בשבע 515: להצביע ולהשפיע באמריקה

האם ראוי שישראלים שעלו מארה"ב יצביעו בבחירות שם לפי האינטרס הישראלי? * תמיכת ארה"ב בישראל עומדת לזכותה ומסייעת להצלחתה

הרב אליעזר מלמד , ט' בחשון תשע"ג

 * התרוממות הרוח מבחירתו של הנשיא השחור הראשון, והאכזבה מיחסו הרע לישראל * בנשיא אובמה התקיימו דברי הנביאים על הכישלון הצפוי לגויים שיפגעו בישראל ובירושלים * ראוי לכל אזרח אמריקני שמאמין בה' ובנביאיו לבחור במיט רומני לנשיאות * מדינות המערב טועות בניסיונן לתמוך במעבר מהיר למשטר דמוקרטי במדינות ערב * לדאוג לרווחת האזרחים במדינות ערב בלי זעזועים בסדרי השלטון ובמסורת התרבותית

בחירות בארה"ב

לפני שנתיים, לקראת 'בחירות האמצע' לקונגרס ולסנאט של ארה"ב, התייחסתי לשאלה של עולים מארה"ב, האם ראוי להם להתאמץ להשתתף בבחירות כדי לחזק את המועמדים שתומכים בישראל ומתנגדים למדיניותו של הנשיא ברק אובמה. עיקר השאלה היה, האם זה מוסרי שיהודים שעלו לארץ ישתתפו בבחירות בארה"ב ויצביעו על פי האינטרסים הישראליים?

ועניתי, שהואיל ומדובר בזכות שניתנת לכל אזרחי ארה"ב באשר הם, וכך נוהגים בפועל אזרחי ארה"ב בכל העולם, אין סיבה שזכותם של היהודים שעלו לארץ תהיה פחותה. ידוע שיהודים תרמו תרומה עצומה לחיי הרוח, המדע, הכלכלה והביטחון באמריקה, ורבים מהעולים עוד משלמים מיסים עבור נכסים באמריקה, ומדוע תיגרע זכותם מזכותם של כל שאר בעלי האזרחות האמריקנית?

מעבר לזה, כמי שמאמינים בה', הננו בטוחים שהתמיכה שהעניקה אמריקה לגולים היהודים ולמדינת ישראל היא אחת הזכויות הגדולות של המדינה הגדולה הזו, עד שנתקיים בה הפסוק שאנחנו קוראים בפרשת השבוע: "ואברכה מברכיך ומקללך אאור, ונברכו בך כל משפחות האדמה" (בראשית יב, ג). ומה טוב שזכות זו תמשיך לעמוד לה.

  הידידים האמריקנים

מסיבה נוספת התבקשתי להתייחס לבחירות בארה"ב. מן הסתם קוראי טור זה אינם מודעים לכך שהוא מתורגם מדי שבוע ומופיע באתר ערוץ 7 באנגלית, ומופץ בעוד דרכים שונות לאלפי מנויים. ואחדים מהקוראים ביקשו שאתייחס לבחירות העומדות על הפרק, כדי לעודד את תומכי ישראל לטרוח ולהשתתף בבחירות.
בעת שנגמרה תקופת ההקפאה לפני כשנתיים, במקום להכיר בגודל הקורבן של ישראל ולתבוע מהערבים לוותר, המשיכו אובמה וחבר שריו ויועציו לדרוש בגסות רוח מממשלת ישראל להקפיא את בניין ירושלים ויהודה ושומרון, ובכך הביאו קללה על ארצם ועל עמם. וכך אכן אירע, שהאינטרסים האמריקניים במזרח התיכון ובכל העולם נפגעו

במהלך השנים האחרונות הגיעו לבקר בהר ברכה אזרחים רבים מארה"ב, יהודים וגויים. ויש קבוצות של גויים דתיים (נוצרים אוהבי ישראל) שבאים להתנדב בבציר הענבים, כאשר לנגד עיניהם עומדות הנבואות שבתנ"ך על חזרת ישראל לארצו, והם מלאים התרגשות מהתגשמותן, ורוצים לתרום ככל יכולתם לבניין הארץ ולהגשים בגופם את הפסוק בישעיהו (סא, ה) "ועמדו זרים ורעו צאנכם, ובני נכר איכריכם וכורמיכם".

ולא רק אזרחים מהשורה חשים כך. בביקור אחד הגיעו חמישה חברי קונגרס. בקבלת הפנים שנערכה לכבודם אמרתי: "כבוד גדול עבורנו שאנשים נכבדים כמוכם, נציגי המעצמה העולמית היחידה, שחרתה על דגלה ערכים של צדק, אמת, חסד, עבודה ושגשוג, באים לבקר ביישוב הקטן שלנו בשומרון. ואנחנו מודים לכם על כך מאוד". ואחד מהם השיב בשם כולם בהתרגשות: "באמת ביקור זה הוא עבורנו כבוד עצום, והיישוב שלכם אינו קטן אלא גדול וחשוב מאוד, שאתם זוכים לבנות וליישב את ארץ הקודש, ומגשימים בחיים שלכם את חזון הנביאים. וזו זכות עצומה עבורנו לראות את הדברים בעינינו. וזו גם הזכות שלנו כנציגי האומה האמריקנית לתמוך בכם ככל יכולתנו". בסוף הביקור הם ביקשו שנתפלל עבורם שיצליחו בשליחותם הציבורית.

בתוך כך נחשפתי מעט להלכי הרוח בקהילות השונות של הציבור האמריקני, וחשבתי שראוי להיענות לבקשה ולכתוב שוב על הבחירות באמריקה מתוך הזווית הישראלית.

  נשיא שחור

כשנבחר ברק אובמה לנשיא חשתי יחד עם רבים התרוממות רוח. במשך מאות שנים יצאו סוחרים ושכירי חרב לצוד אנשים באפריקה, לחוטפם מחיק משפחותיהם, למכור אותם לבעלי אחוזות באמריקה הדרומית והצפונית, ולהפוך אותם ואת זרעם אחריהם לעבדי עולם. והנה עתה נבחר אפריקני שגם נשוי לאישה מצאצאי העבדים למשרה הרמה ביותר על ידי רוב אזרחי המעצמה העולמית, לבנים ושחורים כאחד. דמעות עמדו בעיניי כשראיתי תמונה של אפרו-אמריקנים ניצבים זקופים בהדרת כבוד ליד השדרה המובילה לבית הלבן, ומלווים במבטם את כניסת הנשיא החדש ברק אובמה למשרה הרמה.

איזו דוגמה יפה הראתה ארה"ב לכל העולם. איזה ניצחון נפלא לרוח האדם שמתגברת על כל המכשולים, ומראה שלכל העמים והגזעים העניק הבורא סגולות וכישרונות מזהירים.

אמנם ידידים הזהירו כי מדובר באדם שעוין את מדינת ישראל. אבל בכל זאת היתה תקווה שאדם כמוהו יבין את העם היהודי שהעניק לעולם את בשורת החירות ויסודות המוסר, ויסכים כי אחר אלפיים שנים של גלות וייסורים, ראוי לו לעולם לסייע לעם היהודי לחזור לארצו כדבר ה' ביד עבדיו הנביאים. אך לדאבון ליבנו התברר שהוא אכן אחד הנשיאים העוינים שקמו לישראל.

הרעיון היפה נותר, החלום לא נגוז. אבל היישום בפועל על ידי ברק אובמה הוא רע ומר.

  על ירושלים וארץ ישראל הרימו יד

במקום לסייע לבניין הארץ על ידי עם ישראל, לתפארת העולם כולו, החל אובמה ללחוץ להקפיא את הבנייה ביהודה ושומרון ובירושלים. והנביא אמר: "משא דבר ה' על ישראל נאום ה', נוטה שמים ויוסד ארץ ויוצר רוח אדם בקרבו. הנה אנוכי שם את ירושלים סף רעל לכל העמים סביב" (זכריה יב) - שכל העובר על סיפה של ירושלים כדי לפגוע בה ייענש. "והיה ביום ההוא אשים את ירושלים אבן מעמסה לכל העמים, כל עומסיה (לנסות להעבירה לעם אחר) שרוט יישרטו (ייפצעו)". "ביום ההוא יגן ה' בעד יושב ירושלים... והיה ביום ההוא אבקש להשמיד את כל הגויים הבאים על ירושלים" - על שפגעו והרגו במגיני ירושלים.

עוד התנבא זכריה (יד): "והיה כל הנותר מכל הגויים הבאים על ירושלים, ועלו מדי שנה בשנה להשתחוות למלך ה' צב-אות ולחוג את חג הסוכות. והיה אשר לא יעלה מאת משפחות הארץ אל ירושלים להשתחוות למלך ה' צב-אות - ולא עליהם יהיה הגשם (הברכה הכלכלית)...". והנה לפני כשנתיים, בחג הסוכות ממש, בעת שנגמרה תקופת ההקפאה, במקום להכיר בגודל הקורבן של ישראל ולתבוע מהערבים לוותר, המשיכו אובמה וחבר שריו ויועציו לדרוש בגסות רוח מממשלת ישראל להקפיא את בניין ירושלים ויהודה ושומרון, ובכך הביאו קללה על ארצם ועל עמם. וכך אכן אירע, שהאינטרסים האמריקניים במזרח התיכון ובכל העולם נפגעו.

לכן ראוי לכל אזרח אמריקני שמאמין בה' ובנביאיו לבחור במיט רומני לנשיאות. ולבחור לסנאט ולקונגרס בידידי ישראל אמיתיים, במי שמאמין שארץ ישראל כולה שייכת לעם היהודי כפי שהבטיח ה' לאברהם יצחק ויעקב, בין אם הוא מועמד המפלגה הרפובליקנית ובין אם הוא מועמד המפלגה הדמוקרטית.

  הטעות של המפלגה הדמוקרטית

הטעות הבסיסית במדיניות המערב כלפי העולם המוסלמי והערבי, נעוצה בתפישה השטחית שאם רק יספרו לעמים השונים על נפלאות השיטה הדמוקרטית והערכים הכרוכים בה, מיד כולם יתלהבו ויאמצו את הדמוקרטיה וכך יבוא שלום לעולם.

מבחינה מדינית, חברתית ולאומית, העמים המוסלמים דומים לעמי אירופה לפני שלוש מאות שנה. המדינות וגבולותיהן עוד לא התגבשו, וכללי המשחק המודרניים עוד לא נקבעו.

  דמוקרטיה בריאה נבנית בהדרגה במשך דורות

גם אם נניח שהשיטה הדמוקרטית יכולה להתאים לעמי האסלאם, עדיין יש צורך בתהליך ממושך שצריך להתרחש עד שיוכלו ליהנות מדמוקרטיה בריאה.

שתי דוגמאות היסטוריות מצאנו להתפתחותה של השיטה הדמוקרטית, בצרפת ובאנגליה. בצרפת ניסו לעבור לדמוקרטיה בבת אחת, על ידי מהפכה. והתוצאות - שפיכות דמים איומה ושרשרת מהפכות שנמשכו על פני שישים שנה, כאשר בתווך עלה נפוליאון לשלטון וגרר את כל אירופה למלחמות. וכך בתהליך מיוסר שנמשך יותר ממאה שנה, הגיעה צרפת לשלטון דמוקרטי סביר. אנגליה לעומת זאת התקדמה בהדרגה משלטון דיקטטורי מלוכני לכיוון דמוקרטיה. אמנם היו בדרך התנגשויות ומאבקים, אבל קצב ההתקדמות ההדרגתי מיתן מאוד את ההתנגשויות, וכך הגיעה אנגליה לשיטה הדמוקרטית עם הרבה פחות זעזועים ושפיכות דמים, תוך שאזרחיה נהנים מרווחה במשך התהליך ההדרגתי.

  הטעות במדיניות המערב כלפי העולם הערבי

נדמה שהמערב כיום מנסה להביא את השיטה הצרפתית לארצות השונות. ובדיוק כמו בתקופת המהפכה הצרפתית, התוצאה היא אלימות, תוהו ובוהו ושפיכות דמים, וכעס מצד הציבור המוסלמי הרחב, שחש שמדינות המערב מנסות לכפות עליו תרבות של הפקרות ומתירנות. ולעיתים התוצאות יותר חמורות, מפני שזה מביא לעליית הכוחות הקיצוניים והמסוכנים ביותר, כפי שהיה ברוסיה וגרמניה, שקפצו גם הן במהירות לדמוקרטיה ונפלו לשלטון דיקטטורי אכזרי.

לכן טעה הנשיא קרטר שלא חיזק את השאה הפרסי כנגד המורדים נגדו. וטעה ברק אובמה שלא חיזק את מובארק מול המורדים בו, או לכל הפחות נמנע מהבעת עמדה. וכך טעה במדיניותו גם בתימן, בתוניס ובלוב. ייתכן שלא היה ניתן למנוע מהפכות אלו, וזהו תהליך מחזורי שאחת לכמה עשרות שנים תתרחש מהפכה. אבל ההתערבות של המערב למען דמוקרטיה כביכול היא טעות מסוכנת, שמביאה לעלייתו של האסלאם הלוחמני, אשר מסכן את העולם ופוגע ברווחתם של האזרחים שנמצאים תחת שליטתו.

  השליחות המוסרית

אכן ישנה שליחות מוסרית לארה"ב, אבל השליחות צריכה להיות למען רווחתם של בני האדם ולא למען דמוקרטיה. לכן ראוי ללחוץ במידה מתונה למען הרחבת זכויות אדם, אבל אסור לזעזע את השלטון ואת סדרי החיים ולפגוע במסורות התרבותיות כדי לכפות דמוקרטיה.

  לסיכום

אחריות גדולה מוטלת על כל אזרח של מעצמת העל - ארה"ב. וכפי שלמדנו בתנ"ך, היחס לעם ישראל הוא מפתח וקנה מידה לעמדה המוסרית של אומות העולם ומנהיגיהן. לכן יש מקום לקבוע עמדה כלפי הנשיא וכלפי הנבחרים לקונגרס ולסנאט לפי יחסם לישראל. לתמוך במי שתומכים בשיבת ישראל לארצו ומתנגדים לערבים שרוצים לגזול את הארץ מידינו ולהחזירה לשממה.

ויהי רצון שהכוחות החיוביים בארה"ב יתגברו, והזכות שעמדה לארה"ב בסיועה למדינת ישראל תמשיך לעמוד לה, ותביא לשגשוגה ולרווחת כל אזרחיה.