בשבע 516: שטח מגזרי

חדשות המגזר הדתי

רבקי גולדפינגר , ט"ז בחשון תשע"ג

מגויס עם יד אחת: "אפשר לתרום גם עם מגבלה פיזית"

למרות שעל פי חוק אלירן אוסטר (20) לא היה צריך להתגייס לשירות צבאי, הוא דווקא התעקש להתגייס. כשהתייצב בצו ראשון הבהיר לפקידה שהוא רוצה להיות חייל קרבי. אוסטר נלחם בכל כוחו ולבסוף גויס בהתנדבות. כיום משמש טוראי אוסטר כמש"ק חינוך. "תמיד היה ברור לי שאני מתגייס כמו כל החברים שלי לצבא", הוא מספר בשיחה ל'בשבע'. בהמשך הוא מתכנן ללכת לקצונה.

סיפורו של אוסטר נחשף השבוע בתקשורת על רקע פציעתו של קצין צה"ל סרן זיו שילון, שאיבד את ידו בשבוע שעבר כתוצאה מפיצוץ מטען ברצועה. אוסטר, תושב גבעת שמואל, נולד ללא אחת מידיו. "עברתי ילדות רגילה", הוא מציין. לאחר שסיים את לימודיו בישיבה התיכונית 'מעלות נריה', למד במכינה הקדם צבאית 'אלישע' שבנווה צוף והיום הוא כאמור חייל ככל החיילים. "כל אדם, גם אם הוא מוגבל פיזית, יכול לתת מעצמו. כשאני עושה אימונים, מטווחים או סתם משחק כדורסל החיילים הרבה פעמים מתפעלים. לי זה ברור מאליו".

בבר יוחאי חגגו יום הולדת שמונה לילדה רחל אטיאס

בני משפחה, חברים ותושבי היישוב בר יוחאי חגגו השבוע (ב') יום הולדת שמונה לילדה רחל אטיאס, אשר איבדה את כל משפחתה בתאונת דרכים בטבריה לפני מספר חודשים. המשתתפים הרבים ניסו לשמחה ביום הולדתה.

מאז התאונה עברה רחל להתגורר בבית דודיה בצפת והיא ממשיכה את לימודיה בבית הספר ביישוב בר יוחאי, בו למדה קודם התאונה. "רחל אפרת נולדה ביום פטירת רחל אימנו והיא נקראה על שמה", סיפר קרוב משפחתה השבוע. "עם כל השמחה, הבלונים והמתנפחים, התחושות הן מעורבות. יש שמחה על רחל וגם הרבה עצב על המשפחה החסרה שלא תחזור".

 

הורים יעתרו לבג"ץ נגד גובה שכר הלימוד בחינוך הדתי

תשלומי ההורים בחינוך הממלכתי-דתי מהווים נטל כבד על ההורים ורבים מתקשים לעמוד בהם. לאחרונה החליטה קבוצת הורים להפסיק להשלים עם המצב הקיים, ולא לסמוך על הפוליטיקאים והוועדות המקצועיות השונות שקמו לאורך השנים, שיובילו אל השינוי המיוחל. כעת החליטו ההורים לעלות שלב במאבק ולעתור לבג"ץ. מטרת פנייתם הצפויה לבית המשפט העליון היא שזה יורה למשרד החינוך לאכוף את הנהלים ולפקח ביתר שאת על תשלומי ההורים בישיבות ובאולפנות.

כצעד ראשון במאבק הקימה אותה קבוצת הורים לפני כשנה את אתר האינטרנט 'תנא, כמה?' להפחתת תשלומי הורים במוסדות החינוך הדתיים בישיבות ובאולפנות. באתר מידע רב בנושא. הורים רבים נרשמו לאתר ובימים אלו החל גיוסם של הורים נוספים אשר מעוניינים להצטרף ולתמוך.

בשיחה עם 'בשבע' קורא משה לוי, איש מחשבים וממובילי המאבק, להורי המגזר לקחת חלק מעשי בדרישה להורדת שכר הלימוד. "הגיעו מים עד נפש. זהו מצב בלתי נסבל. פנו אלינו הורים רבים וסיפרו שהם ממש קורסים כלכלית עקב התשלומים הגבוהים. צריך להבין, רק פעילות שלנו כהורים יכולה לעשות את השינוי". לוי מעלה טענות קשות כנגד מנהלי מוסדות החינוך בכל רחבי הארץ, "אשר מנהלים את חייהם על גבם של ההורים האומללים", כהגדרתו. "איך יכול להיות שמנכ"ל ישיבות בני עקיבא מקבל 52 אלף שקלים בחודש?", הוא תמה. "זו רק דוגמה אחת מני רבות וזה לא מתקבל על הדעת. אסור שנשלים עם זה. למערכת יש אינטרס לשמור על המצב הקיים, ולכן אין לנו ברירה ובימים אלו אנחנו מתארגנים להגשת עתירה לבג"ץ. השינוי לא יגיע בשום אופן לא מהפוליטיקאים, לא ממוסדות החינוך ולא ממשרד החינוך. אפילו שר החינוך גדעון סער בעצמו לא מתערב לטובת ההורים. רק לחץ מאסיבי שלנו ההורים יוכל לעורר את הנרדמים שם למעלה".

 

ברקת: "יש לאפשר לכל המעוניין להתפלל בהר הבית"

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת ביקר השבוע (ג') בישיבת בני עקיבא נתיב מאיר. ברקת נפגש עם צוות המנהלים בראשות ראש הישיבה, הרב מאיר טויבר, והביע את מחויבותו לצמיחת הישיבה ושגשוגה בעתיד. זאת בעקבות הגידול המשמעותי במספר התלמידים בישיבה. ראש העיר שוחח עם תלמידי כיתות י"א-י"ב על מנהיגות, הצבת יעדים וחזון, וסיפר על ניסיונו האישי מאז היותו קצין צעיר בצנחנים, דרך ניסיונו העסקי, ועד לפיתוח מנהיגות ציבורית.

בתגובה לשאלות התלמידים אמר ראש העיר כי הוא התחייב בפני הרב מרדכי אליהו זצ"ל כי יפעל למינוי רב ציוני לירושלים. יחד עם זאת, ציין ברקת כי עקב הבחירות הכלליות הצפויות בעוד כשלושה חודשים ולאחר מכן הזמן הקצר הצפוי עד לבחירות לראשות העיר בעוד שנה, לדעתו לא ייבחר רב עיר עד לאחר הבחירות לראשות העיר. "אני פעלתי על מנת להקים את התשתית שתביא לבחירת רב עיר ציוני ואני פועל ומקווה שכך יהיה בהמשך", דברי ברקת. התלמידים שאלו את ברקת מה דעתו על איסור התפילה ליהודים בהר הבית. ברקת השיב כי הנושא אינו בתחום אחריותו אלא באחריות הממשלה, וכי דעתו האישית היא שיש לאפשר לכל המעוניין להתפלל בהר הבית.

 

תלמידים ערכו תפילות למען נפגעי הסופה בארצות הברית

בכל מאה מוסדות החינוך של רשת אמי"ת נאמרו במהלך השבוע פרקי תהילים למען נפגעי הסופה בארצות הברית. ד"ר אמנון אלדר, מנכ"ל אמי"ת, מסביר: "יש לנו עשרים וחמישה אלף תלמידים. רבים מהם בשדרות, באשקלון ובבאר שבע, וכשהם נמצאים בסכנת טילים יהודי ארצות הברית מתפללים למענם, תומכים ובאים לבקר וגם מסייעים ותורמים, כי אחינו ובשרנו הם. מרבית אזרחי ארצות הברית הם ידידים גדולים של מדינת ישראל, וכשהם נמצאים בצרה אנחנו חשים צורך אמיתי להתפלל למענם".

הרב שמעון שושן, ראש ישיבת אמי"ת אלירז בפתח תקווה, מספר כי התלמידים שעוקבים אחר הנעשה בארצות הברית חשו כי התפילה היא הדבר הנכון. "הסברנו לתלמידים כי יש לנו אחריות מוסרית לעזור לידידים ואנחנו מאמינים שבכוחנו הדל לעשות את המעט שבמעט שבידינו, וזה להתפלל למען אחינו בארצות הברית בשעה קשה זו. בתקווה שיעברו את הסופה והסערה בשלום".

 

הרב דרוקמן בבאר שבע: על ממשלת ישראל לפגוע באויב

בשבוע שעבר (ה') התקיים בהיכל התרבות בבאר שבע מעמד תפילה מיוחד להורים וילדים, אשר שודר ברשת מורשת של קול ישראל למוקדים שונים ברחבי הארץ.

המעמד החל בלימוד משותף להורים וילדים של הדף השבועי של תנועת מבראשית, ולאחר מכן נערכה תפילה משותפת לעשרות המוקדים ברחבי הארץ. בסיום התפילה נהנו הילדים ממופע לייזר מרהיב ומההצגה 'ילדים מספרים על עצמם', המבוססת על סיפוריו של הסופר חיים ולדר.

את התפילה ליוו הרב חיים דרוקמן, ראש ישיבת אור עציון וראש מוסדות בני עקיבא, והרב שמעון כהן, ראש מוסדות 'בית מוריה'. האירוע הופק על ידי עמותת 'בית מוריה' ובסיוע עיריית באר שבע.

שיאו של הערב היה בעת תפילתו המרגשת של הרב חיים דרוקמן, שהתייחס למצב הביטחוני השורר בימים אלו בדרום: "אנו מתפללים היום גם למען תושבי הדרום. זוהי מציאות בלתי נסבלת שחלק מאזרחי ישראל לא יכולים לחיות את חייהם כרגיל. על ממשלת ישראל לפגוע בכל מי שמפר את שגרת החיים של תושביה".

 

מבזקים:

מקווה טהרה אחרי 44 שנה

היישוב הר גילה, יישוב שבו גרים זה לצד זה דתיים וחילונים מזה 44 שנים, חנך השבוע (ב') מקווה טהרה לנשים. האירוע התקיים במעמד ראש מועצת גוש עציון, דוידי פרל, השר לשירותי דת ח"כ יעקב מרגי, רב היישוב נווה דניאל והר גילה הרב מתניה בן שחר והרב בניהו שמואלי, ראש ישיבת המקובלים 'נהר שלום'.

 

האבות והבנים מתפללים לגשם

בית ספר 'נעם הרצוג' בעכו פתח בשבוע שעבר את פרויקט התלמוד תורה שמפעיל גרעין אומ"ץ, בערב מרגש שעמד בסימן תיקון הגשם. כ-100 אבות ובנים התפללו את תפילת הגשם במעגל תחת כיפת השמיים.

 

אינטרנט 'רימון' יחסום אתרים מיסיונריים

הנהלת חברת אינטרנט 'רימון' הודיעה בימים האחרונים להנהלת ארגון 'יד לאחים' כי תחסום מעתה את הגישה לאתרים מיסיונריים שהארגון ימציא את כתובותיהם ופרטיהם המלאים. זאת בעקבות פניות רבות מגולשים שנחשפו לתכנים מיסיונריים בניגוד לרצונם.