בשבע 516: העגלה המלאה

באמינות מרשימה ובלי פשרות בענייני הלכה מצליח הסרט עטור הפרסים לגולל סיפור דרמטי ורומנטי שכל גיבוריו חרדים

אמציה האיתן , ט"ז בחשון תשע"ג

אולי אתחיל דווקא בשורה האחרונה: הלכתי לקולנוע עם אשתי, בתי וחתני. נהנינו מאוד, ובעיקר – לא התפדחנו. נשמע לכם פשוט? כמי שעוקב לא מעט שנים אחר הקולנוע הישראלי, אני יכול לומר שמאז הסרט 'אושפיזין', לא היתה הזדמנות שבה יכולנו ללכת יחד למקום הזה, שחלקנו לא נכנס אליו מעולם.

ההזדמנות הזו הגיעה בזכותה של בימאית ויוצרת חוזרת בתשובה, רמה בורשטיין, שהחליטה לצאת לעולם הרחב עם תמונה פנימית ומאוד מפורטת של הציבור החרדי. זה שמוכר לכלל החברה לרוב באמצעות סממנים חיצוניים וסטריאוטיפים מעוותים עד לזרא.

'למלא את החלל' מספר על חייה הצעירים של שירה, בחורה חרדית ממשפחה טובה, שנקלעה לתסבוכת משפחתית ורגשית. אחותה הגדולה נפטרה ממש לפני לידת בנה הבכור, והאלמן הצעיר מנסה לשקם את חייו ולהתחתן. אמה של שירה, שרוצה להשאיר את הנכד קרוב אליה, מציעה להם להתחתן, ומכאן ואילך שירה נקרעת בין ההיגיון הצרוף הקורא לה להשלים את החלל, לבין ליבה המביע את הרגש, שלא תמיד תואם את רצון הסביבה.

הסרט, שכבר זכה כמעט בכל פרס אפשרי בארץ ובעולם (האוסקר עוד לפניו), מכניס את הצופה לנבכי החברה החרדית ברמה שעדיין לא הורגלנו אליה. יש בו דרמה ורומנטיקה והומור, אבל הכל בתוך מסגרות הצניעות המתחייבות.

רמה הצליחה להעביר לצופה את הדמויות המורכבות בצורה מעוררת השתאות. זאת, כמובן, בעזרת המשחק המעולה של הגיבורים. הדס ירון, הגיבורה הראשית, קיבלה בפסטיבל ונציה את פרס השחקנית הטובה ביותר, תואר שרבים יכולים רק לחלום עליו. גם יפתח קליין, שמשחק את האלמן הצעיר, עושה זאת בצורה אמינה ומשכנעת.

הצילום של אסף סודרי זכה גם הוא בפרס הצטיינות, ואכן הוא מראה יכולות בלתי רגילות, אך לטעמי לעיתים זה היה קצת יותר מדי טוב. איך יכול להיות? קחו למשל דיאלוג בין שתי דמויות כאשר לכל אורכו אחת מהן מטושטשת והשנייה בפוקוס. אולי אמנותית זה מאוד מיוחד, אבל לצופה הרגיל זה יכול להיות קצת מבלבל.

שלא תבינו אותי לא נכון. נדמה לי שאין מצווה לצאת מבית המדרש וללכת לקולנוע לראות את 'למלא את החלל'. אך למרות זאת, לדעתי יש בהחלט עניין לעודד את היצירה הזו, ומי שממילא הולך לקולנוע מוזמן בחום לרכוש כרטיסים לסרט הזה, ובכך לאפשר את המשך היצירה התרבותית בציבור הדתי והחרדי.


בלי סטריאוטיפים. 'למלא את החלל'

seret@etrog.tv