בשבע 516: מתבגרים בלי קיוון

הילדים של היום שולטים ברזי האינטרנט, אבל עלולים לשלם על ההתמכרות לרשת מחיר בריאותי ונפשי יקר

חנה קטן , ט"ז בחשון תשע"ג

ילדיי אוהבים ללגלג על אמא, שבכל הכנת מצגת היא מזעיקה את בני הזקונים שייתנו מענה לעת צרה: ישפרו את התצוגה, יוסיפו אפליקציות והנפשות ושאר מרעין בישין כיד הדמיון, והכל בדקות ספורות ובהינף אצבע קטנה, שהרי מידת השליטה במיומנות זו היא בדרך כלל ביחס הפוך לגילו של הילד.

בימינו, תינוקות וילדים בגיל הגן עוברים את תהליך ההתפתחות והגדילה כשהם צמודים למחשב. הבעיה המרכזית של עובדה זו היא תפישה שגויה של המציאות, קושי להפריד בין העולם הנצפה (הדמיוני) והמציאותי, ובלבול בין טוב לרע. מחקרים מצביעים על כך שהימצאות מחשב בחדר הילדים, ולא בשטח ציבורי בתוך הבית, מורידה משמעותית את ההישגים הלימודיים בכל המקצועות. ילדים עם צפייה מוגברת מתוארים על ידי המורים כפחות יצירתיים, פחות נוטים לעבודה משותפת וחסרי יוזמה. הם גם פחות שמחים ויותר משועממים. לפי המחקרים המעודכנים, כל שעת צפייה מגדילה ב-10 אחוזים את הסיכון להפרעות קשב וריכוז. בעקבות כך, הגדילה לעשות האקדמיה האמריקנית לרפואת ילדים, שקבעה שאין לחשוף כלל ילדים מתחת לגיל שנתיים למחשב.

ואכן, לדאבון לבנו, הילדים כיום צופים במחשב שעות רבות במהלך היממה, וההשלכות הבריאותיות שיש לכך הן רבות: חוסר בפעילות גופנית, הרגלי אכילה לקויים, אכילה מרובה והשמנת יתר, בעיות שינה, בעיות חברתיות והפרעות קשב וריכוז, נטייה לדיכאון, עלייה בשכיחות מחלת הסוכרת ויתר לחץ דם, בעיות נשימה ורמה גבוהה של כולסטרול.

קיים קשר ישיר בין צפייה במחשב לבין משקל עודף. הישיבה מול המחשב גורמת לשעות ארוכות ללא שום פעילות גופנית, ומלווה לעיתים קרובות גם בנשנוש מול המסך ואכילת ארוחות לא מבוקרות. גם מספר שעות השינה פחת משמעותית עקב השימוש באינטרנט, ומתפתח מעין מעגל קסמים. מחקרים אומרים שכל שעת צפייה נוספת בערב מגבירה ב-25 אחוזים את בעיות השינה, והפרעות שינה בקרב ילדים מביאות לבעיות כמו קשב וריכוז וכן להשמנה, שמגבירה את החוסר בפעילות גופנית שמביאה להפרעות שינה ואכילה... חד גדיא, חד גדיא.

ומה קורה כשהילד גדל ונכנס לשערי גיל ההתבגרות? לפניכם חלק משיר ידוע. זהו סיפורה של אם, המתבוננת על בנה המתבגר (אמנם שם בהקשר קצת אחר), והוא מבטא את התהליך יותר מאלף מילים:

ילדי איננו ילד כבר
כל שעת צפייה נוספת בערב מגבירה ב-25 אחוזים את בעיות השינה, והפרעות שינה בקרב ילדים מביאות לבעיות כמו קשב וריכוז וכן להשמנה, שמגבירה את החוסר בפעילות גופנית שמביאה להפרעות שינה ואכילה...

עיניו טובלות בתכלת עוד

אך כבר במבטיו האש

הוא שב אלי אחֵר כל כך...

 

אותו תלתל, אותו סנטר

ובכל זאת משהו אחר...

הוא שב אלי עם חול נודד

אבל את ילדותו איבד.

 

לוּ נשאר כמו לפנים

אותו הילד ששנים

צמח פה על ידי!

ילדי איננו ילד כבר...

עד לפני כמאה שנה לא היתה כלל התייחסות לגיל התבגרות. בגיל 16-15 הילד התחיל להשתתף בפרנסת המשפחה, ואילו הילדה התחתנה והפכה חיש מהר לאמא, כך שמן הילדות הם עברו ישר לבגרות מוקדמת. היום התהליך הוא איטי, הדרגתי, מורכב, לא רציף, מלווה בקבלת עצמאות מההורים ועלול לקחת שנים רבות. אמנם ההתבגרות הפיזית מוקדמת היום מבעבר, אך ההתבגרות הנפשית אורכת בין 10 ל-20 שנה, ולעיתים מגלים שהמבוגר בשנות השלושים המוקדמות עדיין לא התבגר... פעמים רבות הילד, בחיפוש אחר עצמאות ועצמיות, יפנה למסלולים שונים משל הוריו, בין אם מדובר על צמחונות, על 'גבעוניות', או חס ושלום על התרחקות מתורה ומצוות. התהליך נותן לו תחושה שהוא סולל לו את דרכו הייחודית ברכבת החיים.

אך המהפכה התקשורתית גובה מחיר כבד עוד יותר מילדינו מבחינה חינוכית, רוחנית ואפילו בריאותית. למרות שחלה ירידה חדה בתחלואת תינוקות וילדים בעשורים האחרונים ושיפור בתוחלת החיים של המבוגרים, אצל בני הנוער לא חל שיפור כלל, ויש אף עלייה בתחלואה - הרבה בזכות האינטרנט. הסיבות העיקריות לכך הן שימוש בחומרים מסוכנים, כגון עישון ואלכוהול, ועלייה בהפרעות אכילה, כולל השמנת יתר. אך המרכזית והמסוכנת מכולן היא האנורקסיה – הרעבה עצמית, מחלה שקורית בעיקר אצל בנות, שהיא מחלה ממאירה ממש. היא פוגעת אמנם בגוף, אך ההפרעה העיקרית שורשה בתהליך חשיבה מעוות. כמובן שחלק מכל התופעות הללו נובע משימוש מופרז באינטרנט.

כוחה של ארוחה

מחקרים בתחום מדעי ההתנהגות מציעים לחבר יותר את הנוער למשפחה ולמוסד הלימודי. הם מוסיפים שחשוב שההורים ייכנסו למרכז הבמה בנושאים הקשורים לחינוך הבן, במקום לקחת כמה צעדים אחורה כפי שקורה בעולם של ליברליות מוגזמת, ובכך יחזרו להיות שותפים פעילים בפעילויותיו של הילד, כולל מתן גבולות ברורים, כדי שהילד לא ירגיש נטוש ותלוש. עוד הם מוסיפים שהדבר כדאי גם אם הילד ינסה מדי פעם לעבור את הגבולות... כל מילה זהב.

יתרה מכך, מסתבר מדעית שהגורם המשפיע ביותר לטובה על מניעת התנהגויות מסוכנות אצל הנוער הוא ארוחה משפחתית! במחקרים רפואיים צוין שארוחה משפחתית שהתקיימה בקביעות בתדירות של שלוש עד ארבע פעמים במהלך השבוע נמצאה כמגינה באופן משמעותי מפני אלכוהול, סמים, השמנה, אלימות ועוד. וארוחות השבת - כמה חשובות הן לנפשו ולבריאותו! גם פעילות חברתית מאורגנת, כגון תנועות נוער או קייטנות, תורמת לבריאותו הפיזית והנפשית של המתבגר.

ועוד בענייני חינוך לנוער. למערכת הרפואית ישנה אחריות בחינוך הנוער להרגלי בריאות, אך לעיתים קרובות במפגש של אחד על אחד מתקשה הרופא למצוא את המסלול לליבו של הנער. למשל, איזון של סוכרת היא משימה קשה ביותר בגיל ההתבגרות, כאשר יש אימפולסיביות בהתנהגות.

וכאן המחשב דווקא בא לעזרתנו: ניתן לנצל לטובה את פלאי הטכנולוגיה לשיפור ולקידום בריאות אצל בני הנוער. מידע ברשת עשוי לתת הכוונה מותאמת לגיל עם נגישות גבוהה, כאשר השימוש בתוכניות חברתיות אפקטיבי אף יותר עקב החשיבות של הגורם החברתי אצל הנוער, מאה מונים יותר מ"מה שאמא אומרת"... כי הערכת הילדים אלינו מגיעה רק לעת זקנה, כפי שמשקף הקטע הבא, הפעם מנקודת מבטו של הילד:

בגיל 5 - אמא יודעת הכל.

בגיל 12 - אמא לא יודעת הכל.

בגיל 18 - אמא לא מבינה כלום, היא כבר מבוגרת.

בגיל 35 - אולי כדאי להתייעץ עם אמא...

בגיל 45 - בטח אמא תדע מה לעשות.

בגיל 55 - מה אמא היתה עושה כעת?

בגיל 65 - הלוואי שהייתי יכול לדבר על כך עם אמא...