בשבע 516: ראשי הרשויות פתחו במאבק-

המטרה: אישור דו"ח השופט לוי

ניצן קידר - ערוץ 7 , ט"ז בחשון תשע"ג

ראשי הרשויות ביהודה ושומרון פתחו בתחילת השבוע בשביתת שבת מול משרד ראש הממשלה בירושלים, בקריאה ובדרישה מהממשלה לאמץ את המלצות הדו"ח שחיבר השופט בדימוס אדמונד לוי. ביום שני קיימו ראשי הרשויות מסיבת עיתונאים ובה הודיעו לשרים ולחברי הכנסת של הליכוד כי ינקטו בשורה של פעולות מול הממשלה והעומד בראשה, במטרה לקדם את אישורו של הדו"ח או לפחות חלקים מרכזיים ממנו, עוד לפני הבחירות בינואר.

מלאכי לוינגר, ראש מועצת קריית ארבע, מספר ל'בשבע' ממקום מושבו מול משרד ראש הממשלה כי המהלך יוצא הדופן נעשה במטרה לתקן עוול היסטורי. "הדו"ח שחיברה טליה ששון מקשה על כל אפשרות של פיתוח ההתיישבות ביהודה ושומרון. בשני בתים אצלנו, שנרכשו כחוק (בית השלום ובית המכפלה, נ"ק), לא יכולים בעלי הרכוש להיכנס אליו, בגלל הליכים שאינם ברורים. אנחנו דורשים להפסיק את האפליה הזו ולאפשר לנו להמשיך ולפתח את היישובים שלנו".

 

אנחנו מצויים כבר בתקופת בחירות. אתה חושב שראש הממשלה יהיה מעוניין לעשות צעדים בנושא הזה דווקא עכשיו?

"דו"ח לוי לא הוזמן או הוכן בתקופת בחירות. היות והנושא הזה כלל לא קשור לדעתי לענייני בחירות, אין שום סיבה לעכב אותו ובכך לגרום סבל להרבה מאוד תושבים. נכחתי בפגישות שהתקיימו עם ראש הממשלה והשרים, ואני מאמין שעם לחץ גדול מאוד מצידנו, בשיתוף השרים וחברי הכנסת, יעמוד נתניהו בהבטחתו לאשר עקרונות מתוך הדו"ח. אנחנו נעשה כל מאמץ כדי שזה יקרה בתקופת כהונתה של הממשלה הנוכחית".

 

"אם נתניהו היה רוצה – הדו"ח כבר היה מאושר"

חננאל דוראני, ראש מועצת קדומים, הרבה פחות אופטימי: "אני מאמין שאם נתניהו היה מאוד רוצה הוא כבר היה מעביר את ההחלטה. כשנתניהו רצה להעביר החלטה בוועידת הליכוד הוא עשה זאת ברוב מוחץ. הייתי שם וראיתי זאת במו עיניי. אם הוא באמת יחפוץ בכך, זה יקרה. הבעיה שלנו היא  בסופו של דבר ראש הממשלה, ואני מטיל ספק ברצון האמיתי שלו להתמודד עם המצב. אין לי הסבר לצורת ההתנהלות שלו, ואנחנו פועלים בניסיון להשפיע עליה".

דוראני מסביר כי ההשפעה המתמשכת של אי יישום החלטות דו"ח לוי, פוגעת פגיעה ישירה בתושבים ובאיכות החיים שלהם. "לא מאשרים לנו כבישי גישה לשכונות או ליישובים שמצויים על אדמות מדינה ויש להם תוכניות מתאר. יש קרקעות גדולות לבנייה, שאי אפשר להתחיל לבנות בהן בגלל שהמינהל האזרחי לא מאשר את כבישי הגישה. גם במוסדות החינוך יש לנו בעיה להתפתח, כי פתאום מצאו, לדוגמה, בעיה שקשורה לחלק קטנטן מקרקע של האולפנה, ולכן אי אפשר להרחיבה. מוצאים לנו מתחת לשולחן בעיות שמקשות על כל התהליכים, כשהדו"ח הזה יכול לפתור חלק גדול מהבעיות הללו".

 

אלקין: אנחנו לוחצים על נתניהו לאשר את הדו"ח

ומה מתרחש במקביל במגרש הפוליטי? שם הרי דווקא תקופת הבחירות משחקת תפקיד, שהרי יש חברי כנסת ושרים שצריכים להציג בפני הבוחרים קבלות כדי להיבחר שוב. מבט מהיר על שורת השרים שהגיעו להביע תמיכה לפני ישיבת הממשלה במאבקם של ראשי המועצות מראה שאכן הבעיה נעוצה אך ורק בנושא התפקיד הבכיר ביותר בישראל – ראש הממשלה, וביחסיו הפתלתלים עם היועץ המשפטי לממשלה.

השר גדעון סער, משפטן בעצמו, הבהיר כי שוחח בנושא עם יהודה ויינשטיין והבין שאין מניעה אמיתית להביא את הדו"ח לדיון. סער יחד עם השרים יולי אדלשטיין, ישראל כץ ולימור לבנת דורשים להביא את הנושא לדיון בממשלה, ומזכירים כי אף קיימת הצעת מחליטים בנושא.

יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, שגם הוא תומך במאבק ראשי הרשויות ואף ביקר אותם השבוע, חושף בפני 'בשבע' טפח מניסיונות הלחץ מבית, כדי להביא את ההחלטה לממשלה ולאשרה: "אנחנו מפעילים מאמצים רבים. בישיבת שרינו, גדעון סער ואני העלנו את הנושא בפני ראש הממשלה, והוא היה המרכזי בדיון, הרבה יותר מהאיחוד עם ישראל ביתנו. לבקשתנו, מזכיר הממשלה נתן סקירה היכן עומד הנושא, והמחלוקת מול היועץ המשפטי לממשלה. נתניהו הנחה אותו לקדם את פיתרון הנושא".

ומה להערכתך הסיכויים לפיתרון הסוגיה עוד בממשלה הנוכחית?

"יש לזה סיכוי טוב, אני מאוד מקווה שזה מה שיקרה. זו מטרה אסטרטגית ואנחנו צריכים להפעיל את כל הכוחות והלחצים כדי להשיג אותה".

אחת הטענות שעולות בנושא אישור ההחלטה היא כי ראש הממשלה יחשוש, מיד לאחר שייבחר נשיא אמריקני חדש, לבצע צעד כמו אימוץ מסקנות הדו"ח. אלקין לא מסכים לדברים. "ברור שהשיקולים המדיניים יוכלו להשפיע אחרי הבחירות בארצות הברית, אבל העיכוב המרכזי הוא ההתנגדות של היועץ המשפטי לממשלה. ראש הממשלה חושש שאם ההחלטה תתקבל בניגוד לעמדתו של ויינשטיין, הדבר לא יעמוד במבחן בג"ץ, ואז ההחלטה יכולה להיות הצהרתית בלבד ולא תהיה לה תועלת מעשית. הוא מעדיף למצות את המחלוקת ולפתור את הבעיה. אגב, בעיה דומה עם היועץ היתה גם בהליך הקמת הוועדה והיא נפתרה".

יכול להיות שהיועץ מעדיף שלא לעסוק בתפוח האדמה הלוהט הזה שהונח לפתחו?

"הוא משתמש לצערי בטענות סרק, כמו תקופת בחירות ועוד טענות שונות. זה מעצבן ומקומם מאוד, אבל אנחנו לא ננוח עד שהדו"ח יאומץ".

אלקין וחבריו להנהגת הליכוד מבטיחים להמשיך את המאבק ולנסות להעלות את הנושא לדיון כבר בישיבת הממשלה הקרובה, מתוך מטרה לאשר את עקרונות הדו"ח כבר בשבועות הקרובים. גורמים משפטיים אומרים כי יקשה מאוד על היועץ המשפטי להגיע לעמק השווה, בנושא שהתנגד לו מלכתחילה.