בשבע 514: שטח מגזרי

חדשות הציבור הדתי

רבקי גולדפינגר , ב' בחשון תשע"ג

ח"כ דנון: "הספר 'מכתבים לטליה' - כלי נשק הסברתי בחו"ל"

ערב השקה לספר 'מכתבים לטליה' בתרגומו לשפה האנגלית נערך השבוע (ב') בישיבת ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות בכנסת. הערב התקיים במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה.

האירוע נערך ביוזמת יו"ר ועדת העלייה והקליטה ח"כ דני דנון, אשר הגדיר את המהדורה האנגלית של הספר כ"כלי נשק הסברתי בחו"ל". הספר 'מכתבים לטליה' מתעד חליפת מכתבים בין דב אינדיג, תלמיד ישיבת ההסדר כרם ביבנה, לבין טליה (שם בדוי), נערה חילונית מקיבוץ בצפון. טליה התכתבה עם אינדיג למעלה משנתיים עד לנפילתו במלחמת יום הכיפורים. בעת חליפת המכתבים היה אינדיג תלמיד ישיבה בן עשרים, והנערה תלמידת תיכון שחזרה מסמינר תנועת 'גשר' עם שאלות ביהדות. אביה הפנה אותה לדב, אותו פגש בשירות המילואים, לאחר שהתרשם מהשכלתו הרחבה ביהדות ובנושאים כלליים.

ראש הממשלה נתניהו סיפר באירוע כי התרגש ביותר בעת קריאת הספר. "הטרגדיה של נפילת אח ופרסום ספר מכתבים אחרי מותו חיברו אותי עמוקות לספר ולדמות", אמר ראש הממשלה. "היום, בעידן הדיגיטלי, ספק אם מכתבים כאלו היו נכתבים, כשבהם שילוב מיוחד של צפונות הנפש. למרות האובדן, יש כאן נחמה מסוימת כי הספר חי, והמסרים ממשיכים לחלחל בליבות בני האדם". לדברי נתניהו יש לספר חשיבות לאומית ורגשית גדולה, והוא מקווה שצעירים בכל העולם יכירו באמצעותו את ההוויה היהודית כאן בארץ.

ח"כ דנון התחייב כי הוועדה תפעל להפצת הספר בעברית ובאנגלית, כדי שבני נוער יהודים ולא יהודים יקראו אותו. דנון קרא אף לחלקו לכל צעיר יהודי שמגיע לארץ מחו"ל במסגרת 'תגלית' ו'מסע'. גדיה אבן דר, האישה המכונה בספר טליה, אמרה בישיבה כי דב אינדיג הוא דמות מכוננת בחייה. בעיניה, ציינה אבן דר בהתרגשות, אינדיג עדיין חי. היא הודתה כי לא האמינה שחלופת המכתבים ביניהם תגיע לתפוצה כה נרחבת של למעלה מחמישים אלף עותקים.    

הסופר הרב חיים סבתו, חתן פרס ספיר וחברו הקרוב של אינדיג, סיפר על חוויותיהם המשותפות במעברת בית מזמיל שבירושלים, כשני ילדים עולים מרומניה וממצרים. הוא המשיך בחוויותיהם בטירונות וסיפר כי "דב נשאר לשמור איתי במשמרת שלי כשהרגיש שאני פוחד", ובמלחמת יום הכיפורים "אמו פחדה מהמלחמה. היתה בו עדינות ונחישות גם יחד, ולרגע לא פחד מהמלחמה ולא היסס". הרב סבתו סיים כששאל בכאב: "כיצד הקב"ה יכול לפצות על אנשי תורה כדב שאבדו?!".


                                                                   המסר מחלחל. נתניהו ודנון עם הספר

הילד הפלשתיני נפצע קשה וטופל רפואית על ידי תושבי נווה צוף

בצהרי יום ב' השבוע הגיעו בני משפחה פלשתינית אל שער היישוב נווה צוף עם בנם בן השש. הילד נפצע קשות בידיו ונזקק בדחיפות לטיפול רפואי. הצוות הרפואי של היישוב הובהל במהירות למקום והחל לטפל בידיו של הילד, שנכוו באורח קשה. במקביל לטיפול הראשוני שהוענק לילד על ידי צוות מד"א היישובי, הוזעק למקום גם אמבולנס. מיד עם הגעת האמבולנס למקום השלים הצוות את הטיפול עד לייצוב מצבו. בהמשך הועבר הילד לטיפול בבית החולים תל השומר.

תחיה דיטסהיים, חברת צוות יישובי מד"א בנווה צוף, מציינת בשיחה עם 'בשבע' כי  אין מדובר במקרה יוצא דופן אלא באירועים חוזרים ונשנים. "שוב ושוב מגיעים פלשתינים לשערי היישוב ומבקשים שניתן להם טיפול רפואי דחוף. הם יודעים שאנחנו בשורה התחתונה נעזור להם". דיטסהיים מבהירה כי היא וחבריה שלמים לחלוטין עם הענקת הסיוע לכל אדם באשר הוא. "כחברי מד"א אנחנו מחויבים לסייע לכל אדם. אין לנו ברירה אלא לעזור. אפילו שבדעותיי אני נחשבת ימנית קיצונית, בזמן אמת אני אתן את הטיפול הרפואי הכי טוב שאוכל".

 

חדש: פרויקט לימוד יומי בנושאי אמונה

פרויקט חדש של 'לימוד יומי באמונה' ייצא לדרך בעוד שבוע, בתאריך ז' בחשוון. מדובר בלימוד יומי קצר הנמשך כמה דקות, שבו יקיפו הלומדים במהלך תקופה ספרי ראשונים ואחרונים העוסקים בנושאי אמונה, ומבוארים בביאור תמציתי. היוזמה ללימוד היא של ארגון 'בשביל הנשמה' אשר נוסד לאחר הפיגוע במרכז הרב על מנת להנציח את שמונת הנרצחים הי"ד בלימוד תורה.

מטרת הלימוד, לדברי המארגנים, היא להקנות ללומדים ידע בסיסי בספרי האמונה היסודיים ובעיקרי האמונה, ועל ידי כך להעמיק ולחזק את הקשר לבורא עולם. "אנחנו מאמינים שאדם שלומד אמונה חי באיכות חיים אחרת, חיים שמחוברים לשורש", אומר ל'בשבע' הרב ערן מרגלית, ממובילי הפרויקט. "הבירור של לימודי האמונה העוסקים בדעת אלוקים ודבקות בריבונו של עולם, בהכרה מהו עם ישראל, מהי תורת ישראל וארץ ישראל, משפיע על כל מערכות החיים שלנו".

הלימוד מתקיים בשיתוף פעולה עם אתרי האינטרנט 'ישיבה' ו'מכון מאיר', ובהם ניתן יהיה לצפות בלימוד ולהירשם לקבלת חומר הלימוד במייל. כמו כן ניתן לרכוש חוברת למידה מודפסת.

בשנה הראשונה ילמדו המתמידים את שמונה פרקים לרמב"ם, מסילת ישרים, הכוזרי, מהר"ל ומאמרי אמונה מאת הרב קוק זצ"ל. מחזור הלימוד הראשון מתוכנן להימשך עד שנת השמיטה תשע"ה.

 

מאות משתתפים בהכנסת ספר תורה בישיבת ההסדר בנצרת עילית

מאות בני אדם השתתפו השבוע (ג') בהכנסת ספר תורה בישיבת ההסדר בנצרת עילית לעילוי נשמת רס"ן יעקב קליין הי"ד, שנהרג במלחמת יום הכיפורים. קליין היה אביו של מנכ"ל הישיבה, אודי קליין. ספר התורה נתרם על ידי משפחת רעננערט. באירוע השתתפו ראש עיריית נצרת עילית שמעון גפסו, ח"כ אורי אריאל וראש ישיבת מעלות ונשיא ישיבת נצרת עילית הרב יהושע ויצמן, רבנים ואישי ציבור נוספים. מלבד תלמידי ישיבת ההסדר התארחו באירוע גם תלמידי הישיבה התיכונית בעיר ותושבי נצרת עילית.

הרב וייצמן, נשיא הישיבה, דיבר על מהות ספר התורה וציין את הקשר בין מסירות הנפש של רס"ן יעקב קליין למען עם ישראל לספר התורה השייך לכלל ישראל. ראש ישיבת ההסדר נצרת עילית, הרב דני סגליס, ביקש מכל הבחורים ללמוד מרס"ן יעקב קליין מהי דבקות במשימה, תוך יישומה בלימוד התורה ובכל מערכות החיים.

 

בית מדרש על שם סא"ל עמנואל מורנו הי"ד נחנך בשכונת נוף ציון בירושלים

אירוע חנוכת המבנה הזמני של בית המדרש על שם סא"ל עמנואל מורנו הי"ד התקיים השבוע (א') בשכונת נוף ציון שבירושלים. הערב התקיים במעמד בני משפחת מורנו, הרב אלישע וישליצקי, תלמידים ואורחים.

האירוע נפתח בסיום מסכת בידי ראש בית המדרש, האח והרב שמואל מורנו, אשר קשר בין דמותו הייחודית של אחיו לבין מקומה המרכזי של עיר הבירה ירושלים. בהמשך התייחס לדמותו של אחיו: "עמנואל היה איש שלום, ועם זאת העוז היה הדרך שלו להגיע לשלום המובטח. הוא היה חיבור של שמיים וארץ, חיבור של יראה, חסד ואהבה".

הרב וישליצקי אמר לנוכחים: "במקום הזה, שבמזרחה של ירושלים, בנקודה זו של ענווה מול המקום שבו הקב"ה מברך את ישראל, תיבנה ישיבה אמיתית עממית, המאמינה בסגולת ישראל ומסורה למען סגולה זו". לאחר מכן התכבד אילן מורנו, אביו של סא"ל עמנואל הי"ד, בקביעת מזוזה למבנה.

 

פרס אגרסט לשנת תשע"ג הוענק לרב חגי לונדין

פרס משרד החינוך לספרות תורנית לשנת תשע"ג על שם יעקב אגרסט הי"ד הוענק לרב חגי לונדין על הפצת משנת הראי"ה בציבור הרחב, ובנוסף, למרים סמואל על סדרת ספריה בנושא נשים בתנ"ך.

הפרס הוענק לרב לונדין, ר"מ בישיבת ההסדר בשדרות ובמכון מאיר, על סדרת ספריו "מאמרי ליבה במשנת הרב קוק", בהם בוארו כבר מאמר הדור, חזון הצמחונות והשלום, 'למהלך האידיאות בישראל' ומאמר 'טללי אורות'. הזוכה מרים סמואל, המשמשת כמלווה פדגוגית במכללת תלפיות, כתבה את סדרת הספרים 'נשים נסתרות בתנ"ך' העוסקת בדמויות נשיות בתנ"ך על פי המקרא והמפרשים.

 

מבזקים:

רחוב על שם יוסף בורג בבירה

השבוע נחנך רחוב על שמו של אחד מראשי הציונות הדתית, ד"ר יוסף בורג ז"ל, בשכונת משכנות האומה בירושלים, בסמוך לבנייני האומה, לכנסת ישראל ולבית המשפט העליון. ל'בשבע' נודע כי בקרוב יונצח גם זבולון המר ז"ל ברחוב סמוך. 

 

תלמידי ההסדר נרתמים להצלת חיים

השבוע סיימו 60 מתלמידי ישיבות ההסדר את קורס חובשי רפואת החירום שעברו במשך תקופת 'בין הזמנים'. עם סיום ההכשרה הוכרו התלמידים כחובשים מקצועיים. התלמידים התחייבו לתרום משמרת שבועית ויגויסו בעת חירום לסיוע בהצלת חיים.

 

סילבן שלום זכה בתעודת יקיר ההתיישבות

המשנה לראש הממשלה והשר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום, זכה לקבל מראשי ההתיישבות ביהודה ושומרון תעודת הוקרה מיוחדת המכתירה אותו כיקיר ההתיישבות.