בשבע 515: הסלמה בדרום

ארבעה פצועים במתקפת רקטות קשה לעבר יישובי עוטף עזה

חגי הוברמן , ט' בחשון תשע"ג

סבב נוסף של לחימה בדרום: עשרות רקטות נורו אתמול (רביעי) בבוקר מרצועת עזה לעבר יישובים ישראליים. ארבעה אנשים, שלושה מהם עובדים זרים באחד הקיבוצים, נפצעו, שניים מהם באורח קשה, לאחר שאחת הרקטות פגעה באזור הלולים באחד היישובים במועצה האזורית אשכול. הפצועים פונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים סורוקה בבאר שבע. חמישה בתים ספגו פגיעות ישירות. סוללות כיפת ברזל, המוצבות באזור הדרום, הצליחו ליירט שבע רקטות אשר עמדו לפגוע באוכלוסייה אזרחית באזור אשקלון.

ירי הרקטות המסיבי בא בתגובה לסדרת תקיפות אוויריות, חלקן הגדול מוצלחות, נגד חוליות מחבלים ברצועה. חלק מהתקיפות היו תגובה לאירוע שבו נפצע ביום שלישי בבוקר באורח קשה קצין צה"ל, סרן זיו שילון, ממטען חבלה שהופעל נגדו על גדר המערכת. שילון, מפקד פלוגה בגדוד צבר של חטיבת גבעתי, ירד כדי לפתוח שער בגדר המערכת באזור מרכז רצועת עזה. מהפיצוץ נפגע הקצין בגפיו העליונות. הוא קיבל טיפול רפואי ראשוני בזירת האירוע, ולאחר מכן פונה במסוק לבית החולים סורוקה בבאר שבע. ארגון החזית העממית לשחרור פלשתין נטל את האחריות לפיגוע. ההערכה בצה"ל היא שבשבוע האחרון הצליחו ארגוני טרור להניח מטענים סמוך לגדר, אחד מהם התפוצץ לפני מספר ימים וגרם נזק קל לרכב צבאי.

צה"ל הגיב על התקרית בתקיפות אוויריות ברצועה. כלי טיס של חיל האוויר תקפו בצפון רצועת עזה שתי חוליות מחבלים, בעת שעסקו בהכנות אחרונות לקראת שיגור ירי רקטות לעבר שטח ישראל. בכל המקרים זוהו פגיעות מדויקות והירי סוכל. אתמול בבוקר תקף כלי טיס של חיל האוויר חוליית מחבלים, מיד לאחר ששיגרה רקטות לעבר ישראל. אתמול נוספו לתקיפות האוויר גם כוחות השריון של צה"ל, שביצעו ירי לעבר מטרות המשמשות לפעילות טרור. בחמאס נשבעו "לנקום" את מתקפות צה"ל, הגיבו בהגברת ירי הרקטות - וחוזר חלילה. 

גורמים צבאיים אומרים כי החמאס "התאפק" עד לסיום ביקורו של שליט קטאר, השייח' חמד בן ח'ליפה, ברצועה, לפני שפתח בירי המסיבי לעבר הנגב. ביקורו של אמיר קטאר ברצועה, בלוויית אשתו ובנו, היה אחד האירועים המשמעותיים עבור החמאס מאז השתלט על הרצועה. זה היה ביקור ראשון של שליט זר בחבל עזה, תחת שלטון החמאס. ככזה הוא משרת את האינטרסים המדיניים של חמאס, מעבר לסיוע הכלכלי שהובטח לה, שגם בו אין לזלזל. במהלך הביקור הוא השתתף בטקס השקת פרויקטים לשיקום הרצועה במימון קטאר.

גם אתמול בבוקר תקפו כלי טיס של חיל האוויר בצפון רצועת עזה חוליית מחבלים ששיגרה רקטה שהתפוצצה במועצה האזורית אשכול. בתקיפות שלשום בלילה חוסלו שלושה מחבלי חמאס.

ביום שני השבוע תקף כלי טיס של חיל האוויר בצפון הרצועה שתי חוליות מחבלים שעסקו בהכנות אחרונות לירי רקטות. הירי סוכל. על פי דיווחים פלשתיניים שלושה מחבלים נהרגו, בהם מחבל מהזרוע הצבאית של חמאס, ומחבל מהזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות העממית. ביום רביעי שעבר תקף חיל האוויר מחנה אימונים של הזרוע הצבאית בחמאס סמוך לשכונת השיח' זאיד בצפון הרצועה. דווח על נזקים כבדים למקום.

סבב הלחימה הנוכחי בין צה"ל והחמאס ברצועה בא במקביל לביקור שערך אתמול שליט קטאר ברצועה. השליט הקטארי הבטיח לסייע כלכלית לרצועה בפרויקטים של בנייה, אולם מסתבר כי בגלל העימות הצבאי הפלשתינים ברצועה לא ייהנו לפי שעה ממתנה אחת מקטאר.

דובר מתאם הפעולות בשטחים הודיע הבוקר כי בשל המצב הביטחוני בדרום, לא יועבר היום הדלק מקטאר למעבר כרם שלום ולרצועת עזה. לדבריו, הדלק כבר נמצא במעבר ניצנה והיה אמור לעבור מניצנה לכרם שלום ולרצועת עזה, אך ההעברה לא תתבצע כמתוכנן, זאת בעקבות הירי בסמוך למעברים, אשר מסכן את העובדים במעבר.

בעקבות הפיגוע שבו נפצע מפקד פלוגה, צה“ל הגיב בהתקפות מהאוויר שפגעו בחוליות

ראשי יש"ע דרשו מנתניהו: אשר את דו"ח לוי למרות עמדת היועץ המשפטי

ראשי הרשויות ביהודה ושומרון התכנסו השבוע לדון בעיכוב המתמשך באימוץ מסקנות דו"ח ועדת השופט אדמונד לוי בנוגע להתיישבות ביו"ש. נזכיר כי למרות מאמציהם של שרים, חברי כנסת ופעילים לגבש נוסחה שתאפשר את אימוץ עיקרי המסקנות המעשיות בממשלה, לא הובאה הצעת ההחלטה בנושא לאישור הממשלה ביום ראשון השבוע. הסיבה העיקרית לכך היא ככל הנראה התנגדות היועץ המשפטי לממשלה, אשר מלבד השגותיו על תוכן ההמלצות קבע כי הממשלה הנוכחית איננה מוסמכת בשלב זה להחליט בסוגיות מעין אלו. בחוות דעת שפרסם לאחרונה, טוען וינשטיין כי למרות שפסיקותיו של בג"ץ המצמצמות את סמכויותיה של הממשלה בתקופת בחירות התייחסו לממשלת מעבר, כזו שכבר אינה נהנית מאמון הכנסת, הרי שהן חלות כמעט באותה מידה על ממשלה יוצאת, גם אם זו לא איבדה את אמונה של הכנסת.

ראשי הרשויות שהשתתפו בכינוס דרשו במפגיע מראש הממשלה להביא את הדו"ח לאישור בקרוב, תוך שהם מציינים כי אינם מקבלים את ההסתתרות מאחורי גבו של היועץ המשפטי לממשלה. יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, קבע בדברים שנשא בכינוס כי במקרה הזה גם "ישיבה על הגדר" היא למעשה נקיטת עמדה אנטי-התיישבותית. "כל יום שהממשלה לא מאמצת את דו"ח ועדת השופט אדמונד לוי , הוא יום שהממשלה מאשרת מחדש את דו"ח טליה ששון שהוא הנגטיב שלו. האישור חייב לכלול את כל מרכיבי הדו"ח. הדו"ח הוגש לממשלה הנוכחית והממשלה הנוכחית צריכה לאשר אותו בטרם תחדל לכהן". דויד אלחייני, ראש המועצה האזורית בקעת הירדן וחבר מרכז ליכוד, תקף גם את הטענות כלפי תוקפו המוסרי של הדו"ח, וקבע כי "אחרי עשרות שנים של התיישבות הגיע הזמן לעשות צדק מוסרי. אי קבלת ההמלצות של דו"ח לוי כמוה כהסכמה עם המונח השמאלני כיבוש".

מי שתקף את עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה ברמה המשפטית היה עו"ד יוסי פוקס, מראשי הפורום המשפטי למען א"י המתמודד בפריימריז בליכוד. לדבריו, מדובר בהצעת החלטה שהיא נדבך מרכזי במדיניות הממשלה, אשר עלתה לדיון ציבורי עוד בטרם פוזרה הכנסת ועניינה מילוי הוואקום המשפטי השורר ביהודה ושומרון וסתימת הפרצה שדרכה נכנסים ארגוני השמאל המבקשים לממש את חזונם הפוליטי לעקירת ההתיישבות ביהודה ושומרון, באמצעות כלים משפטיים. פוקס הדגיש כי בניגוד לטענת היועץ המשפטי לממשלה, "בפרשת הלל וייס בג"ץ קבע מפורשות כי המשפט החוקתי הישראלי אינו מכיר במציאות לפיה סמכויותיה של ממשלה יוצאות ומצטמצמות לפעולות שוטפות וכי היא מחויבת לפעול בסבירות ומידתיות כמו כל ממשלה אחרת. מסיבה זו בג"ץ לא מנע מראש הממשלה אהוד ברק, אשר התפטר מתפקידו, לקדם מהלכים מדיניים מרחיקי לכת".

 

מבזקים

עשרות ערבים ופעילי שמאל אנרכיסטים מחו"ל התפרצו ביום רביעי לסניף רמי לוי בשער בנימין כשהם נושאים דגלי אש"ף. המתפרצים פרצו אל המקום בקריאות "לשחרר את פלשתין" והחלו מעוררים מהומה במקום. עם תחילת ההתפרצות הזעיקו מנהלי המקום את כוחות הביטחון שהגיעו בתוך כעשר דקות ופתחו בפעולות השתלטות על המתפרעים. על פי דיווחים שונים על מנת להשתלט על המתפרעים השליכו הכוחות לעברם רימוני הלם.

עשרות בני נוער, בנים ובנות בגילאי 16-15 זומנו לחקירה ביחידה הארצית לחקירות בינלאומיות בחשד למעורבות בריסוס הכתובות במנזר לטרון. כך מדווחת עמותת חננו. הנחקרים סיפרו לחננו כי הם נחקרו אודות הפגיעה שהתרחשה במנזר לפני כחודש וחצי, חקירה שכללה צעקות ואיומים של חוקרי המשטרה, זאת למרות שאיש מהנחקרים לא נחשד במעשה בפועל.

עו"ד אביעד ויסולי שיגר למפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו מכתב ובו הוא מבהיר כי החל מראש חודש כסלו יתודרכו העולים להר הבית לקיים עליו "תפילות רחבות היקף". ויסולי, המייצג את המטה המשותף של תנועות הר הבית, מציין במכתב כי בית המשפט העליון קבע ש"לכל יהודי הזכות לעלות להר הבית, להתפלל עליו ולהתייחד עם בוראו. זהו חלק מחופש הפולחן הדתי; זהו חלק מחופש הביטוי".

מפקד משמר הגבול, ניצב יורם הלוי, ימונה לתפקיד מפקד המחוז הדרומי של המשטרה. הלוי מחליף את ניצב יוסי פריאנטי, לאחר שזה החליף את מפקד מחוז ירושלים ניסו שחם. שחם הושעה מתפקידו בעקבות תלונות של שוטרות על הטרדות. את מקומו של הלוי יתפוס ניצב יעקב עמוס ששימש כמפקד מחוז ש"י במשטרה.

תביעה אזרחית הוגשה נגד 'בנק אוף צ'יינה' בטענה כי הוא נושא באחריות לפיגוע שבוצע בישיבת מרכז הרב בירושלים בחודש אדר תשס"ח ובו נרצחו שמונה תלמידים. משפחות ההרוגים טוענות כי הבנק העביר לחמאס סכומי עתק לאורך השנים שקדמו לפיגוע. מאחורי התביעה עומדת עורכת הדין ניצנה דרשן לייטנר מארגון 'שורת הדין', המתמחה בתביעות קורבנות טרור ובני משפחותיהם.

תרגיל העורף הלאומי, נקודת מפנה 6, נפתח ביום ראשון השבוע בתרגול כלל ארצי של התנהגות האוכלוסייה בשעת רעידת אדמה. במהלך ימי התרגיל, אשר יסתיים הערב (חמישי), תרגלו כוחות הביטחון, החילוץ וההצלה שורה של תרחישים שעלולים להתקיים בשעת רעידת אדמה, ובתוכם אף תרחיש של צונאמי בחופי המדינה.