בשבע 514: הכנסת פיזרה את עצמה

הכנסת החליטה סופית על פיזורה – המערכת המפלגתית והפוליטית כמרקחה

ניצן קידר , ב' בחשון תשע"ג

הכנסת ה-18 פתחה ביום שני האחרון את המושב החמישי שלה, ומיד באותו יום סיימה לחוקק בשלוש קריאות את החוק לפיזורה. 100 חברי כנסת תמכו פה אחד בהצעה, אשר הוגשה מחדש כהצעת חוק ממשלתית. על פי ההצעה יתקיימו הבחירות ביום שלישי י"א בשבט, 22 בינואר 2013.

בקריאה השנייה הצביעה בטעות חברת הכנסת ציפי חוטובלי נגד הצעת החוק, אך תיקנה את הצבעתה בקריאה השלישית.

בעקבות ההחלטה יצאה הכנסת לפגרת בחירות, והיו"ר ריבלין הורה לעצור את כל מהלכי החקיקה. השבוע פורסם כי העלות הצפויה של מערכת הבחירות עלולה להגיע עד לחצי מיליארד שקלים, כולל מימון הפעלת ועדות הקלפי על ידי ועדת הבחירות המרכזית. קרוב ל-175 מיליון שקלים יועברו לידי המפלגות לשם תעמולת הבחירות. את תקציב ועדת הבחירות תאשר בימים הקרובים ועדת הכספים של הכנסת, שזה עשוי להיות כינוסה האחרון עד לכינוס הכנסת הבאה.

 מכה לליכוד – השר כחלון פרש מהפוליטיקה

הימים הראשונים של מערכת הבחירות בישראל סיפקו שורה של אירועים פוליטיים, אשר בכמותם ובאיכותם יכלו להספיק לחודשים אחדים.

זה החל בהכרזה שקדמה להצבעה על פיזור הכנסת. השר משה כחלון הודיע לראש הממשלה כי הוא אינו מתכוון להתמודד על מקום ברשימת הליכוד הבאה לכנסת. נתניהו ושרים אחרים עוד ניסו להפעיל מעט לחץ על השר, אשר נחשב פופולרי ביותר, אך החלטתו היתה סופית. עם זאת הבהיר שיפעל למען הליכוד. מנגד צירף ראש הממשלה לליכוד באופן רשמי את השר אבי דיכטר, שיתמודד ברשימה הארצית לכנסת.

נתניהו, אגב כך, מנסה לשריין יותר מקומות ברשימה הארצית, ולבטל שריונים לעולים ולערבים במפלגה.

בינתיים במפלגת קדימה ממשיכים להמתין ולראות כיצד ינהגו ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט והיושבת ראש לשעבר ציפי לבני. אולמרט ולבני נפגשו אתמול (ד'), אך עדיין לא ברור סופית האם ראש הממשלה לשעבר מעוניין לחזור לפוליטיקה, במיוחד לאור רצונה של הפרקליטות להגיש ערעור על גזר הדין שלו בכמה פרשות.

בקדימה החליטו השבוע לבטל את הבחירות המקדימות לרשימה לכנסת ולהקים ועדה מסדרת של שלושה חברים בראשות יושב ראש המפלגה שאול מופז. בקדימה גילו השבוע כי לפחות חמישה חברי כנסת, ביניהם עתניאל שנלר, אבי דואן, אריה ביבי ויוליה שמאלוב ברקוביץ', מתכוונים להתמודד בבחירות הפנימיות בליכוד, וכבר סיכמו את הנושא עם נתניהו.

 בן ארי מבהיר: לא ארוץ ברשימת האיחוד הלאומי

במפלגות הימין נמשכים המגעים סביב ההתארגנות הפוליטית לקראת הבחירות. בעוד חברי הכנסת יעקב כ"ץ (כצל'ה) ואורי אריאל פועלים לקידום ריצה משותפת עם 'הבית היהודי', חברי הכנסת מיכאל בן ארי ואריה אלדד מצהירים כי ירוצו בנפרד. בערוץ 7 דווח כי בימים האחרונים נפגשו ראשי האיחוד הלאומי, חברי הכנסת יעקב כ"ץ (כצל'ה) ואורי אריאל, יחד עם רבני המפלגה וביניהם הרב שמואל אליהו, עם ח"כ בן ארי ואנשי תנועתו - ארץ ישראל שלנו. בפגישות נדונו בין הצדדים חילוקי הדעות שהביאו למתיחות בין בן ארי ובין חברי הכנסת כ"ץ ואריאל, אולם הניסיון לגבש מתווה לריצה המשותפת, אשר צפויה להשתלב בהמשך באיחוד עם 'הבית היהודי', לא צלח.

במהלך הפגישות אמר רב העיר צפת, הרב שמואל אליהו, לח"כ בן ארי, כי אביו, הרב מרדכי אליהו, אמר להצביע לאיחוד הלאומי: "האיחוד הלאומי הוא הבית שלך". כצל'ה אמר בעקבות המגעים כי "אם בן ארי ירוץ איתנו - מקומו בכנסת הבאה מובטח. אם יבחר לרוץ בנפרד הסיכוי שיהיה בכנסת הבאה כלל לא ברור".

מנגד אומר ח"כ בן ארי, "היינו שמחים לרוץ עם כצל'ה ואורי אריאל, לאור המקום שהאיחוד הלאומי נותן לתנועת ארץ ישראל שלנו אנו מאחלים להם בהצלחה. מיד לאחר שיצאנו מביתו של הרב אליהו התחלנו לגבש את מטה הבחירות".


                                                                        מושב הפתיחה היה גם מושב הסיום. הכנסת מפזרת את עצמה, השבוע

 סקר: רשימת ימין מאוחדת תגרוף 10 מנדטים

מצדדי האיחוד מצאו חיזוק לעמדתם בסקר של מכון סמית' שהתפרסם אמש (ד') ונערך בקרב מדגם מייצג של 500 בני אדם, העלה נתונים מעודדים למפלגות הציונות הדתית. על פי הסקר מפלגה מאוחדת של הבית היהודי והאיחוד הלאומי תגרוף בבחירות עשרה מנדטים. אם כל מפלגה תרוץ בנפרד, יזכו שתיהן יחד ב-7 מנדטים. מהסקר עלה עוד כי הליכוד יזכה ל-26 מנדטים, ישראל ביתנו ל-13, יש עתיד ל-12, ש"ס ל-11, יהדות התורה ל-6, כמוה גם מפלגת קדימה, מר"צ 3, ומפלגת העצמאות, כמו ברוב הסקרים האחרונים, אינה עוברת את אחוז החסימה.

גם מפלגתו של יאיר לפיד מתחילה לקבל נוכחות. יעקב פרי, שהיה ראש שירות הביטחון הכללי, הצטרף לשורות המפלגה ויוצב ככל הנראה במקום השני בה. עוד על פי ההערכות יכריז לפיד בימים הקרובים על הצטרפותו של הרב שי פירון, אותו הוא מייעד לתפקיד שר החינוך, אם יינתן למפלגה.

מפלגת העבודה רשמה גם היא שני מצטרפים מעניינים: איציק שמולי, ששימש עד כה כיושב ראש התאחדות הסטודנטים הארצית והיה ממובילי המאבק החברתי, ואל"מ עומר בר לב, מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר ובנו של מזכ"ל המפלגה בעבר, השר המנוח חיים בר לב. המפלגה גם שכרה את שירותיו של סטנלי גרינברג, יועץ אסטרטגי בעל שם עולמי. יושבת ראש המפלגה, שלי יחימוביץ', הודיעה השבוע כי ברצונה לקיים את הבחירות שבהן תיקבע רשימת המפלגה לבחירות ב-27 בנובמבר, יומיים אחרי הבחירות בליכוד. ועידת העבודה תתכנס בשבועות הקרובים כדי לאשר את ההצעה.

 

מגעים אחרונים לפשרה בש"ס – לא יוכרז יו"ר למפלגה

עד לרגע סגירת הגיליון עדיין לא התקבלה החלטה לגבי העומד בראש ש"ס. עם זאת, על פי המסתמן, כפשרה המוסכמת על כל הצדדים יוצב אלי ישי במקום הראשון ואריה דרעי במקום השני, כשאף אחד מהם לא ימונה לתפקיד היו"ר. לאחר הבחירות יחליט המנהיג הרוחני של התנועה, הרב עובדיה יוסף, מי יקבל לידיו את התפקיד. חלוקת הסמכויות תהיה כך שדרעי יהיה אחראי על המערכת הפנים-מפלגתית, וישי על השרים וחברי הכנסת. דרעי יופקד גם על ניהול קמפיין הבחירות.

המשא ומתן בנושא התקיים לאורך כל השבוע, ויצר שורה של ספינים שגרמו לשני הצדדים להגיע לעמק השווה. נציין כי חזרתו של דרעי לשורות ש"ס מעוררת תסיסה בקרב תומכי המפלגה ביו"ש, אשר הקימו בבחירות לכנסת ה-18 מטה פעיל שתמך בתנועת ש"ס ובעומד בראשה, אלי ישי. הפעילים זוכרים לדרעי את פשרנותו המדינית, וחוששים כי ש"ס בהנהגתו תחזור להיות מפלגת מרכז-שמאל בכל הנוגע למיצובה במפה הפוליטית.

מצטרף נוסף למערכת הבחירות השבוע הוא חבר הכנסת חיים אמסלם, שעזב סופית את ש"ס והקים רשימה בראשותו. אמסלם הבהיר כי אינו מצטרף לשום רשימה קיימת, וטען כי ברשותו סקרים אשר צופים כי יקבל 7 מנדטים.