבע לפנים של ארץ ישראל ועם ישראל.

דו"ח לוי מביא להסדרה את אחת הסוגיות המהותיות של ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון לפתרון ציוני, אמיתי וצודק! זו הזדמנות פז שעשויה במלאכת אומן. על ידי הדו"ח אפשר לתקן עיוות היסטורי של עשרות שנים ולעשות את המעשה הציוני ביותר לעם ישראל בעת הזאת, שבלעדיו אין נשמה לממשלה היושבת בציון.

דו"ח לוי מניח את היסודות המדיניים והמשפטיים המדויקים והנכונים ביותר לפיתוחה ולביסוסה של ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון. הדו"ח מדגיש את זכותנו ההיסטורית על נחלת אבותינו, והכל מעוגן בהחלטות בינלאומיות העולות בקנה אחד עם הדין הבינלאומי. חשיבות הדו"ח לממשלה היא בנתינת כלים משפטיים ובינלאומיים שבאמצעותם תוכל להתמודד בקהילייה הבינלאומית, שכן בעידן הדיפלומטיה הנהוג בעולם יש צורך בכך.

הדו"ח מסדיר אחת ולתמיד את המציאות הבלתי אפשרית של אזרחי ישראל מטובי בניה ובנותיה של הארץ הזו, שחיים במציאות בלתי נסבלת מבחינת התפתחות וביסוס במקום.

כל תוספת לבנייה קיימת, שלא לדבר על הרחבות, יוצרת סאגה בירוקרטית ומשפטית שאינה מסתיימת. אני מזכיר לכולנו את אמירתו של בן גוריון: "לא חשוב מה יגידו הגויים, חשוב מה יעשו היהודים". ארבע מאות אלף אזרחים מסורים ואוהבי הארץ שגרים ביהודה ושומרון כמהים לשמוע ולראות לקראת הבחירות הקרבות ובאות את ההנהגה הלאומית עושה ופועלת במעשה הציוני הגדול ביותר.

לצד חובה זאת עלינו להנגיש לעם ישראל את ספר הספרים, התנ"ך, את סידור התפילה לכל תלמיד ותלמידה, את הבסיס האמוני של תורת ישראל בכל מוסדות החינוך הממלכתי. עלינו לזכור שתורת ישראל אינה נחלתו הבלעדית של מגזר זה או אחר או של מפלגה זו או אחרת, אלא היא קשורה בנשמת האומה כולה. תפקידנו להנחיל את המורשת והמסורת של עם ישראל לכלל האומה כולה.

כמ"מ ראש עיריית בת ים פעלתי כדי להביא לידי ביטוי את מסורת ישראל ומורשתה בקרב גני הילדים ובתי הספר הממלכתיים במיזם שהוא מודל לרשויות רבות בארץ.

 

חוק חינוך חינם אמיתי

סתיו שפיר

ממנהיגי המחאה החברתית

על הממשלה לסיים דברים שהתחילה, כגון המהלך בשוק הסלולרי, ההחלטות בדיור ובביטוח הלאומי – דברים שמופיעים בהמלצות ועדת טרכטנברג. אבל חוק חינוך חינם לגיל הרך הוא הדבר הראשון שעל הממשלה להשלים.

חוק חינוך חינם הוא חוק שהתקבל עוד בשנת 84', אבל עד היום הוא הוקפא, והתקבל מחדש בעקבות המחאה החברתית ובעקבות ועדת טכרטנברג. אני מצפה שבזמן שנותר החוק הזה יעבור, כמו שהובטח לעם ישראל. החוק הזה הוא ההחלטה הכי גדולה שהממשלה קיבלה בגלל המחאה החברתית. לצערי, הממשלה מרחה את ההחלטה וביצעה אותה באופן ירוד. יש גנים ובהם 35 ילדים עם גננת וסייעת, אין פיקוח ראוי, ובכך אנו מפקירים את הילדים שלנו. לאחר 27 שנות המתנה, החוק צריך להיעשות בתשומת הלב המרבית, ובכך לאפשר לכל ילד בישראל את הזכות לחינוך טוב. ברגע שהזכות הזו הופכת לנטל – כי הילד מקבל חינוך ירוד, חסר השקעה ואפילו לא בטיחותי – זו בעיה ועל הממשלה לתקן אותה.

אנו בפתח בחירות, ובכך הממשלה מעמידה את ההחלטות שלה ואת המדיניות שלה למבחן הציבור. העם בוחר אם הוא רוצה להמשיך את הדרך שהממשלה שלנו קידמה עד היום, והעם יקבע אם הוא בוחר את אותה המערכת שגרמה להרחבה של הפערים החברתיים, להגדלת אי-השוויון, ולהבאת הסולידריות החברתית והסולידריות החברתית לשפל.

 

 

לחזור לגוש קטיף

ידוע לכל, גם לראש הממשלה ולשרים, שההתנתקות לא עזרה כלל. לא מבחינת שלום עם הפלשתינים, וכן לא מבחינת דמוגרפית. שהרי הטיילים התקדמו מפגיעות קודמות בגוש קטיף לפגיעות בערים גדולות בישראל.

לכן, צריך פעם אחת ולתמיד להגיד "טעינו", ולהחליט על כבישה והתיישבות מחודשים בגוש. זה מה שיכפר על 'ממשלת הימין' של נתניהו וייתן לו קולות לבחירות הבאות.

בניה כהן, חספין

 

 

לא מדובשו ולא מעוקצו

חוששני שנתניהו לא יאמץ עד הבחירות שום החלטה בעלת גוון ימני, כאימוץ דו"ח לוי או החלת הריבונות על חלקי ארץ ישראל שהיו למשיסה, וגם לדאבון ליבנו, בידי ממשלות "ימין".

חסד יעשה עימנו נתניהו באם לפחות יורה לקבלן ההריסה אהוד ברק לחדול מלשלוח ידו בארץ ישראל.

תחזיתו הקודרת, אך עם זה הריאלית, של פרופ' דיסקין, שלאחר הבחירות יחבור נתניהו עם מפלגות השמאל והמרכז, מחייבת את הציבור שלנו, מצביעי ליכוד, לחשבון נפש ולחזרה הביתה.

אריק קרמר, ירושלים