בשבע 515: חדשות הציבור הדתי

תלמידות אולפנת פסגת זאב קנו מזגן לשומר

שטח מגזרי , ט' בחשון תשע"ג

'יד לאחים': ברית מילה לתינוק שחולץ עם אמו מבית החולים

אם יהודייה אשר התאסלמה לפני שנים, ילדה את בנה השני בעיצומו של יום שמחת תורה. לאישה תינוק נוסף בן שנה. אנשי 'יד לאחים' הכירו היטב את מסכת ההתעללות שחוותה האם מצד האב. ברור היה כי אם תשוב לביתה בדרום הארץ, שוב יצפו לה ולבניה אותם תנאים בלתי אפשריים וקשה יהיה לחלצה. באגף הטמיעה של 'יד לאחים' החלו עמלים על תוכנית לחילוצה.

בשעת בוקר מוקדמת של יום רביעי, מועד שחרור האם והתינוק מבית החולים, הגיע למקום צוות מיוחד של אנשי 'יד לאחים'. הם תדרכו את האם כיצד תנהג והכינו אותה לרגע החילוץ. סמוך למועד השחרור, בעוד האב הערבי שוהה בחדרה בבית החולים, הודיעה לו האם כי עליה לגשת אל התינוקייה וביקשה ממנו שימתין בחדר ובינתיים יאסוף את הדברים שנותרו בו לקראת השחרור. בעוד הבעל עסוק באריזה, הוברחו האם והתינוק מפתח אחורי אל רכב החילוץ שציפה להם. חלפה שעה ארוכה עד שהבעל החל לחשוד שדבר מה איננו כשורה. הוא ניגש אל התינוקייה אולם שם נאמר לו כי האם והתינוק שוחררו זה מכבר.

אל האם והתינוק נלוותה עובדת סוציאלית של 'יד לאחים', ובדרך הם אספו מהמעון את התינוק בן השנה. היעד היה דירת מסתור מוגנת ומאובזרת היטב בצפון הארץ. האם ושני התינוקות החלו את חייהם החדשים בבית מוגן ומאובטח היטב, אשר מצויד במיטב אביזרי המזון, הביגוד, הצעצועים והתרופות החיוניות, שאנשי 'יד לאחים' דאגו לציידו מבעוד מועד.

בבוקר היום השמיני שלאחר הלידה נערך מעמד מיוחד ומרגש של ברית מילה לרך הנולד. עין לא נותרה יבשה בקרב כל מי שזכה להיות נוכח במעמד המיוחד. המוהל, הרב שמעון דור, הודה על הזכות והמצווה שהתגלגלה לידו. בסנדקאות כובד הרב ישראל ליפשיץ, יו"ר 'יד לאחים'. בטרם החלה הברית פרצה מפי הנאספים שירה ספונטנית של המילים "תהא השעה הזאת שעת רחמים" וההתרגשות הגיעה לשיאה. הס הושלך בקהל עת החל המוהל לקרוא כמקובל את הפסוק "שמע ישראל", שהפך עתה למשמעותי ומהדהד. היולדת בירכה שהחיינו וברכת הגומל.  

 

ביקורת על החלטת מזכ"ל 'בני עקיבא' להשתתף בעצרת המרכזית לזכר רבין

דני הירשברג, מזכ"ל תנועת בני עקיבא, נעתר השבוע להזמנת תנועת 'דרור ישראל', מארגנת העצרת המרכזית לזכרו של יצחק רבין ז"ל, לקחת חלק באירוע. בכך, לראשונה מזה 17 שנה, תשתתף תנועת נוער דתית-לאומית בעצרת המרכזית לזכרו של רבין. העצרת תתקיים במוצאי השבת הקרובה בכיכר רבין וישתתפו בה בין היתר העיתונאי נזיר מג'לי, המשורר חיים גורי, הרב בני לאו, הרב אבי גיסר, יולי תמיר ועוד.

מארגני העצרת פנו לפני מספר שבועות להירשברג, והזמינו אותו לשאת דברים מעל בימת הנואמים. השבוע (ג'), כאמור, נתן הירשברג את הסכמתו. התגובות לא איחרו לבוא וההחלטה השנויה במחלוקת גררה תגובות בקרב קומונריות, מדריכים, חניכים ורבים מהציבור הדתי-לאומי. חניכי סניף בני עקיבא באיתמר, אשר התקשו לקבל את המהלך, שיגרו למזכ"ל תנועתם מכתב זועם ובו טענו כי אין לקחת חלק בעצרת זו בשום אופן: "אין כל מקום לקחת חלק באירוע שבו מאדירים את שמו ומורשתו של מי שהשאיר מורשת אחת - תבוסתנות לאומית והקרבת 'קורבנות שלום' על מזבח אוסלו. מאז חתימת ההסכמים נרצחו 20 מתושבי איתמר, ועדיין לא יבש דמו של חברנו יואב פוגל. בגלל רבין לא נזכה לראות אותו עמנו עולה לשבט החדש בשבת הארגון הקרובה", נטען במכתב.

בשיחה עם 'בשבע' מודה הירשברג כי זכה לביקורות חריפות מצד רבים על החלטתו זו, אולם מנגד גם להבעות תמיכה וחיזוק. "נכון, יש חברים שחולקים על דעתי. בתנועת נוער, כמו בכל חברה אחרת, ראוי שיישמעו דעות שונות ואנו גאים על כך שלחניכינו ולמדריכינו יש אפשרות להביע את דעתם בחופשיות".

הביקורת המרכזית שמעלים המתנגדים למהלך היא שאתה לוקח חלק באירוע שבו מאדירים את מורשת רבין תוך ניצול ציני שלך ושל התנועה. אינך חושש שהופעתך בעצרת תשמש עלה תאנה ל"פסטיבל רבין"?

"אני לא תמים וכנראה שהתפאורה והסרטים בעצרת יעסקו באווירה טרם הרצח וברבין האיש, אבל כשמבקשים מבני עקיבא חיבור עם כלל ישראל אנחנו נאמר כן. אני חושב שתנועת בני עקיבא, כמובילה בציונות הדתית, צריכה דווקא להשתתף באירוע". הירשברג מדגיש כי בשונה מהשנים הקודמות, העצרת לא תעסוק במורשת רבין, אלא דווקא בדמוקרטיה במדינת ישראל. "אני רואה בכך הזדמנות גדולה לשיח".

הירשברג דוחה את הטענות כי הוא מגיע לעצרת ממקום של התרפסות. "אני לא בא להתנצל. אני לא מייצג את הרוצח. אני בא כחלק בלתי נפרד מהעם", מבהיר הירשברג. "לבני עקיבא יש דרך ברורה ואנחנו לא מתכוונים לטשטש אותה. אבל ביום הזה נרצח ראש ממשלה בישראל, מעשה מתועב, לא מוסרי ואנטי דמוקרטי שיש לגנותו בכל פה. יש לי המון תירוצים למה לא להגיע לכיכר אבל יש סיבה אחת גדולה למה כן – אחריות לעם. אנשים אחים אנחנו".

בשבת הקרובה, מספר הירשברג, הוא עומד לפרסם מכתב הסבר למהלך וזאת "כדי שנוכל יחד לקיים דיון מעמיק בנושא".

 

תלמידות אולפנת פסגת זאב קנו מזגן לשומר

בכל בוקר, כשתלמידות אולפנת בני עקיבא פסגת זאב מגיעות לבית הספר, מחכה להן בשער השומר הקבוע יעקב כהן ומברך אותן במאור פנים. בסוף היום כשהן יוצאות לביתן הן נפרדות ממנו בחיוך.

לאחרונה גילו התלמידות כי בחדרון הקטן בכניסה לבית הספר לא מותקן מזגן. הן החליטו לעשות לו הפתעה, לאסוף כסף ולרכוש עבורו מזגן. הבנות החלו במבצע כאשר כל תלמידה תרמה כפי יכולתה, מחמישה שקלים ועד עשרות שקלים. "חשבנו שזה לא בסדר, ואפילו הרגשנו קצת לא נעים שהוא כל היום 'מתבשל' בקיץ וקופא מקור בחורף, בזמן שלנו יש מזגן בכיתות. במועצת התלמידות עלה הרעיון לעשות מעשה", מספרת שקד שאול, תלמידת כיתה ח' וחברת מועצת התלמידות באולפנה.

ראש אולפנת בני עקיבא פסגת זאב, הרב רפי קופרשטוק, אומר כי היוזמה של הבנות ריגשה אותו ביותר. יעקב כהן עצמו הופתע יום אחד כשהתבשר שבאים להתקין לו מזגן. "ראו עליו שהוא מאוד התרגש", אומרת ליאת בן שבת, תלמידת האולפנה, "הוא הבין שמבחינתנו הוא איש חשוב ושאנחנו מעריכות את עבודתו".

קהילת 'נוה גן' מארחת משפחות חולים דתיים מבילינסון

תושבי שכונת נוה גן בפתח תקוה, השוכנת בקרבת המרכז הרפואי רבין (בלינסון) ובית החולים לרפואת ילדים שניידר, נתקלו בתופעה שחזרה על עצמה - חולים שומרי שבת ובני משפחותיהם שמשתחררים במהלך השבת, נותרים 'חסרי בית' עד לצאת השבת. הם החליטו לקום ולעשות מעשה. "שמענו על עוד ועוד מקרים של אנשים שנתקעו בבית החולים בלי אוכל ובלי מיטה להניח עליה את הראש לאורך השבת, והבנו שאנחנו צריכים להתארגן כדי לסייע במקרים כאלו", מספר אבינועם לאופר, מיוזמי הפרויקט.

חברי קהילת 'ארזי הלבנון' ו'תפארת רימון' משכונת נוה גן נרתמו במהירות לעניין. "כולם התגייסו מיד לעזור", מציין אמיתי פלהנדלר, מהמארגנים. "החברים שמו לעצמם למטרה לעזור למשפחות שומרות שבת שהגיעו לבתי החולים לאחר כניסת השבת ושוחררו לביתם ללא אשפוז. אין להם מקום לינה וארוחות עד ליציאת השבת".

מדי ליל שבת לאחר הסעודה מסיירים נציגי הקהילה בחדרי המיון ומאתרים בעזרת האחיות והפקידות משפחות שומרות שבת הזקוקות לאירוח. הנציגים מובילים אותם למשפחה המארחת התורנית מהקהילה. "במקרה של מחלות מדבקות לא ניקח את המשפחה לארח, כדי לא להדביק את משפחותינו", מסביר לאופר ומספר על המקרה שדחף את החברים לייסד את הפרויקט. "משפחה מהשומרון שהבן שלה סבל מכאבי בטן טורדניים התלבטו בערב שבת האם לנסוע לבית החולים. החשש היה שזה סתם כאב חולף והם ייתקעו בשבת בבית החולים. בסוף הוא סבל מהתפוצצות של התוספתן והובהל במהירות באמבולנס לבית החולים. אנחנו רוצים למנוע מקרים כאלו, ושכולם יידעו שבשעת הצורך יש בשבילם פתרון לאירוח".

 

מבזקים:

הצבעת בנות השירות הלאומי בחו"ל

מנכ"ל מנהלת השירות האזרחי-לאומי, שר-שלום ג'רבי, פנה למנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, עו"ד אורלי עדס, בבקשה לאפשר למתנדבות השירות הלאומי המשרתות בחו"ל לממש את זכותן להצביע בבחירות הקרובות.

 

אות יקיר ההתיישבות לשר החינוך גדעון סער

בערב הצדעה למערכת החינוך במועצה המקומית קרני שומרון, הוענק השבוע (א') 'אות יקיר ההתיישבות' לשר החינוך גדעון סער. את התעודה העניקו חננאל דורני, ראש המועצה המקומית קדומים, הרצל בן-ארי, ראש המועצה המקומית קרני שומרון, ודני דיין, יו"ר מועצת יש"ע.

 

מסע האופניים השנתי של ישיבת בני עקיבא חשמונאים

ישיבת 'נר תמיד' מחשמונאים קיימה זו השנה העשירית את אירוע ה'אופנר' - מסע אופניים וניווטים שנתי. המסע כלל רכיבה ממתחם הישיבה ביישוב חשמונאים אל יער בן שמן וחזרה לישיבה. כל תלמידי הישיבה מכיתות ז' עד י"ב רכבו יחדיו.