בשבע 516: על סדר היום

"בשביל שדרות אף אחד לא ייצא למלחמה"

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט"ז בחשון תשע"ג

דוד בוסקילה

ראש עיריית שדרות

שבתת רעב מול משרד ראש הממשלה במשך חמישה ימים, עד שנמצא תקציב של 22 מיליון שקלים שיועברו אליכם. מה היה המניע לשביתה, ביטחוני או כלכלי?

"המניע הוא כלכלי שמושפע מהמציאות הביטחונית. בעיר שלנו אי אפשר לנתק בין הדברים. כתוצאה מהמציאות הביטחונית הקשה, יש לעיר שלנו צרכים מיוחדים שעולים הרבה מאוד כסף. אין עוד עיר בישראל שמתחזקת כל כך הרבה מקלטים ומיגוניות. אין עוד יישוב בישראל שנדרש להוציא הוצאות ביטחוניות לליווי הסעות ילדים וכו' כפי ששדרות נדרשת".

כל ההוצאות הללו לא אמורות להיות מוטלות על משרד הביטחון?

"אכן, עד מבצע עופרת יצוקה משרד הביטחון מימן את ההוצאות הללו, אבל מאז המבצע הוחלט ששדרות מספיק גדולה כדי להחזיק את זה לבד. ההחלטה היא משגה חמור מבחינתנו, וזו הסיבה למחאה שלנו".

החלטה כזו התקבלה בלי להקצות לכם תוספת תקציבית שאיתה תוכלו לנהל את הפרויקטים הללו?

"לא רק שלא קיבלנו תוספת תקציב, אלא שגם קיצצו לנו. עד שנת 2009 משרד האוצר וממשלת ישראל תקצבו את שדרות בסכום מסוים. בשנת 2009 קוצצו מתקציב העיר 25 מיליון שקלים לשנה, וההחלטה הזו השפיעה לרעה על היכולת שלנו לתפעל את העיר במצבי חירום ושגרה".

אני לא רוצה להאמין שיש אנשים רעים במשרד האוצר, אז תסביר לי את ההיגיון: באיזה נימוק קוצץ התקציב?

"גם אני מאמין שאין אנשים רעים במשרד האוצר ושאין אנשים רעים בכל מדינת ישראל. המאבק שלנו נועד כדי שנוכל לתת לתושבים את מה שהם זקוקים לו ולא מעבר לכך. ההחלטות על הקיצוץ התקבלו פעם כקיצוץ רוחבי, ופעם אחרת לאחר שמעמדה הסוציו-אקונומי של העיר שודרג, שדרוג שאגב אין לו שום קשר להכנסות העירייה. וכך מצאנו את עצמנו עם מעט מאוד כסף שבו נוכל לתת שירות בסיסי לתושבים".

משמעו של שדרוג המעמד הסוציו-אקונומי הוא שהתושבים היום עשירים יותר?

"ממש לא. המעמד הסוציו-אקונומי נקבע על פי פרמטרים אחרים לחלוטין. כשיש יותר מחשבים בעיר זה שדרוג, כשיש יותר הישגים בבגרויות זה שדרוג, כשיש לאנשים הקלות במס זה שדרוג. אבל מבחינה כספית אין בכך תוספת כלשהי לעירייה, ואין בכך כדי לאפשר לה לחסוך ולקצץ במענקים".

ואז פתחת בשביתה בדרישה להחזיר לכם את 25 המיליון.

"מה שביקשתי בשלב זה הוא החזר חד פעמי של 25 מיליון, אבל מאז 2009 קוצצו מתקציב שדרות למעלה ממאה מיליון שקלים. הבקשה שלי היא סכום של מקדמות מימון, כדי לאפשר את תזרים המזומנים של העירייה וכדי שנוכל לספק שירותים, ואת זה קיבלנו".

ומה הלאה? יעברו עוד כמה ימים ושוב תהיו בגירעון ושוב תצא להפגנה ושביתה?

"בתקופת בחירות, שבה עדיין אין תקציב מסודר למדינה, אני לא יכול להיאבק על שינוי בתקציב, אלא רק על שיפור כלשהו בתוך המסגרת הקיימת".

אפרופו בחירות, כשאתה רואה את ההצלחה היחסית של השביתה שלך – בתוך חמישה ימים נמצא הכסף שביקשת – ואת הכרזות ראש הממשלה על הרחבת המיגון בעוטף עזה, נראה לך שזה מושפע מהבחירות המתקרבות?

"אני לא יודע ולא יכול לומר שזה בגלל הבחירות. מיגנו את שדרות ואת היישובים כבר בעבר, וההחלטה שהתקבלה עכשיו היא תוספת לפרויקט שכבר התחילו בעבר".

ומה לגבי התגובה הישראלית המינורית למדי לירי הקסאמים? היא נובעת משיקולי בחירות? אולי לא רוצים להגביר את התגובה מחשש להסתבכות בתקופת טרום בחירות?

"אני חושב שהצבא פועל כיום באותה מסגרת שבה הוא פעל בשנים האחרונות. אנחנו טוענים שהיה צריך לפעול ביתר תקיפות, אבל אנחנו לא יועצים צבאיים ולא מנסים להחליף את שר הביטחון או את הרמטכ"ל, אלא רק להלין על כך שהירי נמשך. אנחנו מנסים להביא את קול זעקתם של התושבים אצלנו ובאזור כולו".

והזעקה הזו אומרת שיש דברים שהיה אפשר לעשות ולא עושים?

"מבחינה ביטחונית אני לא יודע מה ניתן לעשות ומה לא עושים. אני גם לא מתלונן על הנושאים הללו. אנחנו אומרים שאנחנו חלק ממדינת ישראל ולא יכולים להיות חלק ממנה רק כששקט. אנחנו חלק ממנה ללא תנאי. הצעקה שלי מתמקדת בכך שלא יהיו בארץ אזרחים מסוג א' ואזרחים מסוג ב'".

זו האמירה שלך כמי שעומד בראש העירייה, אבל התושבים מקבלים את הגישה הזו?

"אחרי 12 שנה זה לא אושר עילאי להיות תחת ירי בלתי פוסק. יש שמקטרים על המצב והתחושה שלהם היא שממשיכים לירות עלינו והמדינה לא עושה כלום, אבל באופן כללי יש ציפייה שהמצב ישתנה".

ועדיין חשים אצלכם שאם שמינית מהטילים הללו היו מגיעים למרכז התגובה הייתה שונה?

"בזה אין שום ספק. אם שמינית ממה שאנחנו סופגים היה מגיע למרכז, מדינת ישראל לא היתה שקטה לרגע. אולי היתה פורצת מלחמה כוללת. בשביל שדרות אף אחד לא ייצא למלחמה. זו התחושה שלנו וזה די מבוסס. זו היתה המדיניות של כל הממשלות הקודמות, כך שלא מדובר בביקורת דווקא כלפי הממשלה הנוכחית".

הטילים הגיעו כבר לבאר שבע...

"נכון, אם באר שבע היתה חוטפת כמו ששדרות חטפה היינו יוצאים למלחמה".