בשבע 515: על סדר היום

תהיה שותפות מלאה בהנהגה, אך לא חילקנו בינינו תפקידים

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט' בחשון תשע"ג

הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ

שר המדע והטכנולוגיה (יו"ר 'הבית היהודי')

אורלב ואתה תיארתם את הסיכום ביניכם כאידיאולוגיה של אחדות, אבל זה נראה כהסכם בין מי שנמצא במקום שלישי וסיכוייו קטנים לבין מתמודד חזק יותר...

"הצגנו זאת כך משום שזו באמת אידיאולוגיה. לפי הסקר הראשון דווקא הייתי במקום השני, קרוב מאוד לבנט. הסקרים שפורסמו אחר כך נעשו על ידי חברה שעובדת עם נפתלי בנט, ואנחנו יודעים מה עומד מאחוריהם...".

אז מה הביא אתכם להכרזה הזו ולהליכה המשותפת?

"ראינו שיש חפיפה בין ציבור המצביעים שלי לאלה של אורלב. בנוסף, הגיעו אלינו הרבה פניות, גם של רבנים, שאמרו שבמקרה הטוב ביותר רק אחד מאיתנו יזכה, והם לא רוצים לעמוד בשאלה המוכרת 'את מי אתם אוהבים יותר, את אבא או את אמא?'. בעקבות הפניות הללו חשבנו איך נוכל להתגבר על הבעיה. ראינו מה קורה בש"ס, וחשבנו שיש בפנינו מודל שאולי נכון לחקות אותו, הנהגה משותפת".

זה לא קצת מוקדם מדי? המודל של ש"ס עדיין לא הוכיח את עצמו, ועל פניו נראה שהוא נועד להעביר את המפתחות בצורה הכי פחות מבזה לאריה דרעי.

"זה נכון, אבל כאיש מדע אני יכול לומר שמה שיפה בעולם הוא שאנחנו לא תקועים בעבר, אלא מנסים שוב ושוב לשפר ומתקדמים קדימה. אנשים גם פנו אלינו ואמרו שאנחנו מדברים הרבה על אחדות עם האיחוד הלאומי כשאין לנו אחדות מבית. אז הנה, יש אחדות כזו. אנחנו מנסים משהו אחר. אולי זה יצליח ואולי לא. איש לא יכול להתנבא".

עמדת בצומת דרכים ובפניך השאלה למי להצטרף. עולה השאלה: למה דווקא אורלב? בעיקר אחרי כל מה שאמרת עליו וכתבת עליו בשנים האחרונות?

"ראשית, לא אני פניתי אלא שני המטות, גם מטה אורלב וגם מטה בנט, הם שפנו אליי בבקשה לתמיכה הדדית. בחרתי באורלב כי הוא הציע שותפות אמיתית, לחבור ולהיות יחד. מטה בנט לא היה מוכן לדבר על שותפות. הם הציעו משהו אחר לחלוטין – שאסיר את מועמדותי תמורת פעילות לקידום מועמדותי לנשיא המדינה. העוזר שלי שהיה בפגישה שאל אם מדובר בנשיא ישראל או בנשיא ארצות הברית... לעומת זאת, אורלב הציע שותפות מלאה. שמעתי את בנט מכחיש, אבל אני יכול לציין גם היכן נאמרו הדברים וגם מי היו הנוכחים. ומצידו של בנט היו מי שמייצגים אותו בדיונים איתי".

והעיסקה עם אורלב לא כוללת שום הבטחות?

"כשאנחנו מדברים על שותפות, אנחנו מדברים על הובלה משותפת ושותפות בתפקידים. אנחנו עדיין לא תופרים חליפות. בכל אופן, ברור שמול הוויתור שלי על ההתמודדות, אורלב מוותר על דברים שמטבע הדברים שייכים ליו"ר".

כלומר על תפקיד השר הבכיר של המפלגה?

"אנחנו באמת לא נכנסים לדברים הללו. מה שמעניין אותנו כעת הוא הניסיון לשלב כוחות ולא באיזה תפקיד יהיה פלוני. ברור שתהיה שותפות מלאה בתפקידים הבכירים".

והפרטים הללו לא דוברו בכלל או שרק לא דווחו?

"חז"ל אומרים שאין אדם מכריז על דבר שלא בא לעולם. יש בינינו הבנות מלאות. אף אחד עוד לא יודע מי ירכיב את הממשלה ואם נהיה בקואליציה ואילו תיקים יוצעו לנו. העיקרון הוא שותפות מלאה".

אני בכל זאת נתלה במכתב התקיף שלך נגד אורלב. כשהוא לא היה היו"ר כתבת שאי אפשר לעבוד איתו, אז כשהוא יהיה בהנהגה אתה פתאום בטוח שכל הסכמה שבעל פה תקוים?

"אני לא מכיר הסכם שנולד עם תעודת ביטוח וברור שבכל צעד יש סיכון. איש לא יודע מה יילד יום, אבל ביהדות יש עיקרון והוא להסתכל קדימה ולא להיות תקועים בעבר. אני מרחם על מי שנותרים תקועים בעבר. אפילו לקין שרצח את אחיו אומר הקב"ה "למה חרה לך ולמה נפלו פניך". אתה יכול להתעסק בעבר ואתה יכול גם להסתכל קדימה. לי ולאורלב היו גם עליות, אמנם לא בשלוש השנים האחרונות, אבל בחמש עשרה השנים האחרונות הוא היה אורח כבוד בסוכתי. אנחנו מכירים היטב. אין לי ספק שיש פוטנציאל לשיתוף פעולה. ראינו עד כמה לא היטיבה איתנו הדרך השנייה. יש אצל שנינו רצון כן לפתוח דף חדש, וכל יועץ נישואין יאמר שכשזו הגישה יש סיכוי להמשיך יחד גם אם היו מריבות בעבר".

אגב, הקריאה שלכם במסיבת העיתונאים לבנט להצטרף היא רצינית? הרי המשמעות היא סטירה לכל המתפקדים שביקשו לבחור בפריימריס.

"זו בקשה רצינית לחלוטין. בהרבה מפלגות שבהן יש פריימריס תפקיד היו"ר לא נבחר בפריימריס. בפריימריס ייבחרו המועמדים לרשימה לכנסת. הקריאה לבנט היתה כנה. זהו החזון שהביא אותי לבית היהודי, שתהיה הרמוניה שמאפשרת להכין קאדר חדש של הנהגה. אני עדיין מקווה שזה יהיה".

מה הסיפור עם ההאשמות מסביב לנתניהו שהוא העומד מאחורי מהלך חבירתך לאורלב?

"נפתלי בנט מנסה להשליך את מערת היחסים העכורה מאוד בינו לבין ראש הממשלה, ולנסות לקבוע שמדובר בספין של נתניהו. אז בוא נאמר את הדברים בצורה ברורה: לראש הממשלה יש די נושאים שמעסיקים אותו בארץ ובחו"ל וגם במפלגה שלו פנימה. כל דאגות המדינה על ראשו. זה יהיה קצת שיגעון גדלות לחשוב שמה שמעניין את בנימין נתניהו הוא לתכנן את רשימת 'הבית היהודי'. יש גבול למגלומניה. יש מערכת יחסים עכורה בין ראש הממשלה לבנט שעבודתו אצלו הסתיימה באקורדים צורמים, כנ"ל גם במועצת יש"ע. נתניהו אמר כבר שהוא לא ירצה את נתניהו בקואליציה, ואגב גם בנט אמר פעם שהוא לא רוצה לשבת בקואליציה של נתניהו. בריאיון לשלום ירושלמי לפני שנה אמר בנט שלבני טובה מבחינתו מנתניהו. אז אולי היום שלי עדיפה בעיניו מנתניהו? אבל בגלל היחסים הללו להעלות תיאוריות כאלה? לא נתניהו ולא אשל ולא איש מטעמם מעורב בעניין. הכל ביני לבין אורלב. ההאשמות מופרכות ולא ראויות".

אחרי מסכת האשמות כזו תוכלו לשבת יחד במפלגה אחת?

"אני מאמין ביכולת של אנשים לבצע תפניות של 180 מעלות. מי שמוכן לחשוב מעבר לקצה האף וחשוב לו הציבור הציוני-דתי מסוגל לשבת יחד. אני לא מזלזל ביכולות של מי שיש לי איתו מחלוקת ומאמין מאוד באיחודים. גם בין האיחוד הלאומי לבית היהודי היו חילוקי דעות קשים ובכל זאת מתכוונים לשבת יחד".