בשבע 515: שמואל אדלמן

תרומה פטורה , ט' בחשון תשע"ג

לראשונה מאז נוסד לפני 33 שנים, הוחלט בצה"ל לבטל את יום ההתרמה המסורתי עבור האגודה למען החייל, השירותרום. זאת לאחר שוועדה שכללה את הגורמים העוסקים בעניין המליצה לא לקיים את יום השידורים ולקיים כחלופה אירוע הוקרה ללוחמים. שדרן ותיק בגלי צה"ל לחש לנו כי הוא דווקא זוכר את השירותרום כיום של שידורים ערכיים ויפים, אך נראה כי ככל שעברו השנים החלו חברות מסחריות לנצל את היום למתן תרומה תמורת פרסומת. מתברר גם כי  חלק מההבטחות שניתנו במהלך יום השידורים על ידי ראשי ועדים וגופים מסחריים לא מומש בסופו של דבר. בשנה שעברה, לאחר ניכוי ההוצאות, הסתבר שהסכום שנאסף והועבר ליעדו הגיע לכחצי מיליון שקלים בלבד.

לא מעט מילואימניקים הביעו גם תרעומת עקרונית על המיזם: "מדוע גוף גדול כמו צה"ל אשר נהנה מתקציב ביטחון זקוק לתרומה שלי, אזרח משלם מיסים ומשרת במילואים, עבור טלוויזיה במועדון בית החייל. איזו צורה זה נותן לצבא בעיני הציבור?" תהה באוזנינו קצין שריון.

פרופ' שמואל ליימן-ווילציג, סגן בית הספר לתקשורת באוניברסיטת בר אילן, אמר ל'בשבע' כי לדעתו השירותרום אינו מזיק לתדמית של צה"ל, אך ייתכן שיש נזק קל לתדמית הממשלה או למשרד הביטחון, מאחר שניתן לשאול מדוע אין הם מכסים תקציבית את החסר שהשירותרום בא למלא.

לשאלה האם יש קשר בין ביטול השירותרום לשינויים שמתרחשים במפת התקשורת הוא אומר: "הקהל הרדיופוני ובתקשורת בכלל מתפצל ומתפורר לרסיסים ולקהלים צרים. ייתכן שבצה"ל חוששים שאין בגלי צה"ל מספיק קהל כדי להפוך פרויקט כזה למכובד וכלל-לאומי. גיוס כספים נמוך, קהל מצומצם ממה שהיה פעם, ופגיעה אפשרית בתדמית הממשלה שאינה עושה כל מה שהיא צריכה למען החיילים מהווים יחד גורמים לביטול פרויקט 'לאומי' שקיים כבר יותר משלושה עשורים". 

בארגון 'פעמונים', המסייע למשקי בית לשנות את התנהלותם הכלכלית, מברכים על ביטול השירותרום: "אנו תקווה כי החלטת צה"ל מהווה צעד להתייעלות כלכלית יחד עם ניסיון למצוא תרומות יעילות יותר. כארגון שדוגל בנתינת החכה ולמידת מלאכת הדייג ולא בהענקת הדג עצמו, אנחנו מאמינים שהדבר נכון לא רק כלפי המשפחות ומשקי הבית בישראל אלא גם לגופים אחרים".

בצה"ל מציינים כי המעוניינים לתרום יוכלו להמשיך לעשות באמצעות האגודה למען החייל או קרן לב"י.